"Vintage Decks & Amplifiers Club"





Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Μέχρι το 2020 που θα ξυπνήσουν πάλι οι τζαπανέζοι να βγάζουν premium all time classic προϊόντα (στο design), θα περιμένουμε παρέα με τα παλαιότερα.:p

Τι να πουν και οι σημερινές "μοντέρνες" λαμπάτες υλοποιήσεις, που όλοι λυσσάνε να βάλουν NOS υλικά στα κατά τα άλλα ..."νέας εποχής" μηχανήματα?:lolsign:
 
Last edited:



Μηνύματα
175
Reaction score
419
Και μου έδωσε τη χαρά να το θαυμάσω σα να ήταν καινούριο!
Σ' ευχαριστώ πολύ Αη Βασίλη μου!:welcome:





Σταμάτη είναι υπέροχος,κούκλος!!Να το χαίρεσαι φιλαράκι και ταιριάζει απίστευτα με το όλο σύστημα σου!
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Καποιος ζητησε φωτο??


Σημερα καταφερα να ασχοληθω λιγο μαζι του,λογω ότι δεν ειχα μπομπίνες,και λογω ελλειψης χρονου.
Ενας πελατης μου, μου εφερε σημερα δυο μπομπίνες ώστε να το δοκιμασω.

Αφου τις τοποθετησα, το εβαλα να παιξει. Δεν το εχω συνδεσει με τον ενισχυτή ακομα,και εβαλα να ακουσω από τα ακουστικα. Παρατηρησα ότι στην μια μπομπινα ακουγοταν ο ηχος μονο από το ένα ακουστικο,και σαν να επαιζε με παραπανω στροφες. Στην δευτερη μπομπινα ακουγοταν και από τα δυο ακουστικα,αλλα παλι επαιζε με παραπανω στροφες.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Γιάννη το πιθανότερο είναι να χρειάζεται καθάρισμα ο διακόπτης εναλλαγής ταχύτητας με ειδικό σπρέυ.
Συνήθως κολλάνε από την αχρησία και θέλει στοργή και ..προδέρμ για να επανέλθει στα σωστά του!:p

Με την ησυχία σου αφού κατεβάσεις το μανουάλι του σέρβις από εδώ, φτάνεις στον παρακάτω διακόπτη και τον "κανακεύεις"...:D



Στο παρακάτω βίντεο μπορείς να δεις την εναλλαγή των ταχυτήτων από 3&3/4 σε 7&1/2 από το δικό μου, για να συγκρίνεις σε ποιά ταχύτητα έχει "μείνει" ο διακόπτης σου.
Υποθέτω ότι έχει κολλήσει στη μεγάλη...


Καλά μαστορέματα φιλαράκι!:welcome:
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Σταμάτη αυτοί οι διακόπτες, τραμπάλα όπως λέγονταν δεν κολλάγανε. Μάλλον κάτι άλλο είναι.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Σταμάτη ο διακόπτης αυτός που δείχνεις εδώ με το βελάκι ΔΕΝ είναι ο επιλογέας ταχύτητας. Είναι το equalization έτσι ώστε να εφαρμόζει την αντίστοιχη ισοστάθμιση για να πετυχαίνει flat απόκριση συχνότητος. Στα κασετόφωνα δεν υπήρχε τέτοιο θέμα διότι εκεί η ταχύτητα ήταν μόνο μία: 1 7/8 i.p.s.
Εκεί η ισοστάθμιση εξαρτάτο μόνο από το είδος της ταινίας (απλή, χρωμίου, σιδηροχρωμίου, μετάλλου)

Στο συγκεκριμένο μαγνητόφωνο η ταχύτητα δεν ρυθμίζεται με διακόπτη. Ρυθμίζεται με την διάμετρο του capstan. (Capstan είναι το μικρό μεταλλικό αξονάκι που ρυθμίζει την ταχύτητα, όχι η ελαστική τροχαλία που λέγεται pinch roller αλλά πολλοί την μπέρδευαν με το capstan. Σταμάτη εσύ το ξέρεις αλλά το λέω έτσι γενικώς.) Βγάζοντας το μεταλλικό καπάκι που υπάρχει στο capstan η διάμετρός του μειώνεται και η ταινία κινείται με ταχύτητα 3 3/4 i.p.s Με φορεμένο το καπάκι (μεγάλη διάμετρος) η ταινία κινείται με 7 1/2 i.p.s.

Από εκεί και πέρα η σωστή ισοστάθμιση εξαρτάται από τους δύο διακόπτες κάτω δεξιά: Equalizer και Tape Selector όπου και οι δύο πρέπει να συμφωνούν με την ταχύτητα και το είδος της ταινίας που χρησιμοποιούμε έτσι ώστε να πετυχαίνει επίπεδη απόκριση συχνότητος. Διότι ως γνωστόν η ισοστάθμιση που πρέπει να εφαρμόζει ένα μηχάνημα μαγνητικής εγγραφής εξαρτάται από αυτούς τους δύο παράγοντες: Την ταχύτητα και το είδος της ταινίας.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Σημερα καταφερα να ασχοληθω λιγο μαζι του,λογω ότι δεν ειχα μπομπίνες,και λογω ελλειψης χρονου.
Ενας πελατης μου, μου εφερε σημερα δυο μπομπίνες ώστε να το δοκιμασω.

Αφου τις τοποθετησα, το εβαλα να παιξει. Δεν το εχω συνδεσει με τον ενισχυτή ακομα,και εβαλα να ακουσω από τα ακουστικα. Παρατηρησα ότι στην μια μπομπινα ακουγοταν ο ηχος μονο από το ένα ακουστικο,και σαν να επαιζε με παραπανω στροφες. Στην δευτερη μπομπινα ακουγοταν και από τα δυο ακουστικα,αλλα παλι επαιζε με παραπανω στροφες.
Οπως γράφω και στο post #1332 η ρύθμιση της ταχύτητας στο συγκεκριμένο μαγνητόφωνο δεν γίνεται με διακόπτη αλλά με το καπάκι του capstan. Αν θέλεις να παίξεις ταινία γραμμένη στα 3 3/4 i.p.s. (μικρή ταχύτητα) πρέπει να βγάλεις το καπάκι και για να μην το χάσεις να το βάλεις στην θέση που φαίνεται με το κόκκινο βελάκι.
Μην ξεχνάς να βάζεις τους δύο κάτω δεξιά διακόπτες στην αντίστοιχη θέση ταχύτητας και είδους ταινίας έτσι ώστε να έχεις πάντα την σωστή επίπεδη απόκριση συχνότητος.

Επίσης θα πρέπει να ξέρεις πως στις μαγνητοταινίες υπήρχε η δυνατότητα να γίνουν είτε δύο στερεοφωνικές εγγραφές (μία στην κάθε πλευρά της ταινίας, όπως και στις κασέτες) είτε τέσσερις μονοφωνικές (δύο στην κάθε πλευρά της ταινίας) Η επιλογή του είδους της εγγραφής μεταξύ stereo ή κάποιου από τα μονοφωνικά tracks γίνεται με τον διακόπτη που σού έχω μαρκάρει με κίτρινο. Αρα μάλλον η μαγνητοταινία που λες ότι έπαιζε μόνο από το ένα κανάλι θα πρέπει να ήταν γραμμένη μονοφωνικά.

ΚΑΛΕΣ ΑΚΡΟΑΣΕΙΣ να το χαίρεσαι ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ!


 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Σταμάτη αυτοί οι διακόπτες, τραμπάλα όπως λέγονταν δεν κολλάγανε. Μάλλον κάτι άλλο είναι.
Πράγματι τα ΑΚΑΙ (τουλάχιστον αυτής της εποχής) είχαν διακόπτες Omron (ναι η γνωστή για τα πιεσόμετρά της εταιρεία ιατρικών μηχανημάτων) που είναι ότι καλύτερο έχει υπάρξει ποτέ. Εχω δύο μαγνητόφωνα ΑΚΑΙ, ένα του 1970 και ένα του 1980 και από τότε μέχρι και σήμερα όλοι τους οι διακόπτες δουλεύουν ΑΨΟΓΑ χωρίς το παραμικρό χριτς χρατς και χωρίς ούτε μία σταγόνα καθαριστικού στα 44 χρόνια!!!!!!!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
...Στο συγκεκριμένο μαγνητόφωνο η ταχύτητα δεν ρυθμίζεται με διακόπτη. Ρυθμίζεται με την διάμετρο του capstan. (Capstan είναι το μικρό μεταλλικό αξονάκι που ρυθμίζει την ταχύτητα, όχι η ελαστική τροχαλία που λέγεται pinch roller αλλά πολλοί την μπέρδευαν με το capstan. Σταμάτη εσύ το ξέρεις αλλά το λέω έτσι γενικώς.) Βγάζοντας το μεταλλικό καπάκι που υπάρχει στο capstan η διάμετρός του μειώνεται και η ταινία κινείται με ταχύτητα 3 3/4 i.p.s Με φορεμένο το καπάκι (μεγάλη διάμετρος) η ταινία κινείται με 7 1/2 i.p.s....
Tόσο απλό είναι???:o
Είδα ότι ο διακόπτης που μαρκάρισα, αναφέρει τις δυο επιλογές ταχυτήτων...
Αν είναι έτσι τότε μάλλον δεν υπάρχει θέμα, αφού οι ταινίες που του έδωσαν ήταν γραμμένες στη Low ταχύτητα και τις έπαιξε χωρίς να βγάλει το καπάκι.:thumbsup:

Σ' ευχαριστούμε Τάσο!:hi:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Tόσο απλό είναι???:o
Είδα ότι ο διακόπτης που μαρκάρισα, αναφέρει τις δυο επιλογές ταχυτήτων...
Ναι γιατί αν προσέξεις επάνω ο διακόπτης δεν γράφει tape speed selector ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...
Γράφει equalizer και έχει να κάνει την ισοστάθμιση μόνο.


Αν είναι έτσι τότε μάλλον δεν υπάρχει θέμα, αφού οι ταινίες που του έδωσαν ήταν γραμμένες στη Low ταχύτητα και τις έπαιξε χωρίς να βγάλει το καπάκι.:thumbsup:
Ακριβώς!
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Βλέπεις στο δικό μου το μοτέρ έχει δύο ταχύτητες high και low όπως φαίνεται στον διακόπτη που έχω μαρκάρει με κίτρινο. (Σε αντίθεση με το 4000 που το μοτέρ του έχει μία ταχύτητα)

Ομως αν προσέξεις τον κάτω διακόπτη του equalization (τον έχω μαρκάρει με πράσινο) θα διαπιστώσεις πως το μηχάνημα υποστηρίζει 3 ταχύτητες: 1 7/8 i.p.s. 3 3/4 i.p.s. και 7 1/2 i.p.s.

Την χαμηλή ταχύτητα των 1 7/8 i.p.s. την πετυχαίνει με το ίδιο «κόλπο» Βγάζοντας δηλαδή το κυλινδράκι από το capstan και μειώνοντας την διάμετρό του.

Ετσι έχουμε:
Με φορεμένο το χιτώνιο στο capstan και το μοτέρ στο high ταχύτητα: 7 1/2 i.p.s.
Με φορεμένο το χιτώνιο στο capstan και το μοτέρ στο low ταχύτητα: 3 3/4 i.p.s.
Χωρίς το χιτώνιο στο capstan και το μοτέρ στο low ταχύτητα: 1 7/8 i.p.s.

Υπάρχει και ο συνδυασμός χωρίς χιτώνιο στο capstan και μοτέρ στο high οπότε έχουμε πάλι ταχύτητα 3 3/4 i.p.s. αλλά αυτό δεν έχει νόημα...

 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
«Παίζοντας» με τον διακόπτη equalizer θα διαπιστώσεις μια διαφορά στα πρίμα λόγω της διαφορετικής ισοστάθμισης. Ομως μόνο αυτή που συμφωνεί με την ταχύτητα της ταινίας είναι η σωστή.





 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Γιάννη το πιθανότερο είναι να χρειάζεται καθάρισμα ο διακόπτης εναλλαγής ταχύτητας με ειδικό σπρέυ.
Συνήθως κολλάνε από την αχρησία και θέλει στοργή και ..προδέρμ για να επανέλθει στα σωστά του!:p

Με την ησυχία σου αφού κατεβάσεις το μανουάλι του σέρβις από εδώ, φτάνεις στον παρακάτω διακόπτη και τον "κανακεύεις"...:D



Στο παρακάτω βίντεο μπορείς να δεις την εναλλαγή των ταχυτήτων από 3&3/4 σε 7&1/2 από το δικό μου, για να συγκρίνεις σε ποιά ταχύτητα έχει "μείνει" ο διακόπτης σου.
Υποθέτω ότι έχει κολλήσει στη μεγάλη...


Καλά μαστορέματα φιλαράκι!:welcome:
Akai_Speed_Sleeve_7.5ips_x-150-style_web.jpg Akai_Speed_Sleeve_short_x-up.jpg AKAI 1710W voorkant.JPG

Καλησπέρα
Εδω φαίνεται το χιτώνιο στο capstan του δικού μου μαγνητοφωνου. Μαλιστα με την πρακτική αυτη αν βαλεις πιο παχυ χιτώνιο στο capstan (δηλαδη διπλάσιο) θα πετυχεις ταχυτητα 15 i.p.s.
Ανεξαρτητα από τις παρατηρήσεις μου θα ήθελα Σταμάτη να σε ρωτήσω αν μπορω στο μαγνητοφωνο μου (ΑΚΑΙ 1710) να κανω εγγραφη σε νέες μαγνητοταινίες όπως η RMG LPR 35 1/4" 549m Trident

http://www.thomann.de/gr/rmg_lpr_35_14_549m_trident.htm?sid=98b26998e569a725446305c164e549d0

Ευχαριστω εκ των προτερων
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top