Yamaha Aventage

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.587
Reaction score
94.475
Από γρέζι πώς πάει τώρα; 8-)
 



Μηνύματα
27
Reaction score
6
Όχι, στο -50 απολύτως τίποτα. Στο -15 περίπου αρχίζει και ακούγεται και αυτό αν κολλήσω το αυτί μου στο ηχείο.
Σήμερα το απόγευμα πάντως, προκειμένου να αποκλείσω το θέμα της γείωσης, τα αποσύνδεσα όλα, sub, media player, ps3. Ακόμα και από την πρίζα τα έβγαλα. Άφησα μόνο τον ενισχυτή με τα ηχεία. Τα ίδια. Μόλις ξανασύνδεσα to media player και το άνοιξα σιωπή.

Εδώ πρέπει να τονίσω ότι όταν ανοίγω τον ενισχυτή (χωρίς να έχω ανοίξει το media player), στην οθόνη του av εμφανίζονται τα ηχεία που έχω, π.χ. 5.1.4. Ανεβάζω την ένταση και ακούω το φύσημα.

Το περίεργο είναι το εξής : Μόλις ανοίξω το media player (wd tv gen 3) η διάταξη των ηχείων εξαφανίζεται από την οθόνη του ενισχυτή. Ανεβάζω λοιπόν την ένταση, ακόμα και στο + 16,5 και δεν ακούγεται τίποτα. Μόλις επιλέξω κάποιο αρχείο να παίξει, τότε εμφανίζεται πάλι η διάταξη των ηχείων.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι :
1) ότι όταν το media player είναι ανοικτό και δεν παίζει κάποιο αρχείο, στην οθόνη του ενισχυτή δεν εμφανίζονται τα ηχεία που είναι συνδεδεμένα πάνω σε αυτόν. Σε αυτή την περίπτωση φύσημα δεν ακούγεται, ούτε στο max της έντασης.
2) όταν το media player είναι κλειστό, στην οθόνη του ενισχυτή εμφανίζονται τα ηχεία και ακούγεται ο ήχος, όπως περιέγραψα προηγούμενως.

Έτσι δουλεύουν όλα? Έίναι φυσιολογικά? :idk:
Σίγουρα έχεις συνδέσει το μεδια πλευερ σε κάποια από τις εισόδους 1-4. Σε αυτές όταν ο ενισχυτής δεν δει σήμα στο hdmi γυρνάει αυτόματα σε αναλογικό. Γι αυτό και το φυσιμα. Συνδεσε το πλευερ σε κάποια από τις 5-7 και δεν θα ανάψουν τα ηχεία όταν σβήνεις το μεδια πλευερ.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Σίγουρα έχεις συνδέσει το μεδια πλευερ σε κάποια από τις εισόδους 1-4. Σε αυτές όταν ο ενισχυτής δεν δει σήμα στο hdmi γυρνάει αυτόματα σε αναλογικό. Γι αυτό και το φυσιμα. Συνδεσε το πλευερ σε κάποια από τις 5-7 και δεν θα ανάψουν τα ηχεία όταν σβήνεις το μεδια πλευερ.
Ωραία πληροφορία!
 

Μηνύματα
27
Reaction score
6
Υπερ ευχαριστημένος κάτοχος RX-A2010 εδώ και 6 χρόνια. Έχω ψάξει τα πάντα στον ενισχυτή. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω αν περνάει σήμα 4Κ από τις εισόδους του.
Βέβαια με την αλλαγή τηλεόρασης, από 48H6400 σε 49KS7000 βρήκα ένα ελάττωμα του HDMI-CEC. Με την παλιά τηλεόραση είχα ενεργοποιημένο το HDMI-CEC και το ARC και μπορούσα να ακούω την τηλεόραση από τον ενισχυτή. Όταν άλλαζα πηγή στον ενισχυτή η τηλεόραση συνέχιζε να δείχνει το κανάλι που έβλεπα, ο ήχος της γυρνούσε στα ηχεία της και από τον ενισχυτή ακουγόταν η άλλη πηγή. Τώρα όταν αλλάξω πηγή στον ενισχυτή ο ήχος της τηλεόρασης δεν γυρνάει στα ενσωματωμένα ηχεία της, ο ήχος της νέας πηγής δεν ακούγεται από τα ηχεία του ενισχυτή και αν αλλάξω κανάλι στην τηλεόραση τότε ο ενισχυτής ξαναγυρνάει στην TV.
Και μιας και ανέφερα την νέα TV, ο ήχος του ALPHA HD συνεχίζει να κάνει μικρές διακοπές όπως έχω διαβάσει και σε άλλο thread.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Έχω τον RX-A3050 και πάω για 7.1.4 όπου μόνο τα L-R θα παίζουν με τελικό.
Δεδομένου αυτών των μετρήσεων για τον RX-A2050: (λογικά ο 3050 δεν θα διαφέρει πολύ)

-------------------------------------------------------0.1% THD 1.0% THD
2 Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads 177.6 watts 200.0 watts
2 Channels Continuously Driven, 4-Ohm Loads 251.0 watts 314.7 watts
5 Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads 101.4 watts 119.9 watts
7 Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads 54.2 watts 54.9 watts

θα είναι ικανός να οδηγήσει ικανοποιητικά τα υπόλοιπα 9 κανάλια;
Στάθμες: πολυκατοικίας, ελαφρώς " τσιμπιμένες " (πάω μέχρι -16db στο volume)

Ηχεία:
κεντρικό focal CC800WV, ευαισθησία 91db
Surround : focal sr800V, 90db
SB: focal 705V, 89db
ATMOS: 4X focal SR 700, db
όλα 8 ohms

Ti λέτε, φτάνει ο Yamaha ή χρειάζομαι τελικό; (Συντηρητικά σκεπτόμενοι και όχι παρορμητικά);)

Να συμπληρώσω ότι σε 7.1.2 με ατμος τα jbl control one δεν είχα πρόβλημα
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Συντηρητικα σκεπτομενος, δοκιμασε τα εσυ και πες μας :wink:
Δεν τα έχω παραλάβει τα ηχεία atmos ακόμη αλλιώς θα το έκανα και δεν θα ρωτούσα. Επειδή όμως έχω στο νου μου κάποιες προσφορές που τρέχουν τώρα για τελικούς είπα να πάρω γνώμες.
Όποιος θέλει την εκφέρει, όποιος δεν ξέρει ή δεν θέλει, όχι ;)
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Μιά χαρά θα είσαι στο -16. Αν έγραφες -10 ή -8, δε θα ήσουν. :p
'Ετσι νομίζω και εγώ. Ποιος παίζει στο -8 άραγε.:idk:
Εδώ ο Stathis με τις υψηλές στάθμες παίζει στο -18.:o
Βέβαια καμία σχέση ο χώρος του και τα ηχεία του με τους περισσότερους από μας.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
0.1% THD 1.0% THD
Το 0,1% είναι αποδεκτό, το 1% είναι χάλι μαύρο, μη το υπολογίζεις καν.

2 Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads 177.6 watts 200.0 watts
2 Channels Continuously Driven, 4-Ohm Loads 251.0 watts 314.7 watts
5 Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads 101.4 watts 119.9 watts
7 Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads 54.2 watts 54.9 watts
Το 8 ωμ, μη το υπολογίζεις ιδιαίτερα, διότι 8-ωμο ηχείο δεν έχω συναντήσει ακόμα.:p

Βάσει των άνωθεν, εκτιμώ ότι η κατάσταση έχει ως εξής:

2 Channels 125 watt /8ωμ
5 Channels 50 watt /8ωμ
7 Channels 35 watt /8ωμ

Για απαραμόρφωτη ισχύ, υπολόγισε ότι έχεις συνολικά γύρω στα 250 βατ. Μοίρασέ τη σε όσα ηχεία θες.
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Το 0,1% είναι αποδεκτό, το 1% είναι χάλι μαύρο, μη το υπολογίζεις καν.



Το 8 ωμ, μη το υπολογίζεις ιδιαίτερα, διότι 8-ωμο ηχείο δεν έχω συναντήσει ακόμα.:p

Βάσει των άνωθεν, εκτιμώ ότι η κατάσταση έχει ως εξής:

2 Channels 125 watt /8ωμ
5 Channels 50 watt /8ωμ
7 Channels 35 watt /8ωμ

Για απαραμόρφωτη ισχύ, υπολόγισε ότι έχεις συνολικά γύρω στα 250 βατ. Μοίρασέ τη σε όσα ηχεία θες.
Στο δια ταύτα:

Βάλε ένα τελικό και στο κεντρικό, και είσαι άρχοντας.

Δηλαδή 250 / 9 = 27,77 watt διαθέσιμα σε κάθε κανάλι για εννιακάναλη λειτουργία. Χάλι.
Άρα λες το κεντρικό (που κατεβαίνει και στα 4ωμ στα 210ΗΖ) δεν θα παίζει με τίποτε.
[DOUBLEPOST=1497460741][/DOUBLEPOST]
Κι εγώ κατεβάζω 3-4 ντιμπιά στα Atmos. :o
από τα πόσα; :spiteful:
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Αυτές που είναι dolby atmos στο -22 -20...λόγω περιεχομένου έντασης .;)
Δηλαδή όταν με το καλό βάλεις και ηχεία atmos θα πας -26 -28. Σε άλλα setup με το ίδιο volume θα ακούς....... ψιθυριστά.:D
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Δηλαδή όταν με το καλό βάλεις και ηχεία atmos θα πας -26 -28. Σε άλλα setup με το ίδιο volume θα ακούς....... ψιθυριστά.:D
Όταν απο το 5.1 πήγα στο 7.1 άνοιξα και άλλο το volume ,οπότε ίσως γίνει το ίδιο .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
Άρα λες το κεντρικό (που κατεβαίνει και στα 4ωμ στα 210ΗΖ) δεν θα παίζει με τίποτε.
Αυτουνού του κεντρικού, του αξίζει ένας τελικός. Κρίμα είναι.
Κι έτσι, αφού ξεφορτωθεί ο γιαμαχα και το κεντρικό, θα είναι μια χαρά με τα υπόλοιπα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.957
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top