Yamaha Aventage

Μηνύματα
1.075
Reaction score
2.188
Ο γενικός κανόνας στον πολυκάναλο ήχο είναι ότι τα ηχεία τα δηλώνουμε small. Αυτό όμως προυποθέτει και κάποιες βασικές αρχές.
Το sub είναι το κατάλληλο για το χώρο μας, σωστά τοποθετημένο και ρυθμισμένο. Αν έχουμε τρελές βυθίσεις σε συχνότητες που μπορούν να αναπαράγουν και τα ηχεία δαπέδου τότε λογικά θα νομίζουμε ότι τα ηχεία μας ως large παίζουν πιο "γεμάτα" και καλύτερα τις χαμηλές.
Αν το sub είναι σωστό και τα ηχεία δηλωθούν small, τότε απαλλαγμένα από τις ¨δύσκολες" χαμηλές συχνότητες δείχνουν άλλο πρόσωπο. Πιο ξεκούραστα δουλεύει και ο AV τροφοδοτώντας τα με καλύτερα ρεύματα. Το συνολικό αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο.
Αν το sub είναι κουκουρούκου τότε το ίδιο θα είναι και το χαμηλό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.334
Reaction score
8.328
Ενδιαφέρων θέμα όντως πιάσαμε!

Όπως προανέφερα, στην περίπτωσή μου έχω εμφανώς καλύτερη διαχείριση χαμηλών (σε αρχεία μουσικής), δηλωμένα τα κύρια ηχεία σαν large, χωρίς την χρήση sub & τον av σε λειτουργία pure direct. Μόνο σε αυτήν την περίπτωση ο ήχος του συστήματος πλησιάζει (δεν τον φτάνει φυσικά) αυτόν του pro μου.

Το sub μου είναι το yamaha yst sw 515
http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/speaker-systems/subwoofers/yst-sw515_black__u/

Σε περίπτωση που θεωρείτε ότι είναι μάπα, έχει καλώς, σε αντίθετη περίπτωση, να δούμε μήπως κάτι δεν ρυθμίζω σωστά!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.334
Reaction score
8.328
Το video το γνωρίζω, έχω κάνει παρόμοιες κινήσεις κλπ. άρα ίσως το sub μου να μην είναι αυτό που πρέπει.
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.903
Reaction score
2.096
Καθαρό χωρίς μπουκώματα και μπερδέματα.
Θα πέτυχε το ζιγκλέρωμα.:D
[DOUBLEPOST=1460008841][/DOUBLEPOST]Προσωπικά παίζω πάντα με sub και τη μουσική μου.Πιο χαμηλά το volume του αλλά να παίζει.Το feeling που δίνει το sub δεν το αλλάζω με τίποτα!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.334
Reaction score
8.328
Το δέχομαι... Το θέμα είναι τι μας εξιτάρει!

Προσωπικά πάντως την ευχαρίστηση που διαθέτει το klipsch μου σε χαμηλές εντάσεις (τρισδιάστατο στακάτο χαμηλό, καθαρές, προβολικές μεσαίες και υψηλές), δεν την αλλάζω με τίποτα!

Κανένα από τα sub μου( Υamaha yst 515 & B&W asw1000 ακόμη χειρότερα), δεν διαθέτει τέτοια αληθοφάνεια - Βαθύ, μεν αλλά πλαδαρό και χωρίς συνοχή στα μουσικά δρώμενα χαμηλό. Με λίγα λόγια αμέσως καταλαβαίνει - (άρα ξεχωρίζει από αυτό) ο ακροατής ότι συμπεριλαμβάνεται sub στο σύστημα!
 
Last edited:

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Το δέχομαι... Το θέμα είναι τι μας εξιτάρει!

Προσωπικά πάντως την ευχαρίστηση που διαθέτει το klipsch μου σε χαμηλές εντάσεις (τρισδιάστατο στακάτο χαμηλό, καθαρές, προβολικές μεσαίες και υψηλές), δεν την αλλάζω με τίποτα!

Κανένα από τα sub μου( Υamaha yst 515 & B&W asw1000 ακόμη χειρότερα), δεν διαθέτει τέτοια αληθοφάνεια - Βαθύ, μεν αλλά πλαδαρό και χωρίς συνοχή στα μουσικά δρώμενα χαμηλό. Με λίγα λόγια αμέσως καταλαβαίνει - (άρα ξεχωρίζει από αυτό) ο ακροατής ότι συμπεριλαμβάνεται sub στο σύστημα!
Μήπως δεν είναι σωστά ρυθμισμένο;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.334
Reaction score
8.328
Το θέμα με το sub με έχει απασχολήσει πολλά πολλά χρόνια. Για να καταλάβετε γύρω στο 84 το σύστημά αποτελείτο από δύο ηχεία βάσης jbl και ένα από τα πρώτα sub της b&w (12άρι) το οποίο ήταν αναλογικά συνδεδεμένο (δηλαδή το καλώδιο των ηχείων περνούσε πρώτα από το sub και κατόπιν συνδεόταν με αυτά) και έναν δικάναλο.
Άρα υπάρχει η σχετική εμπειρία.

Ας μας αναφέρουν την γνώμη τους και πιο ειδικοί από εμάς από το κομμάτι hi end, σχετικά με την προσφορά ενός sub σε ένα σύστημα. Σπάνια και με πολύ ακριβά sub ίσως, λέω τώρα - προτείνεται η χρήση του.

Άσφαλώς, άλλο home cinema και άλλο μουσική ακρόαση! (Home cinema χωρίς sub δεν ονομάζεται home cinema .... ονομάζεται.... σκ!)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.903
Reaction score
2.096
Το δέχομαι... Το θέμα είναι τι μας εξιτάρει!

Προσωπικά πάντως την ευχαρίστηση που διαθέτει το klipsch μου σε χαμηλές εντάσεις (τρισδιάστατο στακάτο χαμηλό, καθαρές, προβολικές μεσαίες και υψηλές), δεν την αλλάζω με τίποτα!
Αυτό κατά την άποψή μου είναι και το ζητούμενο.Να σ'αρέσει αυτό που ακούς τόσο που να μη θες να το αλλάξεις!
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.510
Reaction score
75.121
http://www.soundandvision.com/content/yamaha-aventage-rx-a2050-av-receiver-review







-------------------------------------------------------0.1% THD 1.0% THD
2 Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads 177.6 watts 200.0 watts
2 Channels Continuously Driven, 4-Ohm Loads 251.0 watts 314.7 watts
5 Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads 101.4 watts 119.9 watts
7 Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads 54.2 watts 54.9 watts
 
Last edited:

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αρκετα ενδιαφέρον!

Δλδ, αν πάρω τον RX-Α3050, πιθανόν στα 6-channel (μιας και έχω ήδη 5κάναλο) θα κυμαίνεται γύρω στα 100W ανα κανάλι; Για τα Atmos και 2 surround ήχεία κάλα δεν είναι; Για setup 7.1.4 μιλάω
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Αρκετα ενδιαφέρον!

Δλδ, αν πάρω τον RX-Α3050, πιθανόν στα 6-channel (μιας και έχω ήδη 5κάναλο) θα κυμαίνεται γύρω στα 100W ανα κανάλι; Για τα Atmos και 2 surround ήχεία κάλα δεν είναι; Για setup 7.1.4 μιλάω
Έχει αρκετή δύναμη ο Yamaha. Τόση ώστε 1η φορά βλέπω τα ηχεία μου να κουνιούνται (χτυπάνε), να παίζουν δηλ. σαν ηχεία.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.334
Reaction score
8.328
Παιδιά θεωρώ ότι κάπου υπάρχει υπερβολή ή τέλος πάντων ανακολουθία στις μετρήσεις. Δεν είμαι ειδικός αλλά.... δεν μπορεί κατά την ταπεινή μου γνώμη ο 2040 δηλαδή το αμέσως προηγούμενο μοντέλο να βγάζει 2 χ169 βατ με 0,1% παρ στα 8ohm & 5 x 46,9 0,01 παρ 8ohm. και ο νέος 2 χ 177 & 5 χ 101,4 . Τι άλλαξε, φαντάζομαι περίπου το ίδιο τροφοδοτικό θα έχουν (δεν γνωρίζω την κατανάλωση έχουν, ένας δείκτης που δείχνει ίσως την αλήθεια), όμως το ότι σπάνε τα ηχεία ή οτιδήποτε άλλο, δεν λέει τίποτα και με 10 βατάκια αυτό μπορεί να συμβεί....Ένας ενισχυτής av είναι... αναφέρομαι στον 2050 και την διαφορά από τον 2040 πάντα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.510
Reaction score
75.121
Μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα, ή στα μηχανήματα ή στις μετρήσεις.
Η μέτρηση των 2 καναλιών είναι σχεδόν ίδια, όπως και το βάρος.
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Θα ήταν σωστό πάντως να αναβαθμίσουν τον 5100 με τα νέα feature, μιας και ανήκει σε 2ετή κύκλο ανανέωσης ο preamp τους.
Πόσο δυσκολο είναι να προσθέσουν το νέο SUB eQ στον 5100;
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.139
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top