Yamaha HS8 & Dynaudio 18S : It's only...Monophonic (but I like it)

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Χωρίς τα άκουσα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα το.ξανσκάνω.γιατί στις υπόλοιπες συχνότητες (μεσουψηλές) δεν μου άρεσαν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
μπροστα σε βλεπω Μπουτχια, ωραιες προχω μου σικουλες ετσι?
Ολα τα χω, μη βλεπεις που δε τα λεω....
Και που να έβλεπες ακόμα...
Και μοτζο φίλε μου; Σ'ωραιος.
Τα'χω λιώσει αυτά..
Έχω όλη τη σειρά dancefloor jazz,με τα πρώτα τρία και σε βινύλιο... :sneaky:

Εδώ βλέπουμε σε αντιπαραβολή τα τρία εναλλακτικά προφίλ αποκρίσεων που έδωσαν καθένα στην αντίστοιχη διαρρύθμιση βέλτιστο αποτέλεσμα...Πράσινη καμπύλη το τρέχον,πορτοκαλί το μονό sub στο κέντρο του πατώματος και μωβ το κλασσικό καρδιοειδές array :
1603554859659.png


Τα τμήματα απόκρισης άνω των 300 Hz είναι σχεδόν πανομοιότυπα με τις ισχυρές διαφοροποιήσεις να υφίστανται στις τέσσαρες πρώτες οκτάβες.Κανονικά λοιπόν θα έπρεπε κάθε όργανο με ενεργειακό περιεχόμενο κείμενο αποκλειστικά σε ζώνη ανώτερη των 300 Hz ν'ακούγεται παρόμοια κατά την αναπαραγωγή του ίδιου master από καθεμία παραλλαγή του setup...Έλα όμως που κάτι τέτοιο ουδέποτε συμβαίνει...Sorry violins...:sneaky:
Χωρίς τα άκουσα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα το.ξανσκάνω.γιατί στις υπόλοιπες συχνότητες (μεσουψηλές) δεν μου άρεσαν.
Είδες τι κάνει η έλλειψη sub; :sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Χωρίς τα άκουσα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα το.ξανσκάνω.γιατί στις υπόλοιπες συχνότητες (μεσουψηλές) δεν μου άρεσαν.
Διάβασε τι έγραψε μόλις τώρα.

Σε ελεύθερη μετάφραση:
Sorry, δεν ξέρεις ούτε καν αν σου "αρέσει".
Στα μεσαιοπριμα λέμε.

Μπορεί να το "άκουσες" και να έχεις "άποψη", οκ, αλλά δυστυχώς αυτό δε λέει τίποτα, ούτε για σένα.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ξέρω πολύ καλά. Απλά με τα sub θα υπήρχε μεγάλη βελτίωση χαμηλά αλλά στα υπόλοιπα όχι τέτοια που να με έκσνε να αλλάξω γνώμη. Είναι θέμα σχεδίασης και αυτό δεν θα άλλαζε.
 







Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εδώ η απόκριση που συλλαμβάνεται πίσω από τη διάταξη και κολλητά - αναγκαστικά - στο τοίχωμα για το τρέχον προφίλ ΄΄κορωνοειδούς΄΄ μπάσου - όπως μόλις βαφτίστηκε από τη μορφή που έχει η καμπύλη απόκρισης στις πρώτες οκτάβες και αφού χτυπάει χωρίς να καταλαβαίνει ο ακροατής από πού τον βρήκε :
1603555919609.png

Παρατηρούμε τη χαρακτηριστική πτώση να συμβαίνει σε μικρότερο βαθμό και κυρίως από την τρίτη οκτάβα...


Ολαρία, ολαρά, μπάσο παίζει από χαμηλά
μπάσο παίζει ταρακουνώντας το κορμί μας,
το μυαλό να κυματίζει στα κρυφά
μπάσο πέφτει και τραντάζει τη σκεπή μας
που θα τρίζει με της μπότας το χαβά

Ολαρία ολαρά, μπάσο τύμπανο χτυπά
τα παιδιά που μένουν με τους δορυφόρους,
στη διαφάνεια και τα στηρικτικά
θα λυσσάξουνε με τούτα τα στιχάκια,
για καλώδια όλο κάποιος τους πεινά...

Ολαρία στα θερμά μεσοπρίμα αγκαλιά
Αχ, ο Dr.Floyd Toole χαμογελάει
τις σελίδες του βιβλίου καθώς γυρνά
με αμέριστη προσήλωση ο Γιάνννης
και ο Λέανδρος με μαύρα καλώδια

Ολαρία ολαρά,μ'αιωρούμενα βιολιά
θα βουλιάξουμε σε immersive πανηγύρια,
Τρινοβίτες και δικάναλοι αντάμα
και ας ακούγεται πικρόχολα αστείο
το διαδίκτυο την κάνει τη δουλειά

Ολαρία ολαρά, γύρω γύρω ηχεία
ο Αυτιάς με εμφυτεύσεις μαύρης τρίχας
ο vet με τον Σκαλούμπακα αγκαλιά
ο Dimifoot κοντά στους ψεκασμένους
κι ο xfader το Δημόσιο βοηθά

Όλα είναι σουρεάλ λελογισμένα
με τη σκηνή να διαγράφεται καλά
τα πικάπ στριφογυρίζουνε πιο πέρα
και ο λαμπάτος μου αστράφτει από χαρά.
Ολαρια ολαρα, ολαρια ολαρα...

1603559936282.png


Και κάπου εδώ τα πράγματα σοβαρεύουν με κάθε περιεχόμενη στα master έξαρση ν'αποκτά νόημα...Η αναπαραγόμενη σκηνή στο live οδοστρωτήρα του John Cale ΄΄ζωντανεύει΄΄ ανατριχιαστικά.Ο ακροατής έχει απτή ψευδαίσθηση πως βρίσκεται σε επίλεκτη θέση μπροστά στους καλλιτέχνες .Η ωμή ενέργεια που εκλύεται από το γκρουπ Grinderman - παλαιότερο παράπλευρο σχήμα του Nick Cave - καθηλώνει...Η PJ Harvey ερμηνεύει άλλοτε σα νεράϊδα και άλλοτε σα μαινάδα.Σε στάθμες δε εφάμιλλες των υψιπέδων του Ear,εκτιθέμενος ο ακροατής έστω και για σύντομο χρόνο ενοχλείται πλέον όχι από την ίδια την ενέργεια που φτάνει πάνω του,αλλά αντιλαμβανόμενος ανεπαίσθητους τριγμούς στην ξύλινη σκεπή του οικήματος και το ενδοτικό χώρισμα με τον υπόλοιπο ξενώνα...Μερικές φορές πάει να νιώθει κανείς ανακούφιση που δεν συνηθίζει ακροάσεις σε τέτοιες στάθμες...
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
No way! Από τα άλλα 2 που ξέρω ότι υπάρχουν με αυτήν την τεχνολογία θα ακούσω σύντομα τα meG.
Ta ΄΄Gethard΄΄ αποτελούν πιο πιουρίστικη και πιο ελεύθερη ως προς το δυναμικό εύρος υλοποίηση σε σύγκριση με τα Kii Three.Στα πρώτα εκτός των στιβαρότερων μεγαφώνων και της ομοκεντρικής προσαρμογής μεγαφώνωνω, η αντιστροφή πολικότητας ως προς την οπίσθια εκπομπή και η εφαρμογή χρονικής υστέρησης υλοποιούνται όχι μέσω DSP αλλά με την αρχιτεκτονική καμπίνας και στρατηγική τοποθέτηση αποσβεστικών στα μεγάφωνα και τα στοιχεία που θα έπαιζαν ανάλογο ρόλο υπό κλασσικό gradient bass array.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Για αυτό θέλω να τα ακούσω. Ψάχνοντας βρήκα πολλά στοιχεία που μου άρεσαν.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
..ενα σχολιο (συνολικο των μεχρι τωρα γραφομενων) "και τα ρεστα...mp3" μεταφραση : αψογος ο Μεσιε Γκουρου. 🐒
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Medeski Martin & Wood .!!!!8-) πες μου οτι μπορεις και ακους ολοκληρο το αλμπουμ...???..🤯
Για την ακρίβεια,ολόκληρα τα album τους και όχι μόνο όσα κυκλοφόρησαν ως solo σχήμα,αλλά και τις εξαιρετικές συνεργασίες με τον John Scofield...

Παράγων που συνετέλεσε στην εντατικοποίηση των διαδικασιών ήταν επίσης η συστηματική παραμονή του γράφοντος στον χώρο του ξενώνα εδώ και μερικές εβδομάδες,με το εξεταζόμενο ηχοσύνολο να παίζει σε εικοσιτετράωρη βάση συνοδεύοντας μέχρι και την τηλεργασία...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Για την ακρίβεια,ολόκληρα τα album τους και όχι μόνο όσα κυκλοφόρησαν ως solo σχήμα,αλλά και τις εξαιρετικές συνεργασίες με τον John Scofield...

Παράγων που συνετέλεσε στην εντατικοποίηση των διαδικασιών ήταν επίσης η συστηματική παραμονή του γράφοντος στον χώρο του ξενώνα εδώ και μερικές εβδομάδες,με το εξεταζόμενο ηχοσύνολο να παίζει σε εικοσιτετράωρη βάση συνοδεύοντας μέχρι και την τηλεργασία...
Ελπιζω να σαι καλα ακομα, οταν ακουσεις σερι 2-3 αλμπουμ τους...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ελπιζω να σαι καλα ακομα, οταν ακουσεις σερι 2-3 αλμπουμ τους...
Αυτό είναι εύκολο,καθότι εναλλάσσονται συστηματικώς album από διαφορετικούς καλλιτέχνες και ιδιώματα.
Αν προσέχω κάτι ιδιαιτέρως,είναι ποιο album θα επιλέγεται να παίζει σε repeat κατά τις ώρες ύπνου και άλλων εντατικών ενασχολήσεων...
(Με τα άϋλα αρχεία δεν θα χρειαζόταν προφανώς)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top