Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

παιδια μια γρηγορη ερωτηση.
αν βαλουμε κροσοβερ στα μπροστινα 80 και στα πισω και στο κεντρικο 100, το σαμπ σε τι κροσοβερ το βαζουμε,100?
στο μεγαλυτερο δηλαδη πουχουμε βαλει στα ηχεια?
Οπότε για να συνοψίσουμε.
Ο παραπάνω συνδυασμός είναι μία καλή λύση? καθώς επίσης τα μπροστινά
large τα πίσω small?
http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia...s/cambridge-audio-sx-60-dark-walnut-timi.html

Αυτά τα ηχεία (rear) τι είναι καλύτερο να δηλωθούν? Μικρά ή μεγάλα? Ή δοκιμές και ότι μου αρέσει στο αυτί?
Ευχαριστώ.
 



trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σας αναφέρω τις δικές μου ρυθμίσεις αλλά και τα πολλά λάθη μου.

Αρχικά, καλό θα είναι πάντα για την σωστή ρύθμιση να ακολουθήσουμε ακριβώς τις οδηγίες του εγχειριδίου χρήσεως του ενισχυτή μας να τις κατανοήσουμε και στη συνέχεια να προχωρήσουμε στην ρύθμιση γιατί αλλιώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρξουν λάθη αν δεν γνωρίζουμε τι πάμε να ρυθμίσουμε.

Ας πάμε τώρα στο σύστημα μου, μέσα σε 6 χρόνια έχω αλλάξει αρκετούς ενισχυτές ηχεία subs και ποτέ μα ποτέ δεν με ικανοποιούσε το αποτέλεσμα γι αυτό και οι αλλαγές... Έτσι, αυτή τη στιγμή τα ηχεία μου είναι σίγουρα πιο καλά από τα προηγούμενα που είχα (B&W lcrs ct 7.4 κεντρικό DM 630 για L-R και dm 601 s3 περιφερειακά, sub asw 600 και ενισχυτές Denon avr 4310 και τελικός rotel rb 985 mkii) παρόλα αυτά το σύστημα συνέχιζε να μην με ικανοποιεί έως πριν λίγες μέρες...

Ένα από τα τραγικότερα λάθη όλα αυτά τα χρόνια ήταν ότι παρόλα που οι ρυθμίσεις μετά το αυτόματο calibration ήταν οκ (αποστάσεις, crossover στα 80 hz, τα ηχεία small, το lpf for lfe στα 120hz) πάντα το μικρόφωνο ρύθμισης το τοποθετούσα απλά πάνω στον καναπέ χωρίς να γνωρίζω τις συνέπειες και έτρεχα το audyssey... Δεν χρησιμοποιούσα κάποιο τρίποδο ή τουλάχιστον κάποια πατέντα για να αποφύγω τυχόν προβλήματα απορροφήσεων/ανακλάσεων...

Η ρύθμιση με τρίποδο έγινε τελικά μετά από τη βοήθεια του zizik μας που μου άνοιξε τα μάτια και τον ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια και την υπομονή του :hi:και τελικά το αποτέλεσμα ήταν η μέρα με τη νύχτα!:dance2::dance2:

Όπως και να ήταν στημένο το setup μου ότι ρυθμίσεις και να άλλαζα πάντα είχα μπουμάρισμα, έλλειψη αναλυτικότητας αλλά και έλλειψη δύναμης του ήχου στη θέση ακρόασης και δεν καταλάβαινα τι πάει στραβά και προχώραγα σε ένα σωρό αλλαγές συστήματος. Μετά την απλή αυτή παρέμβαση με το τρίποδο ο ήχος έγινε αναλυτικότατος, λεπτομερέστατος και πιο σωστός με σχεδόν καθόλου μπουμάρισμα (φταίει και ο χώρος μου :errwhat:) .

Με τη βοήθεια του forum διαβάζοντας αρκετά έμαθα σιγά σιγά κάποια πράγματα και κατάλαβα ότι δεν ήταν θέμα εξοπλισμού αλλά θέμα μη σωστών ρυθμίσεων... Όποτε, σας προτείνω να μην προχωράτε σε οποιαδήποτε αλλαγή του συστήματος όταν κάτι δεν σας αρέσει αλλά πρώτα να είστε σίγουροι ότι έγιναν σωστές ρυθμίσεις και μετά να προχωράτε σε οποιαδήποτε αλλαγή.

Ελπίζω τα λεγόμενα μου να σας βοηθήσουν. ;);)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σας αναφέρω τις δικές μου ρυθμίσεις αλλά και τα πολλά λάθη μου.

Αρχικά, καλό θα είναι πάντα για την σωστή ρύθμιση να ακολουθήσουμε ακριβώς τις οδηγίες του εγχειριδίου χρήσεως του ενισχυτή μας να τις κατανοήσουμε και στη συνέχεια να προχωρήσουμε στην ρύθμιση γιατί αλλιώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρξουν λάθη αν δεν γνωρίζουμε τι πάμε να ρυθμίσουμε.

Ας πάμε τώρα στο σύστημα μου, μέσα σε 6 χρόνια έχω αλλάξει αρκετούς ενισχυτές ηχεία subs και ποτέ μα ποτέ δεν με ικανοποιούσε το αποτέλεσμα γι αυτό και οι αλλαγές... Έτσι, αυτή τη στιγμή τα ηχεία μου είναι σίγουρα πιο καλά από τα προηγούμενα που είχα (B&W lcrs ct 7.4 κεντρικό DM 630 για L-R και dm 601 s3 περιφερειακά, sub asw 600 και ενισχυτές Denon avr 4310 και τελικός rotel rb 985 mkii) παρόλα αυτά το σύστημα συνέχιζε να μην με ικανοποιεί έως πριν λίγες μέρες...

Ένα από τα τραγικότερα λάθη όλα αυτά τα χρόνια ήταν ότι παρόλα που οι ρυθμίσεις μετά το αυτόματο calibration ήταν οκ (αποστάσεις, crossover στα 80 hz, τα ηχεία small, το lpf for lfe στα 120hz) πάντα το μικρόφωνο ρύθμισης το τοποθετούσα απλά πάνω στον καναπέ χωρίς να γνωρίζω τις συνέπειες και έτρεχα το audyssey... Δεν χρησιμοποιούσα κάποιο τρίποδο ή τουλάχιστον κάποια πατέντα για να αποφύγω τυχόν προβλήματα απορροφήσεων/ανακλάσεων...

Η ρύθμιση με τρίποδο έγινε τελικά μετά από τη βοήθεια του zizik μας που μου άνοιξε τα μάτια και τον ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια και την υπομονή του :hi:και τελικά το αποτέλεσμα ήταν η μέρα με τη νύχτα!:dance2::dance2:

Όπως και να ήταν στημένο το setup μου ότι ρυθμίσεις και να άλλαζα πάντα είχα μπουμάρισμα, έλλειψη αναλυτικότητας αλλά και έλλειψη δύναμης του ήχου στη θέση ακρόασης και δεν καταλάβαινα τι πάει στραβά και προχώραγα σε ένα σωρό αλλαγές συστήματος. Μετά την απλή αυτή παρέμβαση με το τρίποδο ο ήχος έγινε αναλυτικότατος, λεπτομερέστατος και πιο σωστός με σχεδόν καθόλου μπουμάρισμα (φταίει και ο χώρος μου :errwhat:) .

Με τη βοήθεια του forum διαβάζοντας αρκετά έμαθα σιγά σιγά κάποια πράγματα και κατάλαβα ότι δεν ήταν θέμα εξοπλισμού αλλά θέμα μη σωστών ρυθμίσεων... Όποτε, σας προτείνω να μην προχωράτε σε οποιαδήποτε αλλαγή του συστήματος όταν κάτι δεν σας αρέσει αλλά πρώτα να είστε σίγουροι ότι έγιναν σωστές ρυθμίσεις και μετά να προχωράτε σε οποιαδήποτε αλλαγή.

Ελπίζω τα λεγόμενα μου να σας βοηθήσουν. ;);)
Στη δική μου την περίπτωση - η μόνη μου ας πούμε ένσταση σε αυτά που γράφεις είναι ότι όταν ρύθμισα με μικρόφωνο ( και με τρίποδο ) και απόλυτη ησυχία το αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Βέβαια αυτό ίσως να είναι και θέμα του εκάστοτε ενοσχυτή και μικροφώνου.
Όταν έγιναν οι ρυθμίσεις χειροκίνητα με την βοήθεια ενός μέτρου, των συναγωνιστών από το φόρουμ και του ζικζικ ιδιαιτέρως το αποτέλεσμα για τα δεδομένα μου ήταν από άλλο πλανήτη χαχα..
Οπότε όπως πολύ σωστά λες φίλε μου : Μεγάλη προσοχή με τις ρυθμίσεις !!
Καλό μήνα σε όλους!
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
To Θέμα είναι όμως ότι συνήθως ο ενισχυτής προσπαθεί να "εναρμονίσει" - φέρει χρονικά το sub με τα υπόλοιπα ηχεία χρησιμοποιώντας την απόσταση ως προς την θέση ακρόασης
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
To Θέμα είναι όμως ότι συνήθως ο ενισχυτής προσπαθεί να "εναρμονίσει" - φέρει χρονικά το sub με τα υπόλοιπα ηχεία χρησιμοποιώντας την απόσταση ως προς την θέση ακρόασης
Τις αποστάσεις όλων των ηχείων από την θέση ακρόασης τις πέρασα χειροκίνητα αφού μέτρησα πρώτα.
Μεγάλη διαφορά στον ήχο έκτοτε.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Έχω το subwoofer pioneer s-51 W με ενισχυτή pioneer vsx 824 και ηχεία επίσης pioneer sesr 2tb...ξέρει κάποιος να μου πει γιατί σε ταινίες σε υψηλές εντάσεις το subwoofer τρίζει και παραμορφώνει τον ήχο;είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω στον ενισχυτη;γενικά είμαι ευχαριστημένος..Έχω μόνο αυτό το θέμα.. Επίσης όπως Ίσως καταλάβατε δεν το κατέχω το θέμα ιδιαίτερα..ευχαριστω εκ των προτέρων...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έχω το subwoofer pioneer s-51 W με ενισχυτή pioneer vsx 824 και ηχεία επίσης pioneer sesr 2tb...ξέρει κάποιος να μου πει γιατί σε ταινίες σε υψηλές εντάσεις το subwoofer τρίζει και παραμορφώνει τον ήχο;είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω στον ενισχυτη;γενικά είμαι ευχαριστημένος..Έχω μόνο αυτό το θέμα.. Επίσης όπως Ίσως καταλάβατε δεν το κατέχω το θέμα ιδιαίτερα..ευχαριστω εκ των προτέρων...
Καλώς ήρθες!

Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα, το πιθανότερο είναι να τερματίζει επειδή είναι μικρό. Ίσως να βελτιωνόταν κάπως με καλύτερη ρύθμιση, αλλά θαύματα δεν γίνονται.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Καλώς ήρθες!

Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα, το πιθανότερο είναι να τερματίζει επειδή είναι μικρό. Ίσως να βελτιωνόταν κάπως με καλύτερη ρύθμιση, αλλά θαύματα δεν γίνονται.
Καταρχήν ευχαριστώ πολυ για την απάντηση... Θα πω και πάλι ότι είμαι ανίδεος με το θέμα αλλά το συγκεκριμένο το είχα πάρει πριν τέσσερα χρόνια 300€ και σήμερα στο skroutz βλέπω έχει ακόμα 250...Είναι active που δεν ξέρω αν λέει κάτι και βγάζει 150 watt..μου φαίνεται ότι είναι αξιοπρεπές...δεν ξέρω...Επίσης αν έχετε δει τα μοντέλα του ενισχυτή και των ηχείων σε ποιο συχνότητα είναι καλύτερο να τα ρυθμισω
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Είναι active που δεν ξέρω αν λέει κάτι και βγάζει 150 watt
Όλα σχεδόν τα subs είναι active.

Επίσης αν έχετε δει τα μοντέλα του ενισχυτή και των ηχείων σε ποιο συχνότητα είναι καλύτερο να τα ρυθμισω
Βάλε όλα τα ηχεία small με crossover στα 90-100Hz για αρχή. Αναλόγως της έντασης που παίζεις (όσο δυνατότερα, τόσο πιό ψηλά η συχνότητα) μπορείς να δοκιμάσεις και 80Hz.
Αν το sub έχει crossover, βάλε το τέρμα επάνω (δεξιά, 200Hz), το volume λίγο πάνω απο τη μέση. Κανονικά πρέπει αφού ρυθμίσει ο ενισχυτής, να βγάλει τις εντάσεις περίπου ίδιες (+-3dB).
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Όλα σχεδόν τα subs είναι active.


Βάλε όλα τα ηχεία small με crossover στα 90-100Hz για αρχή. Αναλόγως της έντασης που παίζεις (όσο δυνατότερα, τόσο πιό ψηλά η συχνότητα) μπορείς να δοκιμάσεις και 80Hz.
Αν το sub έχει crossover, βάλε το τέρμα επάνω (δεξιά, 200Hz), το volume λίγο πάνω απο τη μέση. Κανονικά πρέπει αφού ρυθμίσει ο ενισχυτής, να βγάλει τις εντάσεις περίπου ίδιες (+-3dB).
Σε ευχαριστώ πολύ...Αύριο θα το κάνω και θα σου πω....Τον ενισχυτή τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο για ταινίες. .Για τίποτα άλλο...Και είμαι ευχαριστημένος βασικά..απλά ήθελα να ξέρω μήπως υπάρχει κάτι άλλο να ρυθμίσω που να τον βελτιώνει περισσότερο στην απόδοση του...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Λοιπόν μιας και κατέβασα το pdf του σαμπ σου δυστυχώς δεν έχει crossover. Οπότε ουσιαστικά κάνε ότι σου είπε ο zizik αλλά το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να πάρεις άλλο σαμπ.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Λοιπόν μιας και κατέβασα το pdf του σαμπ σου δυστυχώς δεν έχει crossover. Οπότε ουσιαστικά κάνε ότι σου είπε ο zizik αλλά το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να πάρεις άλλο σαμπ.
Εκεί οφείλεται ο θόρυβος στις υψηλές εντάσεις πιστεύεις;και πίστευα ότι είναι καλο subwoofer ..βασικά δεν το φτάνω στο τέρμα..άλλωστε για ταινίες το χρησιμοποιώ...Στην μέση περίπου και μέχρι εκεί..
 


Μηνύματα
72
Reaction score
52
Ένα οχταρακι σαμπ είναι με 150 βατ ενισχυτή τι θες να κάνει;
Σε αυτά που έγραψα από ενισχυτή ηχεία και subwoofer και για χρήση αποκλειστικά ταινίων τι πιστεύεις πρέπει να αλλάξω ;μη μου πεις όλα....
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μια χαρά τα βλέπω.

Αν μπορείς, δοκίμασε με γνωστό υλικό να μετακινήσεις το subwoofer στη θέση που ακούγεται δυνατότερα.

Ή subwoofer crawl.

 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Τα ανέβασα κάμποσες φορές λόγω ασχετοσύνης ..ειναι προφανές...τελοσπαντων το έκανα ....αυτές τις ρυθμίσεις έκανα.. Δεν ξέρω αν χρειάζεται και κάτι παραπάνω...Επίσης το subwoofer έχει ένα κουμπί που γράφει phase 0 έως 180 μοιρες γράφει..δεν ξέρω τι κανει...εγω το εχω πατημένο παντως καλου κακου...
[DOUBLEPOST=1530688930][/DOUBLEPOST]
Μια χαρά τα βλέπω.
Καλα ακούγεται ..Δεν έχω παράπονο
[DOUBLEPOST=1530689434][/DOUBLEPOST]
Μια χαρά τα βλέπω.

Αν μπορείς, δοκίμασε με γνωστό υλικό να μετακινήσεις το subwoofer στη θέση που ακούγεται δυνατότερα.

Ή subwoofer crawl.

Θα το κάνω.. Στις ρυθμίσεις ο ενισχυτής έχει κάποιες που δεν πολυκαταλαβαινω όπως s.delay..midnight..s.rtrv....dual που δίνει επιλογές ch1 ή ch2 ή και τα δύο μαζί...fixed με επιλογή pcm on ή off....drc...lfe...sacd gain...a delay...p.control...loudness..Αυτά που μου φαίνονται τουλάχιστον κινέζικα...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θα το κάνω.. Στις ρυθμίσεις ο ενισχυτής έχει κάποιες που δεν πολυκαταλαβαινω όπως s.delay..midnight..s.rtrv....dual που δίνει επιλογές ch1 ή ch2 ή και τα δύο μαζί...fixed με επιλογή pcm on ή off....drc...lfe...sacd gain...a delay...p.control...loudness..Αυτά που μου φαίνονται τουλάχιστον κινέζικα...
Διάβασε το manual. :p Γενικά, τα αφήνουμε στην προεπιλογή.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top