Raspberry Pi Το Network streamer του φτωχού

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
http://iqaudio.co.uk/hats/47-pi-dac-pro.html
Σαν dac πρεπει να ειναι καλυτερο απο αυτο?
https://www.hellasdigital.gr/computers/raspberry-and-accessories-el/hifiberry-dac-pro/

Η τιμη ειναι πολυ καλη για ετοιμο πακετο!
https://volumio.org/product/iqaudio-pi-dac-bundle/
View attachment 94257
Στην τελικη τιμη παιζει να περασει και τελωνειο?
Πόσο καλύτερο μπορεί να είναι από αυτό https://www.aliexpress.com/item/1pc...id=25d03702-29be-4759-8d76-a12b57120217&tpp=1 που έχει το ίδιο chip? Ρωτώ δε γνωρίζω. Κι αν υποθέσουμε πως λόγω υπόλοιπων εξαρτημάτων είναι καλύτερο, θα είναι ακουστή η διαφορά?
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Πόσο καλύτερο μπορεί να είναι από αυτό https://www.aliexpress.com/item/1pc...id=25d03702-29be-4759-8d76-a12b57120217&tpp=1 που έχει το ίδιο chip? Ρωτώ δε γνωρίζω. Κι αν υποθέσουμε πως λόγω υπόλοιπων εξαρτημάτων είναι καλύτερο, θα είναι ακουστή η διαφορά?
Πάντα ανάλογα με τον εξοπλισμό που θα βάλεις πάνω στο RaspberryPi( ενισχυτή και ηχεία) είτε θα είναι λιγότερο είτε περισσότερο ακουστό ένα dac.
Άπλα να κάνω μια παρένθεση και να πω ότι αν έχετε στο μυαλό σας το χαμηλότερο δυνατό κόστος τότε η σχέση τιμής και απόδοσης μόνο θα μειώνεται.
Όπως έχω ξανά τονίσει σε άλλο θέμα αντίστοιχα υπάρχουν εταιρίες γύρω από το κομμάτι των HATs που κάνουνε πολύ καλή δουλειά όχι μόνο στο να τα σχεδιάσουν ένα καλό προιόν αλλά και στο να το υποστηρίξουνε αργότερα, οπότε δεν έχει νόημα για 15 ευρώ λιγότερα να σκεφτείς μια no-name λύση. Παραθέτω μερικές από τις εταιρίες οι οποίες είναι πάνω πάνω και κάνουν ότι καλύτερο μπορούν.

Allo - Ίσως η κορυφαία όλων αλλά και η πιο ακριβή.
HiFiBerry - Η πιο γνωστή κυρίως λόγο της πολύ καλής σχέσης τιμής και απόδοσης
JustBoom - Εξίσου γνωστή με την από πάνω
IQAudio - Εξίσου γνωστή με την από πάνω
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Και εγω συμφωνω με τα παραπανω .
Οπως εγραψα καπου πριν το θεμα μιας τετοιας υλοποιησης ειναι η διαχειρηση του σηματος i2s που μας ενδιαφερει και δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα αφου θελουμε να ριξουμε το κοστος αλλα την μεγαλυτερη διαφορα την κανει ενα καλο τροφοδοτικο του εκαστοτε dac οπως αλλωστε και στο πραγματικο hifi .Οποτε διαλεγουμε hat που σε πρωτη φαση να διαφημιζει οτι εχει προβλεψει την σωστη τροφοδοσια και επειτα τον αναχρονισμο του σηματος .
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Για αυτό το λόγο προτίμησα να πάρω ένα hat με μόνο ψηφιακές εξόδους και στη συνέχεια να πάω σε ένα μεγάλο κουτι , να βάλω ένα ξεχωριστό dac και κάποιο ίσως γραμμικό τροφοδοτικό για να φτιάξω μια ολοκληρωμένη λύση γιατί ότι και να αγοράσεις από dac σε hat λόγω περιορισμένου μεγέθους και μαζεμένης τροφοδοσίας ( μειωμένης κατανάλωσης) λίγο-πολύ μεγάλες διαφορές δε νομίζω να δεις
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Ακριβως ...
Η καλυτερη για μενα αν και πιο ακριβη λυση ειναι εξωτερικο dac (οχι τυπου usb stick γιατι παλι τροφοδοτειται απο το ras) και σε περιπτωση που το βαρεθεις σου μενει και το dac αλλα εκει μιλαμε για 300ευρω +
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Ναι νομιζω πως η καλύτερη χρήση του Raspberry ειναι σαν Network Transport οπου φυσικα υπαρχουν περιορισμοι λογο SPDIF. Απο εκει και επειτα υπαρχουν λυσεις με USB outpu για USB Dac οπου νομιζω παιζουν σχεδον ολα τα format native.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Από toslink που τροφοδοτώ προς το παρών το dac μέχρι dsd 64 παίζει τέλεια , όταν ανεβάζω σε dsd 128 τα πράγματα γίνονται δραματικά , βέβαια δεν έχω χρησιμοποιήσει τη usb ακόμη να δω τι κάνει .... όσον αφορα τα flac παίζουν πολύ καλά
 


Μηνύματα
510
Reaction score
659
Σιγουρα θα υπαρχει βελτιωση με usb ηχητικα .
Για μένα μέχρι το 24/192 νομίζω είναι ότι καλύτερο μπορείς να ακούσεις από ένα dac αν η εγγραφή είναι καλή ... οι καταστάσεις dsd και mqa ποτέ δε με έπεισαν και όσον αφορά usb και s/pdif επειδή κουβαλάνε τις γνωστές ασθένειες (εξαιρώ την AES/EBU) ποτέ δε τις συμπάθησα. Η toshlink ούτε ακριβά καλώδια θέλει και πιο ήσυχη τη βρίσκω
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Ναι τα 24bit 96 η192 εχουν καλο μεγεθος για να streamαρονται τα επομενα χρονια (νομιζω οτι οι υπηρεσιες streaming απο εδω και περα θα καθοριζουν τα φορμα του κοσμακη) τα υπολοιπα επειδη θελουν και αναλογο συστημα αναπαραγωγης για να αναδειξουν τις αρετες τους θα απασχολουν ολο και λιγοτερους .Εδω ακομα και στα 24αρια θελεις ψιλοκαλο συστημα για να πεις οτι τα απολαμβανεις.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Μιας και το λαπτοπ που χρησιμοποιω για την μουσικη μολις μας αφησε χρονους ,αν θελει καποιος να βοηθησει.Μπορω να παρω το τελευταιο pie (περιπου 40 ευρω) το τροφοδοτικο του,μια καρτα μνημης και να κανω την δουλεια μου? Δηλαδη να του μπριζωσω εξ.σκληρο με flac και το usb dac που ηδη εχω και να ακουω την μουσικη μου?
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Μιας και το λαπτοπ που χρησιμοποιω για την μουσικη μολις μας αφησε χρονους ,αν θελει καποιος να βοηθησει.Μπορω να παρω το τελευταιο pie (περιπου 40 ευρω) το τροφοδοτικο του,μια καρτα μνημης και να κανω την δουλεια μου? Δηλαδη να του μπριζωσω εξ.σκληρο με flac και το usb dac που ηδη εχω και να ακουω την μουσικη μου?
Φυσικά
 


Μηνύματα
106
Reaction score
123
Σαφεστατα .Βαλε και το κουτακι στον προυπολογισμο (το μαμισιο που ειναι φθηνο και ομορφο θα σε καλυψει).
Ομως ...
Να ξεκαθαρισουμε οτι προκειται για headless συστημα οπερ σημαινει οτι το ελγχεις μεσω μιας αλλης συσκευης (pc tablet κινητο η οτι αλλο εχει browser) .
.Αυτο για λειτουργικα που αναπαραγαγουν μουσικη ...
Αν ειχες την συνηθεια να παιζεις απο youtube δεν ξερω αν δουλευει και πως γιατι δεν χρησημοποιω αυτη την δυνατοτητα .Ξερω οτι υποστηριζουν spotify και internet radio .
Για πιο multimedia ταινιες κλπ και εφοσον υπαρχει τηλεοραση μπορεις να βαλεις kodi .
Επισης αυτο που δεν ξερω αν δουλευει γιατι εχω το πιο παλιο μοντελο που εχει μονο ethernet ειναι να streamαρεις μεσω κινητου / ταμπλετ με χρηση bluetooth.

Αν σε βολευει παντως και θελεις να συνδεσεις μονο σκληρο και usb dac προτιμησε το μαμα τροφοδοτικο .
Αυτα...
Τωρα αν την ωρα που ακους μουσικη θελεις να σερφαρεις στο ιντερνετ η να γραφεις κειμενα η οτι αλλη κομπιουτεριστικη δουλια σιγουρα δεν σου κανει .
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Καλημέρα, να πω και εγώ τη –θετική- μέχρι τώρα εμπειρία μου με το rpi.


Ασχολούμαι 2 χρόνια μαζί του και το χρησιμοποιώ ως network transport. Έχω περάσει από πολλές διανομές (rune, volumio, archphile και moode). Καλύτερα μου κάθησαν οι archphileκαι moode. Η υποστήριξη τους και από τους δύο developers είναι κάτι το απίθανο. Ειδικά με τον έλληνα υπάρχει πολύ εύκολη επικοινωνία ανά πάσα στιγμή στο διπλανό φόρουμ.


Στα τεχνικά τώρα. Το rpi έχει συνδεθεί στο στερεοφωνικό μέσω dac. Το dac είναι το mytek 192 dsd το οποίο διαθέτει και εισόδους usb 1.1 kai 2.0. Η σύνδεση δεν έχει γίνει μέσω usb 2.0διότι το συγκεκριμένο dac δεν είναι UAC2 compliantκαι δεν υπάρχουν λίνουξ drivers γι’ αυτό. Οπότε μέσω αυτής της οδού δεν έχω σήμα καθόλου. Επίσης μέσω της usb 1.1 φτάνει μέχρι 24/96 που (ψυχολογικά τουλάχιστον) δεν είναι αρκετό.


Έτσι χρησιμοποιώ τον κονβέρτορα M2TECH HIFACE 2 μεταξύ του rpiκαι του dac. Μάλιστα έχω καταφέρει με έναν τρόπο να συνδέσω το m2techστο dacχωρίς ομοαξονικό καλώδιο, αλλά απ’ ευθείας από τη μία συσκευή στην άλλη.


Τελευταία χρησιμοποιώ ως διανομή το moode 4.0. To βρίσκω πιο εύχρηστο. Επίσης έχω εγκαταστήσει το spotify-connect-web και έτσι μπορώ να ακούω spotifyστο στερεοφωνικό μου, με remote μέσω της εφαρμογής του spotify από οποιοδήποτε υπολογιστή ή κινητό, μέσω spotify connect, διότι βλέπει το rpiσανάλλη συσκευή. Και επίσης είναι πολύ σταθερό.


Αυτά και μια φωτό.

2018-04-13 09h59m59s.jpg
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Α! Internet radio σημαινει οτι περα απο καποιους σταθμους που εχουν περαστει τα url τους στο λειτουργικο πρεπει εμεις να περασουμε τα δικα μας url .Οπερ σημαινει οτι ισως καποια ραδιοφωνα που δεν δινουν την διευθηνση url φατσα φορα ισως ειναι δυσκολο να παιξουν ...(θα πρεπει να βρουμε απο αλλου την διευθηνση τους)
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Μerci. Μ ενδιαφερει μονο ο σκληρος και το internet radio .Αυτο με τα url το χαζοξερω γιατι και στο foobar ετσι γινεται.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Παίζει και internet radio και youtube κανονικότατα, και εγώ se mytek dsd 192 το έχω συνδέσει μέσω toslink και παίζει καλά μέχρι dsd64 χωρίς convertor. Πρόσεξε όμως ο usb σκληρός να έχει δική του τροφοδοσία γιατί δε φτάνει το απλό τροφοδοτικό να του δώσει ρεύμα.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Για όσους θέλουν USB interface -> DAC μπορούνε να δοκιμάσουν το ALLO sparky + USB bridge (Δεν είναι raspberry άλλα ένα SBC από την ALLO) ή να δοκιμάσουνε το USB purifier της ifi για το raspberry (και όχι μόνο).
Τα παραθέτω για το audiphile κομμάτι της συζήτησης καθώς όπως μπορείτε να δείτε το κόστος είναι λίγο ανεβασμένο.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.935
Reaction score
3.747
Παίζει και internet radio και youtube κανονικότατα, και εγώ se mytek dsd 192 το έχω συνδέσει μέσω toslink και παίζει καλά μέχρι dsd64 χωρίς convertor. Πρόσεξε όμως ο usb σκληρός να έχει δική του τροφοδοσία γιατί δε φτάνει το απλό τροφοδοτικό να του δώσει ρεύμα.
Σχεδόν σε όλα τα λειτουγικά που έχω δουλέψει, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιλογή:
max_usb_current=1
στο config.txt για να δίνει περισσότερο ρεύμα στις USB και να μην έχεις πρόβλημα με 2.5" δίσκους που δεν έχουν τροφοδοσία.
Ακόμη και με hat, με ένα καλό τροφοδοτικό (όπως το επίσημο των 2.5Α) ο ένας δίσκος οδηγείται εύκολα. Για περισσότερους, υπάρχει και η λύση του powered USB hub.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.644
Μηνύματα
2.870.182
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top