Ρυθμίστε το πικάπ σας

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Πετάξου μια βόλτα μέχρι την κύπρο κυριάκο και φέρε και λίγο χαλούμι, λούντζα, οτι βρείς, τέλος πάντων, σεφταλιές, δεν ξέρω αν θα φτάσουν σώες.Τώρα για το πάλεμα του πικάπιου , , ε, όποιος νικήσει.:roflmao:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Πετάξου μια βόλτα μέχρι την κύπρο κυριάκο και φέρε και λίγο χαλούμι, λούντζα, οτι βρείς, τέλος πάντων, σεφταλιές, δεν ξέρω αν θα φτάσουν σώες.Τώρα για το πάλεμα του πικάπιου , , ε, όποιος νικήσει.:roflmao:
Πεινάλα...ε πεινάλα!:tongue:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Θα το ήθελα πολύ :drinks: και σε ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά ζω στην Κύπρο*! Τον δίσκο τον αγόρασα καινούριο από το ebay και περιμένω να έρθει εντός της εβδομάδας. Σκέφτομαι να απευθυνθώ σε ένα μέλος του forum το οποίο είναι συντοπίτης με μεγάλη εμπειρία στα περί δίσκων βινυλίου και πικ-απ. Είδωμεν...

* Θες να έρθεις για διακοπές, τριήμερο κι έτσι; Προσφέρομεν μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο, διαμονή και διατροφή!:biggrin:
Να'σαι καλά, δεν το ήξερα ότι είσαι Κύπρο.
Μακάρι να μπορούσα να έρθω, αλλά δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες.....
 


Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Ερώτηση: υπάρχει αυτό το απίστευτο άρθρο σε κάποια μορφή κατάλληλη προς εκτύπωση;
Χάνουμε τις κινούμενες εικόνες, βέβαια...:(
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Σταύρο, μπορώ να στο στείλω σε αρχείο word (είναι κοντά στις 60 σελίδες...) με "κόστος" την απώλεια των κινούμενων εικόνων.
 

Μηνύματα
399
Reaction score
28
Γειά και χαρά, καταρχάς να συγχαρώ για το φοβερό αρθρο του κου Κόγια.....ήδη το τύπωσα (χάνοντας βέβαια τις κινούμενες εικόνες),νομίζω ότι θα δώσει χρήσιμες πληροφορίες σε πολούς απο εμάς αλλά αξίζει και τον κόπο να το έχουμε και ως φυσικό αρχείο στη βιβλιοθήκη μας.
Ηθελα μια βοήθεια όσον αφορά τον υπολογισμό ιδιοσυχνότητας του δικού μου συστήματος.....πρόκειται για πικαπ rega (p25) με βραχίονα rb600 και κεφαλή gradο prestige gold. Βλέποντας τα χαρακτηριστικά τους:
grado
ενδοτικότητα 20cu
μαζα 5,5γρ
rb600(ότι βρήκα απο κάποιο site)
μάζα 11γρμ
βάρος 436γρμ (?)

Ποία είναι η ιδιοσυχνότητα (hz?)με αυτά τα στοιχεία (πρόσπαθησα να εφαρμόσω τον τυπο άλλα απέτυχα.... :( ....) αλλά επίσης και κάτα πόσο και αν επηρεάζουν στα δεδομένα του βραχίονα οι παρακάτω αναβαθμίσεις (3) που του έχουν γίνει :
http://www.vtaf.com/teflonupgrade.html

***διαβάζοντας όλο το αρθρο θεωρώ ότι αυτό είναι το πιο καίριο σημείο ...της επιλογής κεφαλής/βραχίονα (όχι ότι τα άλλα δεν είναι αλλά νομίζω ότι τα υπόλοιπα μπορώ να τα καταφέρω καλύτερα.)

Ευχαριστώ για το χρόνο και συγνώμη αν ρωτώ κάτι που μπορεί να θεωρείται απο κάποιους απλό.
 


Μηνύματα
20
Reaction score
3
Σταύρο, μπορώ να στο στείλω σε αρχείο word (είναι κοντά στις 60 σελίδες...) με "κόστος" την απώλεια των κινούμενων εικόνων.
Καλησπέρα,
Θα μπορούσες να μου το στείλεις κι εμένα σε παρακαλώ στο johnantipas [at] hotmail [.] com?
Γιάννης
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Καλησπέρα,
Θα μπορούσες να μου το στείλεις κι εμένα σε παρακαλώ στο johnantipas [at] hotmail [.] com?
Γιάννης
Εμ, δεν το έχω πλέον, πρέπει να το έσβησα. Καλύτερα μίλα με τον Σταύρο, μήπως το έχει εκείνος.
 




Μηνύματα
146
Reaction score
169
Να δώσω και με τη σειρά μου τα συγχαρητήρια στο συγγραφέα.
Πολύ καλή και ολοκληρωμένη δουλειά που με διαφώτισε σε βάθος για ζητήματα των οποίων την ύπαρξη αγνοούσα.
Και πάλι μπράβο.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Μόλις το διάβασα...Εξαιρετική προσπάθεια και ανάλυση του πολύπλοκου αυτού θέματος για τούς αφοσιωμένους στην λεπτομέρεια του είδους. Συγχαρητήρια λοιπόν, τουλάχιστον για τον χρόνο σου φίλτατε !
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Απορία προς χρήστες πικ απ: Παρατήρησα ότι το βαρίδιο που βρίσκεται στον βραχίωνα του πικ απ μου, κατά καιρούς "απορρυθμίζεται" και χρειάζεται εκ νέου ζύγισμα. Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ναι, συμβαίνει γιατί δεν είναι σφιχτό στον πίσω άξονα απόληξης του βραχίονα. Καθώς πιάνεις το βραχίονα και τον βάζεις ή τον βγάζεις από το δίσκο ειδικά αν κάνεις την κίνηση αυτή κάπως απότομα τότε μπορεί σιγά σιγά να μετατοπιστεί έστω και λίγο το αντίβαρο από την αρχική θέση ζυγίσματος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top