Raspberry Pi Το Network streamer του φτωχού

Μηνύματα
444
Reaction score
292
Παίζει και internet radio και youtube κανονικότατα, και εγώ se mytek dsd 192 το έχω συνδέσει μέσω toslink και παίζει καλά μέχρι dsd64 χωρίς convertor.
Χρησιμοποιείς hat όμως. Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα έτσι, κι αν ναι γιατί;
 

T

Tadakis

Guest
Η βίβλος....
https://parttimeaudiophile.com/2015/05/23/review-raspberry-pi-2-as-music-streamer/

όποιοι το ακολουθήσαμε, κερδίσαμε.

Εμπειρίες:
- Υπάρχει διαφορά από usb port σε usb port
- Το καθε διαφορετικό λειτουργικό - παρότι όλα τρέχουν MPD ακούγονται και διαφορετικά
- Η χρήση εξωτερικών σκληρών δεν συνίσταται. Προτιμήστε NAS
- Το εξωτερικό τροφοδοτικό έχει σημασία. Κατ ελαχιστον σε αποκαλυπτικά συστήματα προτείνω το iFi.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Η βίβλος....
https://parttimeaudiophile.com/2015/05/23/review-raspberry-pi-2-as-music-streamer/

όποιοι το ακολουθήσαμε, κερδίσαμε.

Εμπειρίες:
- Υπάρχει διαφορά από usb port σε usb port
- Το καθε διαφορετικό λειτουργικό - παρότι όλα τρέχουν MPD ακούγονται και διαφορετικά
- Η χρήση εξωτερικών σκληρών δεν συνίσταται. Προτιμήστε NAS
- Το εξωτερικό τροφοδοτικό έχει σημασία. Κατ ελαχιστον σε αποκαλυπτικά συστήματα προτείνω το iFi.
Πολύ ωραία η βίβλος αλλά είναι 3 μοντέλα πίσω και όσον αφορά το ifi ένα switching τροφοδοτικό είναι της οκάς λανσαρισμένο με περγαμηνές και σάλτσες για να το πληρώσεις ένα πενηντάρικο, κλασσική συνταγή της ifi να πουλάει διάφορες χαζομάρες με διαστημική τεχνολογία ....ένα σοβαρό linear τροφοδοτικο ίσως έκανε τη διαφορά αλλά στις υλοποιήσεις πολλών χαλιεντάδων του εξωτερικού βασιλεύει το mean well των 17 ευρώ , ένα τροφοδοτικο για λεντοταινίες , τυχαίο ;;;;;
[DOUBLEPOST=1523627977][/DOUBLEPOST]
Χρησιμοποιείς hat όμως. Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα έτσι, κι αν ναι γιατί;
Κάθε dedicated λύση είναι καλύτερη στους υπολογιστές και όσο το δυνατόν η επικοινωνία των υλοποιήσεων να γίνεται από τα slots και όχι μέσω πορτών εξωτερικών
 

T

Tadakis

Guest
όσον αφορά το ifi ένα switching τροφοδοτικό είναι της οκάς λανσαρισμένο με περγαμηνές και σάλτσες για να το πληρώσεις ένα πενηντάρικο, κλασσική συνταγή της ifi να πουλάει διάφορες χαζομάρες με διαστημική τεχνολογία ....ένα σοβαρό linear τροφοδοτικο ίσως έκανε τη διαφορά αλλά στις υλοποιήσεις πολλών χαλιεντάδων του εξωτερικού βασιλεύει το mean well των 17 ευρώ , ένα τροφοδοτικο για λεντοταινίες , τυχαίο ;;;;;

Δεν είναι κακό το ifi τροφοδοτικό. Πολύ καλύτερο από το generic που είναι για να φορτίζεις κινητά. Βέβαια υπάρχει και αυτό σε λογικό κόστος: https://www.audiophonics.fr/en/hi-f...er-supply-usb-220v-to-5v-2a-25va-p-11364.html
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Δεν είναι κακό το ifi τροφοδοτικό. Πολύ καλύτερο από το generic που είναι για να φορτίζεις κινητά. Βέβαια υπάρχει και αυτό σε λογικό κόστος: https://www.audiophonics.fr/en/hi-f...er-supply-usb-220v-to-5v-2a-25va-p-11364.html
Δεν είπα πως είναι κακό αλλά αδικαιολόγητα ακριβό και δεν έχει καμιά διαφορά από το επίσημο τροφοδοτικό της raspberry που πουλιέται στο 1/5 της τιμης του ifi. Κατασκευαστικά τα switching τροφοδοτικά υπερτερούν σε πολλά σημεία των linear με βασικότερο αυτό του κέρδους ( σε linear χρειάζεσαι τα διπλά watt για να είσαι safe) αλλά υστερούν στο θέμα του θορύβου . Τέσπα αν έχεις ένα εργοστασιακό τροφοδοτικό δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώσεις πέντε φορές παραπάνω για να πάρεις το ίδιο πράγμα επειδή κουβαλάει ένα άλλο brand name. Στο φινάλε ο ίδιος κινέζος τα φτιάχνει. Τώρα όσον αφορά τα τροφοδοτικά noname των 2-3 ευρώ δε θα τα πρότεινα
[DOUBLEPOST=1523633246][/DOUBLEPOST]Όσον αφορά το τροφοδοτικο της audiophonics είναι linear και πράγματι διαφορετικό και τα linear έχουν πιο ακριβό κόστος κατασκευής και δικαιολογημένα αυξημένη τιμή (επίσης κινέζικο και αυτό) , η ίδια υλοποίηση στο ebay είναι λίγο φτηνότερη.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Αν η λυση του rasberry ξεφυγει οικονομικα για μενα δεν ειναι λυση.Και το βλεπω καπως για ενα μηχανακι που κανει 39 ευρω να παρω τροφοδοτικο με 80.
 

T

Tadakis

Guest
Δεν είπα πως είναι κακό αλλά αδικαιολόγητα ακριβό και δεν έχει καμιά διαφορά από το επίσημο τροφοδοτικό της raspberry που πουλιέται στο 1/5 της τιμης του ifi. Κατασκευαστικά τα switching τροφοδοτικά υπερτερούν σε πολλά σημεία των linear με βασικότερο αυτό του κέρδους ( σε linear χρειάζεσαι τα διπλά watt για να είσαι safe) αλλά υστερούν στο θέμα του θορύβου . Τέσπα αν έχεις ένα εργοστασιακό τροφοδοτικό δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώσεις πέντε φορές παραπάνω για να πάρεις το ίδιο πράγμα επειδή κουβαλάει ένα άλλο brand name. Στο φινάλε ο ίδιος κινέζος τα φτιάχνει.
Πίστεψε με είναι καλύτερο. Δοκιμασμένα καλύτερο. Δεν είναι τυχαία εταιρεία η ifi.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Δεν είπα πως είναι κακό αλλά αδικαιολόγητα ακριβό και δεν έχει καμιά διαφορά από το επίσημο τροφοδοτικό της raspberry που πουλιέται στο 1/5 της τιμης του ifi. Κατασκευαστικά τα switching τροφοδοτικά υπερτερούν σε πολλά σημεία των linear με βασικότερο αυτό του κέρδους ( σε linear χρειάζεσαι τα διπλά watt για να είσαι safe) αλλά υστερούν στο θέμα του θορύβου . Τέσπα αν έχεις ένα εργοστασιακό τροφοδοτικό δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώσεις πέντε φορές παραπάνω για να πάρεις το ίδιο πράγμα επειδή κουβαλάει ένα άλλο brand name. Στο φινάλε ο ίδιος κινέζος τα φτιάχνει. Τώρα όσον αφορά τα τροφοδοτικά noname των 2-3 ευρώ δε θα τα πρότεινα
[DOUBLEPOST=1523633246][/DOUBLEPOST]Όσον αφορά το τροφοδοτικο της audiophonics είναι linear και πράγματι διαφορετικό και τα linear έχουν πιο ακριβό κόστος κατασκευής και δικαιολογημένα αυξημένη τιμή (επίσης κινέζικο και αυτό) , η ίδια υλοποίηση στο ebay είναι λίγο φτηνότερη.
Πίστεψε με είναι καλύτερο. Δοκιμασμένα καλύτερο. Δεν είναι τυχαία εταιρεία η ifi.
Αν έχεις επίσημες μετρήσεις σε συγκριτικο με το εργοστασιακό τροφοδοτικό και το ifi που το επιβεβαιώνουν δημοσιεύσε τες να πάω να το αγοράσω και δε το γράφω ειρωνικά . Η ifi και η κάθε ifi πουλάει προιόντα που μπορούν οι ειδικοί να τα μετρήσουν , εγώ ειδικός δεν είμαι αλλά για όλα υπάρχουν νούμερα και δε θέλω να αγοράζω πράγματα για το placebo , αρκετά χρήματα έχω πετάξει αγοράζοντας υπερτιμημένα προιόντα επειδή έχουν ένα ακριβό ταμπελάκι
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Δοκιμασμένα καλύτερο
Δηλαδη εγω που θελω βασικη χρηση μονο να παιρνει απο εξ. σκληρο ( με δικια του τροφοδοσια) τα flac και να τα στελνει στο usb dac ,θα ακουσω διαφορα?
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Δηλαδη εγω που θελω βασικη χρηση μονο να παιρνει απο εξ. σκληρο ( με δικια του τροφοδοσια) τα flac και να τα στελνει στο usb dac ,θα ακουσω διαφορα?
Να σου πω την πικρή αλήθεια όλες αυτές οι φιλοσοφίες στο τέλος δε νομίζω πως τα παραπάνω χρήματα που θες να χαλάσεις θα ακούσεις διαφορα, προχώρα με τη βασική έκδοση και θα είσαι μια χαρά
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δηλαδη εγω που θελω βασικη χρηση μονο να παιρνει απο εξ. σκληρο ( με δικια του τροφοδοσια) τα flac και να τα στελνει στο usb dac ,θα ακουσω διαφορα?
Καταργήστε τους εξωτερικούς. Ένα diskstation κοστίζει λιγότερο από 150€ και δε χρειάζεται κάποιος παρά να έχει τις βασικές γνώσεις για να το ρυθμίσει. Όλοι φαντάζομαι έχουν wifi στο σπίτι τους άρα όλη η μουσική συλλογή (κι ένα σωρό άλλα πράγματα) θα διαμοιράζονται σε όλες τις συσκευές.

Για τα τροφοδοτικά δεν έχω να πω κάτι, είμαι τυχερός καθώς δυσκολεύομαι να βρω διαφορές ανάμεσα σε 24/48k και 24/96k ενώ δεν μπορώ να διακρίνω την παραμικρή διαφορά ανάμεσα σε 96k και 192k. Η διαφορά σε τροφοδοτικά και purifiers θα είναι μόνο OCD στα δικά μου αυτιά.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Καταργήστε τους εξωτερικούς. Ένα diskstation κοστίζει λιγότερο από 150€ και δε χρειάζεται κάποιος παρά να έχει τις βασικές γνώσεις για να το ρυθμίσει. Όλοι φαντάζομαι έχουν wifi στο σπίτι τους άρα όλη η μουσική συλλογή (κι ένα σωρό άλλα πράγματα) θα διαμοιράζονται σε όλες τις συσκευές.

Για τα τροφοδοτικά δεν έχω να πω κάτι, είμαι τυχερός καθώς δυσκολεύομαι να βρω διαφορές ανάμεσα σε 24/48k και 24/96k ενώ δεν μπορώ να διακρίνω την παραμικρή διαφορά ανάμεσα σε 96k και 192k. Η διαφορά σε τροφοδοτικά και purifiers θα είναι μόνο OCD στα δικά μου αυτιά.
Απο την στιγμη που θα τα στελνεις με το usb του raspberry δεν νομιζω πως το "αθορυβο" τροφοδοτικο θα σου προσφερει πολλα. Εάν όμως βάλεις κάποιο DAC η κάποιο transport άλλο για να στείλεις σε dac τότε ένα καλύτερο τροφοδοτικό θα κάνει δουλειά. Φυσικά όπως έχουμε ξαναπεί, εάν τα αφτιά σου είναι χαρούμενα ήδη τότε να τα εμπιστευτείς.

Αν η λυση του rasberry ξεφυγει οικονομικα για μενα δεν ειναι λυση.Και το βλεπω καπως για ενα μηχανακι που κανει 39 ευρω να παρω τροφοδοτικο με 80.
Δεν έχεις δίκιο άλλα δεν έχεις και άδικο. Όπως είπα και παραπάνω δεν είναι σωστό να κοιτάζεις το raspberry σαν φτηνή λύση.
Μια raspberry υλοποίηση που φτανει τα 300 ευρώ δεν είναι απαραίτητα ακριβή εάν σκεφτείς οτι ανταγωνίζεται στα ίσα λύσεις των 1000+ ευρώ χωρίς την ευχρηστία και την παραμετροποίηση του raspberry.
Εγώ έχω δώσει 160 για το rasp+allo digione+ case+sd και είμαι τόσο ευχαριστημένος που δεν θέλω να δώσω άλλο γιατί πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να γίνει πιο ωραίος ο ήχος...από την άλλη έτσι έλεγα και όσο άκουγα μουσική από τον υπολογιστή με την Xonar DX στον ίδιο ενισχυτή και ηχεία...
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Δηλαδη εγω που θελω βασικη χρηση μονο να παιρνει απο εξ. σκληρο ( με δικια του τροφοδοσια) τα flac και να τα στελνει στο usb dac ,θα ακουσω διαφορα?
Βαση της δικης μου εμπειριας η οποια διαφορα δεν θα ειναι η μερα με την νυχτα συγκρινομενο (μιας και υπαρχει usb dac )με δυο φορητους υπολογιστες που υπαρχουν στο σπιτι παλι οι διαφορες δεν ειναι τρελες μπορω να ζησω με ολα .
Η ουσια ειναι οτι παιζει οπως πρεπει να παιζει ενα transport με μικρο κοστος και απελευθερωνεις ενα υπολογιστη που μπορει να κανει και αλλα πραγματα .Δεν το εχω ψαξει περισοτερο μιας και ειμαι σε καποια πραγματα πρακτικος ανθρωπος υπερ του δεοντος και δεν με ενδιαφερει η υγρη μεσαια η τα αερινα πριμα ακουω μουσικουλα καλα μεν και το ευχαριστιεμαι.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Κατά την δική μου μικρή εμπειρία, η ψηφιακή μεταφορά ήχου δεν επηρεάζεται από τίποτα και σε αυτό περιλαμβάνονται και τα καλώδια.

Έχω ένα απλό streamer, transport όπως θέλετε πείτε το με wifi και Ethernet των 50€, κινέζικο. Αυτή η συσκευούλα (σχεδόν τσέπης) διαθέτει μια ψηφιακή και μια αναλογική έξοδο και μεταφέρει απροβλημάτιστα αρχεία έως 96KHz/24bit. Όταν συνδέεται στον ενισχυτή από την αναλογική έξοδο, ο θόρυβος είναι τραγικός, στην ίδια στάθμη όπως και η μουσική. Όταν όμως η μουσική βγαίνει από την οπτική ίνα προς το DAC, ο θόρυβος εξαφανίζεται.

Έχω πειραματιστεί και με καλώδια, από οπτική ίνα των 3€ έως €30 καμία απολύτως διαφορά στον ήχο. Πεταμένα λεφτά. Η μόνη διαφορά είναι ότι η ίνα των 30€ κουμπώνει καλύτερα και ποιο σταθερά, αλλά και αυτό μικρό ρόλο παίζει, μιας και το σήμα είναι ψηφιακό.

Το θέμα πιστεύω είναι "τι λέει" το raspberry με κάποιο DAC hat και πως συγκρίνεται με άλλα. Και εκεί νομίζω ότι είναι όλη η επιτυχία του εγχειρήματος, γιατί βγήκαν πολύ απλά DAC μια πλακετίτσα τόση δα με πολύ καλά υλικά, που πόσο να στοιχίζει και πόσο να την χρεώσει ο άλλος...

Ως ψηφιακό Transport λοιπόν, κατά την δική μου ταπεινή γνώμη, η προσθήκη ενός βελτιωμένου τροφοδοτικού δε νομίζω ότι θα κάνει καμία απολύτως ηχητική διαφορά. Το να συνδέσει όμως κάποιος ένα τροφοδοτικό της προκοπής πάνω στο DAC hat ή ίσως να απομακρύνει από την πλακέτα του raspberry το DAC με κάποια καλωδιοταινία της προκοπής και να το τροφοδοτήσει με καλύτερο ρεύμα, μπορεί να έχει νόημα.
 




Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Mεσα στις επομενες ημερες θα κανω την παρακατω παραγγελια.
https://www.hellasdigital.gr/comput...ssories-el/raspberry-pi-3-model-b-rpi3-modbp/
https://www.hellasdigital.gr/computers/raspberry-and-accessories-el/hifiberry-dac-pro/

Σκεφτηκα να φτιαξω ενα κουτι σε 3d printer,και να τα βαλω μεσα,η να βρω καποιο μικρο κουτι κατασκευων. Για τροφοδοσια βρηκα αυτο
https://www.devobox.com/index.php?id_product=409&controller=product&id_lang=2
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Γιατι δεν αγοραζεις το δικο του (τροφοδοτικο) στα ιδια χρηματα μου φαινεται ειναι και απο οτι δειχνει δεν μασαει (του εχω επανω δισκο usb 3 φορητο και δεν παιρνει χαμπαρι.
Και φτιαχνεις ενα κουτακι ισα ισα να κουμπωνει το hifi berry .
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Oπως εχω σκεφτει την κατασκευη,θα μπει καλωδιο ρευματος 8αρι,οπου θα τοποθετησω επανω στο κουτι ενα διακοπτη ωστε να το κλεινω,και να μην ειναι σε λειτουργια συνεχεια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.145
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top