Umik 1 - REW




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
εχω και εγω το εξης περιεργο θεμα:

ρυμθιζω τα σαμπ με mini dsp, και παίρνω μια σχετικα καλη μετρηση των σαμπ (15hz-150hz) χωρις ιδιαιτερα μεγαλες κοιλαδες. (τελικοι κλειστοι και crossover στο 250 για να ειμαι σιγουρος οτι παιζουν μονο τα σαμπ)

ανοιγω τελικους, φτιαχνω τα crossover στα 80hz, κανω μετρηση L+R+SUB και εμφανιζεται μια τεραστια κοιλαδα στα 40hz.

πως γινεται αυτο αφου τα 40hz ειναι μακρυα απο τα 80 του crossover, και θεωρητικά δεν επηρεάζει τοσο κατω;
Lucky guess: Δοκίμασε να αντιστρέψεις τη φάση του ενός subwoofer.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
καλημερα
ποιου απο τα 4;:oops: το ενα ειναι ηδη inverted απο το minidsp.
μαλλον θα ξανακανω ολη τη διαδικασια απο την αρχη, και βλεπουμε...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
καλημερα
ποιου απο τα 4;:oops: το ενα ειναι ηδη inverted απο το minidsp.
μαλλον θα ξανακανω ολη τη διαδικασια απο την αρχη, και βλεπουμε...
Δεν είχα αντιληφθεί ότι είχες 4. Σε εμένα, με δύο subwoofers, η αντιστροφή φάσης "ίσιωσε" την κοιλάδα στους 40Hz. Με τέσσερα δεν γνωρίζω τι μπορείς να κάνεις.
 





Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Η μόνη περιοχή που ίσως να ψάξω λίγο είναι ψηλά.

Σε ένταση από -30 και κάτω είναι οριακά μουντό. Όταν ανέβω όμως είναι άψογο.

Θα δοκιμάσω και με dynamic eq
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
αν έχουμε αυτό το rt60 που έρχεται από το κεντρικό

center rt60.jpg


και η απόκριση του ηχείου είναι αυτή

center spl.jpg


για να ακουστεί πιο ισορροπημένα είναι καλύτερα να μη προσπαθήσω να γεμίσω τα 4khz γιατί εκεί έχω και τη μεγαλύτερη τιμή στο rt?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
αν έχουμε αυτό το rt60 που έρχεται από το κεντρικό

View attachment 203934

και η απόκριση του ηχείου είναι αυτή

View attachment 203935

για να ακουστεί πιο ισορροπημένα είναι καλύτερα να μη προσπαθήσω να γεμίσω τα 4khz γιατί εκεί έχω και τη μεγαλύτερη τιμή στο rt?
Μπορείς όμως να δώσεις αρνητικό gain στις πέριξ βουνοπλαγιές (2600 Hz και μεταξύ 4-7 ΚHz)ώστε η απόκριση να ομαλοποιηθεί ως προς την επιθυμητή κλίση....
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μπορείς όμως να δώσεις αρνητικό gain στις πέριξ κορυφές ώστε η απόκριση να ομαλοποιηθεί....
ναι αλλά στα 4 η ενέργεια θα παραμείνει στο 0,5 και οι πέριξ λογικά θα εξασθενήσουν ακόμη περισσότερο.

είναι λάθος το σκεπτικό μου?

είναι η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά στο να ακούγονται οι φωνές συριστικές ή όχι.

αν αφήσω χωρίς eq τα ηχεία ναι μεν ακούγονται πιο πριμαριστά αλλά όχι συριστικά

αν εφαρμόσω την γνωστή καμπύλη 20 -20κ ~ 10db οι φωνές αρχίζουν και ακούγονται συριστικές
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ναι αλλά στα 4 η ενέργεια θα παραμείνει στο 0,5 και οι πέριξ λογικά θα εξασθενήσουν ακόμη περισσότερο.

είναι λάθος το σκεπτικό μου?
Θεωρώ γενικώς εσφαλμένη την απόπειρα διόρθωσης ανισορροπιών με εφαρμογή θετικού gain...Εφόσον θα σου εμφανίζει υποχώρηση με υφιστάμενη κορύφωση στο RT στην ίδια ζώνη,εκτιμώ ότι οφείλεται σε αίτια βαθύτερα απ'όσα θα διορθώνονταν με θετικό gain στην προβληματική ζώνη.Υπάρχει διαθέσιμη απόκριση του κεντρικού από κάποιο review συνήθως υπό (ψευδο)ανηχοϊκές συνθήκες ;
είναι η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά στο να ακούγονται οι φωνές συριστικές ή όχι.

αν αφήσω χωρίς eq τα ηχεία ναι μεν ακούγονται πιο πριμαριστά αλλά όχι συριστικά

αν εφαρμόσω την γνωστή καμπύλη 20 -20κ ~ 10db οι φωνές αρχίζουν και ακούγονται συριστικές
1615409698051.png


Πρόσεχε την έκταση στην περιοχή του Sibilant...Δεν διανοούμαι ότι εφαρμογή θετικού gain εντός αυτής θα αποσοβούσε τονισμένα συριστικά.

Τα μπροστινά L-R κανάλια εμφανίζουν κατά τη δική τους λήψη αυτήν την ιδιομορφία,ή μονάχα το κεντρικό;
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Θεωρώ γενικώς εσφαλμένη την απόπειρα διόρθωσης ανισορροπιών με εφαρμογή θετικού gain...Εφόσον θα σου εμφανίζει υποχώρηση με παράλληλη κορύφωση στο RT,εκτιμώ ότι οφείλεται σε αίτια βαθύτερα απ'όσα θα διορθώνονταν με θετικό gain στην προβληματική ζώνη.
σε κάθε περίπτωση από 800hz και κάτω η διόρθωση έχει αρνητικό πρόσημο

Screenshot_20210310-224208_MultEQ.jpg
Screenshot_20210310-224215_MultEQ.jpg

Έτσι μετράει το κεντρικό και όσα σκαμπανεβάσματα και αν έχει ψηλά συριστικό δεν ακούγεται

Screenshot_20210310-225307_MultEQ.jpg
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
survivor.....για μια θεση ειναι Νασο ;
Για μικρό κύκλο γιατί όπως έχω πει πλέον θα έχω πολυθρόνα μόνο για εμένα, οπότε δεν με ενδιαφέρει στη παρούσα φάση average σε μεγαλύτερο εύρος.
Τα μπροστινά L-R κανάλια εμφανίζουν κατά τη δική τους λήψη αυτήν την ιδιομορφία,ή μονάχα το κεντρικό;
Σε stereo μουσική δεν με ενοχλεί, κυρίως στις ταινίες παρουσιάζεται.

Screenshot_20210311-001821_MultEQ.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top