Monoprice Monolith THX Subwoofers


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Για να καταλάβουμε αν φτάνουν ή δεν φτάνουν οι στάθμες, λαμβάνουμε υπόψιν μας μια απο τις εκδοχές αυτής της καμπύλης:



Δηλαδή αν το σαμπ φτάνει κορυφές εως τα 110db, μπορεις να παιξεις στο φασμα εως 105db χοντρικά. Κορυφές.
Αυτή η καμπύλη απόκρισης, είναι το τάργκετ κερβ που οφείλεις (και συ κι όλοι μας) να βάλεις στο όποιο ντιράκ θα έχεις για (ψηφιακή) ισοσταθμιση χώρου, ώστε αυτή να είναι η "φλατ" απόκριση του ηχοσυστήματος-χώρου. Εν ολίγοις, αυτή είναι φωτογραφία της φλαταδούρας, έτσι φαίνεται το φλατ.

Λεπτομέρειες: το άνωθεν ισχύει για στάθμες αναφοράς, δηλαδή για προσομοίωση φυσικών οργάνων (φωνές, βιολί, τύμπανο, μπότα, εκκλησιαστικό όργανο κλπ) σε φυσικές στάθμες στο χώρο μας. Υπενθυμίζεται ότι η άνωθεν απαίτηση, συνεπάγεται ικανότητα απόδοσης στιγμιαίας στάθμης έως και 135 ντεσιμπέλ από τα ηχεία μας, ιδίως στις χαμηλές συχνότητες. Εφόσον αυτή την ικανότητα δεν την διαθέτει το ηχοσύστημα, τότε η "φλατ απόκριση" παύει να είναι το άνωθεν γράφημα, καθώς χρειάζεται επιπλέον ένα φίλτρο λαουντνες να προστεθεί στην άνωθεν απόκριση, και μάλιστα με κέρδος ανάλογο της αδυναμίας στάθμης, δηλαδή όσο χαμηλότερη ικανότητα στάθμης έχει το ηχειακι, τόσο πιο βαρύ φίλτρο λαουντνες απαιτείται. Διότι αυτές είναι οι γραμμές ακουστότητας, τι να κάνουμε, έτσι πάει το ποίημα.

Με βάση τα ανωτέρω αδιαμφισβήτητα θεωρητικά στοιχεία, τι απάντηση μπορείτε να μου δώσετε για το τι επάρκεια έχουν οι ονομαστικές τιμές στάθμης ανά συχνότητα του εν λόγω σαμπ;

Υπενθυμίζονται για άλλη μια φορά οι γραμμές ακουστότητας, κοινώς οι καμπύλες λάουντνες. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
οτι εισαι παλαβος....απλο
Όπως θες πες το, αλλά ακόμα και για μέση στάθμη 75 ντεσιμπέλ, 70 ντεσιμπέλ, όσο θες, με βάση τα ανωτέρω, μπορώ επακριβώς να καθορίσω τι τάργκετ κερβ απόκρισης οφείλεις να έχεις και τι ανάγκες στάθμης χρειάζεται να βγάζει το σαμπ και τι τα κυρίως ηχειάκια.

Όλα είναι νούμερα. Δεν υπάρχουν απόψεις..
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ως 128 db ειναι η στιγμιαιες κορυφες Κωτσο...


και γιαυτο εχουμε marantz - denon που εχει την δυνατοτητα λαουντνες(dynamic eq) και ακουμε οπως πρεπει στις σταθμες που θελουμε....πολυ βασικο εργαλειο σε σχεση με τον ανταγωνισμο ;)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Με βάση τα ανωτέρω αδιαμφισβήτητα θεωρητικά στοιχεία, τι απάντηση μπορείτε να μου δώσετε για το τι επάρκεια έχουν οι ονομαστικές τιμές στάθμης ανά συχνότητα του εν λόγω σαμπ;
Διάλεξε ρε φίλε μια συχνότητα ή ένα μικρό φάσμα για να μιλήσουμε για επάρκεια γιατί αλλιώς θέλει excel. :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
και γιαυτο εχουμε marantz - denon που εχει την δυνατοτητα λαουντνες(dynamic eq) και ακουμε οπως πρεπει στις σταθμες που θελουμε....πολυ βασικο εργαλειο σε σχεση με τον ανταγωνισμο ;)
Αυτά ισχύουν για τους παντοφλιασμένους, για να έχετε κάποια απόκριση στους ψιθύρους που ακούτε. :D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
για καντε τα μαθηματικα αγορια και μετα τα ξαναλεμε :D
[DOUBLEPOST=1525769098][/DOUBLEPOST]
Αυτά ισχύουν για τους παντοφλιασμένους, για να έχετε κάποια απόκριση στους ψιθύρους που ακούτε. :D
δυστυχως για οσους δεν εχουν αυτο το θαυμασιο εργαλειο ακουνε αρες μαρες κουκουναρες...:D
 



Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ως 128 db ειναι η στιγμιαιες κορυφες Κωτσο...


και γιαυτο εχουμε marantz - denon που εχει την δυνατοτητα λαουντνες(dynamic eq) και ακουμε οπως πρεπει στις σταθμες που θελουμε....πολυ βασικο εργαλειο σε σχεση με τον ανταγωνισμο ;)
Ω και νομίζω οτι το έχω θέσει εκτός το dynamic eq...
Θα το τσεκάρω το βράδυ..
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το θεμα ομως ειναι ποιος παιζει κορφες 123db ;

δεν υπαρχει χωρος για τοσα db και ποιοτικα...οποτε στα 110 -112db κορυφες καλα ειστε ....και δυνατα θα ελεγα οτι ειναι για τους περισσοτερους:)

παρτε και εναν marantz - denon για να εχετε καλη προσομοιωση reference ακροασης..;)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ω ρε Αθηναίοι, σας ρίχνουν κάτι στο νερό;;;; :D
το θεμα ομως ειναι ποιος παιζει κορφες 123db ;
δεν υπαρχει χωρος για τοσα db και ποιοτικα...οποτε στα 110 -112db κορυφες καλα ειστε ....και δυνατα θα ελεγα οτι ειναι για τους περισσοτερους:)
Λουκουμόσκονη... :lolsign:
 



Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Πάντως εγώ που άκουσα στον dimi κουφαθηκα ...
Και ήταν και στο ραλαντί...
Κάπου στα 100 ήταν αλλά θεωρώ ότι παίζει ρόλο και το μέγεθος του χώρου..
Αφού από το μπάσο είχε φύγει ενα βύσμα από τον ενισχυτή ...
Στο σινεμά ξέρει κανείς πόσο κορυφή παίζει ?
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πάντως εγώ που άκουσα στον dimi κουφαθηκα ...
Και ήταν και στο ραλαντί...
Κάπου στα 100 ήταν αλλά θεωρώ ότι παίζει ρόλο και το μέγεθος του χώρου..
Αφού από το μπάσο είχε φύγει ενα βύσμα από τον ενισχυτή ...
Στο σινεμά ξέρει κανείς πόσο κορυφή παίζει ?
Το cinema ειναι πολυ σχετικο. Εμενα ας πουμε μου φαινεται λιγο. Πολυ λιγο.... σε ολες τις αιθουσες που εχω παει... και να φανταστεις και η διαφορα απο αιθουσα σε αιθουσα ηταν τεραστια....
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Γενικά στο σινεμά και μένα μου φαίνεται λίγο..
Μόνο μια φορά πήγα και έκανα παράπονα ότι ήταν πολύ δυνατά ...Όταν τελείωσε η ταινία που ήμουν ο μόνος θεατής σε μεταμεσονύκτια προβολή σε ταινία του 007 και έσπαγαν οι πάγοι και τα αυτιά μου μαζί...
[DOUBLEPOST=1525791106][/DOUBLEPOST]Εκεί έμαθα ότι η ταινία θα παίξει κ με κανέναν στην αίθουσα..
Γιατί όταν δεν είδα δεύτερο κεφάλι, πήγα και είπα να φύγω... αισθάνθηκα άσχημα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάντως εγώ που άκουσα στον dimi κουφαθηκα ...
Και ήταν και στο ραλαντί...
Κάπου στα 100 ήταν αλλά θεωρώ ότι παίζει ρόλο και το μέγεθος του χώρου..
Αφού από το μπάσο είχε φύγει ενα βύσμα από τον ενισχυτή ...
Έπρεπε να ησουν προχθές που είχε έρθει ο τερματογκαζι. Κόντεψε να φύγει το σπίτι
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top