Klipsch Greek club

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Αφού είναι έτσι όπως το θέτετε (και δίκαιο έχετε), ποιος είναι ο λόγος αυτής της επιλογής! Και μάλιστα υπάρχει σε όλες τις προτάσεις της κάθε εταιρείας, από την φθηνότερη έως την ακριβότερη επιλογή, σε όλες τις εταιρείες....
Για περιπτώσεις αξιοπρεπούς χώρου ή για δήθεν πιουρίστες που αν δεν το έχει δεν θα αγοράσουν;

D-M-Y-P-O: "Όλα τα βάλαμε ας βάλουμε κι αυτό να μη γκρινιάζουν, τζάμπα είναι." :p
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Δηλαδή μόνο εγώ την βλέπω έτσι? Κανείς εδώ μέσα δεν την χρησιμοποιεί αυτήν την επιλογή?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δηλαδή μόνο εγώ την βλέπω έτσι? Κανείς εδώ μέσα δεν την χρησιμοποιεί αυτήν την επιλογή?
Ki egw την χρησιμοποιούσα, χωρίς να μπω στη διαδικασία να συγκρίνω, λόγω ττου ότι ειναι πιο κοντά στην αρχική ηχογράφηση, ειναι πιο pure.... Απλά πρόσφατα το είχα στο auto και έπαιζε σποτιφι rock κοματια και διαπιστωσα κατι διαφορετικό απο τις άλλες φορες. Mπήκα στη διαδικασία να συγκρίνω το auto με το pure direct και τελικα κατεληγα στο auto λόγω ισοστάθμισης...

Aπλα του χαμηλώνω το μπάσο λιγάκι αν ειναι μεσημέρι.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Δηλαδή μόνο εγώ την βλέπω έτσι? Κανείς εδώ μέσα δεν την χρησιμοποιεί αυτήν την επιλογή?
και εγω ακουστικα την βρισκω ποιο καλα με το pure και στερεο και 5.1 μου καθεται ποιο καλα στα αυτια μπορει να φταιει κ ο γιαμι και να η χρυση τομη του... δεν ξερω αν αλλαξω av μπορει να υπαρχει διαφορετικη αποψη ... ιακωβε σου κανω συμπαρασταση :hunter:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Δεν φταίει ο Yamaha, δεν φταίει ούτε ο Marantz, έχουν περάσει από τα χέρια μου 4 yamaha & 2 Marantz.
Μάλλον υπεύθυνα για αυτήν την περίπτωση είναι τα ηχεία. Αναφέρομαι στην klipsch φυσικά. Οτιδήποτε πέραν της flat ακρόασης αλλάζει προς τα κάτω το ηχητικό αποτέλεσμα, από τα πιο απλά μέσα όπως είναι τα ρυθμιστικά πρίμων - μπάσων, μέχρι τα πιο σύνθετα.

Αυτήν την γνώμη έχω, από την μακρά συμβίωση, με τις διάφορες επιλογές της εν λόγω εταιρείας.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους,

Νέος στο site και στην αγορά ηχείων γενικώς. Είμαι στην αναζήτηση ενισχυτή-ηχείων για έναν χώρο 30 τμ με budget στα 900 πάνω κάτω και θα ήθελα την γνώμη σας για τα KLIPSCH R-610F και τον συνδυασμό τους με τον YAMAHA RX-V385 .

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Αν θα πας και για home cinema , εξετάζουμε την λύση av - με αναγκαστικά αρκετούς περιορισμούς. Σε αυτήν την κατηγορία τιμής οι δικάναλοι ενισχυτές είναι η ενδεδειγμένη πρόταση με πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου - κατασκευής..
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
100 w rms/500 w peaks και
175 w rms/700 w peaks.
Μεχρι ποσα w ενισχυτη αντεχει το καθενα απο τα παραπανω;
Αξιζει οντως η αγορα ενος crown;;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Είμαι κατά!
Είναι ένα καταπληκτικό επαγγελματικό προϊόν και μέχρι εκεί. Μόνο αν μας ενδιαφέρουν τα μπαμ-μπουμ, τότε ναι, καλή λύση.
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μόλις έκανα ζημιά στο woofer (RP 160m). Που απευθύνομαι; Γνωρίζω ότι υπάρχει τεχνικός επίσημος συνεργάτης της klipsch καθότι και στο παρελθόν είχα κάνει ζημιά και απευθύνθηκα στο μαγαζί από όπου τα είχα αγοράσει, το οποίο τα έστειλε στον τεχνικό.
Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
31
Reaction score
16
Καλησπέρα Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά σε όλους! Είμαι καινούργιος στο site και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια κίνηση που θέλω να κάνω. Είμαι κάτοχος των r28f και τα οδηγώ με εναν denon avr x2400. Θέλω να προσθεσω ενα sub r112sw. Ειναι καλη κίνηση η προσθήκη ενός sub για την μουσική μου και για τις ταινίες μου, η θα ηταν καλύτερα να δώσω τα r28 και με τα λεφτά του sub να πήγαινα στα rp280? Απο θέμα ηχου με τα 28f ειμαι πολύ ικανοποιημένος σε σχέση με rf82 τουλάχιστον που εχω ακούσει μιας και τα rp280 δεν τα εχω ακούσει. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
τι ζημια εκανες ?
Ανεβασα πολύ ενταση, κοκκίνισε το λεντ του crown και το γουφερ δεν βγαζει καθαρό ήχο. Αν το σπρώξεις καταλαβαινεις ότι βρισκει αντίσταση το πηνίο στον μαγνήτη. Ίδια ζημιά ειχα ξαναπάθει αλλά με tone generator (δεν ειχε παίξει πολύ δυνατά τότε) κι ειχε επισκευαστεί.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Καλώς ήρθες!

Καλησπέρα Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά σε όλους! Είμαι καινούργιος στο site και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια κίνηση που θέλω να κάνω. Είμαι κάτοχος των r28f και τα οδηγώ με εναν denon avr x2400. Θέλω να προσθεσω ενα sub r112sw. Ειναι καλη κίνηση η προσθήκη ενός sub για την μουσική μου και για τις ταινίες μου, η θα ηταν καλύτερα να δώσω τα r28 και με τα λεφτά του sub να πήγαινα στα rp280? Απο θέμα ηχου με τα 28f ειμαι πολύ ικανοποιημένος σε σχέση με rf82 τουλάχιστον που εχω ακούσει μιας και τα rp280 δεν τα εχω ακούσει. Ευχαριστώ
Sub βέβαια. Θα μειώσεις το φορτίο του ενισχυτή δηλώνοντάς τα small και θα αποκτήσεις χαμηλές.
Απαιτείται όμως ευελιξία στην τοποθέτηση γιατί πρέπει να μπει εκεί που δουλεύει και όχι εκεί που βολεύει. :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Ανεβασα πολύ ενταση, κοκκίνισε το λεντ του crown και το γουφερ δεν βγαζει καθαρό ήχο. Αν το σπρώξεις καταλαβαινεις ότι βρισκει αντίσταση το πηνίο στον μαγνήτη. Ίδια ζημιά ειχα ξαναπάθει αλλά με tone generator (δεν ειχε παίξει πολύ δυνατά τότε) κι ειχε επισκευαστεί.
Μην ανησυχείς, παραμάσχαλα το ηχείο στον Λαιο, περιμένεις λίγο , αλλάζουν ότι πρέπει να αλλάξουν,θα δουν, και φεύγεις με καινούργιο ηχείο. Κόστος λογικό.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Ανεβασα πολύ ενταση, κοκκίνισε το λεντ του crown και το γουφερ δεν βγαζει καθαρό ήχο. Αν το σπρώξεις καταλαβαινεις ότι βρισκει αντίσταση το πηνίο στον μαγνήτη. Ίδια ζημιά ειχα ξαναπάθει αλλά με tone generator (δεν ειχε παίξει πολύ δυνατά τότε) κι ειχε επισκευαστεί.

γουσετη .....Γρ. Λαμπράκη 19, Καλλιθέα 176 71
πριν τις γιορτες τυλιξε ενα απο 805....σε περιεργο γειτονα και δεν καταλαβαινει οτι το ηχειο ειναι επισεκευασμενο
 

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Καλώς ήρθες!


Sub βέβαια. Θα μειώσεις το φορτίο του ενισχυτή δηλώνοντάς τα small και θα αποκτήσεις χαμηλές.
Απαιτείται όμως ευελιξία στην τοποθέτηση γιατί πρέπει να μπει εκεί που δουλεύει και όχι εκεί που βολεύει. :)
Καλώς ήρθες!


Sub βέβαια. Θα μειώσεις το φορτίο του ενισχυτή δηλώνοντάς τα small και θα αποκτήσεις χαμηλές.
Απαιτείται όμως ευελιξία στην τοποθέτηση γιατί πρέπει να μπει εκεί που δουλεύει και όχι εκεί που βολεύει. :)
Ωραία! Αρα κρατάω τα r28f μιας και ακούω πολύ ικανοποιητικα με αγορά του r 112sw. Τα δηλώνω small στα 80hz? Τώρα μέχρι την αγορά του sub τα εχω large. Μήπως να τα βάλω small?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ο συγκεκριμένος ειναι και ο επίσημος συνεργάτης της klipsch? Ρωτάω γιατί στο παρελθόν όταν τα ειχα ξαναχαλάσει, το μαγαζί μου είχε πει ότι τα είχε πάει στον επίσημο συνεργάτη της klipsch.
Eyxaristw
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
συνεργατης ηταν ο καραβιδας .....
Και απο οσο γνωριζω ο λαιος τα εδινε αλλου για επισκευη......
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top