YouTube. Χαλια ηχος. Σωστα;


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
It’s still potentially injecting high-frequency switching noise into your home power supply, and this noise is ready to affect anything on the circuit, analog or digital.
Αυτές είναι πολύ ψηλές συχνότητες, πολλά ΚΗΖ. Καλύτερα να μην τις κόβουμε, διώχνουν τις νυχτερίδες. :laugh:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να και άλλος που αναρωτιέται to Bits is bits (και όχι βέβαια το bits are bits).

Εμπνεύστηκε και απο το wettex :D πως το λένε με το ωραίο όνομα, που κάπου συζητιότανε.

Μα πως αφού τα ξέρουμε όλα, μέχρι και στο mastertape έχουμε ακόμη "προβληματάκια" ?

Θα το πλακώσουμε στο noise rejection, ίσα με δυο κιλά θα βάλω. Τώρα που βρέθηκε η λύση χα χα.

https://www.theabsolutesound.com/articles/bits-is-bits
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πάντως, για να μείνω στο θέμα... είμαι διατεθειμένος για μια μικρή παραχώρηση στην ποιότητα για να έχω τον πλούτο του Youtube...
Μουσικοί του δρόμοι, της διπλανής πόρτας, covers, αγαπημένοι καλλιτέχνες σε εκτελέσεις & κομμάτια που δε θα βρίσκαμε ποτέ...
Άλλωστε οι πιο πολλοί ζήσαμε την εποχή που μια κόπια κασέτα από τον φίλο ήταν πολύτιμη... με ποιότητα ούτε καν τη μισή του youtube...
Οκ, πάμε μπροστά. θέλουμε καλύτερα πράγματα και γενικά μπορούμε να τα έχουμε αλλά αν κάποιος απολαμβάνει τις μουσικές του από το Youtube, δε χρειάζεται να νοιώθει και τύψεις κιόλας που το άκουσμα δεν ήταν HiRes... :p

Την ώρα που γράφω ακούω αυτό.... το είχα ήδη δει/ακούσει μια φορά... γιατί να χάσω την ενέργεια και την ευχαρίστηση που μου μετέδωσε αυτό το live;;; επειδή δεν ήταν 24/96 ασυμπίεστο;;;;


 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πάντως, για να μείνω στο θέμα... είμαι διατεθειμένος για μια μικρή παραχώρηση στην ποιότητα για να έχω τον πλούτο του Youtube...
Μουσικοί του δρόμοι, της διπλανής πόρτας, covers, αγαπημένοι καλλιτέχνες σε εκτελέσεις & κομμάτια που δε θα βρίσκαμε ποτέ...
Άλλωστε οι πιο πολλοί ζήσαμε την εποχή που μια κόπια κασέτα από τον φίλο ήταν πολύτιμη... με ποιότητα ούτε καν τη μισή του youtube...
Οκ, πάμε μπροστά. θέλουμε καλύτερα πράγματα και γενικά μπορούμε να τα έχουμε αλλά αν κάποιος απολαμβάνει τις μουσικές του από το Youtube, δε χρειάζεται να νοιώθει και τύψεις κιόλας που το άκουσμα δεν ήταν HiRes... :p

Την ώρα που γράφω ακούω αυτό.... το είχα ήδη δει/ακούσει μια φορά... γιατί να χάσω την ενέργεια και την ευχαρίστηση που μου μετέδωσε αυτό το live;;; επειδή δεν ήταν 24/96 ασυμπίεστο;;;;


Δεν παίζεις δίκαια χα χα. Αυτά τα zombies ως γνωστόν , δεν επηρρεάζονται απο bits.

Καλά ολόκληροι μαντραχαλάδες τραγουδάνε α) γυναικείο τραγούδι ? β) με αυτή την φωνή κιόλας ? γ) φοράνε ακόμη σταράκια ? δ) δε πάνε σπίτι τους να φάνε κανένα αυγουλάκι απο τη μαμά τους ? ε) αλλά κυρίως το δολοφόνησαν το τραγούδι, ποιά ποιότητα ήχου τώρα χα χα.

Αυτό να ακούσεις χα χα χα


Εδιτ : Πώ πω το Άφρικα το δολοφόνησαν ακόμα περισσότερο χα χα. Τι τραβάει ο ντράμερ με αυτούς χα χα. Θα είχα αυτοκτονήσει εαν ήμουν στη θέση του.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
@thva Παρακολουθώ αλλά δεν έχω και τίποτα να πω. Πράγματι, βρίσκω πολύ συμπιεσμένη τη πληροφορία στο yourube, κάτι βέβαια που το τρέχον σύστημα (επανέφερα τα παθητικά κροσοβερ και χρησιμοποιώ τον rotel για να βάζει η σύζυγος παιδικά τραγούδια) συγχωρεί. Με τους bryston, δεν ακουγόταν με τίποτα. Όμως, έχει τεράστιο πλούτο το youtube (όπως ειπώθηκε) οπότε αν θέλω να παρακολουθήσω κάτι ιδιαίτερο, δεν ασχολούμαι με τη ποιότητα τόσο πολύ.

Όσον αφορά στα καλώδια usb, έχω το furutech gt2,δεν μου λέει κάτι. Οι διαφορές είναι στα όρια του placebo, άρα δεν ασχολούμαι πλέον. Στο minidsp έχω απλό belkin. Στα @@ μου. :D
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@thva Παρακολουθώ αλλά δεν έχω και τίποτα να πω. Πράγματι, βρίσκω πολύ συμπιεσμένη τη πληροφορία στο yourube, κάτι βέβαια που το τρέχον σύστημα (επανέφερα τα παθητικά κροσοβερ και χρησιμοποιώ τον rotel για να βάζει η σύζυγος παιδικά τραγούδια) συγχωρεί. Με τους bryston, δεν ακουγόταν με τίποτα. Όμως, έχει τεράστιο πλούτο το youtube (όπως ειπώθηκε) οπότε αν θέλω να παρακολουθήσω κάτι ιδιαίτερο, δεν ασχολούμαι με τη ποιότητα τόσο πολύ.

Όσον αφορά στα καλώδια usb, έχω το furutech gt2,δεν μου λέει κάτι. Οι διαφορές είναι στα όρια του placebo, άρα δεν ασχολούμαι πλέον. Στο minidsp έχω απλό belkin. Στα @@ μου. :D
Βάζε κλασική και τζαζ, blues κλπ που έχουν μια χαρά εγγραφές και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@thva Παρακολουθώ αλλά δεν έχω και τίποτα να πω. Πράγματι, βρίσκω πολύ συμπιεσμένη τη πληροφορία στο yourube, κάτι βέβαια που το τρέχον σύστημα (επανέφερα τα παθητικά κροσοβερ και χρησιμοποιώ τον rotel για να βάζει η σύζυγος παιδικά τραγούδια) συγχωρεί. Με τους bryston, δεν ακουγόταν με τίποτα. Όμως, έχει τεράστιο πλούτο το youtube (όπως ειπώθηκε) οπότε αν θέλω να παρακολουθήσω κάτι ιδιαίτερο, δεν ασχολούμαι με τη ποιότητα τόσο πολύ.

Όσον αφορά στα καλώδια usb, έχω το furutech gt2,δεν μου λέει κάτι. Οι διαφορές είναι στα όρια του placebo, άρα δεν ασχολούμαι πλέον. Στο minidsp έχω απλό belkin. Στα @@ μου. :D
Nα άκου αυτό, τι πρόβλημα υπάρχει ?

Μεταξύ 0.50 - 1.00 λεπτό ακούς μόνο το boom boom ή και τα χείλη της (και γλώσσα στον ουρανίσκο) που κολάνε λίγο κάθε φορά πρίν το πεί ? Ε, εαν ακούς και αυτό, είσαι τέλειος χα χα. Θα μάθει και το παιδί να ακούει καλή μουσική και κλασική ακόμη καλύτερα , μην βγεί σαν εμάς χα χα.


ή αυτό μια χαρά :

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να και αυτό. Βρε εαν είναι live και ξέρουν και να γράφουν αλλά και οι μουσικοί να παίζουν ανάλογα σε ένταση με τον χώρο και ρυθμιστούν όλα σωστά .... μια χαρά είναι. Τι άντε γιούρια μπήκαμε και βαράμε δυνατά σε ενα χώρο και ότι βγεί ? χα χα . Αυτοί δεν είναι μουσικοί. Και υπάρχουν και πολυ καλύτερα δηλαδή, να απλώς σου βάζω ενδεικτικά. Άκου τα αυτά απο κονσέρβα cd με τις βλακείες - παρεμβάσεις τους και μπορεί να είναι χιερότερα κιόλας.


Να στηρίξουμε παιδιά το NPR χα χα, Ελληνίδα κάνει την επιμέλεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τώρα για να σου την πω και εσένα για να μην με λένε μονόπλευρο :

++ 40 χρόνια ήμουνα με οθόνη και χλεύαζα στην κυριολεξία τέτοιες απόψεις ... ++

Δηλαδή κάτι σαν τον @Astronaut Jr. έπαθες αλλά απο την ανάποδη ? 😍 :D :D Αμ, για αυτό διέβλεψα μια "σχέση" έτσι συμπάθειας και κοινών, άσχετα του αντιθέτου, εμπειριών μεταξύ σας.:D:D

Εντάξει δεν τον κάνω τζάμπα summoned τον άνθρωπο, θα πόσταρε έτσι και αλλιώς για το παραπάνω θέμα - πόστ το "διαστρεβλωτικό" με τα bits, τα καλώδια και τα τροφοδοτικά κλπ. :D Έπρεπε ήδη δηλαδή να το έχει κάνει , απορώ, μάλλον θα είναι διακοπές.:D
Ο Νικόλας μεθαύριο θα είναι εδώ και θα καλαμπουρίζουμε ωραία.
Άσχετα με αυτό. Ναι. Συμφωνώ απόλυτα. Είμαι το τελείως ανάποδο με τη μόνη διαφορά ότι δοκίμασα. Έκανα όλα αυτά που έλεγαν οι «ειδικοί».😀😀
Μετά μόνο στερεο. Παθητικό εννοείται και με λίγη λάμπα στα έσχατα…😎😎😎
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο Νικόλας μεθαύριο θα είναι εδώ και θα καλαμπουρίζουμε ωραία.
Άσχετα με αυτό. Ναι. Συμφωνώ απόλυτα. Είμαι το τελείως ανάποδο με τη μόνη διαφορά ότι δοκίμασα. Έκανα όλα αυτά που έλεγαν οι «ειδικοί».😀😀
Μετά μόνο στερεο. Παθητικό εννοείται και με λίγη λάμπα στα έσχατα…😎😎😎
Ε όχι και λάμπα με το ίντερνετ. Αυτά δεν τα κάνω ούτε εγω. :D

Δεν βλέπεις που ο Αστρονοτ λέει ότι το Rotel είναι καλύτερος απο το Bryston . He is on to something.

Μάθε να "διαβάζεις" μέσα απο τις γραμμές χα χα
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι παίζει καλύτερα τα χειρότερα. Το άλλο παίζει καλύτερα τα καλύτερα χα χα

Α, βρε @editor με τις ερωτήσεις σου. :D Τι θες και ρωτάς ? Μας αναστατώνεις χα χα.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Οι ηχογραφησεις με τις οποιες μπορεις να ελεγξεις και να βελτιωσεις
την ποιοτητα αναπαραγωγης του youtube ειναι απειρες.
Ενδεικτικα αν δεν ακους καλα αυτες δεν φταιει η αναλυση.




 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ε όχι και λάμπα με το ίντερνετ. Αυτά δεν τα κάνω ούτε εγω. :D

Δεν βλέπεις που ο Αστρονοτ λέει ότι το Rotel είναι καλύτερος απο το Bryston . He is on to something.

Μάθε να "διαβάζεις" μέσα απο τις γραμμές χα χα
Το φιλαράκι μου πλησιάζει στον δρόμο της αρετής. Όταν ακούσει με το καλό θα σας πηδήξει όλους πάλι! Με την καλή έννοια πάντα❤❤❤
Οι ηχογραφησεις με τις οποιες μπορεις να ελεγξεις και να βελτιωσεις
την ποιοτητα αναπαραγωγης του youtube ειναι απειρες.
Ενδεικτικα αν δεν ακους καλα αυτες δεν φταιει η αναλυση.




Καλά αυτό μαμάει και δέρνει!!!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οι ηχογραφησεις με τις οποιες μπορεις να ελεγξεις και να βελτιωσεις
την ποιοτητα αναπαραγωγης του youtube ειναι απειρες.
Ενδεικτικα αν δεν ακους καλα αυτες δεν φταιει η αναλυση.




Τι είναι αυτός ο Κλάους ? Πιο πολλά και απο το Ρίτσο έχει γράψει. :D

Εμένα δεν μου ακούγεται και τόσο καλό, ιδίως στα δυναμικά του που απαιτεί το είδος.

Ωχ, @kanakiani διαφωνούν τα συστήματα μας χα χα. Ρεζίλι γίναμε, τι θα κάνουμε τώρα ? :D
 
Last edited:



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οι ηχογραφησεις με τις οποιες μπορεις να ελεγξεις και να βελτιωσεις
την ποιοτητα αναπαραγωγης του youtube ειναι απειρες.
Ενδεικτικα αν δεν ακους καλα αυτες δεν φταιει η αναλυση.




Ωχ, και αυτό , τι έγινε στο 1.16 - 1.17 ? :D

Οκ καλό είναι αυτό.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top