Pass Labs ιδιοκατασκευές

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
φιλε προσεξε την μεταλικη πλακα πανω απτους τοροειδεις... αν οι περαστες βιδες ακουμπανε στην πλακα πανω, θα φτιαχτει "σπειρα"...
Καλη δυναμη! Πολυ ομορφες οι κατασκευες σου!..μια προτασουλα μονο αν θες, βαζε διπλους διακοπτες..παραλληλα ενοω.. ο ενας θα αναβει παντα πρωτος να τρωει τα ζουμια και καπακι ο αλλος, ωστε να χεις παντα καθαρες επαφες..
Ευχαριστω για την παρατηρηση σε σχεση με την πλακα πανω απο τους τοροειδεις.
Σκεφτομαι να βαλω διπλο διακοπτη και πιστευω πως σε συνδυασμο με διπλα cl-60 ολα θα πανε καλα !
 
Last edited:

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Με το καλό να ολοκληρωθεί.
Πριν καταλήξεις στη τοποθέτηση των εξαρτημάτων κάνε μια δοκιμή του τροφοδοτικού μη τυχών και τσιμπάνε θόρυβο τα πηνία από τους μετασχηματιστές.
Σωστα , αυτο κανω παντα, check στο τροφοδοτικο πριν συνδεθει το κυκλωμα.
Ευχαριστω για την ευχη.
 
Last edited:


Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
View attachment 55639

Φιλε Karajak , Δες στο παραπανω σχεδιο πως γινεται η σωστη στηρηξη ενος τοροιδη !
Αν καταλαβα καλα πρεπει η στηριξη της αλουμινενιας πλακας να μονωθει (ηλεκτρικα) ως προς τον
κεντρικο αξονα στηριξης.
Σε καθε περιπτωση ευχαριστω για την παρατηρηση.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Αν καταλαβα καλα πρεπει η στηριξη της αλουμινενιας πλακας να μονωθει (ηλεκτρικα) ως προς τον
κεντρικο αξονα στηριξης.
Σε καθε περιπτωση ευχαριστω για την παρατηρηση.
Καλα καταλαβες ! , κοντινε τις βιδες στηριξης των μετασχηματιστων , και υψωσε την πλακα με τα τσοκ και τις γεφυρες ( στηριζοντας την με πιο μακριες βιδες στις τεσσερις γωνιες ) , ετσι ωστε να απεχει η πλακα 2 με 3 ποντους απο τις βιδες των μετασχηματιστων ! , ευχομαι καλη συνεχεια στην ομορφη κατασκευη σου ! .
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Γιαυτο αγαπω το avsite !
Eψαξα το θεμα στο μεταξυ και νομιζω θα ετρωγα μεγαλη ηττα αν το αφηνα ετσι .
Λιγο παραπανω μηχανολογικη δουλεια δεν βλαφτει , χειμωνας ειναι.
Ευχαριστω Ardim και sifis_samos.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν καταλαβα καλα πρεπει η στηριξη της αλουμινενιας πλακας να μονωθει (ηλεκτρικα) ως προς τον
κεντρικο αξονα στηριξης.
Σε καθε περιπτωση ευχαριστω για την παρατηρηση.
Ο τοροειδής έχει κυκλικό πυρήνα

και πάνω σε αυτόν είναι τυλιγμένα το πρωτεύων και το δευτερεύων.

Αν εσύ τον περιβάλλεις με μια μεταλλική συνέχεια, στη περίπτωση σου τη βίδα και τα ελάσματα, αυτό θα λειτουργήσει σαν δευτερεύων πηνίο με μία σπείρα και βραχυκύκλωμα.
Καταλαβαίνεις πως όλη η ισχύς του μετασχηματιστή θα περάσει μέσα από αυτό με αποτέλεσμα ο μετασχηματιστής να σκάσει.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.499
Αυτο το θηριο λεω να βαλω , ελπιζω η ψυξη να επαρκει. View attachment 55643
Θα αρκεστείς σε παθητική ψύξη, δηλαδή; Πιστεύεις ότι θα είσαι ΟΚ; Μήπως να έβαζες κι έναν (ήσυχο) ανεμιστήρα;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Σκεφτομαι να βαλω διπλο διακοπτη και πιστευω πως σε συνδυασμο με διπλα cl-60 ολα θα πανε καλα
Γιατί όχι ένα ή δύο soft start και μάλιστα με δυνατότητα ελέγχου της θερμοκρασίας στις ψύκτρες.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Δώσε παραπάνω στοιχεία. Διαστάσεις και από που έγινε η αγορά της.
Ειναι πλατος 40cm-υψος 22cm-μηκος 8cm.
Ειναι fisher αγορασμενες πριν 11 χρονια Ακριβα...απο τον εδω αντιπροσωπο.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Θα αρκεστείς σε παθητική ψύξη, δηλαδή; Πιστεύεις ότι θα είσαι ΟΚ; Μήπως να έβαζες κι έναν (ήσυχο) ανεμιστήρα;
Εχω φτιαξει πεντε aleph 5 και δυο aleph 3.
Αυτος με την λιγωτερο επαρκη παθητικη ψυξη ειναι ο 5 που φαινεται στο avatar μου.
Το καλοκαιρι εφτανε τους 70 βαθμους πανω στην ψυκτρα.Οταν τον εστρωνα ηταν σε λειτουργια 10 ημερες συνεχομενα (χαρα η δεη) χωρις κανενα προβλημα.Εντεκα χρονια μετα αυτος ο ενισχυτης λειτουργει απροβληματιστα στο συστημα φιλου μου ο οποιος πριν λιγους μηνες αποφασισε να του προσαρμοσει εξωτερικους ανεμιστηρες.Για τον aleph 2 εκτιμω παθητικα θα ειναι ο.κ.
20151006_204047.jpg
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Γιατί όχι ένα ή δύο soft start και μάλιστα με δυνατότητα ελέγχου της θερμοκρασίας στις ψύκτρες.
Eμπειρικα εχω δει οτι με αξιοπρεπεις διακοπτες και cl-60 ολα καλα.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Με ηχεια λογικα ως προς την ευαισθησια τους(σχετικα ευκολα φορτια) εχω εθιστει τοσο στον ηχο των aleph που μου ειναι αδυνατον να ξεκολησω.
Οτι και να εχω δοκιμασει -παντα κατι λειπει.
Συστηνονται ανεπιφυλακτα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.499
Εχω φτιαξει πεντε aleph 5 και δυο aleph 3.
Αυτος με την λιγωτερο επαρκη παθητικη ψυξη ειναι ο 5 που φαινεται στο avatar μου.
Το καλοκαιρι εφτανε τους 70 βαθμους πανω στην ψυκτρα.Οταν τον εστρωνα ηταν σε λειτουργια 10 ημερες συνεχομενα (χαρα η δεη) χωρις κανενα προβλημα.Εντεκα χρονια μετα αυτος ο ενισχυτης λειτουργει απροβληματιστα στο συστημα φιλου μου ο οποιος πριν λιγους μηνες αποφασισε να του προσαρμοσει εξωτερικους ανεμιστηρες.Για τον aleph 2 εκτιμω παθητικα θα ειναι ο.κ.
View attachment 55661
Ωραίος!:thumbsup:

Εσύ που τους έφτιαξες, γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα, εγώ απλά έκανα απορίες.:)
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Ευχαριστω, δεν την εχω παρει χαμπαρι την εκδοση αυτη, θα ψαξω ομως γιατι οπως παντα ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο!


Να ενας τομεας ακομη που δεν εχω ασχοληθει...
Θα βολευε παντως .
Ευχαριστω, δεν την εχω παρει χαμπαρι την εκδοση αυτη, θα ψαξω ομως γιατι οπως παντα ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο!


Να ενας τομεας ακομη που δεν εχω ασχοληθει...
Θα βολευε παντως .
VELLEMAN K8050 Πρακτικό και αξιόπιστο !!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1

Attachments



Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
IMG_6044.JPG
Χρησιμοποιω μετ\στες 2επι 26volts -500VA εναν για καθε καναλι.Με φορτιο εχω ταση λειτουργιας 35.7 volts.
Ο PASS προτεινει 34volts dc.
Με δευτερευον 2 επι 30 και επαρκη ισχυ λογικα θα παρεις 42 volts dc.
Eιναι 20%επιπλεον και θα ζεσταινεται παραπανω.
Μπορεις φυσικα να μειωσεις την ταση του μετ\στη στο σωστο .Προσφατα ο Γιατρας το εκανε για μενα σε αντιστοιχη περιπτωση με λογικο κοστος.
Οτι χρειαστης θα χαρω να βοηθησω .
Χαιρετω!
 
Last edited:

Μηνύματα
3
Reaction score
1
View attachment 58450 Χρησιμοποιω μετ\στες 2επι 26volts -500VA εναν για καθε καναλι.Με φορτιο εχω ταση λειτουργιας 35.7 volts.
Ο PASS προτεινει 34volts dc.
Με δευτερευον 2 επι 30 και επαρκη ισχυ λογικα θα παρεις 42 volts dc.
Eιναι 20%επιπλεον και θα ζεσταινεται παραπανω.
Μπορεις φυσικα να μειωσεις την ταση του μετ\στη στο σωστο .Προσφατα ο Γιατρας το εκανε για μενα σε αντιστοιχη περιπτωση με λογικο κοστος.
Οτι χρειαστης θα χαρω να βοηθησω .
Χαιρετω!
Καλημέρα ! Οι μετ/στές που έχω είναι 2χ30 400 va.Οι ψύκτρες όμως είναι αρκετά μεγάλες[30cm ύψος 38cm μήκος και 6cm πτερύγιο σε κάθε πλευρά, κανάλι].1. Λές να "σηκώσουν την θερμοκρασία ? 2.το κύκλωμα οδήγησης θα έχει πρόβλημα με την παραπάνω τάση ? και άν θυμάσαι πόσο περίπου ήταν το κόστος της μετατροπής τών 2 μετ/στών ?.Σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου !!!
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.825
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top