Umik 1 - REW


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τίποτα. ;)
Καλά είναι.
Θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερα.
Πάλι καλά να λες.
Mmmm. Η πρέπει να κάθομαι λίγο δεξιά και να χαμηλώσω το sub. Η όποιος έρχεται να δει μαζί μου θα ακούει το sub
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Hola! :)απόλυτα φυσιολογικές οι μετρήσεις...
Εάν τοποθετήσεις το σαμπ, ενάμιση μέτρο >από τον μπροστινό τοιχο(αυτόν που όλοι λένε πίσω :)
και στο κέντρο του δωματίου(άρα και ίδια περίπου απόσταση από δύο πλάινους τοίχους) θα έχεις αποτελεσματικότατη καταστροφικη συμβολή στις συχνοτητες που εμφανίζεται έντονα στάσιμο 55-60hz ολων των πιθανών θέσεων που μέτρησες . . :)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.929
δεν έχει νομίζω νόημα να τα μετρήσω ξεχωριστά γιατί η διόρθωση πάει στα front από το app και όχι ξεχωριστά left right.
Ασχέτως με το πως διορθώνει το app, θα τα μετράς ένα ένα. OK?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πάντα τα μετράω όλα. Θα τα ανεβάσω σε λίγο.
[DOUBLEPOST=1536938930][/DOUBLEPOST]
Hola! :)απόλυτα φυσιολογικές οι μετρήσεις...
Εάν τοποθετήσεις το σαμπ, ενάμιση μέτρο >από τον μπροστινό τοιχο(αυτόν που όλοι λένε πίσω :)
και στο κέντρο του δωματίου(άρα και ίδια περίπου απόσταση από δύο πλάινους τοίχους) θα έχεις αποτελεσματικότητα καταστροφικη συμβολή στις συχνοτητες που εμφανίζεται έντονα στάσιμο 55-60hz ολων των πιθανών θέσεων που μέτρησες . . :)

Μμμμ ενδιαφέρων θέση. Μπορώ να το βάλω και να το αφήσω. Ένα μικρό πρόβλημα μόνο.
Πέφτει κάτω από το τραπέζι η συγκεκριμένη θέση που προτείνεις, δε νομίζω να μας ενοχλεί. :roflmao:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το κατάλαβα, η απόλυτα σωστή ειναι αυτή και επίσης ίδια τοποθέτηση θα ήταν ένα δεύτερο στο πίσω τοιχο, αυτόν πίσω από τον καναπέ.. όνειρα ξέρω.... :hunter:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το κατάλαβα, η απόλυτα σωστή ειναι αυτή και επίσης ίδια τοποθέτηση θα ήταν ένα δεύτερο στο πίσω τοιχο, αυτόν πίσω από τον καναπέ.. όνειρα ξέρω.... :hunter:
Οοοοχι αυτό είναι τo πρώτο που έχω στα σκαριά. Ενα δευτερο pb2k
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:
Το κατάλαβα, η απόλυτα σωστή ειναι αυτή και επίσης ίδια τοποθέτηση θα ήταν ένα δεύτερο στο πίσω τοιχο, αυτόν πίσω από τον καναπέ.. όνειρα ξέρω.... :hunter:
Στην ίδια απόλυτα σωστή θέση που περιέγραψα ποιο πάνω που όμως δε μπορείς, άρα θα είναι διπλά χειρότερα, και όχι καλύτερα τα δύο... :idk:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
:rolleyes:

Στην ίδια απόλυτα σωστή θέση που περιέγραψα ποιο πάνω που όμως δε μπορείς, άρα θα είναι διπλά χειρότερα, και όχι καλύτερα τα δύο... :idk:
:o:o:o:o:o

είναι η πρώτη φορά που ακούω από κάποιο εδώ μέσα ότι περισσότερα θα είναι χειρότερα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:Τι διάβαζεις τότε; είναι η πρώτη φορά που ακούω ότι όπου τα πετάξεις επειδή θα είναι περισσότερα θα παίζουν καλύτερα; :D
[DOUBLEPOST=1536948604][/DOUBLEPOST]
Hola! :)απόλυτα φυσιολογικές οι μετρήσεις...
Εάν τοποθετήσεις το σαμπ, ενάμιση μέτρο >από τον μπροστινό τοιχο(αυτόν που όλοι λένε πίσω :)
και στο κέντρο του δωματίου(άρα και ίδια περίπου απόσταση από δύο πλάινους τοίχους) θα έχεις αποτελεσματικότατη καταστροφικη συμβολή στις συχνοτητες που εμφανίζεται έντονα στάσιμο 55-60hz ολων των πιθανών θέσεων που μέτρησες . . :)
Αυτήν..μόνο.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
:rolleyes:Τι διάβαζεις τότε; είναι η πρώτη φορά που ακούω ότι όπου τα πετάξεις επειδή θα είναι περισσότερα θα παίζουν καλύτερα; :D
[DOUBLEPOST=1536948604][/DOUBLEPOST]
Αυτήν..μόνο.
Δεν είπα αυτό. αλλά σε γενικές γραμμές ένα δεύτερο (τρίτο - τέταρτο) ότι βελτιώνει την απόκριση στις χαμηλές.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οοοοχι αυτό είναι τo πρώτο που έχω στα σκαριά. Ενα δευτερο pb2k
Αυτό δεν είναι γενικό..
:rolleyes:

Στην ίδια απόλυτα σωστή θέση που περιέγραψα ποιο πάνω που όμως δε μπορείς, άρα θα είναι διπλά χειρότερα, και όχι καλύτερα τα δύο... :idk:
Ούτε αυτό είναι γενικό...
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
απο την αρχη ειπαμε να κανεις μετρησεις περιξ ....;)



τις σταθμες να φτιαξεις στα 73-74 με το ....
APP ......μπορεις :)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
απο την αρχη ειπαμε να κανεις μετρησεις περιξ ....;)



τις σταθμες να φτιαξεις στα 73-74 με το ....
APP ......μπορεις :)
Τις στάθμεςοπως έχω ανεφέρει και σε προηγούμενο post για κάποθο λόγο τις βγάζει πολύ πάνω σε σχέση με το audyssey μικρόφωνο. Ακόμα και trim -12 να κατεβάσω σε κάθε ηχείο στα -31dbfs μετράει 78-79 db στο 0.
[DOUBLEPOST=1536992019][/DOUBLEPOST]
Τις στάθμεςοπως έχω ανεφέρει και σε προηγούμενο post για κάποθο λόγο τις βγάζει πολύ πάνω σε σχέση με το audyssey μικρόφωνο. Ακόμα και trim -12 να κατεβάσω σε κάθε ηχείο στα -31dbfs μετράει 78-79 db στο 0.
Να κάνω και τις καμπύλες με αρνητικά κοψίματα γίά νά κάτάφέρω 75db μετά δε θα με φτάνει το volume για να ακούσω στην ένταση που θέλω. Γίνεται πολυ χαμηλό.
[DOUBLEPOST=1536992073][/DOUBLEPOST]Μήπως το umik που ειναι gain 18 θέλει κάποια ρύθμιση?
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
τοτε αστες στο 79 db:D

μια χαρα ειναι το umιk

πως μπορεις και ακους σε αυτες τις σταθμες ;

:o:o:p:D:p:D:p και χαμηλά είναι. Νέο παιδί είμαι ακόμα. Αντέχουν τα αυτιά μου πολύ περισσότερα db;)
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπερα σε ολους. Ελπιζω να ποσταρω στη σωστη ενοτητα μιας και αυτο που θελω να ρωτησω ναι μεν εχει σχεση με τον ηχο στο αυτοκινητο, αλλα αφορα μετρησεις με το προγραμμα REW.

Οι εργοστασιακες πηγες στα αυτοκινητα ερχονται με πειραγμενο eq προκειμενου η καμπυλη συχνοτητων να ειναι η ιδανικη για τα εργοστασιακα (αθλια) ηχεια. Μιλαω παντα για εξοδο ηχου απο την πηγη, οχι για αποκριση ηχειων. Οταν λοιπον θελουμε να βαλουμε καποιον ενισχυτη στην εργοστασιακη πηγη, πρεπει να αφαιρεσουμε το εργοαστασιακο eq και να κανουμε την αποκριση και παλι flat πριν φτασει στον ενισχυτη. Γι αυτο το λογο αναμεσα στην πηγη και τον ενισχυτη παραμβαλλουμε καποιο DSP. Οσοι εχουν ορεξη μπορουν να δουν το παρακατω βιντεο απ το 5ο λεπτο και μετα.

Σχηματικα: Πηγη---------DSP--------------Ενισχυτης-------------Ηχεια

Πολλα DSΡ κανουν αυτοματα μεσω μιας συγκεκριμενης διαδικασιας de-equalization. Ετσι το σημα της εργοστασιακης πηγης γινεται flat και κατευθυνεται στον ενισχυτη. Ημουν κατοχος μιας τετοιας συσκευης και πραγματικα ο ηχος με την εργοστασιακη πηγη ηταν εξαιρετικος. Αλλαξα ομως DSP και δυστυχως ο καινουριος δεν εχει τη δυνατοτητα να κανει de-eq αυτοματα παρα μονο χειροκινητα μεσω ενος παραμετρικου ισοσταθμιστη 9 συχνοτητων.



Συνεδεσα την εξοδο των ηχειων της πηγης με την εισοδο του laptop και με τη χρηση του REW πηρα τις παρακατω μετρησεις:



Το προβλημα ειναι οτι για να γινει εντελως flat η αποκριση πρεπει να βαλω την target curve αρκετα χαμηλα με αποτελεσμα τα φιλτρα που μου βγαζει το auto EQ να ειναι του στυλ -24db. Απο το παραμετρικο eq ομως του dsp δεν μπορω να κοψω τοσο πολυ. Μεχρι -12db μπορω να κοψω.

Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω; Να ανεβασω μηpως την target curve?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top