βοήθεια για αγορά πικαπ

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλημέρα σας, και χρόνια πολλά θα ήθελα την γνώμη σας ως ποιο έμπειροι στον χώρο.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός enrty level πικαπ, καθώς έχω καμία 30αρια δίσκους που κάθονται και δεν υπάρχει μέσο να τους ακούσω.

Ο ενισχυτής μου είναι ο Marantz pm6006 (έχει phono) και το βασικό μου σύστημα είναι ένα htpc. Από ηχεία έχω ta koda 3 δρόμων δαπέδου, που για τα αυτιά μου ηχούν αρκετά καλά (και έχουν ξεμείνει από το προηγούμενο home theater συστημα).

Προσανατολίζομαι στο Marantz TT5005 λόγω τιμής και μάρκας. Επειδή είμαι άσχετος και δεν μπορώ να εκτιμήσω την κατάσταση ενός μεταχειρισμένου, γι’ αυτό και προσανατολίζομαι στην αγορά καινούργιου, αν και σίγουρα θα υπάρχουν πολύ καλές ευκαιρίες στις αγγελίες.

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας.
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Xρονια πολλα!

Η γνωμη μου ειναι να μην ασχοληθεις καθολου,λογω ελαχιστων δισκων που εχεις. Ακριβο σπορ.
Εγω στην θεση σου αν το ηθελα τοσο πολυ,θα εβαζα κατι παραπανω και θα επερνα αυτο.
https://www.skroutz.gr/s/9914919/Pro-Ject-Audio-Primary-Ortofon-OM-5e-Black.html
και θα εκανα την βολτα μου στο Μοναστηρακι για φθηνους μεταχειρισμενους δισκους,για να κανω το κεφι μου.
Φυσικα θα κοιταγα και στις αγγελιες για ενα καλο μεταχειρισμενο πικαπ επωνυμο.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, σαν ταβάνι τιμής βάζω τα 150-200 ευρώ για την αγορά νέων δίσκων σίγουρα θα κοιτούσα σε μεταχειρισμένους λόγω τιμής.
για να μην σας κουράζω όμως υπάρχει κάποιος οδηγός για την αγορά πικαπ πχ τι να προσέξω κτλ ώστε να δω και στα μεταχειρισμένα? πχ θεωρώ ότι εάν βρω κανένα μεταχειρισμένο στο 100αρικο, θα θέλει σίγουρα ιμάντες κτλ σερβις οπότε το 80-100 θα ειναι δεδομένο και το θέμα είναι που να το πάω στην θεσσαλονίκη μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα.
[DOUBLEPOST=1545827455][/DOUBLEPOST]μια άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να αγοράσω μεταχειρισμένα cd και να τα κάνω flac (λόγω htpc) ώστε να αποφύγω τα περιτά έξοδα..... ή να τα κατεβάσω απο κάπου αλλά δεν γνωρίζω απο που.
Καμοία σχέση με την μαγεία του βινυλίου βέβαια, αλλά οι καιροί ειναι δύσκολοι.
άσε που θα πρέπει να ακούω και την γκρίνια της κυράς για το εξτρα έπιπλο στο σαλόνι (συν την αποθήκευση των δίσκων)
 






alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αν θες πικάπ γιατί γουστάρεις την όλη εμπειρία πάω πάσο. Και εγώ γουστάρω μέχρι ένα σημείο όμως.
Για όλα τα άλλα streaming. Εγώ την έχω κατα βρει με το Spotify.

Θα δανειστώ κάτι που διάβασα πρόσφατα: Αν κλέψεις το πορτοφόλι από έναν άνδρα το κάνεις φτωχό για μια στιγμή. Αν του πάρεις ενα πικάπ θα το κάνεις φτωχό για μια ζωή.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Θα δανειστώ κάτι που διάβασα πρόσφατα: Αν κλέψεις το πορτοφόλι από έναν άνδρα το κάνεις φτωχό για μια στιγμή. Αν του πάρεις ενα πικάπ θα το κάνεις φτωχό για μια ζωή.
@@ες του fb που παραφράζει γνωστό κινέζο φιλόσοφο.

Το περιεχόμενο είναι που αξίζει κι όχι το μέσο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Θα δανειστώ κάτι που διάβασα πρόσφατα: Αν κλέψεις το πορτοφόλι από έναν άνδρα το κάνεις φτωχό για μια στιγμή. Αν του πάρεις ενα πικάπ θα το κάνεις φτωχό για μια ζωή.
- με αυτή την λογική και το καλό φαγητό είναι άχρηστο, μιας και το ποιο φτηνό μας κρατάει ζωντανούς

- ξεκινάς λοιπόν με φτηνό πικάπ και βλέποντας και κάνοντας

- οι δε βινυλιακες συλλογές και τα παρελκόμενα του χόμπι, μας κάνουν οικονομικά φτωχότερους (παροδικα μετά τα πουλάμε) , αλλά εμπειρικά πλουσιότερους

- καλή αρχή λοιπόν στον φίλο μας
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
...Προσανατολίζομαι στο Marantz TT5005 λόγω τιμής και μάρκας....
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας.
Χωρίς να γνωρίζω το συγκεκριμένο δε μου φαίνεται πικάπ που αξίζει να ασχοληθείς, θα βρεις πάρα πολλά μεταχειρισμένα στο ιντερνετ σε χαμηλές τιμές. Και το pro-ject που προτάθηκε θα το προτιμούσα από το 5005 αλλά εγώ θα πήγαινα για παλαιότερο πικάπ και κυρίως Γιαπωνέζικο και Direct Drive. Με λίγη υπομονή μπορείς να βρεις ένα καλό πικάπ, δυο παραδείγματα:

Hitachi
Dual

Θα συμφωνήσω ότι είναι ακριβό σπορ αλλά αυτό οφείλετε και σε μας. Κάποιοι αγοράζουν ένα πικάπ και δε ξανασχολούνται. Όσο για το αριθμό των δίσκων σου αυτό αλλάζει εύκολα, έχω δει κόσμο online που σε ένα χρόνο ενασχόλησης έχουν περισσότερους δίσκους από εμένα που αγοράζω 30+ χρόνια.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εγω θωρω στσι αγγελιες ωραια (?) πραματα ...
αμα δε κατεχεις βγαλτα στη σεντρα και μετρα σιωπες-χασμουρητα-ελαφρα βηξηματα ...
εχωμε στο φορουμ σαλονικιους απου μπορουν να βοηθησουν - μην ανχωνεσαι ...

μακρια απο τσι γυαλιστερες σανιδες ...
 

I

iason

Guest
Καλημέρα σας, και χρόνια πολλά θα ήθελα την γνώμη σας ως ποιο έμπειροι στον χώρο.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός enrty level πικαπ, καθώς έχω καμία 30αρια δίσκους που κάθονται και δεν υπάρχει μέσο να τους ακούσω.

Ο ενισχυτής μου είναι ο Marantz pm6006 (έχει phono) και το βασικό μου σύστημα είναι ένα htpc. Από ηχεία έχω ta koda 3 δρόμων δαπέδου, που για τα αυτιά μου ηχούν αρκετά καλά (και έχουν ξεμείνει από το προηγούμενο home theater συστημα).

Προσανατολίζομαι στο Marantz TT5005 λόγω τιμής και μάρκας. Επειδή είμαι άσχετος και δεν μπορώ να εκτιμήσω την κατάσταση ενός μεταχειρισμένου, γι’ αυτό και προσανατολίζομαι στην αγορά καινούργιου, αν και σίγουρα θα υπάρχουν πολύ καλές ευκαιρίες στις αγγελίες.

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας.
Καλησπέρα ,μια καλή και οικονομική λύση είναι να πουλήσεις τούς δίσκους, να γυρίσεις Σελίδα, και όπως είπανε και άλλοι Spotify .Μονόδρομος .:drinks:
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
30 δίσκοι για αρχή δεν είναι και άσχημα, άλλωστε οι περισσότεροι νομίζω ότι αρχίσαμε με 1-2. Πριν πολλά χρόνια βέβαια που ήταν μονόδρομος.
Για τα ψηφιακά, πιστεύω ότι ξέρεις την κατάσταση σήμερα, αφού όμως θέλεις να πάρεις ένα οικονομικό πικάπ προχώρα το. Δεν λες να δώσεις και μια περιουσία.
Αυτό που λέει ο Γιάννης στο #3 νομίζω είναι καλύτερη λύση από το 5005, εξάλλου πρέπει να σκεφθείς και την περίπτωση που θελήσεις να τα πουλήσεις στο μέλλον. Για το 5005 δεν νομίζω να ενδιαφερθεί κανείς, εδώ τουλάχιστον.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα παρακαλούσα να σεβαστείτε το ερώτημα του Cchristos (Χρόνια Πολλά για χτες) και όποιος έχει πραγματικά διάθεση να βοηθήσει να απαντήσει συγκεκριμένα.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Θα πρότεινα κάποιο Stanton σαν αυτό , αλλά δεν το βλέπω ετοιμοπαράδοτο σε κάποιο μαγαζί...

Σταμάτησε τα πικάπια η Stanton?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
μια άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να αγοράσω μεταχειρισμένα cd και να τα κάνω flac (λόγω htpc) ώστε να αποφύγω τα περιτά έξοδα..... ή να τα κατεβάσω απο κάπου αλλά δεν γνωρίζω απο που.
Spotify.
Έχει τα πάντα όλα, και τα κοάλα, με 10€ το μήνα.
Κάνε εγγραφή και έχει λήξει το θέμα του software φορέβε.

Προσανατολίζομαι στο Marantz TT5005 λόγω τιμής και μάρκας.
Δε μου φαίνεται τόσο άσχημη επιλογή, απλώς σε αυτά τα λεφτά που λες να δώσεις, όπου το αποτέλεσμα δεν θα είναι ιδιαίτερα αξιοπρεπές (στο είπαν όλοι ότι είναι ακριβό χόμπι το πικάπ) σε Spotify θα έχεις εκατομμύρια δίσκους μουσικής διαθέσιμους στο σπίτι, στο κινητό, στο αυτοκίνητο, στο εξοχικό, παντού...
Για 30 δίσκους δεν αξίζει τον κόπο, πούλα τους.
Ούτε να μπεις στη διαδικασία να αγοράζεις κι άλλους και να πετάς κι άλλα λεφτά..
Τώρα αν το θέμα είναι να κάνεις χαβαλέ βάζοντας ένα μαύρο δίσκο να γυρνάει, πάρε ένα πικάπ κόκκινο να το χαρείς στο μάτι. Είναι και αρκετά φτηνό, μπορεί να γουστάρει κι η γυναίκα.
Κι αυτό έχει πλάκα.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top