Raspberry Pi Το Network streamer του φτωχού

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Χαίρομαι που άνοιξε το θέμα αυτό στο forum καθώς πιστεύω ότι υπάρχει πολύς κόσμος που ενδιαφέρεται να μάθει για τις δυνατότητες της συσκευής αυτής σε εφαρμογές audio streaming. Κι ενώ είναι μία συσκευή που με μικρό κόστος μπορεί κατά τη γνώμη μου να αποτελέσει μία πολύ καλή (εισαγωγική έστω) λύση σε θέματα audio streaming, εντούτοις μου δίνεται η αίσθηση ότι αντιμετωπίζεται από πολλούς με ολίγον τι σνομπισμό. Προσωπικά, ξεκίνησα να ψάχνομαι με την εν λόγω συσκευή γιατί ήθελα κατά βάση να μπορώ να αναπαράγω τα μουσικά αρχεία που έχω αποθηκευμένα σε εξωτερικό δίσκο, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω το laptop και χωρίς να ξοδέψω πολλά χρήματα στην αγορά ενός network player. Το δικό μου σύστημα αποτελείται από ένα rpi3 με ενσωματωμένο το hat dac της collybia ls dac+ (ελληνικό προϊόν) το οποίο δίνει τη δυνατότητα απευθείας τροφοδοσίας του (και όχι μέσω του rpi) και για το σκοπό αυτό χρησιμοποιώ το τροφοδοτικό της ifi ipower στα 5V. Όλα αυτά μου στοίχισαν κοντά στα 150€. Λειτουργικό χρησιμοποιώ το volumio και ο χειρισμός του γίνεται μέσω wifi από ταμπλέτα ή κινητό android. Ειδικά το UI της τελευταίας έκδοσης που κατέβασα μου άρεσε πολύ. Ο δίσκος συνδέεται στο rpi μέσω ενός usb hub ενώ χρησιμοποιώ ένα πολύπριζο με διακόπτη ώστε να μην είναι συνεχώς στο ρεύμα όταν δεν χρησιμοποιείται (αφού βέβαια προηγουμένως κάνω shutdown μέσω του λειτουργικού). Και μία φωτογραφία τoυ δικού μου συστήματος:
IMG_20180415_093814.jpg

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη χρήση του και απολαμβάνω το γεγονός ότι μπορώ από την οθόνη του tablet να χειρίζομαι ένα δίσκο με 600GB περίπου μουσικής αυτή τη στιγμή καθώς και άπειρους ιντερνετικούς σταθμούς. Για spotify δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν έχω premium account. Να αναφέρω επίσης ότι κάθε φορά που το ανοίγω θέλει το πολύ 1 λεπτό να "διαβάσει" τα αρχεία του δίσκου.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Στις αρχές του 2014 ο ενθουσιασμός του δημιουργού του ArchPhile (Tux) στο διπλανό forum με παρέσυρε και από τότε το Raspberry δεν βγήκε ποτέ από το σύστημα μου.

Εξ αρχής και έχοντας ένα καλό προενισχυτή με ενσωματωμένο Dac που δεν σκόπευα να αλλάξω, επικεντρώθηκα στην SPDIF έξοδο του με χρήση HAT.

Απέκτησα έτσι το HifiBerry Digi+, στην συνέχεια το HifiBerry Digi Pro - που με τα διπλά ρολόγια του λύνει το πρόβλημα της ακρίβειας των υποδιαιρέσεων της δειγματοληψίας - και πρόσφατα το Allo DigiOne το οποίο αντιμετωπίζει το «πρόβλημα» του χρονισμού διαφορετικά , δουλεύοντας όντως σε master mode.

Δοκίμασα όλες τις γνωστές διανομές και με κέρδισε η πιουρίστικη (και καθαρά τεχνοκρατική) θεώρηση του ArchPhile, παραμένοντας ετσι σε αυτό έως το τέλος της ανάπτυξης του.

Θα το χρησιμοποιούσα ακόμη και σήμερα, αλλά λόγω του ότι ήθελα να προσθέσω πράγματα που δεν συμβάδιζαν με την φιλοσοφία του ArchPhile, πέρασα στο RuneAudio με το οποίο μοιράζονται το ίδιο λειτουργικό «βάσης» (ArchLinux).

Από τα ακούσματα και τις τροποποιήσεις τόσων χρόνων, έχω καταλήξει στα εξής:

  • Τροφοδότηση μουσικής μέσω NAS
  • Χρήση του Pi2 που δεν έχει ούτε WiFi ούτε και Bluetooth να του καταναλώνουν ενέργεια (αφού δεν τα χρειάζομαι).
  • Χρήση ενός linear power supply και τροφοδότηση κατευθείαν του ΗΑΤ ή του GPIO.

Και για την ευκολία χρήσης του πρόσθεσα :
  • Οθόνη lcd
  • IR remote
  • Διακόπτη με κύκλωμα on / off & χρήση λογισμικού

Δεν έχω καταφέρει να το συγκρίνω με μια έτοιμη υλοποίηση ώστε να δω πως ακούγεται συγκριτικά, πάντως δεν μου «λείπει» κάτι.

Οπότε το προτείνω άφοβα με μια μικρή επιφύλαξη για όσους θέλουν μια απόλυτη plug & play λύση.
Ίσως απαιτηθεί να «μπει χέρι» , αλλά από την άλλη η χαρά της δημιουργίας … ανεκτίμητη.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Στις αρχές του 2014 ο ενθουσιασμός του δημιουργού του ArchPhile (Tux) στο διπλανό forum με παρέσυρε και από τότε το Raspberry δεν βγήκε ποτέ από το σύστημα μου.

Εξ αρχής και έχοντας ένα καλό προενισχυτή με ενσωματωμένο Dac που δεν σκόπευα να αλλάξω, επικεντρώθηκα στην SPDIF έξοδο του με χρήση HAT.

Απέκτησα έτσι το HifiBerry Digi+, στην συνέχεια το HifiBerry Digi Pro - που με τα διπλά ρολόγια του λύνει το πρόβλημα της ακρίβειας των υποδιαιρέσεων της δειγματοληψίας - και πρόσφατα το Allo DigiOne το οποίο αντιμετωπίζει το «πρόβλημα» του χρονισμού διαφορετικά , δουλεύοντας όντως σε master mode.

Δοκίμασα όλες τις γνωστές διανομές και με κέρδισε η πιουρίστικη (και καθαρά τεχνοκρατική) θεώρηση του ArchPhile, παραμένοντας ετσι σε αυτό έως το τέλος της ανάπτυξης του.

Θα το χρησιμοποιούσα ακόμη και σήμερα, αλλά λόγω του ότι ήθελα να προσθέσω πράγματα που δεν συμβάδιζαν με την φιλοσοφία του ArchPhile, πέρασα στο RuneAudio με το οποίο μοιράζονται το ίδιο λειτουργικό «βάσης» (ArchLinux).

Από τα ακούσματα και τις τροποποιήσεις τόσων χρόνων, έχω καταλήξει στα εξής:

  • Τροφοδότηση μουσικής μέσω NAS
  • Χρήση του Pi2 που δεν έχει ούτε WiFi ούτε και Bluetooth να του καταναλώνουν ενέργεια (αφού δεν τα χρειάζομαι).
  • Χρήση ενός linear power supply και τροφοδότηση κατευθείαν του ΗΑΤ ή του GPIO.

Και για την ευκολία χρήσης του πρόσθεσα :
  • Οθόνη lcd
  • IR remote
  • Διακόπτη με κύκλωμα on / off & χρήση λογισμικού

Δεν έχω καταφέρει να το συγκρίνω με μια έτοιμη υλοποίηση ώστε να δω πως ακούγεται συγκριτικά, πάντως δεν μου «λείπει» κάτι.

Οπότε το προτείνω άφοβα με μια μικρή επιφύλαξη για όσους θέλουν μια απόλυτη plug & play λύση.
Ίσως απαιτηθεί να «μπει χέρι» , αλλά από την άλλη η χαρά της δημιουργίας … ανεκτίμητη.
Εάν έχεις χρόνο, πες μας και τις επιλογές σου σε οθόνη, IR και διακόπτη.
 


sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Όταν αποφάσισα να του προσθέσω πράγματα για γίνει πιο «λειτουργικό» στην μόνιμη χρήση του, κατέληξα σε αυτό (το πρώτο μου με το HifiBerry Digi+):



Και απέξω :



Τώρα είμαι εδώ (με Allo DigiOne):



Μένουν κάποιες εκκρεμότητες για να το τοποθετήσω στο νέο του κουτί.

Η οθόνη στο παλιό είναι LCD ενώ στο νέο OLED.

Ο διακόπτης είναι ένας momentary με led και η λειτουργικότητα του προσδίδεται από ένα ATXRaspi (google it for more info)
 


Μηνύματα
444
Reaction score
293
Όταν αποφάσισα να του προσθέσω πράγματα για γίνει πιο «λειτουργικό» στην μόνιμη χρήση του, κατέληξα σε αυτό (το πρώτο μου με το HifiBerry Digi+):



Και απέξω :



Τώρα είμαι εδώ (με Allo DigiOne):



Μένουν κάποιες εκκρεμότητες για να το τοποθετήσω στο νέο του κουτί.

Η οθόνη στο παλιό είναι LCD ενώ στο νέο OLED.

Ο διακόπτης είναι ένας momentary με led και η λειτουργικότητα του προσδίδεται από ένα ATXRaspi (google it for more info)
Πες μου αν θες, απο το hifiberry στο allo είδες διαφορά;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Απορια...................το εχετε τεσταρει κοντρα με ενα Squeezebox Touch?
Διαφορες? σε ηχητικη ποιοτητα παντα.
Αξιζει να φυγω απο το Touch και να παω σε Rpi?
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Πες μου αν θες, απο το hifiberry στο allo είδες διαφορά;
Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά είχα καιρό να μπω.

Δεν έστησα πότε ταυτόχρονα ενα συγκριτικό περιβάλλον, ώστε να έχω άποψη.
Παντως το DigiOne μου ακούγετε με περισσότερο σώμα.
Παρεμπιπτόντως...

[DOUBLEPOST=1528268989][/DOUBLEPOST]
Απορια...................το εχετε τεσταρει κοντρα με ενα Squeezebox Touch?
Διαφορες? σε ηχητικη ποιοτητα παντα.
Αξιζει να φυγω απο το Touch και να παω σε Rpi?
Δεν έχω ακούσει / χρησιμοποιήσει ποτέ το squeezebox.
Μπορείς να ακούσεις το δικό μου αν θες
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Δεν έχω ακούσει / χρησιμοποιήσει ποτέ το squeezebox.
Μπορείς να ακούσεις το δικό μου αν θες
Δυστυχως ειμαι Ροδο, οποτε δεν υπαρχει δυνατοτητα............................γι' αυτο ρωταω γνωμες.
Ευχαριστω παντως.
 


Μηνύματα
15.010
Reaction score
20.741
Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά είχα καιρό να μπω.

Δεν έστησα πότε ταυτόχρονα ενα συγκριτικό περιβάλλον, ώστε να έχω άποψη.
Παντως το DigiOne μου ακούγετε με περισσότερο σώμα.
Παρεμπιπτόντως...

[DOUBLEPOST=1528268989][/DOUBLEPOST]
Δεν έχω ακούσει / χρησιμοποιήσει ποτέ το squeezebox.
Μπορείς να ακούσεις το δικό μου αν θες
ποιο είναι το κουτάκι;
Εχω αυτο που δίνει ο κολλυβιας με το μαμπομπερυ, δηλαδή το πρωτο που δείχνεις αλλά αυτο είναι πολυ πιο ομορφο
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
ποιο είναι το κουτάκι;
Εχω αυτο που δίνει ο κολλυβιας με το μαμπομπερυ, δηλαδή το πρωτο που δείχνεις αλλά αυτο είναι πολυ πιο ομορφο
Εαν κανω λαθος ας με διορθωσει ο sk. Νομιζω ειναι απο audiophonics αυτό . Αυτό θέλω να παρω και εγω για το DigiOne Player που εχω.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Εαν κανω λαθος ας με διορθωσει ο sk. Νομιζω ειναι απο audiophonics αυτό . Αυτό θέλω να παρω και εγω για το DigiOne Player που εχω.
Σωστός !
Το πρώτο είναι Nuxii και το δεύτερο Audiophonics.

Αμφότερα Γαλλικά.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Αφού προετοιμάσαμε τη κάρτα μνήμης τοποθετούμε τη κάρτα στο raspberry και αυτό κάνει εκκίνηση καθώς διαβάζει το λογισμικό.
Αν συνδέσουμε στο hdmi ένα μόνιτορ δυστυχώς δε θα δούμε το web ui του προγράμματος αλλά γραμμή εντολής όπως παλιά θυμούνται κάποιοι από dos.
Ωραια μεχρι εδω!
Απο εδω και περα εχω κολλησει...
Στην αρχή καλά θα είναι να το συνδέσουμε με ethernet καλώδιο
Συνδεθηκε.
bonjour της apple
Ποιο ακριβως κατεβαζω,δεν καταλαβα...

Αυτη την στιγμη εμφανιζει αυτο στην οθονη μου.

IMG_20181218_013607_HHT[1].jpg
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Mπηκα στο μενου του ρουτερ,βρηκα την ip,και με αυτη μπηκα στο μενου του volumio. Eκανα ολες τις ρυθμισεις,συνδεθηκε με την καρτα ηχου οπου την ειδε κανονικα. Διαβασε 500gb σε flac σε ελαχιστα λεπτα.

Screenshot_5.png



Screenshot_3.png


Εγκατεστησα Κodi & Tunein

Screenshot_4.png


To προβλημα μου ειναι οτι δεν εμφανιζει το kodi στο μενου,ενω ειναι εγκατεστημενο.

Screenshot_6.png
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Κατεβασα και την εφαρμογη του volumio στο κινητο και ολα οκ.
Ακομα ψαχνω τι γινεται μα το kodi.

Mεχρι ποσα αμπερ μπορει να δεχτει το Pi?

IMG_20181218_105551[1].jpg
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Κατεβασα και την εφαρμογη του volumio στο κινητο και ολα οκ.
Ακομα ψαχνω τι γινεται μα το kodi.

Mεχρι ποσα αμπερ μπορει να δεχτει το Pi?

View attachment 113282
Με ποιό τρόπο σκέφτεσαι να αξιοποιήσεις την συνύπαρξη Volumio/Kodi; Το ένα για μουσική και το άλλο για ταινίες;
Παρότι δεν τα έχω δουλέψει στην ίδια εγκατάσταση, βλέπω και από άλλους ότι προτιμούν το ένα ή το άλλο, πχ
https://forum.libreelec.tv/thread/12470-volumio-vs-libreelec

Ανακάλυψα και ένα σύστημα που τα πακετάρει μαζί, αλλά δεν έχω εικόνα ούτε για το πόσο ενημερωμένο, ούτε πόσο καλό είναι:
https://www.max2play.com/en/max2play-image/

Για τα Αμπέρ που ρωτάς: Το προτεινόμενο τροφοδοτικό για το Rpi3 πρέπει να μπορεί να δώσει 2.5Α. Για να πλησιάσει τέτοια κατανάλωση πρέπει να δουλεύει αρκετά ο επεξεργαστής, οι USB ή/και το ασύρματο. Εάν το τροφοδοτικό δεν μπορεί να δώσει αρκετό ρεύμα και ρίξει την τάση του, θα δεις ένα προειδοποιητικό σύμβολο πάνω στην κονσόλα του Pi. Στις USB προβλέπεται να δίνει έως 1.2Α.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Με ποιό τρόπο σκέφτεσαι να αξιοποιήσεις την συνύπαρξη Volumio/Kodi; Το ένα για μουσική και το άλλο για ταινίες;
Για δοκιμη. Σκεφτομαι να βαλω το kodi σε αλλη καρτα ωστε να ειναι ξεχωριστα για καμμια ταινια.
Στις USB προβλέπεται να δίνει έως 1.2Α.
Αυτη την στιγμη εχω στις usb την καρτα ηχου και τον σκληρο.

Οποτε ειναι επαρκες τα αμπερ? Θα κοιταξω η καρτα ποσα αμπερ χρειαζεται.

Screenshot_1.png
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Με χωριστή κάρτα για το Kodi δεν έχεις κανέναν περιορισμό και είναι το καλύτερο.
Επίσης δεν υπάρχει λόγος να κουταλομετράς το ρεύμα, εάν δεν του φτάσει, θα το καταλάβεις (πχ δεν θα ξεκινάει ο δίσκος, ή θα σου βγάλει ειδοποίηση χαμηλής τάσης).
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.232
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top