Usb Καλώδια

Μηνύματα
2.751
Reaction score
1.380
Tα καλώδια usb μεταφέρουν data.
Όταν υπάρχουν διαφορές μεταξύ δύο καλωδίων usb ένα από τα δύο δεν στέλνει όλα τα data... δλδ είτε είναι χαλασμένο ή εκτός προδιαγραφής (ακόμα και αν είναι αυτό που πιστεύουμε ότι ακούγεται καλύτερα).

Κοιτάμε στο usb καλώδιο αν είναι πιστοποιημένο για το πρότυπο και να έχει μια σχετικά καλή μόνωση μην έχουμε θέματα με το διηλεκτρικό... και τέλος.

Έχω και επώνυμο ακριβότερο και full spec οικονομικό και εκτυπωτή. Όποιο είναι εύκαιρο παίζει.
Καμία διαφορά (και στο δικό μου και σε άλλα συστήματα).

Αν κάτι μας φταίει στην αναπαραγωγή χρησιμοποιώντας ένα πιστοποιημένο και όχι χαλασμένο usb καλώδιο, καλύτερα να ψάξουμε το λάθος στην υπόλοιπη αλυσίδα αναπαραγωγής.

Για χαλιεντάδικες καταστάσεις μη χρησιμοποιείται usb και κομπιούτερ. Τα ακριβά μηχανάκια κάνουν μια χαρά τη δουλειά με τα πανάκριβα αναλογικά τους στάδια. Μια χαρά και με spdif.

Για χαλιεντάδικες καταστάσεις με pc και μηχανάκια εισαγωγικά, είναι επιεικώς βλακεία να ξοδεύεστε για ακριβά usb καλώδια.
Σπρώχτε τα για αυτόνομη τροφοδοσία του interface να απαλλαγείτε απο το θόρυβο του pc. Μακράν μεγαλύτερο effect στον ήχο που θα πάρετε σε σχέση με ένα ακριβό καλώδιο.
ποιο ειναι αυτο με την καλυτερη μόνωση? το ακριβότερο η το φθηνο?
 


Μηνύματα
502
Reaction score
247
ποιο ειναι αυτο με την καλυτερη μόνωση? το ακριβότερο η το φθηνο?
Καλημέρα σε όλους.
Πολύ εδιαφέρον το θέμα, όπως όλα τα παρόμοια θέματα, κι άκρως διασκεδαστικό/εκτονωτικό κι άλλα επίθετα που δεν μου έρχονται στο μυαλό (παντα με την καλή έννοια και χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού).

Η εμπειρία η δική μου, χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά καλώδια έως 1μ για διασύνδεση (και usb), ήταν ότι:
1. το kimber απέδωσε καλύτερα από ένα απλό καλώδιο της σειράς σε σύστημα για μουσική με DAC Stello / pre-power LFD / speakers Harbeth Compact 7ES2 / Harmonic Pro Silway III Dac -> pre / Analysis Plus Silver Oval pre -> pro / LFD spirolink speaker cable (biwire)
2. το AQ Cinnamon usb (60€) απέδωσε σημαντικά καλύτερα από το AQ Carbon usb (120€) και βέβαια πολύ καλύτερα από stock καλώδιο σε σύστημα AV με DAC Gustard / pre AV Onkyo 886 / power Classe CAV180 / Kef Ref Model Three speakers / Harmonic Truth link XLR dac -> pre / Purist Audio HDi XLR pre -> power / Silent Wire LS 16 speaker cable (single wire) με jumpers Kmber 9036.

Σε όλα τα παραπάνω βέβαια οι πηγές ήταν Dell laptops, γιατί άκραίος Dellakias τα τελευταία 12 χρόνια.

Από τη στιγμή που είμαι ικανοποιημένος δεν έχω λόγο να πω κάτι άλλο κι έγκειται στον καθένα μας να αποφασίσει για το δικό του σύστημα. Η άποψή μου σε περίληψη.
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
941
Reaction score
295
Καλημέρα σε όλους.
Πολύ εδιαφέρον το θέμα, όπως όλα τα παρόμοια θέματα, κι άκρως διασκεδαστικό/εκτονωτικό κι άλλα επίθετα που δεν μου έρχονται στο μυαλό (παντα με την καλή έννοια και χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού).

Η εμπειρία η δική μου, χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά καλώδια έως 1μ για διασύνδεση (και usb), ήταν ότι:
1. το kimber απέδωσε καλύτερα από ένα απλό καλώδιο της σειράς σε σύστημα για μουσική με DAC Stello / pre-power LFD / speakers Harbeth Compact 7ES2 / Harmonic Pro Silway III Dac -> pre / Analysis Plus Silver Oval pre -> pro / LFD spirolink speaker cable (biwire)
2. το AQ Cinnamon usb (60€) απέδωσε σημαντικά καλύτερα από το AQ Carbon usb (120€) και βέβαια πολύ καλύτερα από stock καλώδιο σε σύστημα AV με DAC Gustard / pre AV Onkyo 886 / power Classe CAV180 / Kef Ref Model Three speakers / Harmonic Truth link XLR dac -> pre / Purist Audio HDi XLR pre -> power / Silent Wire LS 16 speaker cable (single wire) με jumpers Kmber 9036.

Σε όλα τα παραπάνω βέβαια οι πηγές ήταν Dell laptops, γιατί άκραίος Dellakias τα τελευταία 12 χρόνια.

Από τη στιγμή που είμαι ικανοποιημένος δεν έχω λόγο να πω κάτι άλλο κι έγκειται στον καθένα μας να αποφασίσει για το δικό του σύστημα. Η άποψή μου σε περίληψη.
Θανάση καλησπέρα,

Το Carbon ήταν στρωμένο?
Κατα την γνώμη μου μάλλον έκατσε καλύτερα σε κάποια ιδιαιτερότητα του συνόλου, διότι το Carbon είναι ποιοτικότερη κατασκευή και καλώδιο με μεγαλύτερη δυνατότητα ανάδειξης ενός καλού συστήματος από ότι το Cinnamon το οποίο έχω δοκιμάσει.

*Έκανες αντίστοιχη δοκιμή τα Audioquest στο σύστημα "LFD - Harbeth" ?
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
2. το AQ Cinnamon usb (60€) απέδωσε σημαντικά καλύτερα από το AQ Carbon usb (120€) και βέβαια πολύ καλύτερα από stock καλώδιο σε σύστημα
Πάλι καλά που ανέφερες τη δεύτερη σύγκριση ανάμεσα σε δύο εξειδικευμένα καλώδια, γιατί θα έβλεπα να έπαιρναν και τα δικά σου μέτρα για ζουρλομανδύα... :p
 

Μηνύματα
502
Reaction score
247
Θανάση καλησπέρα,

Το Carbon ήταν στρωμένο?
Κατα την γνώμη μου μάλλον έκατσε καλύτερα σε κάποια ιδιαιτερότητα του συνόλου, διότι το Carbon είναι ποιοτικότερη κατασκευή και καλώδιο με μεγαλύτερη δυνατότητα ανάδειξης ενός καλού συστήματος από ότι το Cinnamon το οποίο έχω δοκιμάσει.

*Έκανες αντίστοιχη δοκιμή τα Audioquest στο σύστημα "LFD - Harbeth" ?
Καλημέρα Χρήστο.
και τα δύο είχαν τις ίδιες ώρες παιξίματος, τα πήρα από τον Αντώνη μαζί για δοκιμή.
Τα έβαλα πολλές φορές και για τον ίδιο χρόνο στο σύστημα και το Cinnamon μου άρεσε περισσότερο.
Αυτή είναι κι η έννοια της δοκιμής.
Άλλωστε έχεις δει τα συστηματάκια μου.
Όσο για την άλλη ερώτηση , δεν το έβαλα στο LFD/Harbeth. Πιθανόν, αφού έιχα την ευκαιρία,να έκανα πατάτα αλλά και το kimber μια χαρά παίζει.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Ξεχάσες να αναφέρεις με τι καλώδια συνδέονται μεταξύ τους ( ηχειων ,ιντερκονεκτ , ρεύματος , ) καθως κα τι πολυμπριζο χρησιμοποιείς .
Καλώδια Interconnects Prolink, καλώδια ηχείων Mogami, πολύπριζο MGE με φίλτρα και προστασία για υπέρταση (υποτίθεται) και καλώδια ρεύματος τα κλασικά "computerάδικα" που είχαν στην συσκευασία τους τα μηχανήματα.
Αλλά τι συμπέρασμα βγάζεις από τα παραπάνω;

Η ουσία είναι ότι κανείς από τους χρυσαυτιάδες που «ακούνε» διαφορές δεν μού απήντησε στην ερώτηση που έθεσα στο post #73
 

Μηνύματα
2.751
Reaction score
1.380
ειχα ακουσει ενα λαμπατο ενισχυτη που με καθηλωσε...κ ηταν πραγματικα πολυ ακριβος...
μεσα ηταν αδειος και εννοω αφου το καπακι ηταν οπεν,τελειως αδειος...5 τριχες ολες κι ολες...

δεν με ενδιαφερει καθολου να ασχολειθω με το τι εχει μεσα το καθε τι,πατεντες κλπ,και ας μου πιανουν τον ποπο οι κατασκευαστες,απο τη στιγμη που μ αρεσει το αποτελεσμα...κ βαση αυτου που ακουω κ συγκρινω....κρινω οτι αξιζει ηχητικά...

δεν αγοραζω υλικα, τα αυτια μου εμπιστευομαι...
 


Μηνύματα
7.240
Reaction score
4.623
Δεν τα έχω ακούσει , ειδικά το δικό σου set up για να μπορέσω να σου πω .
Οσο για το πόστ 73 ,δεν ξέρω για τους άλλους αλλα απο μένα δεν υπάρχει λόγος να σχολιάσω ένα τέτοιο κείμενο .... Άσχετα αν ακούω διάφορες η όχι .
Και οπότε θέλεις είσαι καλοδεχουμενος σπιτι μου να κάνουμε 5-6 δοκίμουλες με οτι θες , να δούμε εαν ακούς εσυ διαφορες με άσπρα , μαύρα , μπλε καλώδια δικα μου , δικα σου , ρεύματος , ηχειων , ιντερκονεκτ , και ψηφιακά άμα γουστάρεις ...
Έτσι για πλάκα θα βάλουμε και 2 -3 σετακι αντικραδασμικα να δούμε εαν ακούς διάφορες εσυ η όχι ....
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Καλώδια Interconnects Prolink, καλώδια ηχείων Mogami, πολύπριζο MGE με φίλτρα και προστασία για υπέρταση (υποτίθεται) και καλώδια ρεύματος τα κλασικά "computerάδικα" που είχαν στην συσκευασία τους τα μηχανήματα.
Αλλά τι συμπέρασμα βγάζεις από τα παραπάνω;

Η ουσία είναι ότι κανείς από τους χρυσαυτιάδες που «ακούνε» διαφορές δεν μού απήντησε στην ερώτηση που έθεσα στο post #73
Ούτε εσύ απάντησες στην αντίστοιχη ερώτηση. Αφού μεταφέρεται ψηφιακή πληροφορία, πως εξηγείς τις διαφορές σε ομοαξονικά καλώδια και οπτικές ίνες και όχι στο usb? Εκτώς αν θεωρείς ότι ούτε στα προαναφερθέντα υπάρχει διαφορά.
:
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Ούτε εσύ απάντησες στην αντίστοιχη ερώτηση. Αφού μεταφέρεται ψηφιακή πληροφορία, πως εξηγείς τις διαφορές σε ομοαξονικά καλώδια και οπτικές ίνες και όχι στο usb? Εκτώς αν θεωρείς ότι ούτε στα προαναφερθέντα υπάρχει διαφορά.
:
Ακριβώς! Ούτε σε αυτά υπάρχει διαφορά!!! :acute:
 


Μηνύματα
12.878
Reaction score
10.099
Και πώς ακριβώς με ποιο τρόπο όλα τα παραπάνω που αναφέρεις επιδρούν στην ποιότητα του ΨΗΦΙΑΚΟΥ σήματος που περνάει μέσα από το καλώδιο USB;
Στην αποκωδικωποίηση του ψηφιακού σήματος, με κανένα τρόπο.
 


Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
ποιο ειναι αυτο με την καλυτερη μόνωση? το ακριβότερο η το φθηνο?
Μα πως να γνωρίζω ποιο έχει την καλύτερη μόνωση?
Για να μάθεις κάτι τέτοιο χρειάζεται να έχεις ειδικές γνώσεις και να κάνεις μετρήσεις.
Επίσης ποιο θα είναι το κριτήριο? Το υλικό, η κατασκευή, η πόλωση των μορίων της μόνωσης, τι?

Γενικά αν ακούτε διαφορές από τα usb δεν σημαίνει ότι το ακριβότερο είναι και καλύτερο, imo.
Eκτός αν υπάρχει κάποιο paper με μετρήσεις που το τεκμηριώνει αυτό, οπότε να του δούμε.
Προς το παρόν τα paper που έχουν γραφτεί για τη διαμεταγωγή "101010" λένε άλλα πράγματα.

Πολύ καλά κάνετε βέβαια και ψάχνετε το διαφορετικό. Δεν το απαγορεύει κανείς.
Απλά ας μην γενικεύουμε και νομίσει κανένας ανυποψίαστος ότι αλλάζοντας τη usb του με μια ακριβή ότι θα έχει σωστότερο ήχο.
Ας κάνει μια δοκιμή πρώτα και αν δει διαφορά, ας πάρει μια δεκάδα να έχει και για το μέλλον.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
λέω εγώ τώρα.... μήπως οι χώροι σας είναι για κλάματα (για να μην πω κάτι βαρύτερο).... και οι συσκευές σας "φιμώνονται"....
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Οι περισσότεροι χώροι έχουν προβλήματα.
Οι περισσότεροι δεν έχουμε πανακριβα συστήματα.
Παίζει να έχουμε και κακούτσικο ακουόγραμμα.

Βασίλη εσύ πως τα πας?
Αν έχεις εκτυπωτή σπίτι ευχαριστως να κάνουμε μια δοκιμή.
Τυφλό όμως έτσι? (πλασεμπιάζομαι εύκολα :)
Τι λες?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
εγώ καταρχήν έχω μετρημένο εκτυπωτή.... άρα τυπώνει μια χαρά.... άλλοι κάνουν τέστ (εκτυπωτών) χωρίς να έχουν τις στοιχειώδεις προδιαγραφές... τώρα άμα ψάχνουμε για ηχητο-μάστερ-σέφ.... ουδέν πρόβλημα!

Edit: και οι πόρτες μου είναι πάντα ανοικτές για όλους!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.505
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top