Yamaha Aventage

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
σαπάκια τζαπς
Πάρτε Τριννόφ.


EDIT: Κάτι ίσως σημαντικό (αν και δεν είναι πίθανο να ακούγεται) για τους κατόχους τώρα που διάβασα το review, είναι το θέμα των XLR στα fronts. Αν έχετε σύνδεση XLR, δοκιμάστε να αλλάξετε σε RCA μόνο στα L-R.
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Πάρτε Τριννόφ.


EDIT: Κάτι ίσως σημαντικό (αν και δεν είναι πίθανο να ακούγεται) για τους κατόχους τώρα που διάβασα το review, είναι το θέμα των XLR στα fronts. Αν έχετε σύνδεση XLR, δοκιμάστε να αλλάξετε σε RCA μόνο στα L-R.
Κάτι που δεν υπήρχε στον 5100...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.354
Reaction score
125.306
Στα "Cons", το Νο.2 λέμε κι εμείς, κι ας κάνετε την πάπια... :roflmao:

Στα υπόλοιπα, άριστο. ;)
 
  • Like
Reactions: PPG


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
“As you can see YPAO caused a significant suckout in the 30-40Hz range that was audible as a thinning of bass response compared to YPAO being disabled. The best bass was achieved with my manual EQ'ing using the web setup feature. It takes time to manually calculate, tweak, and measure but the efforts are well worth it.”

Και πάλι, όταν τα λέμε εδώ είμαστε μ@λάκες :lolsign: :fuckyou:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Ποιοί δεν τα έλεγαν για το YPAO;
Μην το απομονώνεις στο YPAO. Γνωστά μέλη του φόρουμ δεν αποδέχονται την ανάγκη της manual ρύθμισης και της παράκαμψης της λειτουργίας τους στα γνωστά ανεπαρκή software ισοστάθμισης.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Γνωστά πανέμορφα μέλη του φόρουμ δεν αποδέχονται την ανάγκη της manual ρύθμισης
:rolleyes::biggrin:

Αλήθεια ρε ντίμι αυτό κατάλαβες από τότε...?

κάθεσαι και ευχαριστιέσαι με ένα γράφημα που έφτιαξε ο τύπος παίζοντας ελάχιστα με το eq?
γιατί στην ουσία το ypao τα κανε πτανα (που ίσως να ευθύνεται και το Mic της yamaha)....ο χώρος του μια χαρά δείχνει να μετράει και ας μην ξέρουμε άλλα χαρακτηριστικά...

δεν διάβασα όλο το κείμενο....αλλά την απόκριση αυτή που την πέτυχε? σε ένα σημείο?
και όπως πάντα Impulse response δεν βλέπουμε πριν και μετά το πείραγμα....

το να πουσάρουμε με eq την απόκριση ενός ηχείου σε ένα χώρο,αλλάζοντας την εργοστασιακή του απόκριση μόνο και μόνο για να βλέπουμε ένα σιδέρωμα είναι ''ευκολάκι'' σήμερα....τα υπόλοιπα που ακολουθούν το σιάξιμο αυτό..είναι το θέμα πως θα τα φέρεις....εκεί ήταν η προσωπική μου ένσταση σε αυτή την μεθοδολογία και σίγουρα δεν ξέρω (αλλά ούτε εσύ)κανένα παραμετρικό eq να γεννά FIR kai IIR...που τα προγράμματα για αυτά τα θέλεις

τα dirac,arc,audyssey κλπ δεν κάνουν θαύματα...σε αυτή την αρχή των παραμετρικών eq βασίζονται....ρίχνουν ένα κάρο db τις στάθμες για να μην κλιπάρουν οι ενισχυτές....και μετά
σιάζουν και προσθέτουν fir και iir...
+ σου δίνουν και την δυνατότητα επέμβασης αν έχεις αντίθετη άποψη από το αποτέλεσμα που σου προσφέρουν...
και κάθε φορά ξαναυπολογίζοντας-ξαναπροβλέποντας ο αλγόριθμος τα φίλτρα από την αρχή
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Αλήθεια ρε ντίμι αυτό κατάλαβες από τότε...?
Εσύ αυτό κατάλαβες πως κατάλαβα;

Να σου πω τι πρέπει να καταλάβουν όλοι, και αυτά που σωστά γράφεις σχετίζονται:

Να μην χρησιμοποιούν τα ανεπαρκή προγράμματα ισοστάθμισης. Όλα manual, μέχρι τη συχνότητα Schroeder.
Αν δεν μπορείτε, φωνάξτε ειδικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.354
Reaction score
125.306
Δηλαδή, είναι σα να έχει αυτοματοποιημένη ισοστάθμιση, αλλά δεν έχει. :gotcha:
Θα μπορούσε να καταργηθεί πλήρως το υπαο και να προσφέρεται απλώς ένα παραμετρικό εκουαλαιζερ.

Όμως είναι άλλο πράγμα ένα παραμετρικό εκουαλαιζερ, κι άλλο πράγμα το σοβαρό σύστημα ισοστάθμισης.

Όπως το πρόσφατο μηχάνημα που παρά την μεγάλη αναμονή, τελικά βγήκε στη φόρα πως δεν μπορεί να ενσωματώσει ντιρακ, λόγω κακής επιλογής χαρντγουερ. Ναι, διαθέτει εκουαλαιζερ. Αλλά όχι, δε το παίρνεις. Είναι σοβαρό μειονέκτημα η έλλειψη αυτής της δυνατότητας. Βεβαίως, στα χέρια ενός επαγγελματία, μπορούν να γίνουν τα βασικά με το παραμετρικό εκουαλαιζερ, αλλά ούτε στεπ ρισπονς ούτε άλλα κερασακια δε θα έχει αυτή η τούρτα. Έτσι και για τον εξαιρετικό κατά τα άλλα γιαμάχα. Αυτά.
 

Μηνύματα
27.204
Reaction score
25.176
Η αλήθεια είναι ότι το audyssey xt32 που έχει ο δικός μου , τσιτώνει μεςουψηλές και υψηλές , κάπου κόβει κάποιες χαμηλές και τσιτώνει τις πολύ χαμηλές και μετά κόβει τις μεσαίες. Ένα πράγμα σαν loudness. Κουκουρούκου βγαίνει η καμπύλη.
Ποτέ δεν μου άρεσε η υποτιθέμενη ισοστάθμιση που έκανε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.354
Reaction score
125.306
Γενικώς είναι πολύ ωραίο να έχεις τη δυνατότητα να βάζεις μπάσα και να βγάζεις πρίμα και να φτιάχνεις έναν ήχο που να σ'αρεσει.
Άμα έχει και καμιά δυνατότητα από το κινητό να τα παίζεις όλα αυτά, ακόμα καλύτερα.

Σε σχέση με τα παλαιού τύπου μηχανήματα που δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες, είναι πραγματικά αφρός.

Ωστόσο, η σοβαρή ισοστάθμιση δεν περιορίζεται στην υλοποίηση ενός σετ παραμετρικών φίλτρων...

Κι η διαφορά, είναι σοβαρή.
 

Μηνύματα
27.204
Reaction score
25.176
Όχι το app δεν το υποστηρίζει το δικό μου. Όμως μπορώ να επέμβω στην καμπύλη του audyssey, και να κάνω ότι θέλω.
Επίσης έχω δυνατότητα να κοπιάρω την καμπύλη του audyssey σε manual καμπύλη δικιά μου και να την πειράξω κατά το δοκούν . Ότι θέλω μπορώ να κάνω , αλλά μάλλον θα φέρω Καστρουνή.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Η αλήθεια είναι ότι το audyssey xt32 που έχει ο δικός μου , τσιτώνει μεςουψηλές και υψηλές , κάπου κόβει κάποιες χαμηλές και τσιτώνει τις πολύ χαμηλές και μετά κόβει τις μεσαίες. Ένα πράγμα σαν loudness. Κουκουρούκου βγαίνει η καμπύλη.
Ποτέ δεν μου άρεσε η υποτιθέμενη ισοστάθμιση που έκανε.
Και γιατί δεν αγοράζετε το pro κιτ που τα κάνει όλα αυτά? το δέχεται ο δικός σας.

Αν έχετε ενεργοποιημένο το dyneq είναι ακριβώς αυτό που περιγράφετε. ένα loudness ενεργό που αλλάζει όσο αυξομειώνουμε την ένταση. Για να μη βλέπετε διαφορές πρέπει ή να μετράτε στο 0 ή να το κάνετε off.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Κώστα ear ερώτηση ....
Έχεις τον trinnov .
Τον βάζεις να κάνει ισοστάθμιση μόνο του .
Αποθήκευση μνήμης .
Διαγραφή της ισοστάθμισης και το κάνεις χειροκίνητα .
Πιο αποτελεσματική ρύθμιση πιο είναι ;;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.354
Reaction score
125.306
Κώστα ear ερώτηση ....
Έχεις τον trinnov .
Τον βάζεις να κάνει ισοστάθμιση μόνο του .
Αποθήκευση μνήμης .
Διαγραφή της ισοστάθμισης και το κάνεις χειροκίνητα .
Πιο αποτελεσματική ρύθμιση πιο είναι ;;;
Δεν "διαγράφεις" καμία ισοστάθμιση.

Ξεκινάς με πολλαπλές μετρήσεις, σε πολλαπλά και διαφορετικά σημεία του χώρου, και αποθηκεύεις αυτές τις μετρήσεις. 10, 15, 20, όσα θες. Εγώ σταμάτησα στα 16.

Θέτεις μια από αυτές ως κύρια, όπου θα είναι το σημείο που θα φέρει η ισοστάθμιση τον σωστό χρονισμό.

Βάζεις αξία σε κάθε μέτρηση, σε κάθε σημείο μέτρησης, αναλόγως της ποσότητας των προβλημάτων του χώρου και αναλόγως της εγγύτητας των τοιχωματικων ορίων. Δηλαδή, δίνεις σε κάποια αξία 100 και σε άλλη 85, σε άλλη 15, κλπ.

Κάνεις ισοστάθμιση, την αυτοματοποιημένη.

Στο κάνει φλατ. Ακούς.

Βάζεις ταργκετ κερβ που επιθυμείς.

Ξαναισοσταθμίζει με το νέο ταργκετ κερβ, με την αυτοματοποιημένη διαδικασία.

Κάτι θες να αλλάξεις; Αλλάζεις το ταργκετ κερβ του συνόλου, ή το ταργκετ κερβ καθενός ηχείου ξεχωριστά, βλέποντας την απόκριση του καθενός ηχείου.

Ξαναισοσταθμίζει. Αυτοματοποιημένα. Τα στρώνει όλα.

Χτύπησε ένα ηχείο; Βλέπεις την ισοστάθμιση που έφαγε, αλλάζεις άμα θες το σημείο κρος μόνον αυτού του ηχείου, αλλάζεις την ισοστάθμιση που τρώει εμμέσως, με διαφοροποίηση στο δικό του ταργκετ κερβ, και αυτοματοποιημένα ξαναισοσταθμίζονται όλα.

Οτιδήποτε και να πειράξεις, ένα μόνο ηχείο στα 11, σε ένα μόνο σημείο του φάσματος, έχει επίπτωση σε όλα. Διότι όλα μαζί παίζουν, οπότε γίνονται οι αναγκαίες διορθώσεις από την αυτοματοποιημένη διαδικασία ισοστάθμισης.

Δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση ούτε καν να πλησιάσεις το αποτέλεσμα της αυτοματοποιημένης ισοστάθμισης με μανιουαλ φίλτρα. Ούτε για πλάκα.

Απλώς μπορείς να επέμβεις σε όλες τις παραμέτρους της αυτοματοποιημένης ισοστάθμισης, ορίζοντας εσύ το εύρος των διορθώσεων που θα δώσει (πχ έως +8 και έως -10 ντεσιμπελ), το είδος των χρησιμοποιούμενων φίλτρων (φιρ ιρ) και σε ποια τμήματα του φάσματος, το σημείο της χρονικής ευθυγράμμισης, τα πάντα όλα.

Το αυτοματοποιημένο σύστημα ισοστάθμισης αυτό, έχει ως στόχο την ομαλή απόκριση σε όλες τις θέσεις ακρόασης, στον ευρύτερο χώρο που έκανες τις μετρήσεις, κι όχι στη μια θέση ακρόασης την κεντρική. Δεν έχει καν τέτοια δυνατότητα. Ακόμα και 100 αξία να βάλεις στην μέτρηση στην κεντρική θέση και 5 στις υπόλοιπες, αυτό θα στρώσει ομοιόμορφα όλες τις θέσεις. Για να επέμβεις σε αυτό, και να βελτιστοποιήσεις περαιτέρω τη μια θέση ακρόασης, θέλει ξεχωριστά ταργκετ κερβ σε κάθε ηχείο, με μικροδιορθωσεις προς όφελος της μιας κεντρικής θέσης ακρόασης, και εις βάρος των υπολοίπων.

Τι μανιουαλ....

Δεν υπάρχει μανιουαλ σε τέτοια επίπεδα. Εδώ μιλάμε για πολύ σοβαρή ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
27.204
Reaction score
25.176
Και γιατί δεν αγοράζετε το pro κιτ που τα κάνει όλα αυτά? το δέχεται ο δικός σας.

Αν έχετε ενεργοποιημένο το dyneq είναι ακριβώς αυτό που περιγράφετε. ένα loudness ενεργό που αλλάζει όσο αυξομειώνουμε την ένταση. Για να μη βλέπετε διαφορές πρέπει ή να μετράτε στο 0 ή να το κάνετε off.
Το pro kit αφορούσε στην προηγούμενη έκδοση την χτ όχι την χτ32.
Η νέα τότε χτ32 ρυθμίζει και 3 σαμπς και κάνει κάποια άλλα πράγματα με διαφορετικό τρόπο από ότι το παλιό xt.
Το dynamic eq το έχω ενεργό. Τι να μετράω στο 0? Το μηχάνημα μετράει σε στάθμη αυτοματοποιημένη όταν μπεί το μικρόφωνο επάνω. Δεν διαφοροποιήται η στάθμη , δεν σε αφήνει να πειράξεις στάθμη κατά την διάρκεια των μετρήσεων στις 8 θέσεις.
Επίσης αυτό που έγραψα και εννοούσα είναι ότι η καμπύλη του audyssey μοιάζει με καμπύλη loudness, όχι όμως λόγω του dynamic eq.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το pro kit αφορούσε στην προηγούμενη έκδοση την χτ όχι την χτ32.
Η νέα τότε χτ32 ρυθμίζει και 3 σαμπς και κάνει κάποια άλλα πράγματα με διαφορετικό τρόπο από ότι το παλιό xt.
Το dynamic eq το έχω ενεργό. Τι να μετράω στο 0? Το μηχάνημα μετράει σε στάθμη αυτοματοποιημένη όταν μπεί το μικρόφωνο επάνω. Δεν διαφοροποιήται η στάθμη , δεν σε αφήνει να πειράξεις στάθμη κατά την διάρκεια των μετρήσεων στις 8 θέσεις.
Επίσης αυτό που έγραψα και εννοούσα είναι ότι η καμπύλη του audyssey μοιάζει με καμπύλη loudness, όχι όμως λόγω του dynamic eq.
το δέχεται και το xt32.

μιλάω για τις μετρήσεις που βλέπετε εσείς μετά ίσως με κάποιο umic.
αν δεν γίνονται με την ένταση στο 0 όταν έχετε το dyneq on τότε βγάζει διαφορετικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
27.204
Reaction score
25.176
Το dynamic eq μπαίνει on μετά την μέτρηση του audyssey.
Aλλά και χωρίς αυτό πάλι μυστήριες καμπύλες βγάζει.
Umic δεν έχω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.428
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top