Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
όχι στην έκδοση για κινητό, στην desktop έκδοση!
Δεν υπάρχει στο mac
Για windows δεν γνωρίζω φυσικά :D

Και εγω το χρησιμοποιώ μέσω Audirvana, οπότε δεν έχω τέτοια θέματα

Προτείνω πάντως δυο ρυθμίσεις:


Screen Shot 2018-04-23 at 10.56.24.png


και αν δεν έχετε MQA Dac

Screen Shot 2018-04-23 at 10.56.31.png
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Τουλάχιστον μέχρι προ εξαμήνου που έκανα premium account ίσχυε. Αν άλλαξε κάτι στο ενδιάμεσο, δεν το γνωρίζω (μιλάω για ταμπλετ της Αpple).
[DOUBLEPOST=1480018840][/DOUBLEPOST]

Αυτό που γράφεις δεν γίνεται - για να συνδέσει το Yamaha στο Spotify χρειάζεται premium account. Μόνο υπολογιστές, τηλέφωνα και τάμπλετ συνδέονται με το free account. H λύση μέχρι να αποκτήσει premium account λέγεται Αirplay, όπως έγραψα και παραπάνω.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Χθες το απόγευμα ήρθε ένα φιλαράκι, "αγνό" από streaming και flac ακούσματα και καθήσαμε να πιούμε καφέ και να ακούσουμε μουσικούλα. Αρχικά από Tidal ( HiFi συνδρομή και ακούγαμε από δίσκους σε ποιότητα master). Αφού ακούσαμε διάφορα, γυρίζω σε foobar + 24bit αλλά και 16bit αρχεία. Για μια ακόμη φορά φάνηκε ότι δεν υπάρχει καμία σχέση στην ποιότητα..Με το foobar ακούς και νομίζεις ότι θα ψηλαφίσεις τους μουσικούς! Μεγάλη αληφοφάνεια!! Και το άλλο χαρακτηριστικό...μουσική με ένταση, απαραμόρφωτη χωρίς να κουράζει τα αυτάκια σου, παρ΄όλο που το στομάχι σου δονείται από τις χαμηλές συχνότητες...
Καταλήγοντας νομίζω ότι το streaming είναι καλό ως μια απέραντη και δωρεάν ουσιαστικά μουσική βιβλιοθήκη, αλλά δεν μπορεί -τουλάχιστον με τα έως τώρα δεδομένα- να δώσει την πραγματική ποιότητα των υψηλής ανάλυσης αρχείων, όπως την παίρνεις μέσα από υπολογιστή-dac.....
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αν ομως περασεις το Tidal μεσα απο το ντακ, η διαφορα ειναι ελαχιστη και ισως δυσδιακριτη, υπερ του tidal λογω πουσαρισματος (Loudness)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Αν και εχω την HiFi συνδρομή του Tidal εδώ και αρκετούς μήνες δεν έκατσα ποτέ να συγκρίνω ποιότητα Tidal/Cd/Flac/Mqa ή κάποιον απο τους συνδυασμούς τους. Βαριέμαι. Προτιμώ να ακούω μουσική, ειναι άπειρη και δεν προλαβαίνω, η ζωή είναι πολύ μικρή. Και μου αρέσει.

Δεν θα ηταν δύσκολο. Η μεγάλη κόρη θα άλλαζε με το Ipad την πηγή και εγω θα συμπλήρωνα σε χαρτί τις διαφορές (αν υπήρχαν) χωρίς να ξέρω (ΦΥΣΙΚΑ οέο) ποιο απο όλα παίζει. Εννοείται, το τονίζω, πως αν δεν ειναι blinded Α/Β/Χ το τεστ, με σωστή μεθοδολογία δεν βγαίνει κανένα, (μα κανένα, μα κανένα, μα κανέναΧ1000) συμπέρασμα.

Εχω αρκετά tracks σε όλες αυτές τις μορφές, εχω βοηθό, εχω μετρημένο σύστημα και χώρο, θα μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα με ασφάλεια σε μια ώρα. Αλλά δεν εχω ενδιαφέρον να ψάχνω διαφορές πια. Το ξεπέρασα. Θέλω να ακούω σωστά την μουσική που μου αρέσει, και τέλος. Αν γίνεται λίγο καλύτερα, ή λίγο χειρότερα μέσω streaming ή Flac δεν θέλω να ξέρω, δεν θέλω να ασχοληθώ.

Ισως να ήμουν ευχαριστημένος ακόμα και με Spotify. Δεν το αποκλείω. Και με mp3 320kbps, γιατί όχι;
Αρκεί να εχω όλες τις οκτάβες καλυμμένες, ομαλό (και νόστιμο;)) target curve, να εχω σωστό RT60 και συμμετρία, χαμηλή παραμόρφωση, και πολλα δυναμικά. Αυτα. Είμαι ολιγαρκής. Μετά μουσική, όχι διαφορές.
Στα παπ@ρια μου οι διαφορές. :lolsign:

Ψήνομαι μονο για συγκρίσεις δικάναλου με πολυκάναλο ήχο, αλλά και πολυκάναλου με immersive. Εκεί να δεις διαφορές. Σαν την ... με την βούρτσα :fuckyou:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Παρε Audeze Mobius :p
Τα ακουστικά τα εχω βαρεθεί εδώ και χρόνια. Τα χρησιμοποιώ πλέον μόνο σε μέσα μεταφοράς. Και εξαιτίας αυτού, μόνο noise cancelling.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Αν ομως περασεις το Tidal μεσα απο το ντακ, η διαφορα ειναι ελαχιστη και ισως δυσδιακριτη, υπερ του tidal λογω πουσαρισματος (Loudness)
Εννοειται οτι μεσω του dac περναει και το tidal...απλα δεν ακουγεται οπως τα 24bit απο flac. Επισης, για να λυσω αποριες, δεν ειχα κανενα σκοπο να κανω συγκριτικο τεστ. Απλα καποιες μουσικες που θελω να ακουσω δεν υπαρχουν στο tidal οποτε αναγκαστικα παιζει και το foobar.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
σποτιφαϊκός εδώ.
Ακούω περισσότερη μουσική από ποτέ.
Την ευχαριστιέμαι πιο πολύ από ποτέ.
Ανακαλύπτω νέες μουσικές με τον αλγόριθμο του σποτι που προτείνει παρόμοιους καλλιτέχνες.
Κρεμασμένα ακουστικά μπλουτούθ φτηναδούρες άνκερ στο λαιμό όλη μέρα.
Μ'αρέσει ο καλός ήχος, αλλά αυτό που λέω στους χαϊεντάδες όταν βαριούνται: Βάλτε καμιά μουσική που να γουστάρετε!

Πης εντ λοβ
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Αυτό και τέλος.
Μοναδικό μειονέκτημα,σε μένα τουλάχιστον,τα συχνά buffering.
Στο Spotify δεν είχα αλλά το διέκοψα γιατί θεώρησα πλεονασμό να εχω και τα δυο(+Netflix+Cosmote tv;))

B6B4B9EE-489C-4D83-B090-8A3846B8DCC7.jpeg
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
χρόνια χρήστης spotify, τους τελευταιους 2 μηνες πέρασα στο Tidal, γιατι ηθελα να παω στο uncompressed.

το tidal είναι -ακόμη- για κλάμματα.

- η αναζητηση ελληνων καλλιτεχνων είναι ΛΟΤΤΟ, η ελληνική μουσική λίγη, τα κομμάτια που ψάχνεις είναι με ονοματοδοσια που ποτε δεν θα φανταζοσουν

- η μηχανη αναζητησης, ακομη και για τους ξενους καλλιτεχνες, πασχει σοβαρα. το spotify θα σου βγάλει τον ελαφρώς λάθος ορο αναζήτησης, το tidal οχι.

- αν για κάποιο λόγο έλεγα στο spotify να σβησει ολη τη μουσική από το κινητό (10gb) και να την ξανακατεβασει, θα το κανει σε ενα 3ωρο. εβαλα στο tidal να κατεβασει 500 τραγουδια από το Σαββατο, 3 μερες μετα εχει κατεβασει τα μισα.

- το track radio και artist radio ειναι επιεικώς γελοιο και ετη φωτος πισω απο του spotify.

- η προσβαση στη μουσική σου είναι πολύ χειρότερη από του spotify, περισσοτερα click, πιο δυσνοητη, δεν ξερεις τι ειναι κατεβασμενο και τι οχι, αν πας σε playlist που ειναι μισα μισα, θα σταματησει αν πετυχει τραγουδι που δεν ειναι κατεβασμενο.

Ελπιζω το spotify να βγαλει uncompressed εκδοση για να το στειλω στον αγυριστο.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
χρόνια χρήστης spotify, τους τελευταιους 2 μηνες πέρασα στο Tidal, γιατι ηθελα να παω στο uncompressed.

το tidal είναι -ακόμη- για κλάμματα.

- η αναζητηση ελληνων καλλιτεχνων είναι ΛΟΤΤΟ, η ελληνική μουσική λίγη, τα κομμάτια που ψάχνεις είναι με ονοματοδοσια που ποτε δεν θα φανταζοσουν

- η μηχανη αναζητησης, ακομη και για τους ξενους καλλιτεχνες, πασχει σοβαρα. το spotify θα σου βγάλει τον ελαφρώς λάθος ορο αναζήτησης, το tidal οχι.

- αν για κάποιο λόγο έλεγα στο spotify να σβησει ολη τη μουσική από το κινητό (10gb) και να την ξανακατεβασει, θα το κανει σε ενα 3ωρο. εβαλα στο tidal να κατεβασει 500 τραγουδια από το Σαββατο, 3 μερες μετα εχει κατεβασει τα μισα.

- το track radio και artist radio ειναι επιεικώς γελοιο και ετη φωτος πισω απο του spotify.

- η προσβαση στη μουσική σου είναι πολύ χειρότερη από του spotify, περισσοτερα click, πιο δυσνοητη, δεν ξερεις τι ειναι κατεβασμενο και τι οχι, αν πας σε playlist που ειναι μισα μισα, θα σταματησει αν πετυχει τραγουδι που δεν ειναι κατεβασμενο.

Ελπιζω το spotify να βγαλει uncompressed εκδοση για να το στειλω στον αγυριστο.
Χαχα, το search του tidal είναι όντως για κλάμματα. Πρώτα ψάχνω αυτό που θέλω στο spotify και αφού το βρω, προσπαθώ με τον ακριβή τίτλο και βλέποντας το εξώφυλλο να το ξαναβρώ στο tidal. Tragic!

Και όταν δεν ξέρω ούτε τίτλο ούτε τίποτα, άντε κανένα στίχο μόνο, το ψάχνω στο google-youtube;-)
 




Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top