Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Σε αυτά που έγραψα από ενισχυτή ηχεία και subwoofer και για χρήση αποκλειστικά ταινίων τι πιστεύεις πρέπει να αλλάξω ;μη μου πεις όλα....
Πόσα έχεις να διαθέσεις; Έχω κάτι στο νου μου που θα ξεμπερδεψεις μια και καλή.
 


Μηνύματα
72
Reaction score
52
Δεν σε κατάλαβα...500€ δήλωσες μπατζετ για ολα τα ηχεία χτες; Ή μόνο για το σαμπ;

500€ για καθε ζεύγος; 500€ για τα ηχεία και 500€ για το σαμπ; :idk:

Τι απ´ ολα;
Σου είπα χθες για τα ηχεία ότι μπορώ να τα αλλάξω σταδιακά...το κυρίως πρόβλημα μου είναι το subwoofer..Για εκεί μπορώ να διαθέσω μέχρι 500...Όσο για τα υπόλοιπα μπορεί να αλλάξω αρχικά μόνο τα μπροστά Ίσως το κεντρικό αργότερα και τα πίσω μπορεί να μην τα αλλάξω...Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό...Για αυτό μπήκα στο site...Για βοήθεια...
[DOUBLEPOST=1530778604][/DOUBLEPOST]
Γιατί δεν το κάνεις εσύ;:p
Δείξε μου τι εννοείς ...Δεν κοστίζει κάτι να δείξεις...Έτσι δεν είναι;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όσο για τα υπόλοιπα μπορεί να αλλάξω αρχικά μόνο τα μπροστά Ίσως το κεντρικό αργότερα και τα πίσω μπορεί να μην τα αλλάξω...Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό...Για αυτό μπήκα στο site...Για βοήθεια...
Κεντρικό και μπροστινά πάνε μαζί, ώστε να είναι παρόμοια ή ίδιας σειράς. :)
Μπορείς να κάνεις τα μπροστινά surround.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Κεντρικό και μπροστινά πάνε μαζί, ώστε να είναι παρόμοια ή ίδιας σειράς. :)
Μπορείς να κάνεις τα μπροστινά surround.
Το σύστημα θα είναι 5.1...το subwoofer θα είναι αυτό που είπα...Για αρχή θα αλλάξω αυτό...Για κεντρικό και μπροστά τι προτείνεις;το να μην αλλαξω τα πίσω είναι λάθος;τα πίσω συμμετέχουν λιγότερο σε ταινίες..κανω λαθος;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
τα πίσω συμμετέχουν λιγότερο σε ταινίες..κανω λαθος;
Σε σύγχρονα (των τελευταίων 13 ετών) αρχεία καλής ποιότητας, ναι κάνεις λάθος.
Αν και το κεντρικό με το sub κάνουν την πολλή δουλειά, τα υπόλοιπα κανάλια πρέπει κανονικά να είναι αντίστοιχα.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Σε σύγχρονα (των τελευταίων 13 ετών) αρχεία καλής ποιότητας, ναι κάνεις λάθος.
Αν και το κεντρικό με το sub κάνουν την πολλή δουλειά, τα υπόλοιπα κανάλια πρέπει κανονικά να είναι αντίστοιχα.
Μάλιστα ...Για μπροστινα αυτά πως σου φαίνονται;https://www.skroutz.gr/s/5978047/Kl...utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
Τα πίσω δηλαδή πρέπει να είναι τα ιδια;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μάλιστα ...Για μπροστινα αυτά πως σου φαίνονται;https://www.skroutz.gr/s/5978047/Kl...utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
Για μπροστινά είναι μεγάλα χωρίς λόγο, αφού τις χαμηλές συχνότητες τις αναλαμβάνει το subwoofer.
Τα αντίστοιχα βάσης θα είναι καταλληλότερα και φθηνότερα, επιτρέποντας να αγοράσεις αντίστοιχο κεντρικό ή και surrounds.

Τα πίσω δηλαδή πρέπει να είναι τα ιδια;
Κι αν δεν είναι τα ίδια είναι επιθυμητό να είναι μικρότερα της ίδιας σειράς, ή τουλάχιστον αξιοπρεπών επιδόσεων με καλή απόκριση απο 80hz.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Για μπροστινά είναι μεγάλα χωρίς λόγο, αφού τις χαμηλές συχνότητες τις αναλαμβάνει το subwoofer.
Τα αντίστοιχα βάσης θα είναι καταλληλότερα και φθηνότερα, επιτρέποντας να αγοράσεις αντίστοιχο κεντρικό ή και surrounds.


Κι αν δεν είναι τα ίδια είναι επιθυμητό να είναι μικρότερα της ίδιας σειράς, ή τουλάχιστον αξιοπρεπών επιδόσεων με καλή απόκριση απο 80hz.
Δείξε μου κάποια να σταματήσω να σε πρήζω...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Σε σύγχρονα (των τελευταίων 13 ετών) αρχεία καλής ποιότητας, ναι κάνεις λάθος.
Αν και το κεντρικό με το sub κάνουν την πολλή δουλειά, τα υπόλοιπα κανάλια πρέπει κανονικά να είναι αντίστοιχα.
7 ίδια...* Γκουχ.... Γκουχ.....*:dance2:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δείξε μου κάποια να σταματήσω να σε πρήζω...

Αν θέλεις Klipsch, διαλέγεις την μπροστινή τριάδα που ταιριάζει στα χρήματα που θέλεις να ξοδέψεις. :)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μπορείς να δεις και ηχεία της Dali και της Monitor Audio που θα βγουν πιο φθηνά από Klipsch.
Μη με ρωτήσεις πια είναι καλύτερα.Και οι τρεις εταιρίες είναι αξιόλογες.

Παραδείγματα..

L/R Zensor 3
C Zensor Vocal
Surround Zensor 3 ή Zensor 1

L/R Bronze 2
C Bronze Center
Surround Bronze 2 ή Bronze 1
 



Μηνύματα
72
Reaction score
52
Μπορείς να δεις και ηχεία της Dali και της Monitor Audio που θα βγουν πιο φθηνά από Klipsch.
Μη με ρωτήσεις πια είναι καλύτερα.Και οι τρεις εταιρίες είναι αξιόλογες.

Παραδείγματα..

L/R Zensor 3
C Zensor Vocal
Surround Zensor 3 ή Zensor 1

L/R Bronze 2
C Bronze Center
Surround Bronze 2 ή Bronze 1
Σε ευχαριστώ..Κάτι τέτοιο ζητούσα...παραδείγματα. .να μπορώ να καταλάβω που πρέπει να κοιτάξω...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τον ενδιαφέρει;
Σύμφωνα με τα δεδομένα..δε νομίζω.

Τα dali ή τα monitor audio θα τον καλύψουν ανετότατα αν τα παραπάνω 250-300€ που ζητούν τα rp-160m ας πούμε τα δώσει να πάρει ένα καλύτερο sub από το 10άρι της χαμηλότερης σειράς της klipsch που παρέθεσε πιο πάνω!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Σε ευχαριστώ..Κάτι τέτοιο ζητούσα...παραδείγματα. .να μπορώ να καταλάβω που πρέπει να κοιτάξω...
Κατά την άποψή μου..
Ψάξε για ηχεία βάσης με woofer 6,5" στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.
Μετά δες και κεντρικό της ίδιας σειράς με τα βάσης που διάλεξες.Τα κεντρικά,έχουν συνήθως 2 woofers μικρότερης διαμέτρου από τα μεγαλύτερα βάσης της ίδιας σειράς.

Δώσε όσα μπορείς παραπάνω στο sub καθώς είναι αυτό που προσπαθεί να κάνει όλη τη βρωμοδουλειά να ακούγεται καθαρά και δυνατά!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top