Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Λοιπόν, απλώς συνδεδεμένα τα βασικά, και μόνο με ένα σαμπ, διότι μου τελείωσε το καλώδιο!:p

Έκατσα κι άκουσα μερικές ώρες σερί, και δικάναλο και πολυκάναλο, είδα και αποσπάσματα από 3-4 ταινίες.

Η μέτρικ έβγαλε τα δόντια της και μεταμόρφωσε δραματικά το άκουσμα των πρώτων δοκιμών (που πραγματοποιήθηκε με τα παλιά μου μπέρινγκερ).

Πρώτες λοιπόν, πρώιμες εντυπώσεις:

Δεν έχω ακούσει ως τώρα κάτι καλύτερο.
Ποτέ.
(κι έχω ακούσει πολλά...)
Κεντάει...

:dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:

Καταρχήν ακούω καινούργια πράγματα, χοντράδες όμως, όχι τσικι τσίκι..
Διέκρινα λόγου χάριν πρωτόγνωρες φωνές ξεκάθαρες σε κομμάτια του glass που τα ξέρω απ' έξω. Άρθρωση άψογη, πεντακάθαρες και κατανοητές λέξεις που ποτέ ως τώρα δεν κατάφερα να ακούσω τι έλεγαν, ή ότι υπήρχαν..

Παλιές ηχογραφήσεις, μεγάλο κεφάλαιο, γνωστές μου παλιές, που πάντα κάτι το "ενοχλητικό" είχαν, έχασαν πλέον το "ενοχλητικό" και ακούγονται σχεδόν σα να είναι φρέσκιες, remastered, εξαίσια! Ακούω βέβαια καθαρά τα λαμπάτα μηχανήματα της εποχής που χρησιμοποιήθηκαν στις ηχογραφήσεις αυτές, με τις χαρακτηριστικές γλυκές τους μεσαίες.
Σε αρκετές γνωστές μου ηχογραφήσεις, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το πολύ μεγάλο βάθος που έδινε η μουσική σκηνή. Άλλες, μηδέν βάθος. Ως αποφασίστηκε από τον κιερατά τον μαστερά!

Σε σύγχρονη ηλεκτρονική μουσική, η ταχύτητα και τα δυναμικά είναι αλλού..

Τραβάει πολύ το χέρι για να ανεβαίνει η στάθμη, χωρίς να το καταλάβω..

Μου έκανε εντύπωση κι η αληθοφάνεια στη φωνή, το λάιβ αίσθημα που βγαίνει από πολλές ελληνικές ηχογραφήσεις, δε τις ήξερα έτσι...

Σε πολυκάναλο ήχο, είναι δραματικό το πράγμα, πολύ λάιβ, εντελώς. Δεν λέω κάτι άλλο, είναι ..λάιβ!

Σε ταινίες οι λεπτομέρειες που ακούγονται συχνά με έκαναν να χάνω την εικόνα και την υπόθεση..
φοβερός ήχος κρυμμένος σε απλές ταινίες, πολύ λεπτομερείς ηχογραφήσεις τελικά..

Ανυπομονώ να συνδεθούν όλα τα σαμπ, να σεταριστεί καλύτερα στις προβλεπόμενες καμπύλες, αλλά ήδη κατάλαβα πως θα μπορούσα να σταματήσω σε αυτό που άκουσα, δεν ακούω ψεγάδι πουθενά...

Τα ρημάδια τα 310, είναι πολύ τζάμπα για αυτά που προσφέρουν...

Είμαι ευτυχής. :party:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Χρειάζεται αλλο ενα 870. Να μπουν και τα δυο ως βάσεις στα L R.
Οπως προβλέπεται. Και να πάρουν full range σήμα απο την μετρικ, για να κάνουν την διαχείριση των Neumann.
Τα υπόλοιπα subs: το χρεπικ πίσω μόνο έως 40Hz, τα δανέζικα στις μπροστά γωνιες, το jbl κάτω και πίσω απο το κεντρικό, όλα ξεχωριστό σήμα απο τη μετρικ.

Και τέλος.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Χρειάζεται αλλο ενα 870. Να μπουν και τα δυο ως βάσεις στα L R.
Οπως προβλέπεται. Και να πάρουν full range σήμα απο την μετρικ, για να κάνουν την διαχείριση των Neumann.
Λογικό και όμορφο σενάριο, αλλά προέχουν άλλα.
Προτεραιότητες.8-)
Στήσιμο άτμος, πακέτο με κορυφαίο av προ για τη διαχείριση των διαμαντιών (310), υποχρεωτικά "επιπέδου" τρίνοβ. Δε θα συμβιβαστώ εύκολα με κάτι λιγότερο, εκτός κι αν μου δώσει χαλαρά τη χρήση της μέτρικ ως Ντακ.
Ισοσταθμιση ντιρακ λάιβ το μίνιμουμ αποδεκτό.
Μετά κοιτάζω για νέα Νιούμαν σαμπ, έχει ο Αλλάχ.:D


ΥΓ. Το δικό μου πιο οικονομικό σενάριο για ακόμα 2 σαμπ, παίζει με 2 805 κάτω από τα 2 Μέιν (έχουν μπας μάνατζμεντ για στέρεο), και το 870 κάτω (ξάπλα) από το κεντρικό. ;)
Άλλωστε το κεντρικό τραβάει το μεγαλύτερο ζόρι.8-)

Τες πα, να'χαμε να λέγαμε.. γ@μει ήδη. :dance2::dance2: (αλλά και 310 ταβανιού, θα μπουν)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Λογικό και όμορφο σενάριο, αλλά προέχουν άλλα.
Προτεραιότητες.8-)
Στήσιμο άτμος, πακέτο με κορυφαίο av προ για τη διαχείριση των διαμαντιών (310), υποχρεωτικά "επιπέδου" τρίνοβ. Δε θα συμβιβαστώ εύκολα με κάτι λιγότερο, εκτός κι αν μου δώσει χαλαρά τη χρήση της μέτρικ ως Ντακ.
Ισοσταθμιση ντιρακ λάιβ το μίνιμουμ αποδεκτό.
Μετά κοιτάζω για νέα Νιούμαν σαμπ, έχει ο Αλλάχ.:D


ΥΓ. Το δικό μου πιο οικονομικό σενάριο για ακόμα 2 σαμπ, παίζει με 2 805 κάτω από τα 2 Μέιν (έχουν μπας μάνατζμεντ για στέρεο), και το 870 κάτω (ξάπλα) από το κεντρικό. ;)
Άλλωστε το κεντρικό τραβάει το μεγαλύτερο ζόρι.8-)
Like για τα περί προ, όχι για το σαμπ.
Έλα ρε, τι ψυχή εχει το 870, τζάμπα το βρήκε ο άλλος. Χτύπα το τώρα, και ο προ έρχεται σιγά σιγά και αυτός.
Εμένα μου αρέσουν τα 310 πάνω απο τα 870. Πάνω απο τα 805 όχι, δεν υπάρχει καν προβλεπόμενος τρόπος στήριξης.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Like για τα περί προ, όχι για το σαμπ.
Έλα ρε, τι ψυχή εχει το 870, τζάμπα το βρήκε ο άλλος. Χτύπα το τώρα, και ο προ έρχεται σιγά σιγά και αυτός.
Εμένα μου αρέσουν τα 310 πάνω απο τα 870. Πάνω απο τα 805 όχι, δεν υπάρχει καν προβλεπόμενος τρόπος στήριξης.
Και τα 870 θα διαχειριστούν ολα τα 310, όχι μόνο στέρεο οπως τα 805.
 


Μηνύματα
254
Reaction score
219
Μπα, όλα μαζί βρίσκονται σε συνολικά 5 εύκολα προσβάσιμα πολύμπριζα, όλα πολύμπριζα με διακόπτη. ;)
Ε, 5 διακόπτες είναι. Νοτ σόου τράτζικ... :)

Πάντως γίνεται να μπει τηλεχειριζόμενος διακόπτης πριν κάθε πολύμπριζο, και να ανοιγοκλείνουν όλα μαζί, με ένα τηλεκοντρόλ, ένα κουμπί. Ευκολάκι. Αν βαρεθώ τους διακόπτες στα πολύμπριζα, θα το κάνω, καλή ιδέα! ;)

Πήρα πρόσφατα τηλεχειριζόμενες μπρίζες για τον κηπο, που η πρώτη έχει στη συσκευασία ενα τηλεκοντρόλ 5 "περιοχών", και παίρνεις όσες μπρίζες θες και τις βάζεις σε διαφορετικές ή όμοιες "περιοχές" του τηλεκοντρόλ, οπότε μπορείς να τις ανοιγοκλείνεις είτε ξεχωριστά, είτε όλες μαζί. Νομίζω 12€ η μπρίζα.
Πρίζα γιατρέ μου,,,,,πρίζα απορώ ο ΚΚ και ο bh. Δενννννννν
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
:confused:
Αν πω ότι το thread έχει αρχίσει να τρομάζει τον απλό χρήστη, θα γίνω κακός; :idk:

Κώστα :hi:!
Ο ΄΄τρόμος΄΄ υπό την έννοια του δέους είναι αποτελεσματικός μηχανισμός άμυνας για να μη τους...βασανίζει.;)
Πρίζα γιατρέ μου,,,,,πρίζα απορώ ο ΚΚ και ο bh. Δενννννννν
Οι πρίζες του Ear με τόσον αέρα που πνέει από τη διαχείριση χαμηλών γίνονται...breezeς.:roflmao:

Δεν δίνεται περιττή σημασία σε ορθογραφικές λεπτομέρειες όπου συγκεντρώνεται η προσοχή από τις μετρήσεις (or...it never happened).
 
Last edited:




Μηνύματα
38
Reaction score
57
Λοιπόν, απλώς συνδεδεμένα τα βασικά, και μόνο με ένα σαμπ, διότι μου τελείωσε το καλώδιο!:p

Έκατσα κι άκουσα μερικές ώρες σερί, και δικάναλο και πολυκάναλο, είδα και αποσπάσματα από 3-4 ταινίες.

Η μέτρικ έβγαλε τα δόντια της και μεταμόρφωσε δραματικά το άκουσμα των πρώτων δοκιμών (που πραγματοποιήθηκε με τα παλιά μου μπέρινγκερ).

Πρώτες λοιπόν, πρώιμες εντυπώσεις:

Δεν έχω ακούσει ως τώρα κάτι καλύτερο.
Ποτέ.
(κι έχω ακούσει πολλά...)
Κεντάει...

:dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:

Καταρχήν ακούω καινούργια πράγματα, χοντράδες όμως, όχι τσικι τσίκι..
Διέκρινα λόγου χάριν πρωτόγνωρες φωνές ξεκάθαρες σε κομμάτια του glass που τα ξέρω απ' έξω. Άρθρωση άψογη, πεντακάθαρες και κατανοητές λέξεις που ποτέ ως τώρα δεν κατάφερα να ακούσω τι έλεγαν, ή ότι υπήρχαν..

Παλιές ηχογραφήσεις, μεγάλο κεφάλαιο, γνωστές μου παλιές, που πάντα κάτι το "ενοχλητικό" είχαν, έχασαν πλέον το "ενοχλητικό" και ακούγονται σχεδόν σα να είναι φρέσκιες, remastered, εξαίσια! Ακούω βέβαια καθαρά τα λαμπάτα μηχανήματα της εποχής που χρησιμοποιήθηκαν στις ηχογραφήσεις αυτές, με τις χαρακτηριστικές γλυκές τους μεσαίες.
Σε αρκετές γνωστές μου ηχογραφήσεις, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το πολύ μεγάλο βάθος που έδινε η μουσική σκηνή. Άλλες, μηδέν βάθος. Ως αποφασίστηκε από τον κιερατά τον μαστερά!

Σε σύγχρονη ηλεκτρονική μουσική, η ταχύτητα και τα δυναμικά είναι αλλού..

Τραβάει πολύ το χέρι για να ανεβαίνει η στάθμη, χωρίς να το καταλάβω..

Μου έκανε εντύπωση κι η αληθοφάνεια στη φωνή, το λάιβ αίσθημα που βγαίνει από πολλές ελληνικές ηχογραφήσεις, δε τις ήξερα έτσι...

Σε πολυκάναλο ήχο, είναι δραματικό το πράγμα, πολύ λάιβ, εντελώς. Δεν λέω κάτι άλλο, είναι ..λάιβ!

Σε ταινίες οι λεπτομέρειες που ακούγονται συχνά με έκαναν να χάνω την εικόνα και την υπόθεση..
φοβερός ήχος κρυμμένος σε απλές ταινίες, πολύ λεπτομερείς ηχογραφήσεις τελικά..

Ανυπομονώ να συνδεθούν όλα τα σαμπ, να σεταριστεί καλύτερα στις προβλεπόμενες καμπύλες, αλλά ήδη κατάλαβα πως θα μπορούσα να σταματήσω σε αυτό που άκουσα, δεν ακούω ψεγάδι πουθενά...

Τα ρημάδια τα 310, είναι πολύ τζάμπα για αυτά που προσφέρουν...

Είμαι ευτυχής. :party:
Χαίρομαι με τη χαρά σου!
Ασχέτως που είσαι ντιεσπακιας:p
Επίσης που άκουσες με τα EAR σου καλύτερα και συνάμα πρωτόγνωρα!
Keep trying the good job, φαντάζομαι εχει δρόμο ακόμα...
Φιλικά και ειλικρινά!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χαίρομαι με τη χαρά σου!
Ασχέτως που είσαι ντιεσπακιας:p
Επίσης που άκουσες με τα EAR σου καλύτερα και συνάμα πρωτόγνωρα!
Keep trying the good job, φαντάζομαι εχει δρόμο ακόμα...
Φιλικά και ειλικρινά!
Keep Up the Good Work είναι η ορθή έκφραση...Άρα δρόμο έχουμε όλοι ακόμα να διαβούμε.:D
How about a good old-fashioned rooting ... antipodean style? :sneaky: :spiteful:
Αρκεί να μην είναι...oedipodean ή valtostapodean style.:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Θενκς!

Και χθες βράδυ χωρίς να καταλάβω πως πέρασε η ώρα, έφτασε 2:30 μεταμεσονύχτια η ακρόαση σε στάθμες γηπέδου, είδα την ώρα κι έτρεξα για ύπνο...

Χθες μέχρι που πόνεσα λόγω στάθμης σε ZZ Top, παρασυρόμενος από το εξαιρετικό άκουσμα, χωρίς ποτέ να δω λαμπάκι να ανάβει σε ηχείο, κι ήταν όσο πιο κοντινό σε λάιβ το άκουσμα βάσει της ως τώρα εμπειρίας μου, απλώς δεν άντεχα πιο ψηλή στάθμη, τερμάτισα.:oops:

Κι αυτό το λέω γω, προσέξτε, όχι πχ ο Κοτσίδης που συνήθως ακούει σε στάθμη ασανσέρ..:p

Είναι πολύ τζάμπα αυτά τα ηχεία. Τώρα κατάλαβα από πρώτο χέρι πόσο δίκιο είχα για αυτά που σας έγραφα τόσα χρόνια... ;)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θενκς!

Και χθες βράδυ χωρίς να καταλάβω πως πέρασε η ώρα, έφτασε 2:30 μεταμεσονύχτια η ακρόαση σε στάθμες γηπέδου, είδα την ώρα κι έτρεξα για ύπνο...

Χθες μέχρι που πόνεσα λόγω στάθμης σε ZZ Top, παρασυρόμενος από το εξαιρετικό άκουσμα, χωρίς ποτέ να δω λαμπάκι να ανάβει σε ηχείο, κι ήταν όσο πιο κοντινό σε λάιβ το άκουσμα βάσει της ως τώρα εμπειρίας μου, απλώς δεν άντεχα πιο ψηλή στάθμη, τερμάτισα.:oops:

Κι αυτό το λέω γω, προσέξτε, όχι πχ ο Κοτσίδης που συνήθως ακούει σε στάθμη ασανσέρ..:p

Είναι πολύ τζάμπα αυτά τα ηχεία. Τώρα κατάλαβα από πρώτο χέρι πόσο δίκιο είχα για αυτά που σας έγραφα τόσα χρόνια... ;)
Keep fighting the Good Fight.

HighTech & ...Fight Tech
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Θενκς!

:oops:

Κι αυτό το λέω γω, προσέξτε, όχι πχ ο Κοτσίδης που συνήθως ακούει σε στάθμη ασανσέρ..:p
Τι γλυκος βρε! Χχαα
Αφου ειμαι σε οικοδομη, με πανω κατω αριστερα δεξια μυστηριους.. τι να τους κανω..

Οχι πως δε με παιρνει, το δες και τ ακουσες αλλωστε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τι γλυκος βρε! Χχαα
Αφου ειμαι σε οικοδομη, με πανω κατω αριστερα δεξια μυστηριους.. τι να τους κανω..

Οχι πως δε με παιρνει, το δες και τ ακουσες αλλωστε
Ναι βρε, έτσι είναι. ;)

Εγώ σε μονοκατοικία, βαράει ότι ώρα θέλω και δεν ακούει να ενοχληθεί κανένας!

Τα δικά σου ηχεια στα χέρια μου, θα είχανε βελάξει! :download:
Κι έχουν πολύ ζουμί να δωσουνε!8-)

Εσύ είσαι τρυφερός μαζί τους, άλλη φάση.;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top