Dedicated Home Cinema

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

δηλαδη ?
Τι δλδ ρε Αργύρη;
Το ένα αντικρούει το άλλο,'οπως το καταλαβαίνω με το φτωχό μου το μυαλό..
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Δεν είναι θέμα αν τα λέω καλά εγώ.
Αν κάποιος θέλει να μπλέξει με αυτά οφείλει πρώτα να διαβάσει και μετά να εφαρμόσει!

Δεν είναι το διάβασμα απαραίτητη προϋπόθση για να τα εφαρμόσει ο ίδιος αλλά ακόμα και αν απευθυνθεί σε επαγγελματία του είδους να ξέρει ότι μιλάει με άνθρωπο που κατέχει το σπορ και όχι αεριτζή!!
Γιατί όλα αυτά δεν είναι συσκευές που αν δεν σου κάτσουν τα βάζεις αγγελία και τα σπρώχνεις.Είναι πράγματα που τα παντρεύεται κάποιος ειδικά όσον αφορά την απορόφηση!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

η προσωπικη εμπειρια ηταν η ακολουθη (για τον πανω χωρο)
ο βαγγελης μαρκουλης (πρωην χαι φιντελιτι)
που μου ειχε μετρησει τον τοτε χωρο στην πρωτη ανακλαση ειχε συστησει ηχοαποροφητικο, (τοτε δεν υπηρχαν auralex στην ελλαδα)
βαζω μετα απο καποιο διαστημα μια <σειρα> ηχοαπροφητικα της και στο τοτε Mirage 260 με το γνωστο Omniguide μου <χανει τα πριμα> ο ηχος ηταν πιο στουντιακος, αλλα δεν μου αρεσε.
Ξηλωνω το ηχοαπροφητικο και βαζω για δοκιμη ενα διαχυτη της , και ο ηχος μου , στα αυτια μου εγινε πιο ασαφης
(στα αυτια μου ετσι), ειναι αυτο που λεει ο οραλεξ οτι χανεις το φοκους......αν το μεταφερω σωστα αυτο που ακουγα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Δεν είναι θέμα αν τα λέω καλά εγώ.
Αν κάποιος θέλει να μπλέξει με αυτά οφείλει πρώτα να διαβάσει και μετά να εφαρμόσει!

Δεν είναι το διάβασμα απαραίτητη προϋπόθση για να τα εφαρμόσει ο ίδιος αλλά ακόμα και αν απευθυνθεί σε επαγγελματία του είδους να ξέρει ότι μιλάει με άνθρωπο που κατέχει το σπορ και όχι αεριτζή!!
Γιατί όλα αυτά δεν είναι συσκευές που αν δεν σου κάτσουν τα βάζεις αγγελία και τα σπρώχνεις.Είναι πράγματα που τα παντρεύεται κάποιος ειδικά όσον αφορά την απορόφηση!
ναι , απλα να αναφερω τι μου ειχε πει μια γυναικα που πουλαγε οραλεξ
βαζεις παντου (για να πουλησει ) ηχοαποροφητικα , και μετα το ξυπνας με διαχυτες,
αλλα οπως πολυ σωστα ειπες καλο ειναι να συστησει καποιος ειδικος που θα μπει τι , αν και παλι κανεις δεν εγγυαται οτι ο ηχος μετα θα ειναι ο βελτιστος για τα <αυτια> του χρηστη..........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

η αραλεξ πριν χρονια πουλαγε μια γεννητριουλα με μικροφωνακι και μετραγες τον χωρο σου με τονους που κατεβαζες απο το site της.
Μετα τα εστελνες στην εταιρια και σου προτειναν που να βαλεις τι .
Αυτο για πιο ψαγμενη κατασταση, για πιο απλη βαζεις διαστασεις το καλκιουλειτορ της , και σου προτεινει σετ.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Ολα θελουν μετρο Αναργυρε....και στην διαχυση και στην απορροφηση....

ενας λογος για κακο ηχο και ας εχεις τα καλυτερα μηχανηματα και ηχεια.......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Και ποιά είναι η διαφορά;
Στο ένα παράγεται το soundtrack ενώ στο άλλο αναπαράγεται,ε;
Κάτι σαν τα monitor ηχεία ένα πράγμα..
εδω η απαντηση που περιμενα



Ah, I see.



The reason for ceiling placement in a home theater is because the loudspeaker design can vary. If the speaker is a forward-firing design, then diffusion is usually not good as it will alter the dispersion of the speaker and cause the imaging to suffer. If the speakers are bipoles, then having diffusion around the speaker can be good as it will spread the sound out further. However, it can be very difficult to place the diffusors properly around the speakers.



The best place then is on the ceiling where they will make the most significant improvement and have less direct interaction with the speakers.



In a studio, diffusion is usually placed on the back wall to expand the listening position for other musicians, the producer, or client. It also results in a more natural room. Since the front part of most studio control rooms is quite “dead”, if the rear wall was also dead, it would not sound natural. By diffusing the rear wall, some information comes back to the mix position which is more natural.



Also, in a live room of a studio, having a mix of diffusion and absorption ensures that the room is not too “dead” especially if the room is used to record acoustical instruments (pianos, guitars, strings, etc.) and vocals. Small ensembles will usually blend better if the studio contains some diffusion. I hope this helps.



Best regards,



Terry



Terry Hayes
International Sales Manager
Auralex&reg; Acoustics, Inc.
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Επηρεασμενος απο τα κειμενα του Bhutia και του Κωστα Αυτια κατασκευασα 5 διαχυτες τυπου skyline (500-2730 Ηz, 0,7 χ 0,7 m) χωρις μετατοπιση φασης. Ανα ζευγαρι τοποθετηθηκαν σε οριζοντια διαταξη στους πλαινους τοιχους στη περιοχη των πρωτων ανακλασεων των L-C-R. Ο 5ος για την ωρα περιφερεται σε διαφορα σημεια.

Δεν γνωριζω τι θα ηταν το βελτιστο αλλα γνωριζω τι ειναι αισθητα αντιληπτο. Πρωτα δημιουργηθηκε μια εντονοτερη αληθοφανεια και "ζωντανια", διευρυνθηκε το δωματιο και ενισχυθηκε ο εστιασμος! Απο οτι εχω καταλαβει καποιοι πιστευουν το ακριβως αντιθετο.

Το κακο με τους διαχυτες ειναι οι περιορισμοι που εχουν αναφορικα με την αποσταση τους απο τις θεσεις ακροασης. Αυτο σε συνδυασμο με μικρα δωματια, οπως ο χωρος μου, απαγορευει την τοποθετηση τους σε περιοχες ή τοιχους. Εκτος της κλασικης λυσης του ταβανιου, δυνητικοι χωροι τοποθετησης αλλων διαχυτων ειναι σε κατακορυφη διαταξη πανω απο τους ηδη τοποθετημενους και ψηλα κοντα στα S.

Μετρησεις και φωτο προσεχως...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

bravo stelios εβγε , (και μετα ξαναμπες):136:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

οπως ελεγε ο αστραλος δασκαλος μου ολοι μπορει να εχουν διαβασει την καινη διαθηκη, αλλα δεν την κατανοουν οπως αυτοι που την εχουν διαβασει εκατομυρια φορες.
Ετσι και εγω περναγα τις φωτο και δεν εδινα πολλη σημασια , μεχρι που ειδα το φως το αληθινο.
στελιο τα ηχεια σου ειναι στημενα (μπροστινα) στο γαμο του αντρα της αγλαιας ,
θυμασαι οταν σου <κουνησα> τα Lr πως αλλαξε ο ηχος σου ?
θυμασαι που ο κεφαλας (κεφαλας ειναι ) σου ελεγε να αλλαξεις κεντρικο, και οταν το πειραξα πως σου γεμισε ματωμενες δαγκωνιες το λαιμο ?
σαξε τα ηχεια σου ........θα ακουσεις ΑΛΛΑ πραματα , ειναι στημενα με το χειροτερο ΔΥΝΑΤΟ τροπο.........
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

ναι βρε Στελιο.......βαλτα σαν του argi που παιζουν καταπληκτικα....:405:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

ναι βρε Στελιο.......βαλτα σαν του argi που παιζουν καταπληκτικα....:405:

καλα που δεν τον πηρες στο λαιμο σου , να αλλαζε κεντρικο.......ας βγαλει ο στελιος τωρα ποιος ειναι ο μυρωδιας
λαιμοπαρτη..................................:143:
που του ελεγες να παρει ενα αλλο πιο μεγαλο κεντρικο........
και γιατι δεν πηρε ?
dangereux
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: Dedicated Home Cinema

:111::111:


ρωτα τον πως επαιξε το κεντρικο του οταν το κουρδισα....ευτυχως ο στελιος ακουει.........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

και επειδη εισαι ασχετουμπας ολκης πες μας (γιατι δεν ξερεις που να ψαξεις) πως στηνουμε τα ηχεια του στελιου βαση προδιαγραφων
και μετα ελα στην υπογα να τα δεις σε μανουαλια (οχι των ηχειων ) των τοτε προδιαγραφων.....
αγαπουλα τη πορτατιφουλα ..............
αμολα............:605:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

καλα που δεν τον πηρες στο λαιμο σου , να αλλαζε κεντρικο.......ας βγαλει ο στελιος τωρα ποιος ειναι ο μυρωδιας
λαιμοπαρτη..................................:143:
που του ελεγες να παρει ενα αλλο πιο μεγαλο κεντρικο........
και γιατι δεν πηρε ?
dangereux
κανε ενα format να επανερθεις φρεσκος.......:136:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

εις (εχεις) καψ κυταρα λεμε
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Dedicated Home Cinema

ρωτα τον πως επαιξε το κεντρικο του οταν το κουρδισα....ευτυχως ο στελιος ακουει.........
ευχομαι να μην το εκανες να παιζει οπως το δικο σου..........:105:

 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top