Yamaha Aventage

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
και η μεγάλη λίγκα που λες όμως των τρινοβ,ντατασατ,στορμ κλπ έχουν μαστερ τσιπ που αδειάζει με τον καιρό (οι κάρτες αναβάθμισης δεν παύουν να μπαίνουν σε παλιό μπορντ από ένα σημείο και μετά).....
άρα έως πόσα χρόνια αξίζουν τα 15-20 χιλιάρικα από το να αγοράζεις ανά 3-4 χρόνια έναν καινούριο προ των 2-2.5 χιλιάδων?

οταν στο γιοτ σου εχεις 120τμ σαλονι...μαλλον τα 20 χαρτια τα εχεις για ογιο ντι μοντερι (πουρα) και κανα μπουκαλι ρουμι απο το σοθμπις.........
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δυστηχως η ευτυχώς αυτοί που μπορούν να τα πάρουν δεν το μετανιώνουν
Για όσο το κρατήσουν πολύ απλά είναι κορυφή ...
Και χωρίς αντίπαλο
Αρκεί να στηθεί σωστά πάντα ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
οταν στο γιοτ σου εχεις 120τμ σαλονι...μαλλον τα 20 χαρτια τα εχεις για ογιο ντι μοντερι (πουρα) και κανα μπουκαλι ρουμι απο το σοθμπις.........
δεν αναφερόμουν σε ιδιοκτήτη γιοτ μόνο:D

αναφέρομαι στο θέμα επένδυσης-απόσβεσης μιας τέτοιας συσκευής απέναντι στην τεχνολογική φθορά
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δεν αναφερόμουν σε ιδιοκτήτη γιοτ μόνο:D

αναφέρομαι στο θέμα επένδυσης-απόσβεσης μιας τέτοιας συσκευής απέναντι στην τεχνολογική φθορά

οι ανθρωποι αυτοι δεν σκεφτονται ετσι
τους λενε οτι στο γιοτ του φιλου τους το συστημα κοστισε ....τοσα χαρτια
Και παραγγελνουν ενα ιδιο.....πιθανο να μην το αλλαξουν ποτε....
μπορει και να το αλλαζουν σε καθε νεο μοντελο
Αλλα αυτοι δεν σκεφτονται το συστημα σαν επενδυση στο χρονο.....
οπως το <σαπιοκαραβο> που αγορασαν......

20170305_114551.jpg
 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Γιατί τι τεχνολογικό ακριβό κάνει απόσβεση ;
Είναι καθαρά υποκειμενικό όπως το αυτοκίνητο
εννοείται...και εντός ορίων πάντα;)

πχ ξέρουμε ότι το ατμος θα είναι σίγουρα ένα φορμά άλλης μιας 5ετίας με μοναδικό απγκρέιντ τα 6 κανάλια
εγώ θα σου βάλω και άλλα 5 χρονάκια χρήσης από τον μέσο γιούζερ

άρα

για ένα ωφέλιμο χρονικό ορίζοντα 10 ετών αξίζει να δώκεις 15 χιλιάρικα?
ή
αν θα παίρνεις πχ έναν γιαμάχα ανά 3 χρόνια ο τελευταίος γιάμι της 10ετίας θα έχει ξεπεράσει σε επίδοση εκείνο των 15 χιλιάδων?
[DOUBLEPOST=1542918989][/DOUBLEPOST]
οι ανθρωποι αυτοι δεν σκεφτονται ετσι
τους λενε οτι στο γιοτ του φιλου τους το συστημα κοστισε ....τοσα χαρτια
Και παραγγελνουν ενα ιδιο.....πιθανο να μην το αλλαξουν ποτε....
μπορει και να το αλλαζουν σε καθε νεο μοντελο
Αλλα αυτοι δεν σκεφτονται το συστημα σαν επενδυση στο χρονο.....
οπως το <σαπιοκαραβο> που αγορασαν......

View attachment 110723
πφφφφφφ χάλι μαύρο....
κιτρίνισε απ τον ήλιο :p:laugh:


Υ.Γ.Καλέ ξεκόλλα από τα γιοτ...για σπίτι μιλάω:roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
ας βολευτουμε ολοι με μηχανηματα του 2χιλιαρου κοντα και αφηστε τα αλλα μηχανακια..
....θελουν και αναλογα συνοδα ....με σκατα δεν κανεις παστα ;):p:D
 



Μηνύματα
244
Reaction score
98
Kαλησπερα και χρονια πολλα. Προφατα εγινα κατοχος του RX A2050 αγορασμενος απο μελος του avsite. Ο πωλητης δεν μπορει να βρει το ελληνικο manual και εχω μονο το αγγλικο κατεβασμενο απο το site της Yamaha Europe. Επικοινωνησα με Νακα να μου το στειλει σε ηλεκτρονικη μορφη, αλλα μου ειπαν οτι επειδη το μοντελο ειναι παλιο δεν υπαρχει το ελληνικο manual στο αρχειο τους (το 'χουν σβησει!!!!!). Επειδη τα αγγλικα μου ειναι "φτωχα" και εχω χασει την μπαλα με τον ενισχυτη, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο μελος με το αντιστοιχο μοντελο (ή τον 3050 που εχουν το ιδιο manual) να με εξυπηρετησει, δηλ να το βγαλω φωτοτυπια ή να το σκαναρω. Μενω Αθηνα. Ευχαριστω και καλη χρονια!

(ΥΓ. Ελπιζω να ειναι το σωστο μερος για την αναρτηση μου)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Χρόνια Πολλά Φίλε.
Δυστυχώς, το έχω ψάξει και εγώ. Δεν υπάρχει μάνουαλ στα Ελληνικά για AV Yamaha, Denon, Marantz.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Από Ελλάδα αγοράστηκαν οι ενισχυτές ;αν δεν κανω λάθος είναι παράνομο να μην υπάρχουν ελληνικές οδηγίες για ηλεκτρονικό προϊόν που πωλείται εντός Ελλάδας
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Παράνομο ξε παράνομο, δεν υπάρχουν οδηγίες στα Ελληνικά. Εδώ και χρόνια!
Αν ήταν έτσι, όλο και κάτι θα είχε διαρρεύσει εξάλλου στο διαδίκτυο.

Αλλά μου κάνει εντύπωση και η απάντηση του Νάκα. Άκου έσβησαν τα αρχεία τους!!!
 

Μηνύματα
244
Reaction score
98
Καλησπερα και Καλη Χρονια. Πρωτη φορα ακουω συσκευη αγορασμενη απο Ελλαδα και να μην υπαρχει ελληνικο εγχειριδιο οδηγιων!!!!!!!!!!!! Οτι και να εχω αγορασει στη ζωη μου παντα υπηρχε βιβλιαρακι οδηγιων στα Ελληνικα. Υπαρχουν και ανθρωποι που δεν γνωριζουν καθολου αγγλικα, αυτοι τι θα κανουν, πως θα λειτουργησουν τον ενισχυτη τους?????????Και με τον Νακα που μιλησα, δεν μου ειπαν οτι δεν υπαρχει, απλα το εχουν σβησει απο τη μηχανοργανωση γιατι ειναι παλιο μοντελο. Οταν τους ζητησα να μου δωσουν εγχειριδιο απο εναν νεωτερο ενισχυτη (πχ RX A2060-2070), γιατι πανω κατω δεν εχουν και μεγαλες διαφορες, οσο τους ακουσατε εσεις τους ακουσα και εγω, εξαφανιστηκαν!!!!!!!!! Αν εχει την καλοσυνη καποιο μελος που αγορασε καινουργιο τον RX A2050 ας μας πει αν υπηρχαν ελληνικές οδηγίες.
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Xρονια πολλα, καλη χρονια!!!Κι εγω κατοχος του 2050.Τον αγορασα καινουργιο απο Ελληνικο καταστημα οταν κυκλοφορησε.Εγχειριδιο στα Ελληνικα δεν υπηρχε.Οτι εμαθα για αυτον, μεσω μεταφρασης (ο θεος να την κανει) απο τον γκουγκλη.Δυστυχως!!!
 

Μηνύματα
244
Reaction score
98
Καλη Χρονια RALLIART!!! Ευχαριστω για την πληροφορια!!!! Απαραδεκτοι!!!!!!!! Ποσο κοστιζει να πληρωσουν μεταφραστη και να εχουν ελληνικο εγχειριδιο οδηγιων?????? Οι αλλοι κοροιδα ειναι που εχουν ελληνικες οδηγιες και μαλιστα ανεβασμενες στο διαδικτυο??????? Υποτιθεται οτι αγοραζεις ενα προιον απο Ελλαδα για να εχεις καποιες παροχες (εγγυηση, service, ελληνικες οδηγιες). Αν δεν υπαρχουν αυτα τοτε γιατι να αγοραζεις απο Ελλαδα και οχι απο εξωτερικο που στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι φθηνοτερα???? Και παλι Απαραδεκτοι!!!!!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Και δεν μιλάμε για ένα πχ ηλεκτρικό σίδερο...εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα πολύπλοκο μηχάνημα, με δύσκολους τεχνικούς όρους και δυνατότητες που θέλουν αναγκαστικά κάποιες βασικές τουλάχιστον οδηγίες.
Μας έχει απασχολήσει όλους μας φαντάζομαι αυτό το θέμα. Ευτυχώς που εδώ έχομε την δυνατότητα εξυπηρέτησης και βοήθειας από μέλη που κατέχουν βαθιά το αντικείμενο, και είναι έτοιμα για βοήθεια σε όποιο τεχνικό πρόβλημα προκύψει.
 

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.302
Εγώ που είχα πάρει τον Yamaha Rx- v3800 από νάκα είχε κανονικό manual στα ελληνικά (πολλές σελίδες ) αλλά κάπου η μετάφραση ήταν δυσνόητη .... και απευθυνόταν σε άνω του μέσου όρου (σε γνώσεις) χρήστες.
Υπάρχει πλέον η τάση να μην υπάρχουν προσπέκτους για οικολογικούς λόγους (χαχα)
Ο vivitek που πήρα είχε μια σελίδα (1) και σε παρέπεμπε στο Ίντερνετ για τς περαιτέρω.
Για ελληνικά , ούτε λόγος , μας έχουν γραμμένους.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Εγώ που είχα πάρει τον Yamaha Rx- v3800 από νάκα είχε κανονικό manual στα ελληνικά (πολλές σελίδες ) αλλά κάπου η μετάφραση ήταν δυσνόητη .... και απευθυνόταν σε άνω του μέσου όρου (σε γνώσεις) χρήστες.
Υπάρχει πλέον η τάση να μην υπάρχουν προσπέκτους για οικολογικούς λόγους (χαχα)
Ο vivitek που πήρα είχε μια σελίδα (1) και σε παρέπεμπε στο Ίντερνετ για τς περαιτέρω.
Για ελληνικά , ούτε λόγος , μας έχουν γραμμένους.
Ναι εκείνη την εποχή υπήρχε μετάφραση στα μάνουαλσ. Και με τον δικό μου 1600 υπήρχε. Το φυλάτω, έτσι για πρακτικούς λόγους διότι τι σχέση μπορεί να έχει με τα σημερινά τόσο εξελιγμένα και πολύ πιο πολύπλοκα μηχανήματα, αλλά κάποιοι βασικοί τεχνικοί όροι , δεν αλλάζουν. Η κρίση πάντως κάνει αισθητή την παρουσία της, ακόμη και εδώ από ότι φαίνεται...
 

Μηνύματα
244
Reaction score
98
Φιλε Vakis2000 δεν νομιζω να ειναι θεμα κρισης!! Πριν απο ενα μηνα αγορασα φωτογραφικη μηχανη Nikon και ειχε βιβλιαρακι (αψογο) με ελληνικες οδηγιες 100 σελιδων με φωτογραφιες κτλ, και online manual 200 σελιδων στα Ελληνικα με περισσσοτερη αναλυση και οδηγιες. Και λιγο που το εψαξα το ιδιο ισχυει και για Canon κτλ. Νομιζω οτι ειναι θεμα σεβασμου προς τον καταναλωτη!!!!!!! Υπηρχε περιπτωση σε ευρωπαικη χωρα (Γερμανια, Γαλλια, Σκανδιναβικες χωρες) να μην παρειχαν οδηγιες στη γλωσσα τους και να περναγε ετσι? Σε καμια περιπτωση!!!! Και δεν νομιζω οτι ο Νακας και ο καθε Νακας να εχει θεμα (οικονομικο) να εκδοσει ελληνικες οδηγιες. Ειναι θεμα καθαρα σεβασμου προς τον καταναλωτη!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.738
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top