Xiaomi Mi Box

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μετά την "επιδιορθωση" όλα δουλεύουν καλα, και το wifi σταθερο και το ugreen
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το θέμα πάντως με την αργή ταχύτητα στο WiFi δίκτυο ή τις συχνές αποσυνδέσεις, λύνεται κατά πάσα πιθανότητα με αλλαγή καναλιού εκπομπής στο router
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Το θέμα πάντως με την αργή ταχύτητα στο WiFi δίκτυο ή τις συχνές αποσυνδέσεις, λύνεται κατά πάσα πιθανότητα με αλλαγή καναλιού εκπομπής στο router
Είχα δοκιμάσει όλα τα κανάλια, ακόμα και static IP που πρότειναν κάποιοι.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Αυτού του είδους οι ασυμβατότητες συχνά οφείλονται στο διαφορετικό hardware που έχει μία συσκευή μέσα στην περίοδο κυκλοφορίας της. Μπορεί δηλαδή το τσιπάκι για το WiFi να είναι από διαφορετικό προμηθευτή κι ενώ πληροί τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, έχει μικροδιαφορές στη συμπεριφορά.

Μπορεί βέβαια αυτό να ισχύει και στο router.
Συμφωνώ απόλυτα και όχι μόνο ως προς το router αλλά και ως το box, γιαυτό και υπάρχουν διαφορετικά προβλήματα για τον καθένα ,,,,,,
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Διαφορετικά προβλήματα για τον καθένα, μήπως έχει να κάνει με τον επεξεργαστή που φοράει το κάθε box, γιατί κυκλοφορεί με cortex A9r4 και άλλα με cortex A53. Εσάς ποιόν φοράει ???? μπας και βγάλουμε καμιά άκρη....
Εμένα πάντως που έχω πολλά προβλήματα και ειδικά με σπασίματα στην αναπαραγωγή είτε με netflix είτε με kodi φοράει cortex A53.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Διαφορετικά προβλήματα για τον καθένα, μήπως έχει να κάνει με τον επεξεργαστή που φοράει το κάθε box, γιατί κυκλοφορεί με cortex A9r4 και άλλα με cortex A53. Εσάς ποιόν φοράει ???? μπας και βγάλουμε καμιά άκρη....
Εμένα πάντως που έχω πολλά προβλήματα και ειδικά με σπασίματα στην αναπαραγωγή είτε με netflix είτε με kodi φοράει cortex A53.
Που το βρισκουμε αυτο; Πισω απ το κουτι του γραφει Quad-core CPU, 3+2-core GPU. Στις ρυθμισεις δεν βρηκα κατι.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Που το βρισκουμε αυτο; Πισω απ το κουτι του γραφει Quad-core CPU, 3+2-core GPU. Στις ρυθμισεις δεν βρηκα κατι.
Μπες στο google store και κατέβασε το aida64, μετά άνοιξέ το και δες cpu
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Μπες στο google store και κατέβασε το aida64, μετά άνοιξέ το και δες cpu
4x ARM Cortex-A53 @ 2016 MHZ και εμενα.
Δλδ λες οτι η διεθνης εκδοση βγαινει με 2 διαφορετικους επεξεργαστες; Μηπως ειναι στην κινεζικη το cortex A9r4 ;
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
4x ARM Cortex-A53 @ 2016 MHZ και εμενα.
Δλδ λες οτι η διεθνης εκδοση βγαινει με 2 διαφορετικους επεξεργαστες; Μηπως ειναι στην κινεζικη το cortex A9r4 ;
Τι να σου πω δεν ξέρω, στο site kotsovolos αναγράφει cortex A9r4 καθως επίσης και σε κάποια σκρουτζομάγαζα.
Προσωπικά εμένα με έχει κουράσει με τα κουφά του, ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που το πήρα και φως δεν βλέπω με update σταγονόμετρου και downgrade μάλλον απίθανο...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Νομίζω ότι η Ευρωπαϊκή έκδοση είναι μόνο με Cortex-A53. Αυτήν έχω κι εγώ.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Νομίζω ότι η Ευρωπαϊκή έκδοση είναι μόνο με Cortex-A53. Αυτήν έχω κι εγώ.
Σε τι ρυθμίσεις ανάλυσης το έχεις για να παίζει χωρίς σκαλώματα ??????
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Τα προβλήματα που έχω σε λίστα παρακάτω.

1. Μετά απο πολύ ώρα απενεργοποιημένο με βγάζει σε ανάλυση 480
2. Σε αναπαραγωγή μόνο σε 1080/24 παίζει χωρίς κομπιάσματα, αλλά με αλλαγή τίτλου η με μπες βγες χαλάει και αρχίζουν πάλι τα σκαλώματα. Το πρόβλημα εντοπίζεται στο netflix-mx player-kodi, κοινώς σε όλα. Κάπου μπερδεύει με την ανάλυση αυτό είναι το σίγουρο, μιας και όταν επιλέγω 1080/24 φαίνεται και πιό αργή η πλοήγηση στο μενού και μετά απο χρήση κάποιου player η με είσοδο έξοδο φαίνεται ότι η πλοήγηση επανέρχεται σε κανονική (γρήγορη) πλοήγηση ασχέτως που την δείχνει 1080/24.
3. Με σύνδεση στον ενισχυτή ναι μεν έχει ήχο dd+ αλλά δεν είναι συγχρονισμένος με την εικόνα πράγμα που δεν συμβαίνει με άλλο media player που έχω συν ότι πολύ συχνά χάνει τον ήχο στιγμιαία
4. Το wifi αρκετές φορές μου βγάζει ένδειξη ότι δεν έχει σύνδεση που όμως έχει :spiteful:
5. Φλασάκι πάνω απο 16giga δεν το δέχεται ως εσωτερικό χώρο.
6. Youtube παίζει απροβλημάτιστα (αν και είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει)
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Εχει κανεις θεμα με μεγαλα αρχεια ταινιων; Βαζω ταινια 4,4gb η' 6,6gb με το MxPlayer και αν βγω απ την ταινια και πατησω να συνεχισει απο εκει που σταματατησε, μπορει να κανει και 2 λεπτα για να φορτωσει...
Οσο προς το τελος ειναι η ταινια τοσο ποιο πολυ αργει να την φορτωσει. Καμια φορα κολλαει τελειως και βγαζει μνμ οτι ο MxPlayer δεν ανταποκρινεται.
 


Μηνύματα
110
Reaction score
18
6GB είναι μικρό αρχείο.
Τα αρχεια 800mb με 1,5gb δεν αργει να τα φορτωσει. Στα 4 και 6gb καλυτερα να πατησεις εναρξη απο την αρχη και να το πας με το fast forward εκει που θες, παρα να πατησεις "συνεχεια" γιατι περιμενεις μεχρι και 2 λεπτα να το φορτωσει.
 

Μηνύματα
145
Reaction score
1
καλησπέρα έχω 2 ερωτήσεις για το xiaomi mi box

1) μπορώ να ορίσω μια εφαρμογή που θα "φορτώνει" αυτόματα κάθε φορά που θα ανοίγω το mi box?

Δηλ. με ποιόν τρόπο θα κάνω μια εφαρμογή που θέλω εγώ να ξεκινάει αυτόματα κάθε φορά που θα ανοίγω το mi box;

και

2) μπορώ με κάποιον τρόπο να έχω τη δυνατότητα απομακρυσμένης διαχείρισης του mi box?

Για παράδειγμα μέσω κάποιας εφαρμογής (teamviewer) να μπορώ απο τον υπολογιστή μου (απο το γραφείο) ή απο το κινητό μου να έχω την διαχείριση του mi box που είναι στο σπίτι....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Νέο OREO build 2303

OPR6.170623.013.2303

Changelog: "It has improved feature that detects the source of box automatically as well as optimized settings menu about audio. It also provides more stability to your wifi connection that helps sustain uninterrupted service".

Το εγκατέστησα ΟΤΑ χθες το βράδυ. Παρατήρησα αυξημένη αστάθεια στο δίκτυο και είχα 2 επανεκκινήσεις σε μία ώρα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Εχει κανεις θεμα με μεγαλα αρχεια ταινιων; Βαζω ταινια 4,4gb η' 6,6gb με το MxPlayer και αν βγω απ την ταινια και πατησω να συνεχισει απο εκει που σταματατησε, μπορει να κανει και 2 λεπτα για να φορτωσει...
Οσο προς το τελος ειναι η ταινια τοσο ποιο πολυ αργει να την φορτωσει. Καμια φορα κολλαει τελειως και βγαζει μνμ οτι ο MxPlayer δεν ανταποκρινεται.
Clear cache της εφαρμογής και ίσως λυθεί το πρόβλημα
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Μπορούμε να εγκαταστήσουμε πχ. Firefox από το play store ;

Μπορούμε να κάνουμε περιήγηση στον Chrome; ή όποιον κι αν έχει browser.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Μπορούμε να εγκαταστήσουμε πχ. Firefox από το play store ;

Μπορούμε να κάνουμε περιήγηση στον Chrome; ή όποιον κι αν έχει browser.
Δεν το έχω για να δοκιμάσω, αλλά βλέπω παντού ότι βάζουν chrome από play store και μετά το ξεκινούν με φωνητική εντολή από το χειριστήριο.
Δηλαδή: Μπαίνεις στο play store από browser με τον λογαριασμό που έχεις περασμένο στο Mi Box, του "στέλνεις" τον chrome και απλά μετά επειδή δεν στον δείχνει στην οθόνη του Box, δίνεις φωνητική εντολή "open chrome".
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.196
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top