Xiaomi Mi Box

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Εχεις λάθος γιατί το update oreo αποσύρθηκε και δεν το βλέπεις πιά στις ενημερώσεις, αλλά και μια στις 100 να μην ισχύει μπορείς κάλλιστα να του φορτώσεις τον διαθέσιμο χώρο έτσι ώστε να μην υπάρχει χώρος να κατέβει το update. Τόσο απλά, συνελήφθης αδιάβαστος ;)
Και για να είσαι σίγουρος μιας και έχεις το wifi κλειστό και δεν μπορεί να ενημερωθεί η απόσυρση του update ξεκίνα ανάποδα, δηλ. φόρτωσε τον ελεύθερο χώρο έτσι ώστε να μην υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο δίσκου και μετά άνοιξε το wifi κάνε μια επανεκκίνηση για να ενημερωθεί και θα δεις ότι δεν θα υπάρχει το καταραμένο update του oreo......
Η πιο σωστή κινηση αυτή ειναι. Οσοι ειναι σε MM ακόμη, να βαλουν μια ταινια (η κατι αλλο) μέσα στον αποθηκευτικό του χώρο για να μην κατεβει το μεγαλο update.
Οντως λενε οτι πλέον δεν δινεται μεσω ΟΤΑ, και πως νεο fix (και update για οσους δεν το εχουν βαλει) θα ερθει μεσα στο καλοκαίρι.
Οντως στην εκδοση που κυκλοφόρησε υπάρχουν πολλα προβλήματα/περιορισμοί.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Η υπομονη μου μαζι του εχει εξαντληθει. Σημερα την γλιτωσε γιατι ηταν και ξενος ανθρωπος μπροστα...Βαζω να δουμε ταινια σε mkv, παιζει 5-10 λεπτα και μετα ξεκινανε τα κολληματα. Μια να ειναι κολλημενη η εικονα και να παιζει μονο ηχο, μετα να τρεχει η εικονα για να προλαβει τον ηχο και μετα να κολλανε ολα μαζι...Βαζω κανα 2 ταινιες ακομα αλλα κολλουσε απο το πρωτο δευτερολεπτο. Κλεινω το wifi λεω μηπως θελει να κανει τα δικα του και φταιει αυτο. Αλλα παλι τα ιδια. Βγαζω βαζω καλωδιο ρευματος τπτ. Το κανω επανεκκινηση, τπτ. Τερμα λεω αστο να δουμε τηλεοραση. Μετα απο κανα 15λεπτο λεω δεν το ξαναβαζω να δω τι γινεται, γιατι το ειχα καταλαβει απο την αρχη που το πηρα οτι κατι δεν παει καλα με αυτη την συσκευη, δεν ειναι φυσιολογικα πραγματα αυτα...εδω μιλαμε για συσκευη φαντασμα..Το ανοιγω και επαιξε τα παντα ολα μια χαρα. Περιμενα στην πρωτη ταινια, που μου ειχε βγαλει την πιστη, να δω ποτε θα κολλησει, αλλα τπτ. Αποφασισε να παιξει λες και δεν συνεβει ποτε τπτ...
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
με τι player εκανες αναπαραγωγή ?????
[DOUBLEPOST=1531783877][/DOUBLEPOST]και άλλη μια ερώτηση, είναι αγορασμένο απο φυσικό κατάστημα ή απο σκρουτζομάγαζο ?????
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
με τι player εκανες αναπαραγωγή ?????
[DOUBLEPOST=1531783877][/DOUBLEPOST]και άλλη μια ερώτηση, είναι αγορασμένο απο φυσικό κατάστημα ή απο σκρουτζομάγαζο ?????
Vlc και MX Player. Σκρουτζ.
Τα πραγματα ισως να ηταν λιγο ποιο απλα αν χαλουσε κατι και δεν ξανα επανερχοταν. Ισως να μπορουσα να το επιστρεψω κιολας. Αυτο ομως πολυ απλα παιζει μαζι μου...παθαινει κατι και μετα απο λιγο ξανα φτιαχνει απο μονο του.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Φήμες λένε ότι τα παραεισαγωγής έχουν τέτοια θέματα, πράγμα που δεν μπορώ να το πιστέψω. Οσο αφορά τον player δοκίμασε με του kodi, εγώ τουλάχιστον έχω δει μεγάλη διαφορά, άσχετα που με την MM δεν είχα και χρόνο να τεστάρω παρά μόνο ένα απόγευμα. Οσο αφορά τον player του kodi καλύτερο αποτέλεσμα πήρα όχι με τον μαμά που έχει μέσα αλλά κατεβάζοντας το συγκεκριμένο app
.
Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις !!!!
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Φήμες λένε ότι τα παραεισαγωγής έχουν τέτοια θέματα, πράγμα που δεν μπορώ να το πιστέψω. Οσο αφορά τον player δοκίμασε με του kodi, εγώ τουλάχιστον έχω δει μεγάλη διαφορά, άσχετα που με την MM δεν είχα και χρόνο να τεστάρω παρά μόνο ένα απόγευμα. Οσο αφορά τον player του kodi καλύτερο αποτέλεσμα πήρα όχι με τον μαμά που έχει μέσα αλλά κατεβάζοντας το συγκεκριμένο app
.
Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις !!!!
Ουτε εγω το πιστευω. Οταν παιρνεις την mdz-16-ab η οποια ειναι η διεθνης εκδοση. Ειτε το παρεις απο Ελλαδα η' απο Κινα η' απο το... Μπανγκλαντες την ιδια εκδοση θα παρεις. Εκτος αν ειναι ελαττωματικο. Εδω μιλαμε κανει αυτα με βασικα προγραμματα αναπαραγωγης οπως ειναι το vlc και το MX Player, δεν θελω να σκεφτω καν να δοκιμασω το Kodi. Οταν θα ειμαι καλυτερα ψυχολογικα μαζι του...και θα ειναι και αυτο μαζι μου, ισως το δοκιμασω...
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Πάντως ένα είναι σίγουρο, ότι το μηχανάκι έχει πολλαααααα κουσούρια. Εγώ για ταινίες δεν πρόκειται κατά πάσα πιθανότητα να το χρησιμοποιήσω ποτέ, ας είναι καλά το wd tv live, απλά το πήρα έτσι για να δω τι παίζει με τα android και περισσότερο για NETFLIX που και σε αυτό για ένα απόγευμα που πρόλαβα να το τσεκάρω με την ΜΜ υστερούσε στην ροή της αναπαραγωγής εν σχέση με το ps4 pro που υπάρχει στο σπίτι, όσο για την εκδοση oreo and netflix δεν γίνεται κανένας λόγος για σύγκριση (απλά δεν βλέπετε) Δεν θέλω να προδικάσω το μέλλον του αλλά αν σύντομα δεν βγει κάποιο update που θα το φέρει στα ίσια του, το βλέπω για σκουπιδοντενεκέ.
 
Last edited:

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Πάντως ένα είναι σίγουρο, ότι το μηχανάκι έχει πολλαααααα κουσούρια. Εγώ για ταινίες δεν πρόκειται κατά πάσα πιθανότητα να το χρησιμοποιήσω ποτέ, ας είναι καλά το wd tv live, απλά το πήρα έτσι για να δω τι παίζει με τα android και περισσότερο για NETFLIX που και σε αυτό για ένα απόγευμα που πρόλαβα να το τσεκάρω με την ΜΜ υστερούσε στην ροή της αναπαραγωγής εν σχέση με το ps4 pro που υπάρχει στο σπίτι, όσο για την εκδοση oreo and netflix δεν γίνεται κανένας λόγος για σύγκριση (απλά δεν βλέπετε) Δεν θέλω να προδικάσω το μέλλον του αλλά αν σύντομα δεν βγει κάποιο update που θα το φέρει στα ίσια του, το βλέπω για σκουπιδοντενεκέ.
Ουδεν κακον αμιγες καλου. Πριν λιγους μηνες σκεφτομουνα να παρω το Redmi Note 4 αλλα τελικα δεν το πηρα. Μετα απ αυτο το χαλι με το mibox υπαρχει περιπτωση να ξανα αγορασω προιον της Xiaomi; Τουλαχιστον θα εχω να λεω οτι εχασα 60€ αλλα γλιτωσα αλλα 130€ απ το Redmi Note 4. Γιατι αμα δεις στο κινητο βαζουν ολοι 5 αστερια στην αρχη που το παιρνουν, αντε μεχρι τους 3-4 πρωτους μηνες, και κοντα στον χρονο αρχιζουν τα προβληματα...
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Εδω μιλαμε θα τρυπησει ο τοιχος απ το λειζερ και αυτο θα ειναι ακομα αναμμενο...Αυτο που να μην εχει Shutdown η' εστω ενα κουμπι OFF πανω του, πρεπει να μπει στα Ρεκορ Γκινες. Ακομα και ενα ψευτικο ηλεκτρονικο παιχνιδι να παρεις απ το παζαρι απο καπου κλεινει. Το σαομι πρεπει να το βγαλεις απ την πριζα...
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Καμια εκαθαριση και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και στησιμο απο την αρχη δοκιμασατε?
Και το shield που πηρε και αυτο oreo και ειχε θεματακια σε καποοιυς κανοντας επαναφορα η κατασταση εστρωσε σε πολλους που ειχαν 'θεματακια' (..βεβαια η nvidia εβγαλε και καναδυο update στην πορεια..)
Παντως στο shield το oreο σε γενικες γραμμες παει καλα πια..
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Καμια εκαθαριση και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και στησιμο απο την αρχη δοκιμασατε?
Και το shield που πηρε και αυτο oreo και ειχε θεματακια σε καποοιυς κανοντας επαναφορα η κατασταση εστρωσε σε πολλους που ειχαν 'θεματακια' (..βεβαια η nvidia εβγαλε και καναδυο update στην πορεια..)
Παντως στο shield το oreο σε γενικες γραμμες παει καλα πια..
Πάντως εγώ με τόσες επαναφορές που του έχω κάνει έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι θα τα κλ@σει !!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Οπως το ειπες, αναγκαστική. Γιατι ακομα και OFF να εχεις τις αναβαθμισεις....αυτο θα στο περασει απο μονο του με το ζορι. Εχουν κανει μια λιστα εδω με τα bugs, δεν εχω καταλαβει ακριβως τι θα κανουν. Ισως βγαλουν καποιες ενημερωσεις και τα διορθωσουν. Προς το παρον το εχουν "παγωσει" το oreo. https://xiaomi.eu/community/threads/mi-box-3-master-bug-list.44784/
Κατάφεραν πάντως να έχουν συσκευή που τα bugs είναι περισσότερα από τις δυνατότητες. :D
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Καμια εκαθαριση και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και στησιμο απο την αρχη δοκιμασατε?
Και το shield που πηρε και αυτο oreo και ειχε θεματακια σε καποοιυς κανοντας επαναφορα η κατασταση εστρωσε σε πολλους που ειχαν 'θεματακια' (..βεβαια η nvidia εβγαλε και καναδυο update στην πορεια..)
Παντως στο shield το oreο σε γενικες γραμμες παει καλα πια..
Το ειχα κανει wipe data. Το oreo δεν το εβαλα, αμα το εβαζα και αυτο...μαλλον θα επαιρνε φωτια.
[DOUBLEPOST=1531847355][/DOUBLEPOST]
Κατάφεραν πάντως να έχουν συσκευή που τα bugs είναι περισσότερα από τις δυνατότητες. :D
Ακομα ενα ρεκορ γκινες για την σαομι...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Μόλις το άνοιξα και μου έβγαλε διαθέσιμο ένα update μεγέθους 41MB που διορθώνει κάποια bugs. Το κατεβάζω. Χειρότερα να τα κάνει το αποκλείω, εκτός κι αν πάρει φωτιά. :D
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Μόλις το άνοιξα και μου έβγαλε διαθέσιμο ένα update μεγέθους 41MB που διορθώνει κάποια bugs. Το κατεβάζω. Χειρότερα να τα κάνει το αποκλείω, εκτός κι αν πάρει φωτιά. :D
Εκεί που το οδήγησαν το κουτί κατεβάζουμε πια ότι και να μας δώσουν, ακόμα και σώβρακα !!!!!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
Μόλις το άνοιξα και μου έβγαλε διαθέσιμο ένα update μεγέθους 41MB που διορθώνει κάποια bugs. Το κατεβάζω. Χειρότερα να τα κάνει το αποκλείω, εκτός κι αν πάρει φωτιά. :D
Ώρα είναι να μας πεις ότι θα αρχίσει να δουλεύει... :roflmao:
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Μόλις το άνοιξα και μου έβγαλε διαθέσιμο ένα update μεγέθους 41MB που διορθώνει κάποια bugs. Το κατεβάζω. Χειρότερα να τα κάνει το αποκλείω, εκτός κι αν πάρει φωτιά. :D
Oreo εχεις; Περιμενουμε εντυπωσεις!
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Oreo εχεις; Περιμενουμε εντυπωσεις!
Μπααα ανατινάχτηκε το box.
Ο δρόμος είναι μακρύς για να έρθει στα ζύγια του. Αθήνα- Θεσσαλονίκη και με το πρώτο update έφτασε Μαλακάσα :beach:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τουλαχιστον θα εχω να λεω οτι εχασα 60€ αλλα γλιτωσα αλλα 130€ απ το Redmi Note 4. Γιατι αμα δεις στο κινητο βαζουν ολοι 5 αστερια στην αρχη που το παιρνουν, αντε μεχρι τους 3-4 πρωτους μηνες, και κοντα στον χρονο αρχιζουν τα προβληματα...
Πάντως ένα redmi note 2 που έχω στην κατοχή μου 2 χρόνια περίπου,δουλεύει απροβλημάτιστα.Καλό είναι να μην τα κάνουμε όλα ίσιωμα.
..και για το box φαίνεται ότι το παλεύουν οι άνθρωποι.Βγάλανε update λέει ο xfader.Δεν κάθονται.Κάτι θα διορθώσουν.Αν δε φτάνει αυτό θα βγάλουν κι άλλο.Υπομονή χρειάζεται.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Πάντως ένα redmi note 2 που έχω στην κατοχή μου 2 χρόνια περίπου,δουλεύει απροβλημάτιστα.Καλό είναι να μην τα κάνουμε όλα ίσιωμα.
..και για το box φαίνεται ότι το παλεύουν οι άνθρωποι.Βγάλανε update λέει ο xfader.Δεν κάθονται.Κάτι θα διορθώσουν.Αν δε φτάνει αυτό θα βγάλουν κι άλλο.Υπομονή χρειάζεται.
Οταν μια εταιρεια βγαζει ενα update χωρις καν να το εχει δοκιμασει, στο πλασαρει και σε γεμιζει 1002 προβληματα...νομιζω οτι αυτο λεει πολλα. Δεν τους ενδιαφερει να εχουν καλο ποιοτικο ελεγχο η' after sale service. Απλα η σαομι και καθε κινεζικη εταιρια εχουν καταλαβει την καταναλωτικη ταση των τελευταιων ετων και το εκμεταλλευονται. Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να τσεπωσουν οσα περισσοτερα 50ρικα μπορουν και το καταφερνουν γιατι ολος ο κοσμος λογο κρισης κοιταει να παρει το ποιο οικονομικο και με τις περισσοτερες δυνατοτητες. Αμ δε.....
Το οτι εχεις ενα κινητο τηλ της συγκεκριμενης εταιρειας και δουλευει ακομα αυτο δεν λεει απολυτως τπτ. Μπορει να δουλεψει και αλλα τοσα χρονια και καλα θα κανει. Στατιστικα ομως λογο των οσων ανεφερα παραπανω δεν μπορει να γινει Samsung π.χ και τετοια προιοντα θα εχουν παντα μεγαλυτερο ποσοστο αστοχιας η' αλλων προβληματων απο μια σοβαρη επωνυμη εταιρια που σεβεται τον εαυτο της.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top