Περί Hypex

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Οι αναλυτικές προδιαγραφές αναφέρονται με τροφοδοσία ±45V DC, άρα με ΜΤΣ 2x30V χοντρικά. Αλλά τα 180W αφορούν φορτίο 4Ω, δηλαδή σε φορτίο 8Ω είναι 90W - πες 100. Για αυτήν την ισχύ δεν χρειάζεται τάση στην έξοδο του ενισχυτή παρά 28V, οπότε με τα 34V που θα του δώσεις είσαι μέσα.
Οκ θα ειμαι μεσα με 8ω φορτιο, αλλα αν βαλω 4ω?..
δεν υπαρχει πουθενα ενα γραφημα power output/power supply voltage να βρασω...

τους εστειλα ενα email.. για να δω τι θα μου πουνε...
 
Last edited:

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Δε θέλουν καλό καλώδιο ??? Γι'αυτό ο bruno έστελνε σε όσους τα έιχαν αγοράσει αναβάθμιση στο εσωτερικό καλώδιο χωρίς χρέωση προς τιμήν του;; Γι'αυτό πουλάει καλωδει στο site του;; Γι'αυτό στα demo του παίζει με κάτι νεροσωλεινες των 10000ευρω το μέτρο;; ...... Πφφφφ....

Στα υπόλοιπα "δεν" συμφωνώ απόλυτα
Πες τα ρε μεγάλε !!!

Στον Mola-Mola έβαλε λέει εσωτερική καλωδίωση Cubala-Sosna κι εδώ τα Μπρουνοπαιδα θέλουν να μας πείσουν ότι παίζουν και με καλώδιο μπουγάδας.
[DOUBLEPOST=1526135036][/DOUBLEPOST]
Φιλε αυτο σκεφτομαι και εγω!
Εννοείται ότι θα δώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

Με τα διακοπτικα τροφοδοτικά παίζουν χάλια, με τα αναλογικά χειρότερα. :D
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Πες τα ρε μεγάλε !!!

Στον Mola-Mola έβαλε λέει εσωτερική καλωδίωση Cubala-Sosna κι εδώ τα Μπρουνοπαιδα θέλουν να μας πείσουν ότι παίζουν και με καλώδιο μπουγάδας.
[DOUBLEPOST=1526135036][/DOUBLEPOST]

Εννοείται ότι θα δώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

Με τα διακοπτικα τροφοδοτικά παίζουν χάλια, με τα αναλογικά χειρότερα. :D
Αν το καλωδιο μπουγαδας ειναι θωρακισμενο και με βυσματα ροδίου εκει να δεις....
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εννοείται ότι θα δώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

Με τα διακοπτικα τροφοδοτικά παίζουν χάλια, με τα αναλογικά χειρότερα. :D
πως στον κορακα γινεται καποιοι να τα θεωρουν τοπ και αλλοι πατος... θα με σκασετε...
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
πως στον κορακα γινεται καποιοι να τα θεωρουν τοπ και αλλοι πατος... θα με σκασετε...
Αν η ευαισθησία της ακοής σου στις υψηλές συχνότητες ειναι ανάλογη με τις χαμηλές, ξεχνάς τα classD.
Αν οχι μπορεί και να σου αρέσουν.

Σε κάλυψα ?
 




Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
πως στον κορακα γινεται καποιοι να τα θεωρουν τοπ και αλλοι πατος... θα με σκασετε...
Επειδη ειναι ενισχυτες και κανουν ακριβως αυτο το πραγμα. Ενισχυουν το σημα που δεχονται. Τωρα αν αυτο που ακους δε σου αρεσει πρεπει κατι να κατηγορησεις ετσι δεν ειναι ;
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Αν η ευαισθησία της ακοής σου στις υψηλές συχνότητες ειναι ανάλογη με τις χαμηλές, ξεχνάς τα classD.
Αν οχι μπορεί και να σου αρέσουν.

Σε κάλυψα ?
Ναι ναι.... γενικως παντως, ακουω πολυ καλα...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Aπαντηση απο hypex περι τροφοδοσιας με λιγοτερα volt..

Hello Joseph,
It will work fine with that voltage but power will be limited to about 120W @ 4Ohm maximum.
Kind regards,
Jos Wolthuis | Hypex Electronics BV | Technical Support Engineer

Και οταν ρωτησα τι γινεται στα 8ωμ..

Hi Joseph,
Yes, especially at high impedances the lower supply voltage has a negative effect. I don’t have any exact figures for those lower supply voltages.


Πως γινεται να μην εχουν γραφημα power output/psu voltage δε το καταλαβαινω... ολοι οι κατασκευαστες πχ ολοκληρωμενων κτλ δινουν στοιχεια... αν με +-34 παρω 60-70watt, δε λεει..
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Aπαντηση απο hypex περι τροφοδοσιας με λιγοτερα volt..

Hello Joseph,
It will work fine with that voltage but power will be limited to about 120W @ 4Ohm maximum.
Kind regards,
Jos Wolthuis | Hypex Electronics BV | Technical Support Engineer

Και οταν ρωτησα τι γινεται στα 8ωμ..

Hi Joseph,
Yes, especially at high impedances the lower supply voltage has a negative effect. I don’t have any exact figures for those lower supply voltages.


Πως γινεται να μην εχουν γραφημα power output/psu voltage δε το καταλαβαινω... ολοι οι κατασκευαστες πχ ολοκληρωμενων κτλ δινουν στοιχεια... αν με +-34 παρω 60-70watt, δε λεει..
Ποσο εχει εβα τροφοδοτικο σπο αυτους να το παρεις να τελειωνει;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Πως γινεται να μην εχουν γραφημα power output/psu voltage δε το καταλαβαινω... ολοι οι κατασκευαστες πχ ολοκληρωμενων κτλ δινουν στοιχεια... αν με +-34 παρω 60-70watt, δε λεει..
Στην καλύτερη περίπτωση θα πάρεις κάτι λιγότερα από 70 watts με αυτή την τάση τροφοδοσίας.
Από που να βρεθούν τα περισσότερα;
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ποσο εχει εβα τροφοδοτικο σπο αυτους να το παρεις να τελειωνει;
φιλε επειδη ειμαι ακομα λιγο προκατειλειμενος με δαυτα, ειπα να κρατησω το κοστος οσο γινεται χαμηλα... να δω αν μου αρεσει, πως παιζει κτλ, και μετα αν μ αρεσει φτιαχνω οτι γουσταρει η ψυχη μου.. εχω και ενα σωρο υλικα, μετασχηματιστες πυνωτες κτλκτλ.... . καπου 120-130ε ειναι το τροφοδοτικο...

Πειτε μου κατι αλλο οι γνωστες...Γεφυρες ανορθωσης τυπου SKB 50/08 κανουν για χρηση audio? μ αρεσει παρα πολυ ο τροπος συνδεσης τους για σφιχτες καλες επαφες σε συγκριση με τις κλασικες kbpc..
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Αυτές να βάλεις
http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=Rurg8060
για να γίνει hi-end το τροφοδοτικό!!
Βρε συ τι high end.. απλα μ αρεσει που οι αλλες εχουν βιδα... καθαριζεις-βιδωνεις σφιχτα, τελος... εμονο για αυτον το λογο ρωταω.

ΥΠΟΨΙΝ δεν προοριζονται για τον Hypex...ετοιμαζω αλλο ενα τερατακι..θα το δειτε πιστευω συντομα..
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
αν με +-34 παρω 60-70watt, δε λεει..
Πόσα θα ήθελες να πάρεις δηλαδή με τέτοια τάση τροφοδοσίας;
Αφού αυτή είναι η μέγιστη τάση που μπορεί να φτάσει στο ηχείο!
Δεν είναι μαγικά τα ενισχυτικά...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Πόσα θα ήθελες να πάρεις δηλαδή με τέτοια τάση τροφοδοσίας;
Αφού αυτή είναι η μέγιστη τάση που μπορεί να φτάσει στο ηχείο!
Δεν είναι μαγικά τα ενισχυτικά...
Και οι ενυσχες αυτοκινητου 12v παιρνουν αλλα τα kilowatt τα δινουν... θα μου πεις εχουν μεσα κυκλωματα που ανεβαζουν την ταση..αλλα και που να ξερω τι κανουν τα καρντασια οι κατοχωρίτες στις μοντουλες τους... μπορει να κανουν και κεινοι κανα κολπακι...
 

Μηνύματα
34
Reaction score
2
Και οι ενυσχες αυτοκινητου 12v παιρνουν αλλα τα kilowatt τα δινουν... θα μου πεις εχουν μεσα κυκλωματα που ανεβαζουν την ταση..αλλα και που να ξερω τι κανουν τα καρντασια οι κατοχωρίτες στις μοντουλες τους... μπορει να κανουν και κεινοι κανα κολπακι...
Για κοιτα αυτο.. ισως εχει λιγο παραπανω απο 70w στα 8Ω.. η texas instruments παντως δεν αναφερει πουθενα ισχυ για αυτο το φορτιο
https://www.ebay.com/itm/TPA3251-2x140-Watt-1-THD-N-Class-D-Audio-Amplifier-/332371653319?_ul=GR
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.215
Γιατι αντι να παιδευεσαι και να γραφεις ολα. Αυτα και να ζοριζεσαι και να σκεφτεσαι και να υποθετεις κλπ κλπ ολα αυτα τα ομορφα, δεν δανειζεσαι 2 ενισχυτες οπως πρεπει να ειναι για να δεις αν θα σου αρεσουν;

Εκτος αν σου αρεσει να παιδευεσαι, λεω εγω τωρα...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top