Xiaomi Mi Box

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Εγκατέστησα χθες το βράδυ το update με τις εξής βελτιώσεις:

Fix some Critical issues

1. USB Flash drive support for NTFS/ExFAT partitions
2. Improve HDMI compatibility to fix some issues with no audio / black screen
3. Enable USB camera
4. Update Android security patch to May 5th 2018 build.

More fixes are being progressed.

Το θέμα που είχα με τον εξωτερικό σκληρό NTFS και δεν τον αναγνώριζε το KODI αλλά τον έβλεπαν οι άλλοι players (VLC, MX Player), λύθηκε και επιτέλους βλέπω πάλι την εικονογραφημένη βιβλιοθήκη ταινιών και σειρών.

Αυτό που μένει είναι να φτιάξει και το WiFi που λαγκάρει και αργεί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να στριμάρω ταινία ικανοποιητικής ποιότητας. Όπως έχω διαβάσει αυτό δεν συμβαίνει σε όλους τους χρήστες και υποπτεύονται πως είναι ασυμβατότητα με κάποια routers. Επειδή, εδώ στο εξοχικό, η Vodafone θα μου στείλει μέσα στις επόμενες μέρες καινούργιο router προς αντικατάσταση του παλιού που έχει κλείσει 8ετία, ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα και να μην περιμένω νέο update.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
Οταν μια εταιρεια βγαζει ενα update χωρις καν να το εχει δοκιμασει, στο πλασαρει και σε γεμιζει 1002 προβληματα...νομιζω οτι αυτο λεει πολλα. Δεν τους ενδιαφερει να εχουν καλο ποιοτικο ελεγχο η' after sale service. Απλα η σαομι και καθε κινεζικη εταιρια εχουν καταλαβει την καταναλωτικη ταση των τελευταιων ετων και το εκμεταλλευονται. Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να τσεπωσουν οσα περισσοτερα 50ρικα μπορουν και το καταφερνουν γιατι ολος ο κοσμος λογο κρισης κοιταει να παρει το ποιο οικονομικο και με τις περισσοτερες δυνατοτητες. Αμ δε.....
Μην είσαι υπερβολικός!

Τέτοια προβλήματα πάντως έχουν η Microsoft, η Google η Apple και οι υπόλοιπες μεγάλες εταιρίες του κόσμου.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Με την αναβαθμιση σε oreo οπως αναφερει και ο xfader, η ασυρματη συνδεση αργει παρα πολυ κι οταν γινει αποσυνδεεται ταχιστα, με αποτελεσμα να μην μπορω να περασω τη νεα αναβαθμιση. Αυτο με cosmote voip speedport entry 2i
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Με τούβλα στην τιμή των 60 ευρώ έκαστο, άντε να ανακάμψει ο οικοδομικός κλάδος...:D
 
  • Like
Reactions: PPG

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν την κλασική Ασιατική λογική. Θα έχουν βγάλει νέο μοντέλο πριν λυθούν τα βασικά bugs του τρέχοντος.
Ή αλλιώς, πώς να σκοτώνεις καλό hardware με πρόχειρο και μη ικανοποιητικό software.
Το έχουμε δει αμέτρητες φορές. Σε bios, firmware, drivers, apps, λειτουργικά.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν την κλασική Ασιατική λογική. Θα έχουν βγάλει νέο μοντέλο πριν λυθούν τα βασικά bugs του τρέχοντος.
Ή αλλιώς, πώς να σκοτώνεις καλό hardware με πρόχειρο και μη ικανοποιητικό software.
Το έχουμε δει αμέτρητες φορές. Σε bios, firmware, drivers, apps, λειτουργικά.
Έχουν ήδη γίνει διαρροές για το επόμενο, αλλά μέχρι τώρα στο Mi Box είχαν δώσει ικανοποιητικά δείγματα γραφής.
Η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι ότι στην εγχώρια ενημέρωση δεν είχαν θέματα, γι' αυτό ξεκίνησαν βηματικά και τις (κακές όπως αποδείχτηκε) ενημερώσεις στην παγκόσμια έκδοση, τις οποίες και σταμάτησαν όταν το πήραν είδηση. Προσωπικά τους εμπιστεύομαι περισσότερο από τους μέσους Κινέζους και νομίζω ότι δεν θα αργήσουν να βελτιώσουν τα προβλήματα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Έχουν ήδη γίνει διαρροές για το επόμενο, αλλά μέχρι τώρα στο Mi Box είχαν δώσει ικανοποιητικά δείγματα γραφής.
Η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι ότι στην εγχώρια ενημέρωση δεν είχαν θέματα, γι' αυτό ξεκίνησαν βηματικά και τις (κακές όπως αποδείχτηκε) ενημερώσεις στην παγκόσμια έκδοση, τις οποίες και σταμάτησαν όταν το πήραν είδηση. Προσωπικά τους εμπιστεύομαι περισσότερο από τους μέσους Κινέζους και νομίζω ότι δεν θα αργήσουν να βελτιώσουν τα προβλήματα.
Φυσικά και είναι ένα σκαλί πάνω από το μέσο κινέζικο μαραφέτι. Εγώ έχω το θέμα που βλέπω ρατσιστικά την ασιατική νοοτροπία.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Μην είσαι υπερβολικός!

Τέτοια προβλήματα πάντως έχουν η Microsoft, η Google η Apple και οι υπόλοιπες μεγάλες εταιρίες του κόσμου.
Τοσο σοβαρα προβληματα δεν νομιζω. Προβληματα υπαρχουν σε ολες τις εταιριες, αλλα οχι σε τετοιο ποσοστο οσο οι κινεζικες. Οι κινεζοι ειναι πολυ καλοι στις αντιγραφες.Απο αυτο ζουνε. Δλδ μπορουν να παρουν ενα iphone η' ενα ρολεξ και να το κανουν ιδιο. Αλλα μεχρι εκει.
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Το οτι εχεις ενα κινητο τηλ της συγκεκριμενης εταιρειας και δουλευει ακομα αυτο δεν λεει απολυτως τπτ
Ούτε το ότι εσύ πήρες ένα tv box και δεν σου έπεξε απ'την αρχή λέει τίποτα.Έχει πουλήσει χιλιάδες και είσαι η μειοψηφία που είχε χειρότερη εικόνα από ένα φθηνό media player δεκαετίας και βάλε!
Το boxάκι σου έχει πρόβλημα.Πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία.Υπάρχει πλέον επίσημα στη χώρα μας!
Στατιστικα ομως λογο των οσων ανεφερα παραπανω δεν μπορει να γινει Samsung
Αν ήθελα samsung θα έπαιρνα samsung!
τετοια προιοντα θα εχουν παντα μεγαλυτερο ποσοστο αστοχιας η' αλλων προβληματων απο μια σοβαρη επωνυμη εταιρια που σεβεται τον εαυτο της.
Δεν έχει να κάνει με το πόσο σέβεται η κάθε εταιρία τον εαυτό της αλλά με το πόσα χρήματα επενδύονται από αυτήν στο r&d και σε άλλα τέτοια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
!
Το boxάκι σου έχει πρόβλημα.Πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία.Υπάρχει πλέον επίσημα στη χώρα μας!
Η Ελληνική αντιπροσωπεία δεν δέχεται συσκευές που δεν αγοράστηκαν από αυτήν.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Ούτε το ότι εσύ πήρες ένα tv box και δεν σου έπεξε απ'την αρχή λέει τίποτα.Έχει πουλήσει χιλιάδες και είσαι η μειοψηφία που είχε χειρότερη εικόνα από ένα φθηνό media player δεκαετίας και βάλε!
Το boxάκι σου έχει πρόβλημα.Πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία.Υπάρχει πλέον επίσημα στη χώρα μας!

Αν ήθελα samsung θα έπαιρνα samsung!

Δεν έχει να κάνει με το πόσο σέβεται η κάθε εταιρία τον εαυτό της αλλά με το πόσα χρήματα επενδύονται από αυτήν στο r&d και σε άλλα τέτοια.
Μην πιανεσαι απο ενα προβλημα που ειχε εμενα με την εικονα και ισως δεν το εχει παρουσιασει σε αλλους. Εχεις διαβασει για τα προβληματα που εχει μετα το τελευταιο update; Το πηρες για να κανει 5 πραγματα και αυτοι με το update χαλασανε αυτα τα 5....και αλλα 10 ακομα που δουλευαν μια χαρα ποιο πριν. Wifi, ethernet adapter, mic που δεν δουλευει, ασυμβατοτητα στο hdmi, κουμπια που δεν δουλευουν κλπ κλπ κλπ. Πληρωσες για να κανει καποια πραγματα τα οποια ομως δεν τα κανει. Αν εσυ εισαι ευχαριστημενος να πληρωνεις για κατι και να μην δουλευει...δεν εχω να πω κατι αλλο, εκτος αν εσενα δουλευουν ολα τελεια. Αμα σεβοταν τον εαυτο της και τους πελατες της δεν θα τα εκανε ολα αυτα...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Αμα σεβοταν τον εαυτο της και τους πελατες της δεν θα τα εκανε ολα αυτα...
Παραφράζοντας την πρότασή σου θα πω ότι αν σέβεται τους πελάτες της θα πρέπει να διορθώσει αυτά που χάλασαν με το update.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Τελευταία ενημέρωση:

Παρέλαβα το νέο WiFi router από τη Vodafone, ένα ZTE H108N, αυτό που δίνει το τελευταίο διάστημα στους νέους συνδρομητές της.

Τα προβλήματα του WiFi στο Mi Box εξαφανίστηκαν, όλα δουλεύουν γρήγορα και δεν γίνονται αποσυνδέσεις.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Τελευταία ενημέρωση:

Παρέλαβα το νέο WiFi router από τη Vodafone, ένα ZTE H108N, αυτό που δίνει το τελευταίο διάστημα στους νέους συνδρομητές της.

Τα προβλήματα του WiFi στο Mi Box εξαφανίστηκαν, όλα δουλεύουν γρήγορα και δεν γίνονται αποσυνδέσεις.
Εχεις αλλα προβληματα η' λυθηκαν ολα; Lan adapter εχεις βαλει, δουλευει;
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Πριν 15 ημερες το αγορασε ξαδερφος και το εργαλειο δουλευει μια χαρα. Μολις συνδεθηκε στο νετ,ζητησε να γινει update. Δεν μου εχει κανει κανενα παραπονο μεχρι τωρα για την λειτουργια του.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Εχεις αλλα προβληματα η' λυθηκαν ολα; Lan adapter εχεις βαλει, δουλευει;
Είμαι στο εξοχικό και δεν έχω το LAN adapter μαζί μου. Τα βασικά προβλήματα που είχα και το είχα παροπλίσει λύθηκαν. Η TV εδώ είναι μία HD 47άρα πενταετίας και δεν μπορώ να τσεκάρω 4Κ και HDR.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Ελέχθη απο την xiaomi eu ότι μέσα στην εβδομάδα θα υπάρξει καινούργιο update καθώς επίσης ότι ενδέχεται να βγει και downgrade σε 6,0,1, εν αναμονή λοιπόν. Πάντως απο ότι λέγεται τα προβλήματα που υπάρχουν δεν είναι κοινά για όλους, υπάρχει τεράστια ποικιλία έτσι ώστε να σπάει η ρουτίνα, κοινώς άβυσσος. Εαν βέβαια υλοποιηθεί το downgrade bye-bye oreo μέχρι επιλύσεως των προβλημάτων που σίγουρα θα πάρει καιρό. αααα και κάτι ακόμα ότι λέγεται ότι μπορεί στο νεο update να συμπεριληφθεί και η αυτόματη ανάλυση.
https://xiaomi.eu/community/threads...sue-google-assistant-issue-update-info.45129/

[DOUBLEPOST=1532197566][/DOUBLEPOST]
Τελευταία ενημέρωση:


Παρέλαβα το νέο WiFi router από τη Vodafone, ένα ZTE H108N, αυτό που δίνει το τελευταίο διάστημα στους νέους συνδρομητές της.

Τα προβλήματα του WiFi στο Mi Box εξαφανίστηκαν, όλα δουλεύουν γρήγορα και δεν γίνονται αποσυνδέσεις.
το ίδιο έχω και το πρόβλημα υπάρχει !!!!!!
[DOUBLEPOST=1532197935][/DOUBLEPOST]
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
το ίδιο έχω και το πρόβλημα υπάρχει !!!!!!
Αυτού του είδους οι ασυμβατότητες συχνά οφείλονται στο διαφορετικό hardware που έχει μία συσκευή μέσα στην περίοδο κυκλοφορίας της. Μπορεί δηλαδή το τσιπάκι για το WiFi να είναι από διαφορετικό προμηθευτή κι ενώ πληροί τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, έχει μικροδιαφορές στη συμπεριφορά.

Μπορεί βέβαια αυτό να ισχύει και στο router.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top