Umik 1 - REW



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.464
Σε άλλο αναφέρομαι. Ποιο πάνω για την τοποθέτηση του ηχείου στο έπιπλο που λέει ο ear
Θα έβαζα το ηχείο στο χείλος του επίπλου ή στην ανάγκη θα έβαζα χοντρό απορροφητικό να καλύπτει την επιφάνεια του επίπλου που περισσεύει.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Θα έβαζα το ηχείο στο χείλος του επίπλου ή στην ανάγκη θα έβαζα χοντρό απορροφητικό να καλύπτει την επιφάνεια του επίπλου που περισσεύει.
Ξεκινάει αντανάκλαση τόσο κοντά?

Σκέφτομαι να πάρω aritherm και να βάλω πίσω από όλα τα ηχεία - sub 2-3 φύλλα του πόντου στο κάθε ένα.

Σε επιφάνεια τόση όση να τη καλύπτει μπροστά το εκάστοτε ηχείο
(Παντόφλα)

Θα κάνουν κάτι η τσάμπα τα βάζω?
 



Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
To diffraction effect είναι άτιμο πράγμα και παίζει παντού.
Βγάλε το ηχείο σου όσο πιο έξω μπορείς , εν ανάγκη και λίγο πιο έξω από το ράφι , αν μπορείς.
 

Μηνύματα
3.115
Reaction score
10.308
Δεν είναι δα και τόσο τρομερό να φέρεις το σεντερ λίγους πόντους πιο μπροστά , δεν θα το καταλάβει ούτε η παντόφλα. :whistling:
το ίδιο ισχύει και για τα LR, πιο έξω από το έπιπλο κατά 1 εκ.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν είναι δα και τόσο τρομερό να φέρεις το σεντερ λίγους πόντους πιο μπροστά , δεν θα το καταλάβει ούτε η παντόφλα. :whistling:
το ίδιο ισχύει και για τα LR, πιο έξω από το έπιπλο κατά 1 εκ.
Το center είναι έτσι για λόγους ασφαλείας. Έχω και ένα μικρό τυφώνα στο σπίτι. Τα main είναι τέρμα πίσω κολλητά γιατί εκεί μετράνε καλύτερα.
πρόσεχε τον Νάσο αυτόνα.....το πάει στην φουστιά να σε φορτώνει με dirac :laugh:
Άσε αν δεν είχα όλα αυτά τα έξοδα και να δω πώς θα πηγαίνει η κατάσταση τους επόμενους μήνες, έτοιμος ήμουν να σου στείλω για το 15ari.

Οπότε να γίνει κάποια μεγάλη αλλαγή τώρα δεν υπάρχει περίπτωση
Βγάλε το ηχείο σου όσο πιο έξω μπορείς , εν ανάγκη και λίγο πιο έξω από το ράφι , αν μπορείς.
Έστω στο χείλος, μετά παίζω επικίνδυνα...
 

Μηνύματα
215
Reaction score
336
To diffraction στην περιπτωση μας , δηλαδη στην αναπαραγωγη του ηχου απο ηχεια ,
δεν το θελουμε ....! ειναι καταστρεπτικο για τις υψηλες συχνοτητες! Δημιουργει δευτερογενεις εκπομπες
στις ακμες του ηχειου . Οι χαμηλες συχνοτητες λογο μεγαλυτερου μηκους κυματος ετσι κι αλλιως περιθλωνται
1615532123446.png
1615532147131.png


και ενα review που δειχνει μερικα προβληματα της περιθλασης...http://noaudiophile.com/Wave_Crest_Audio_HLV-1/
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Βγάλε το τραπέζι από μπροστά σου και θασαι οκ.. η πάρε dirac :lolsign:
.. το pc μπροστά σου είναι..ναχεις να παίζεις με τις διαφορές τους..
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Να βάλουμε τον @Bhutia να μας εξηγήσει τι είναι το diffraction
Ξεκινάει αντανάκλαση τόσο κοντά?

Σκέφτομαι να πάρω COPOPREN και να βάλω πίσω από όλα τα ηχεία - sub 2-3 φύλλα του πόντου στο κάθε ένα.

Σε επιφάνεια τόση όση να τη καλύπτει μπροστά το εκάστοτε ηχείο
(Παντόφλα)

Θα κάνουν κάτι η τσάμπα τα βάζω?
fixed

Να βάλω η μια τρύπα στο νερό?

Πίσω και κάτω από κεντρικό

Πίσω και κάτω από sub

Πίσω και πλάι από Front l+r

Πίσω από bsl - bsr - sl - sr

Και πίσω από όλο το έπιπλο
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.464
fixed

Να βάλω η μια τρύπα στο νερό?

Πίσω και κάτω από κεντρικό

Πίσω και κάτω από sub

Πίσω και πλάι από Front l+r

Πίσω από bsl - bsr - sl - sr

Και πίσω από όλο το έπιπλο
Εχω 12ποντες μπασοπαγίδες πίσω απο τα ηχεία που εφάπτονται στον τοίχο. Το θεωρώ απαραίτητο, εχει γραφτεί επανειλλημενως. Αν είναι πολύ λεπτό το υλικό δεν νομίζω να βοηθήσει σημαντικά
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εχω 12ποντες μπασοπαγίδες πίσω απο τα ηχεία που εφάπτονται στον τοίχο. Το θεωρώ απαραίτητο, εχει γραφτεί επανειλλημενως. Αν είναι πολύ λεπτό το υλικό δεν νομίζω να βοηθήσει σημαντικά
Οπότε όσο πιο παχύ γίνεται. Ναι τουλάχιστον στην τριάδα μπροστά μπορώ να το κάνω.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
ΑΠορία (μπορεί και χαζή, σχωράτε με), έαν πχ το ηχειο απέχει απο τον πίσω τοίχο 30 πόντους (εκει μετράει καλά, δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να το κουνήσουμε) και θέλουμε να βάλουμε ηχοαπορροφηση, έχει διαφορά εάν αυτή κολληθεί στον τοίχο ή στην πλάτη του ηχείου;

Σε περιπτώσεις παντόφλας, το να κολληθεί/συγκρατηθεί στην πλάτη του ηχείου ίσως είναι αποδεκτό λόγω του ότι δεν θα είναι εμφανής.
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
ξεκινάω με αυτά και βλέπουμε

View attachment 204206
Για δες λίγο διαστάσεις και τιμές και εδώ:
(εκτός αν οι τιμές είναι για 2 τεμάχια)

 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Για δες λίγο διαστάσεις και τιμές και εδώ:
(εκτός αν οι τιμές είναι για 2 τεμάχια)

Α, καλες τιμες εχει αυτος. Και το izifon. Τοτε που ψωνισα δεν τον ειχα βρει.

μερικές φορές νομίζω πως είμαι σε forum για ...μηχανικούς και οικοδόμους :p
Αυτοι μπορουν να λυσουν το 80% των προβληματων του ηχου στο σπιτι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.342
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top