Ρυθμίστε το πικάπ σας

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απορία προς χρήστες πικ απ: Παρατήρησα ότι το βαρίδιο που βρίσκεται στον βραχίωνα του πικ απ μου, κατά καιρούς "απορρυθμίζεται" και χρειάζεται εκ νέου ζύγισμα. Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο;
Χρησιμοποίησες ζυγαριά ή δοκίμασες να ισορροπήσεις/οριζοντιώσεις τον βραχίονα;
Ρωτάω - το έχω δοκιμάσει και το έχω δει και εγώ - γιατί λογικά το σφάλμα πρέπει να είναι πάρα πολύ μικρό. Λογικά έχει να κάνει με σφάλμα θέσης (ας το πούμε έτσι). Δηλ. δεν μπορείς να ξαναπετύχεις απόλυτα το σημείο 0 (τουλάχιστον στο technics που έχω).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.357
Ναι, συμβαίνει γιατί δεν είναι σφιχτό στον πίσω άξονα απόληξης του βραχίονα. Καθώς πιάνεις το βραχίονα και τον βάζεις ή τον βγάζεις από το δίσκο ειδικά αν κάνεις την κίνηση αυτή κάπως απότομα τότε μπορεί σιγά σιγά να μετατοπιστεί έστω και λίγο το αντίβαρο από την αρχική θέση ζυγίσματος.
ΟΚ, δεν κάνω την κίνηση που περιγράφεις απότομα, αλλά καταλαβαίνω το σκεπτικό της ελάχιστης μετατόπισης ακριβώς επειδή το βαρίδι δεν είναι σφιγμένο πάνω στον βραχίονα.

Χρησιμοποίησες ζυγαριά ή δοκίμασες να ισορροπήσεις/οριζοντιώσεις τον βραχίονα;
Ρωτάω - το έχω δοκιμάσει και το έχω δει και εγώ - γιατί λογικά το σφάλμα πρέπει να είναι πάρα πολύ μικρό. Λογικά έχει να κάνει με σφάλμα θέσης (ας το πούμε έτσι). Δηλ. δεν μπορείς να ξαναπετύχεις απόλυτα το σημείο 0 (τουλάχιστον στο technics που έχω).
Με ζυγαριά μέτρησα την απόκλιση από το αρχικώς ρυθμισμένο βάρος. Το σφάλμα είναι ελάχιστο και το διορθώνω με τη ζυγαριά/επαναφέρω το βάρος στην αρχική ρύθμιση.

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Για πόση απόκλιση μιλάμε Γιώργο και μετά από πόσες ώρες λειτουργίας? Είναι παραπάνω ή λιγότερο από την αρχική ρύθμιση βάρους?
Μπορείς να καταλάβεις εάν υπάρχει μετακίνηση του βαριδιού ή όχι? Τον Χειμώνα στο έκανε?

(Εχεις βραχίονα με δυναμική εφαρμογή βάρους ή στατική? Η εφαρμογή αντιολίσθησης είναι με βαρίδι?)
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.357
Για πόση απόκλιση μιλάμε Γιώργο και μετά από πόσες ώρες λειτουργίας? Είναι παραπάνω ή λιγότερο από την αρχική ρύθμιση βάρους?
Μπορείς να καταλάβεις εάν υπάρχει μετακίνηση του βαριδιού ή όχι? Τον Χειμώνα στο έκανε?

(Εχεις βραχίονα με δυναμική εφαρμογή βάρους ή στατική? Η εφαρμογή αντιολίσθησης είναι με βαρίδι?)
Γιώργο, ο βραχίονας είναι ο Pro-Ject 12cc Evolution. Η απόκλιση είναι μικρή, δεν ξέρω μετά από πόσες ώρες το κάνει. Εάν δεν με απατά η μνήμη μου, η απόκλιση τείνει να "ελαφραίνει" το αρχικώς ρυθμισμένο βάρος και από το 1.5γρ να πηγαίνει στο 1.4 ή στο 1.3. Την περίοδο του χειμώνα δεν θυμάμαι να το παρατήρησα. Δεν γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ στατικής και δυναμικής εφαρμογής βάρους. Η εφαρμογή αντιολίσθησης γίνεται με βαρίδι.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ξέχνα την εξισορρόπηση με το counterweight (8 στο manual) και την εφαρμογή βάρους με το downforce weight scale (8a στο manual).
Στον βραχίονα σου δεν έχει καμία σημασία. Αυτά είναι για τους χρήστες που δεν έχουν ζυγαριές και πάνε με την κλίμακα του 8a (που μάλλον παίζει σε εσένα λόγο κραδασμών)

Κράτα ενωμένα και τα 2 βαρίδια (8 και 8a) και μετατόπισε τα μαζί για το βάρος ανάγνωσης που θες.
(Εγώ θα έβαζα και το 8a πίσω από το 8 για να έρθω κοντύτερα στο Pivot)

PS. Η στατική εφαρμογή βάρους γίνεται με βαρίδι(α) όπως σε εσένα. Η δυναμική με ελατήρια ή μαγνήτες.
Στον δικό σου βραχίονα έχουμε 2 βαρίδια. Ένα της εξισορρόπησης και ένα της εφαρμογής βάρους
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.357
Ξέχνα την εξισορρόπηση με το counterweight (8 στο manual) και την εφαρμογή βάρους με το downforce weight scale (8a στο manual).
Στον βραχίονα σου δεν έχει καμία σημασία. Αυτά είναι για τους χρήστες που δεν έχουν ζυγαριές και πάνε με την κλίμακα του 8a (που μάλλον παίζει σε εσένα λόγο κραδασμών)

Κράτα ενωμένα και τα 2 βαρίδια (8 και 8a) και μετατόπισε τα μαζί για το βάρος ανάγνωσης που θες.
(Εγώ θα έβαζα και το 8a πίσω από το 8 για να έρθω κοντύτερα στο Pivot)

PS. Η στατική εφαρμογή βάρους γίνεται με βαρίδι(α) όπως σε εσένα. Η δυναμική με ελατήρια ή μαγνήτες.
Στον δικό σου βραχίονα έχουμε 2 βαρίδια. Ένα της εξισορρόπησης και ένα της εφαρμογής βάρους
Άρα, εάν κατάλαβα σωστά, εννοείς να πιάσω το downforce weight scale και το βαρίδι μαζί (αφού τους αλλάξω θέση) και για να ζυγίσω την κεφαλή, να τα σύρω πάνω στο πίσω μέρος του βραχίονα, χωρίς να δίνω σημασία στις ενδείξεις του downforce weight scale, μέχρι η ζυγαριά να δείξει το επιθυμητό βάρος. ΟΚ, πες ότι το κάνω. Το πρόβλημα της περιστασιακής "απορρύθμισης" του βαριδίου, θα λυθεί έτσι;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.357
ΟΚ, άρα δεν είμαι "ο τρελός του χωριού", συμβαίνει και σε άλλους! Επομένως, θα συνεχίσω να έχω το νου μου.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Καλημέρα.
Τι μετακινείται? Το βαρίδι εξισορρόπησης ή το βαρίδι ρύθμισης βάρους?
Εάν είναι της ρύθμισης βάρους μπορείς να κάνεις, εάν θέλεις, αυτό που λέμε. Εάν είναι της εξισορρόπησης και σε ενοχλεί υπάρχουν λύσεις. Εάν δεν σε ενοχλεί τότε απλά από καιρό σε καιρό να ξανατσεκάρεις
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.357
Καλημέρα Γιώργο.

Μετακινείται το βαρίδι ρύθμισης του βάρους. Το βαρίδι εξισορρόπησης δεν είναι ακριβώς "βαρίδι", αλλά ένας πλαστικός δακτύλιος με ενδείξεις με, σχεδόν, αμελητέο βάρος.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Συγνώμη που ξεθαύω το thread, αλλά θέλω στη 1η σελίδα να μπορώ να βλέπω τις εικόνες και τα γραφήματα. Σαν αρχάριος θέλω να πάρω μια ιδέα και να επιλέξω τι θα αγοράσω / σετάρω.
Ευχαριστώ ^^.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Συγνώμη που ξεθαύω το thread, αλλά θέλω στη 1η σελίδα να μπορώ να βλέπω τις εικόνες και τα γραφήματα. Σαν αρχάριος θέλω να πάρω μια ιδέα και να επιλέξω τι θα αγοράσω / σετάρω.
Ευχαριστώ ^^.
Θα αποκαταστήσω τις εικόνες, αλλά χρειάζομαι χρόνο (που μου είναι λίγος). Στο μεταξύ, κατέβασε το pdf... Συγγνώμη ε;
 


Μηνύματα
236
Reaction score
145
Οι φωτογραφίες είναι και πάλι on line! Κάλλιο (λίγο) αργά παρά ποτέ...
Aν υπαρχει λιγος χρονος απαντηστε μου.Εχω πικ απ Thorens TD-350 με αναρτηση + Clear audio Satisfy με ZYX R 100 Fuji,που εδραζονται πανω σε Corian 12 mm,που εχει από κατω φελλο παχους14 mm ηχος και όλα μαζι είναι τοποθετημένα σε πολυ βαρυ ρακ(125 κιλα) από κοντραπλακέ θαλασσης 40 mm,ο ηχος είναι πολύ καλος,αλλα παρατηρησα ότι όταν χτυπω δυνατα με το χερι μου το Corian,το ντουκ που κανει ακούγεται μεσα από τα ηχεια.Αποτελει πρόβλημα στήριξης και βελτιώνεται η είναι φυσιολογικο;
Παρελειψα να αναφερω ότι μεταξυ του ξυλινου σασι και του Corian ,παρεμβάλλονται στρογγυλα στηρικτικα Chameleon παχους 30mm.
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

....
Αυτός εδώ είναι ένας SME, ο οποίος είναι επίσης ίσιος, ενώ ίσιο είναι και το κέλυφος της κεφαλής, με τη διαφορά πως οι οπές στήριξης είναι υπό γωνία, οπότε και πάλι δεν δημιουργείται πρόβλημα. Βέβαια, κάποιος απαιτητικός θα μπορούσε να του προσάψει το ελάττωμα, ότι το κέλυφος δεν έχει ράγες. Εκεί που θα βιδώσετε την κεφαλή, εκεί θα είναι, πάει και τελείωσε.
Οι SME κινούνται ολόκληροι μπρος-πίσω από τη βάση τους, γι' αυτό δεν έχουν ράγες στο κέλυφος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Aν υπαρχει λιγος χρονος απαντηστε μου.Εχω πικ απ Thorens TD-350 με αναρτηση + Clear audio Satisfy με ZYX R 100 Fuji,που εδραζονται πανω σε Corian 12 mm,που εχει από κατω φελλο παχους14 mm ηχος και όλα μαζι είναι τοποθετημένα σε πολυ βαρυ ρακ(125 κιλα) από κοντραπλακέ θαλασσης 40 mm,ο ηχος είναι πολύ καλος,αλλα παρατηρησα ότι όταν χτυπω δυνατα με το χερι μου το Corian,το ντουκ που κανει ακούγεται μεσα από τα ηχεια.Αποτελει πρόβλημα στήριξης και βελτιώνεται η είναι φυσιολογικο;
Παρελειψα να αναφερω ότι μεταξυ του ξυλινου σασι και του Corian ,παρεμβάλλονται στρογγυλα στηρικτικα Chameleon παχους 30mm.
Δοθέντος ότι το συγκεκριμένο πικάπ φέρει ανάρτηση, και στο μέτρο που αυτή είναι σχεδιασμένη σωστά, αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Έχετε αφαιρέσει τις βίδες που σφίγγουν το υποσασί κατά τη μεταφορά; Αν πατήσετε το πλατώ, υποχωρεί το υποσασί, πάλλεται πάνω-κάτω πέρα-δώθε;
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Δοθέντος ότι το συγκεκριμένο πικάπ φέρει ανάρτηση, και στο μέτρο που αυτή είναι σχεδιασμένη σωστά, αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Έχετε αφαιρέσει τις βίδες που σφίγγουν το υποσασί κατά τη μεταφορά; Αν πατήσετε το πλατώ, υποχωρεί το υποσασί, πάλλεται πάνω-κάτω πέρα-δώθε;
όλα αυτά εχουν γινει και τα παντα κουνιουνται και παλλονται.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
όλα αυτά εχουν γινει και τα παντα κουνιουνται και παλλονται.
Μμμμμ ωραίο πικάπ! Όλα του κουνιόνται!!!:D

Πέρα από τη πλάκα, με ενδιαφέρει και μένα γιατί και μένα το ρακ είναι από κόντρα πλακέ σημύδας. Για να καταλάβω, χτυπάς με μπουνιά το ρακ, ας πούμε;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.357
[...] αλλα παρατηρησα ότι όταν χτυπω δυνατα με το χερι μου το Corian,το ντουκ που κανει ακούγεται μεσα από τα ηχεια.
Sorry κιόλας, αλλά για ποιο λόγο να χτυπήσει κάποιος δυνατά το χέρι του στο rack/στη βάση του πικ απ κτλ;o_O:idk:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top