xperiment room

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: xperiment room

ειλικρινα δεν ξερω αν τα λες για πλακα ή εκτιθεσαι ?





χαχαχαχα, άκου που σου λέω, δεν έχεις ούτε μισό τεμάχιο διαχυτή.
oι φωτο κατι λενε ετσι ?







αυτά τα 3 μόνο, που φαίνονται στο ταβάνι, αν είναι πολύ σκληρά, ίσως και να είναι. Αλλά με τις διαστάσεις τους και τη θέση τους, δεν κάνουν τίποτα απολύτως (πιάνουν μόνο πολύ υψηλές συχνότητες, είναι τραγικά λίγη η επιφάνειά τους και εκεί που είναι τα πρίμα που υπάρχουν είναι όση η βροχή στη σαχάρα.)
ειλικρινα αν πιστευεις οτι εισαι σε θεση να προτεινεις (με επιτυχια ) που πρεπει να τοποθετουνται οι διαθλαστηρες της auralex , να σε συστησω να πας στην αμερικη να τους αποδειξεις τι προτεινεις , εισαι ?


με τόσο εκτεταμένη χρήση ηχοαπορροφητικών (όραλεξ, χαλιά, ρικοφόν κλπ) οι χρόνοι αντήχησής σου πρέπει να είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας. Για αναπαραγωγή μουσικής, αυτό μόνο καλό δεν είναι. Ταυτόχρονα, τα υλικά αυτά, λόγω πάχους, λίγα πράγματα κάνουν χαμηλά, ενώ ψηλά το ρημάζουν. Το ζητούμενο είναι η ισορροπία, αλλά καλύτερα να μιλήσει ο μπούτχιας γι αυτά...
ηχοαποροφητικα , καμποσα, χαλι 1 ρικοφον 0 , που τα ειδες ?

ταυτόχρονα, η όλη κάλυψη του χώρου σου, δίνει την εντύπωση δημιουργίας μιας ηχητικής "τρύπας", που ρουφάει κι εξαφανίζει κάθε παραγόμενο ήχο άμεσα, καθώς οι αντανακλάσεις δεν υπάρχουν από πουθενά. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα, να χρειάζεται πολύ ισχύ στα ηχεία για να καταφέρουν να πιάσουν τις επιθυμητές στάθμες στο χώρο, κάτι που είναι έως και αντι-οικολογικό, πέραν του ότι δεν είναι σωστό. Σε οποιοδήποτε άλλο χώρο, τα ηχεία θα μπορούσαν να πιάσουν τις ίδιες στάθμες με πολύ λιγότερη ισχύ.
χωρις να εχεις καν δει ζωντανο τον χωρο μου, απλα οτι βλεπεις απο μια μπενεκιου των 140 ευρω , και μπορεις να βγαλεις συμπερασματα το πως παιζω αγνοοντας τι εχουν πει τοσοι, απλα μπραβο σου

Νομίζω πως έχεις κολλήσει στην απορρόφηση, ενώ θα έπρεπε να ξεκολλήσεις από την απορρόφηση και σιγά σιγά να κολλήσεις στην διάχυση. Πρόκειται για εντελώς διαφορετικές κατευθύνσεις....

Πλέον, ακόμα και σε μεγάλες αίθουσες για αναπαραγωγή μουσικής, έχει απορριφθεί από την επιστημονική κοινότητα η απορρόφηση ως τρόπος ελέγχου, κι έχει αντικατασταθεί πλήρως και ΜΟΝΟ από την διάχυση (η οποία σαφώς εμπεριέχει και απορρόφηση, αλλά να μη σε μπερδέψω κι άλλο τώρα)!

ο ηχος (ως γνωστο) οταν ερχεται σε επαφη με μια επιφανεια, ενα ποσοστο του:
αποροφαται,
μετατρεπεται σε κραδασμο,
διαχεεται......
απο τον βιβλιαρακι της auralex, οσο αφορα την καθε rpg , δεν λεω καλη ειναι, (δεν εχω προσωπικη εμπειρια) αλλα η auralex οπως θα δεις στην φωτο εχει αφθονους και σοβαρους πελατες......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: xperiment room

οσο αφορα το τι ισχυη θελουν τα ηχεια οποιος τρωγεται το αποδικνυω λαιβ.....

και για να δειξω το αλα καρτ μενου .......

το exact power αποδεικνυει με πολλους τροπους το οτι μετρα σωστα,
και αυτο τσεκαρεται βεβαια λαιβ .....
χθες χωνοντας τον τελικο πανω στο εξακτ ειδα οτι για σταθμες υψηλες τα ηχεια (lrc) τραβουν απο 40 βατ ......
αν θεωρεις οτι 40 βατ ειναι πολλα για τον sunfire, ή οτι τα ηχεια ιδρωκοπουν με τοσο λιγο ρευμα
(λεγε με ευαισθησια ανω των 100 db) τι να πω...............................


αν δεν τα λες για πλακα ..........-------.............:114:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Απάντηση: xperiment room

παραδίνομαι! :116:

άνευ όρων! :138::137:

ανακαλώ πλήρως! έχεις άπειρους διαχυτές, εξαιρετικούς χρόνους αντήχησης, και δεν είναι ηχητικά σχεδόν νεκρός ο χώρος σου (τρύπα ρουφήχτρα)

πολλά φιλιά! ξέρεις πως σ'αγαπάω, ε?:145:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: xperiment room

παραδίνομαι! :116:

άνευ όρων! :138::137:

ανακαλώ πλήρως! έχεις άπειρους διαχυτές, εξαιρετικούς χρόνους αντήχησης, και δεν είναι ηχητικά σχεδόν νεκρός ο χώρος σου (τρύπα ρουφήχτρα)

πολλά φιλιά! ξέρεις πως σ'αγαπάω, ε?:145:
τιποτα δεν εχω , απλα οπως παιζω μαρεσ...


μι του
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: xperiment room

Ρε τ'ειν τουτ ωρε! Μέχρι να γράψω απάντησε ο άλλος.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: xperiment room

Αργύρης ο "Αδιάχυτος".............:602:
ελα τζακ
εχω και καθαρισμενο ρυθμισμενο προβολεα απο το μανωλη......ελα να σπασουμε το φραγμα των 130 db , με τις αυτοασπιδες της auralex......δεν ξανακουφαινομαι.........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: xperiment room

και κοφι ιταλογαλλικο
οχι τα χρεπια που σερνεις........
ο καστρατο ηπιε μια κανατα σε 3 ωρες......
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Re: xperiment room

εχω και καθαρισμενο ρυθμισμενο προβολεα απο το μανωλη.....
Με τον ήχο του συστήματός σου ασχολήθηκε καθόλου;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: xperiment room

οχι , τον εχω κανει μονος μου , για εντυπωσεις ρωτα τον ιδιο,(ποτε δεν παινευω την δουλεια μου)
......και ειμαι υπο σκεψεις......θα δω τι θα κανω.....σκεφτομαι μια πιθανη αλλαγη.....
χρωσταω ενα audyssey να το μαζεψω γενικα........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: xperiment room

και ο σωτηρης γουσταρε, βασικα αν δεν τα ακουγα διπλα στα ουδετερα atlantic,
με την υποψια της ρετσινιας της κορνας θα ζουσα...
ευτυχως τα ηχεια μου δεν ακουγονται σαν κλιπς ( με την κακη εννοια),και επειδη εχω κακη σχεση με τις κορνες, τα ηχοαποροφητικα δουλευουν μια χαρα, (τα χαλι που ειχα ακουσει πανω με τα THX) το εχω αφησει πισω........
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: xperiment room

την άλλη φορά θα έρθω με το Laptop και το ΧΤΖ room analyzer να δούμε το καμπουρογα...μ....σαυρο που έχει το curve των sub σου γιατί πρέπει να βαράνε ταβάνι crazy wheels στα 30-60Hz. Όχι ότι δεν είναι ωραίο πάντως έχει χαβαλέ η καμπύλη σου.

Θέλω κι εγώ να παίξω λίγο με τα δικά μου αν σταματήσει ποτέ να κοιμάται η οικογένεια μου μιας και υπάρχουν διάφορες βάρδειες ύπνου λόγω μωρού και παιδιού.


Ρε μπας και συμφέρει να τα πουλήσω και να νοικιάζω κανενός άλλου το σύστημα όποτε γουστάρω να δω ταινία? Λέω τωρα....:105:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: xperiment room

εχω ενα ιδιο χωρο διπλα, ελα να τον σαξουμε ισο
και μετα .........
μεχρι τοτε τσακισ και ελα κατ, και μην κσαναρθεις με καφε......
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Τέρμα ο καφές τι τσ εχεις τσι καφέδες εκιαπάνου κρίμας να μη τσι πίνου!

Υ.Γ. Παγάκια να φέρω ή θα πιούμε ζεστό?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: xperiment room

εχω ηδη νερο στο ψυγειο ,εσυ πινεις οτι θες
απο καφεδες εχω
συλεκτικους νεσπρεσο (απο ωξω φερμενοι)
κατι ναπολιτανικους
λαβατσα γαλλικο-εσπρεσο
λαμποργκινι
και κατι αλλους γυρω γυρω......κανονιξε.....
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: xperiment room

Bανιλια υποβρυχιο εχεις?
Tο πιο ψαγμενο συστημα γενικως και ειδικως!
Niiiiice!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Συγχαρητήρια Αργύρη. Έχεις τον πιο kinky(!!!) χώρο που έχω δει σε home cinema!:205: Υποθέτω ότι και κουφός να μπει στο χώρο σου θα βγει θεραπευμένος!
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Απάντηση: xperiment room

Και είναι και οικολογικώς εντάξει.Επειδής είχαμε μια ανησυχία μήπως δεν είναι ρε παιδίμου.
Το τελευταίο με φωνή Χάρρυ κλυν.Ρε παιδί μου.
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Μπραβο αργυρη για το μερακι σου και την τρελλα σου
Εχεις φτιαξει ενα ομορφο συστημα
Να το χαιρεσαι!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.446
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top