Περί subwoofer η ερώτηση



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σα ντο μαρι κλερ εγινηκαμε επαε μεσα ...
Σωστός,Νταμάρι...Claire.Γλώττα λανθάνουσα...

Είναι ο navou αυτό που λένε τύπος με λεπτά αισθήματα,όπως οι λυχνίες και τα md-woofer των Tablette...Επειδή - όπως φανερώνει η καθημερινότητα - όποιος σκάβει το συναισθηματικό εγκλωβισμό κάποιου άλλου μπορεί να...πέσει ο ίδιος μέσα,κρίνονται προτιμότερα τα τετελεσμένα γεγονότα που στοχεύουν προς δεδομένη κατεύθυνση,έχοντας βεβαίως ζυγίσει εκ των προτέρων τις παράπλευρες συνέπειες.

Είναι αυτό που λένε...χτίσιμο συστήματος.;)
Μρε δε λανθανει αυτη καθολου - αφου ετσα το λεμε - θα τ' ακουσεις αμα κατεβεις το καλοκαιρι να στεγνωσουνε τα κοκκαλα σου απο τη ν ογρασα των αλπεων ...
(να πιεις και μια ρακη να καταλαβεις πως ειναι να πατεις στο μπαμπακι).

:drinks:
Το κατέχω.Είμαι σε θέση να γνωρίζω τη διάλεκτο...
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Σωστός,Νταμάρι...Claire.Γλώττα λανθάνουσα...

Είναι ο navou αυτό που λένε τύπος με λεπτά αισθήματα,όπως οι λυχνίες και τα md-woofer των Tablette...Επειδή - όπως φανερώνει η καθημερινότητα - όποιος σκάβει το συναισθηματικό εγκλωβισμό κάποιου άλλου μπορεί να...πέσει ο ίδιος μέσα,κρίνονται προτιμότερα τα τετελεσμένα γεγονότα που στοχεύουν προς δεδομένη κατεύθυνση,έχοντας βεβαίως ζυγίσει εκ των προτέρων τις παράπλευρες συνέπειες.

Είναι αυτό που λένε...χτίσιμο συστήματος.;)
Γλώττα λανθάνουσα
Μρε δε λανθανει αυτη καθολου - αφου ετσα το λεμε - θα τ' ακουσεις αμα κατεβεις το καλοκαιρι να στεγνωσουνε τα κοκκαλα σου απο τη ν ογρασα των αλπεων ...
(να πιεις και μια ρακη να καταλαβεις πως ειναι να πατεις στο μπαμπακι).

:drinks:
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Συμφορίτη navou εφόσον έχει ο ενισχυτής μονή RCA έξοδο για SUB (απορώ ποιος απίστευτος σκέφτηκε τέτοιου είδους σύνδεση γενικά) και λογικά δε θέλεις να αλλάξεις και αυτόν τότε προμηθεύσου ένα καλώδιο από μονό male RCA σε διπλό male RCA. Δεν χρειάζεται να είναι ακριβό αρκεί να μην είναι υπέρμετρα μεγάλο. Ναι δεν θεωρείτε η καλύτερη σύνδεση αλλά θα σου δώσει κάποια ευελιξία στις επιλογές και εδώ επέτρεψε μου να αναφέρω ότι προσωπικά όποιο sub έχω δοκιμάσει με single RCA απλά δεν...

Προτάσεις από μένα λοιπόν.

Α)
Αυτό https://www.dynaudio.com/professional-audio/subwoofers/18s έχει όλα όσα χρειάζεσαι και πραγματικά είναι για μωρά στήνεται σε 0 χρόνο.Αν πας με ένα (που δε το συστήνω για τον χώρο που αναφέρεις βάλτο ανάμεσα από τα ηχεία και "πίσω" η πλευρά του SUB που είναι "τυφλή" πρέπει να βλέπει τη θέση ακρόασης. Αν μπορείς να αγοράσεις 2 :) (θα τοποθετήσεις το δεύτερο σαν slave) τότε ένα πίσω από κάθε ηχείο. Επίσης τοποθέτηση με 2 πίσω και προς το κέντρο με τα συγκεκριμένα έχει δουλέψει εξαιρετικά (σε χώρο με συμμετρική διάταξη στοιχείων αριστερά-δεξιά) και σε σχετικά φροντισμένο δωμάτιο.

Β)
Θα κοιτούσα υλοποίηση αυτού του τύπου http://www.troelsgravesen.dk/26W-4558T00.htm. Σ' αυτό το θέμα (αν έχει ήδη αναφερθεί συχωράτε με) https://www.avsite.gr/forum/threads...την-Θεσσαλονίκη-to-kοτσιδόσπιτο.88321/page-59 θα δεις παρόμοιου τύπου λύση.

Καλό θα ήταν πάντως να αναρτούσες ένα σχέδιο του χώρου με ακριβείς μετρήσεις έχοντας συμπεριλάβει ότι υπάρχει εντός του χώρου. Επίσης μπορεί να σου φανεί ίσως περίεργο αλλά μια μέτρηση του χώρου με το υπάρχον σύστημα από ειδικό να σου έλυνε πολλές απορίες που μπορεί να σε οδηγήσουν σε λάθος επιλογές και αντίστοιχη οικονομική αφαίμαξη.

Αν αναφέρω πράγματα που ήδη ειπώθηκαν απλά αγνοήστε το παρόν "πόνημα".
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να ρωτήσω λοιπόν. Τα υπόλοιπα 7 πώς συνδέονται?
Έχει απαντηθεί εμμέσως και από τον ASilver.Aπαιτούνται sub που θα διαθέτουν επιπλέον αφιερωμένη είσοδο-έξοδο του τύπου master-slave.Master and Servant όπως τραγουδούσαν κάποτε και οι Depeche Mode.:D
A ναι και μπόλικη κατανόηση από διάφορους οικείους...
A propos...
Μην ξεχνάς: 5 τεμάχια το ελάχιστο, 7 καλύτερα, 11 ιδανικά. 11 Beolab 90αρια πόσο πάνε;
Και πώς τα κρεμάς απο το ταβάνι;
11 ενενηντάρια...Προτιμότερα ακίνητο στις όχθες της λίμνης Como ή σαλέ στο St.Moritz.
Μην ξεχνάς ότι παντόφλα στη ζωή του υποφαινομένου πίπτει από...τον εαυτό του.
Δεν με συγκινεί προς το παρόν η πολυκάναλη αρχιτεκτονική και τα διάφορα τρισδιάστατα λογισμικά που εγκαθιστούν ηχεία σε οροφές καρντιά μου.
Αντίκεινται στις συνθήκες καθημερινής δραστηριότητας που έχω υιοθετήσει.
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Καλησπέρα σας...
Ξέρουμε Ποιο είναι αυτό?
Να μάθουμε χαρακτηριστικά?
θυμήθηκα ένα φιλαράκι..μέχρι πριν κάποια χρόνια σου έλεγε με 100% επιτυχία ποιανής πορνοστάρ ήταν τα βυζά που του έδειχνες:laugh:

αντίστοιχη περίπτωση θαρρώ ότι είναι ο @TERMATOGAZI στα γούφερ :roflmao::laugh:υπομονή...θα σου πει μόλις το δει :lol:
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλησπέρα στην ομάδα. Θα θελα να μου δώσετε τα φώτα σας για που ψάχνω. Έχω ένα hone cinena sony dav dz 230.ειναι λίγο παλιό μοντέλο. Σκεφτόμουν μήπως αλλαζα το woofer με κάποιο λίγο δυνατό τουλάχιστον σε ιντσες γιατι από μάμα ειναι λίγο μικρό το woofer 6.5". Δεν θέλω να έχω ένταση αλλά θέλω να έχω ένα σωστό και βαθύ μπάσο σε κάθε θέση του σαλονιού και όχι μόνο στην δραστική ακτίνα του. Αν θα ήταν δυνατό να μου πείτε γνώμες η να μου προτείνετε κάτι άλλο η αν αξίζει κάτι τετοιο που σκεφτομαι .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Καλησπέρα στην ομάδα. Θα θελα να μου δώσετε τα φώτα σας για που ψάχνω. Έχω ένα hone cinena sony dav dz 230.ειναι λίγο παλιό μοντέλο. Σκεφτόμουν μήπως αλλαζα το woofer με κάποιο λίγο δυνατό τουλάχιστον σε ιντσες γιατι από μάμα ειναι λίγο μικρό το woofer 6.5". Δεν θέλω να έχω ένταση αλλά θέλω να έχω ένα σωστό και βαθύ μπάσο σε κάθε θέση του σαλονιού και όχι μόνο στην δραστική ακτίνα του. Αν θα ήταν δυνατό να μου πείτε γνώμες η να μου προτείνετε κάτι άλλο η αν αξίζει κάτι τετοιο που σκεφτομαι .
καλησπέρα
και καλωσόρισες

δεν μπορείς να κάνεις μόντα με τα all in one συστήματα cinema
να φανταστώ το sub είναι παθητικό και αρπάζει ισχύ από τον ενισχυτή-φέτα-dvd?

ίσως υπό προυποθέσεις να μπορούσες να βάλεις ένα ακόμα sub να συμπληρώσει την κατάσταση
αλλά για μένα δεν θα άξιζε η διαδικασία

βλέπεις μόνο από το dvd ή χρησιμοποιείς κανένα pc συνδεδεμένο με το sony?
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Ναι το sub παίρνει ρεύμα από την πηγη . Βασικά το home δεν χρησιμοποιώ το dvd του εδώ και πολλά χρόνια. Απλά το έχω συνδέσει με καρφί στην τηλεόραση απλά για να παίρνω τον ήχο . Μετά σκεφτομουν μήπως το ξηλωνΑ όλο και έβαζα ηχομπαρα με ένα τεράστιο woofer. ( Είδα ένα της edifier) . Αλλά δεν ξέρω αν έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ναι το sub παίρνει ρεύμα από την πηγη . Βασικά το home δεν χρησιμοποιώ το dvd του εδώ και πολλά χρόνια. Απλά το έχω συνδέσει με καρφί στην τηλεόραση απλά για να παίρνω τον ήχο . Μετά σκεφτομουν μήπως το ξηλωνΑ όλο και έβαζα ηχομπαρα με ένα τεράστιο woofer. ( Είδα ένα της edifier) . Αλλά δεν ξέρω αν έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.
To αυτό

πάρε ηχομπάρα με το sub
θα είσαι απίστευτα καλύτερα.... συγκριτικά με αυτό που ακούς τώρα;)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Daharis666 σε ευχαριστώ πολύ. Αν έχεις εσύ να μου προτείνεις καμιά καλή ηχομπαρα με σχετικά μεγάλο woofer, ριχτο !
μην βιαστείς...θα το ψάζουμε
εφόσον μπήκες στον κόπο να γράψεις για τον ''πόνο'' σου...
άνοιξε ένα νέο θέμα αναζήτησης ηχομπάρας....
τη χρήση που τη θέλεις...και το ποσό που διαθέτεις..

να πέσουν στο τραπέζι και προτάσεις από μέλη που ενδεχομένως να έχουν στην κατοχή τους δοκιμασμένες ηχομπάρες;)
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Καλησπέρα σας...
Ξέρουμε Ποιο είναι αυτό?
Να μάθουμε χαρακτηριστικά?
Εχεις καποια αλλη πληροφορια? Την φωτο που την βρηκες?
Απο πρωτη ματια λογω του οτι εχει μαπα μπορνες και λαμακια , ψιλο καλωδιο για το μεγεθος του , δεν εχει καποιο ονομα χαραγμενο στο πλαι η απο κατω και ειναι και λιγο φανταχτερο πολυ πιθανο ειναι καποια κινεζια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top