Ρυθμίστε το πικάπ σας

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Κινείται απο δικό του σερβομηχανισμό.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Κινείται απο δικό του σερβομηχανισμό.
Δεν ξέρω πολλά από πικάπ, αν είναι έτσι Ο.Κ. Αλλά πάλι πως ξέρει το servo που ακριβώς να βρίσκεται κάθε στιγμή? Το servo οδηγείται από σύστημα ανοικτού ή κλειστού βρόχου? και αν ισχύει το δεύτερο πια είναι η ανάδραση?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Η μέθοδος της ενεργού μετατόπισης εφαρμοζόταν παλιότερα, και όπως έλεγε η τότε αρθρογραφία, δημιουργούσε στιγμιαία, ακουστά προβλήματα σφάλματος (Harman Kardon, B&O, Sony, Mitsubishi). Αξιοσημείωτη ήταν η προσπάθεια της Revox, που χρησιμοποιούσε σέρβο με φωτοκύτταρο, ώστε να παρακολουθεί κάθε στιγμή το βήμα του αυλακιού, αποσπώντας άριστες κριτικές.

Έχω την αίσθηση πως, σήμερα, η σύλληψη της Clearaudio (μικρό ενεργό μήκος και κίνηση του βραχίονα πάνω σε τροχούς μηδενικής τριβής κύλισης), καθώς και αυτή του Air Tangent, του οποίου ο μηχανισμός κίνησης είναι έμβολο που κινείται σε μαξιλάρι αέρα υπό πίεση, δίνουν εξαιρετική λύση στο πρόβλημα. Άλλωστε, καθώς η ακίδα πάλλεται, "κοσκινίζει" το βραχίονα, και το μόνο που χρειάζεται είναι έδραση με τριβή ελάχιστη, μόνον όσο χρειάζεται, κάτι δεδομένο σε αμφότερες της περιπτώσεις.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Σέρβο με φωτοκύταρο είχε και η b&o , η sony και η pioneer και η sansui.Στο b&o το φωτοκύταρο ήταν επάνω σε δεύτερο βραχίονα , στο pioneer δεν θυμάμαι που ήταν . Σε ενα φτηνό sansui χωρίς ,φωτοκύταρο, είχε δυο microswitches που έδιναν κίνηση στο μοτέρ μόλις έπιανε μισή μοίρα οφσετ ο βραχίονας.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Σαν ιδέα το σερβό με το φωτοκύτταρο ήταν καλή για τον αναπαραγωγέα.
Ομως ο αναπαραγωγέας είχε να αντιμετωπίσει και εξωγενής παράγοντες που δεν ήταν εξαρτημένοι από αυτόν, όπως η "άρτια" κατασκευή των βινυλίων.
Σε άκεντρα βινύλια (που είναι σχεδόν όλα) μπορούσε ναι μεν να παρακολουθήσει το βήμα του αυλακιού αλλά αδυνατούσε να παρακολουθήσει την άκεντρη κίνηση του δίσκου.
Η τοποθέτηση ενός δευτερου φωτοκυττάρου για την παρακολούθηση του δίσκου από σταθερό σημείο για την κίνηση του βραχίονα ήταν αναγκαία.

Η κίνηση του σερβομηχανισμού με την αλλαγή του offset σε βραχίονες μικρού μήκους δίνει τόση παραμόρφωση λόγο γωνιακού σφάλματος ανάγνωσης σχεδον όση και ένας 12αρης ακτινικός.

Ο μικρός βραχίονας (wand) ελεύθερης κίνησης έχει να αντιμετωπίσει και αυτός την άρτια κατασκευή των βινυλίων. Ναι μεν τα καταφέρνει καλύτερα στα "άκεντρα" αλλά έχει σοβαρότατο θέμα με τα "στραβά" βινύλια, αφού λόγο του μικρού του μήκος οποιαδήποτε μικροανωμαλία της επιφάνειας του δίσκου μεταφράζεται σε τεράστια μεταβολή της VTA.

Νομίζω ότι οι παράλληλης αέρος (που είναι και μεγαλύτερου μήκους) αντιμετωπίζουν καλύτερα τις κατασκευαστικές ανωμαλίες του βινυλίου αλλά.... αυτός ο θόρυβος υποβάθρου ακούγεται? δεν ακούγεται? :121:

Υπάρχει και αυτός ο περιορισμός στις κεφαλές για υψηλό VTF
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Re: Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Αυτό που θα μπορούσε να παρατηρήσει κανείς είναι, πως ένας βραχίονας βελτιστοποιημένος για 12ιντσο δίσκο μπορεί να χρησιμοποιείται και για 12ιντσο, καθώς η παραμόρφωση ακολουθεί το ίδιο pattern. Απλώς, η κεφαλή αρχίζει την ανάγνωση με το σφάλμα μηδενισμένο.
Κώστα, στο παραπάνω απόσπασμα από το ποστ #26 μάλλον έχεις κάνει ένα μικρό τυπογραφικό λάθος (σεσημασμένο με bold)
Μάλλον ήθελες να πεις "μπορεί να χρησιμοποιείται και για 10ιντσο".
Έτσι δεν είναι;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Πέτρο το διόρθωσα. Ευχαριστώ πολύ!
 

SEF

Μηνύματα
73
Reaction score
0
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Εφτασα σε αυτο το νημα απο μερικες συμπτωσεις.Ενας φιλος πηρε παλιο Sony .Γιατι ειχε μερικα βινυλια.Και γιατι ετσι γουσταρε.
Και ειπε να παρει και μια κεφαλη.Ο Βασιλης με παρεπεμψε εδω για συμβουλες.Και διαβασα ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα αρθρα
στο site!Δεν εχω ,ουτε σκοπευω να αποκτησω αναλογικη πηγη ,θελω ομως να δωσω συγχαρητηρια στον Κωστα που ασχοληθηκε τοσο πολυ για να ετοιμασει και να παρουσιασει σε κατανοητη γλωσα αυτο το αρθρο.Ενα ,και πολυ μεγαλο μπραβο Κωστα!!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Απορία: Υποθέτωντας ότι κάποιος ακολουθεί στο μέτρο του δυνατού τις οδηγίες του άρθρου του Ημίθεου, θα ήταν χρήσιμο να επιβεβαιώσει τις τελικές ρυθμίσεις με π.χ. το Hi-Fi News Test Record ή κατι παρόμοιο;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Απορία: Υποθέτωντας ότι κάποιος ακολουθεί στο μέτρο του δυνατού τις οδηγίες του άρθρου του Ημίθεου, θα ήταν χρήσιμο να επιβεβαιώσει τις τελικές ρυθμίσεις με π.χ. το
Hi-Fi News Test Record ή κατι παρόμοιο;
Oh yes! :cool:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Thanks man! Θα επανέλθω με νεότερα.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Ειδικά το antiskating (χρησιμοποιώ ακουστικά) θα το φέρεις εκεί που πρέπει πολύ πιο εύκολα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Δεν είμαι τόσο σίγουρος για το antiskating, διότι υποθέτω ότι απαιτεί μικρορυθμίσεις, κάτι που ο βραχίονάς μου (Pro-Ject 12cc Evolution) νομίζω ότι δεν επιτρέπει. Αλλά θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Η τόνος που έχει για το antiskating είναι φοβερός. Και το ρυθμίζεις πανεύκολα ώστε να βουίζει λιγότερο και να μη πετάει τη βελόνα.
Πολύ καλό είναι και το track για τη συχνότητα ιδιοσυντονισμού, που σου δίνει μια πολύ καλή ιδέα του πόσο καλά ματσάρει η βελόνα σου με το βραχίωνά σου.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Μόνο για το αζιμούθιο δε με βόλεψε πολύ γιατί δεν έχει τόνο σε ξεχωριστά κανάλια και με το θόυρβο είναι λίγο μανούρα να μετρήσεις cross talk
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Δεν είμαι τόσο σίγουρος για το antiskating, διότι υποθέτω ότι απαιτεί μικρορυθμίσεις, κάτι που ο βραχίονάς μου (Pro-Ject 12cc Evolution) νομίζω ότι δεν επιτρέπει. Αλλά θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ.
Όλα στο πικάπ είναι στο περίπου .Μην τρελλαίνεσαι .
Δώσε βάση στην μουσική .Γι'αυτό υποτίθεται έχεις πικάπ.Για να ακούς την μουσική σου.:wink:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Όλα στο πικάπ είναι στο περίπου .Μην τρελλαίνεσαι .
Δώσε βάση στην μουσική .Γι'αυτό υποτίθεται έχεις πικάπ.Για να ακούς την μουσική σου.:wink:
Σκοπός είναι όμως να μην κάνεις και ζημιά στους δίσκους από λάθος setup (και να ακούγεται και κάτι σωστά)!
Τελειότητα σε ένα τέτοιο μέσο σίγουρα δεν υπάρχει, αλλά τουλάχιστον να είναι καλορυθμισμένο...
:drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Όλα στο πικάπ είναι στο περίπου. Μην τρελλαίνεσαι.
Δώσε βάση στην μουσική. Γι'αυτό υποτίθεται έχεις πικάπ.Για να ακούς την μουσική σου.:wink:
Φίλε Μάνο, δεν τρελλαίνομαι! Προφανώς απολαμβάνω τη μουσική μου (ακόμα κι έτσι όπως είναι τώρα στημένο το πικ-απ - εμφανώς λανθασμένα), αλλά μιας και μπήκα στο "tripάκι" να βελτιώσω το ηχητικό αποτέλεσμα του πικ-απ, ε, θα το κάνω όσο καλύτερα μπορώ!

Σκοπός είναι όμως να μην κάνεις και ζημιά στους δίσκους από λάθος setup (και να ακούγεται και κάτι σωστά)!
Τελειότητα σε ένα τέτοιο μέσο σίγουρα δεν υπάρχει, αλλά τουλάχιστον να είναι καλορυθμισμένο...
:drinks:
Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Φίλε Μάνο, δεν τρελλαίνομαι! Προφανώς απολαμβάνω τη μουσική μου (ακόμα κι έτσι όπως είναι τώρα στημένο το πικ-απ - εμφανώς λανθασμένα), αλλά μιας και μπήκα στο "tripάκι" να βελτιώσω το ηχητικό αποτέλεσμα του πικ-απ, ε, θα το κάνω όσο καλύτερα μπορώ!



Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα!
Aν είσαι Αθήνα και θες δισκάκι, στο δίνω να κάνεις δουλειά σου!
Ή το παλεύουμε μαζί (και όποιος νικήσει!)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Aν είσαι Αθήνα και θες δισκάκι, στο δίνω να κάνεις δουλειά σου!
Ή το παλεύουμε μαζί (και όποιος νικήσει!)

Θα το ήθελα πολύ :drinks: και σε ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά ζω στην Κύπρο*! Τον δίσκο τον αγόρασα καινούριο από το ebay και περιμένω να έρθει εντός της εβδομάδας. Σκέφτομαι να απευθυνθώ σε ένα μέλος του forum το οποίο είναι συντοπίτης με μεγάλη εμπειρία στα περί δίσκων βινυλίου και πικ-απ. Είδωμεν...

* Θες να έρθεις για διακοπές, τριήμερο κι έτσι; Προσφέρομεν μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο, διαμονή και διατροφή!:biggrin:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top