Audyssey MultEQ Editor app

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Έχω 5.1 το οποίο κάποια στιγμή θα γίνει 5.2 (δεύτερο pb4000). Enisxyths denon avr-x4100. Από ότι έχω καταλάβει το audyssey ρυθμίζει/ισοσταθμίζει τα ηχεία αλλά για το/τα σαμπ δεν κάνει κάτι πέραν της έντασης, σωστα; Οπότε η αγορά minidsp (του απλού, χωρίς ψηφιακή είσοδο) κρίνεται επιβεβλημένη για τα σαμπ, σωστά;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Από ότι έχω καταλάβει το audyssey ρυθμίζει/ισοσταθμίζει τα ηχεία αλλά για το/τα σαμπ δεν κάνει κάτι πέραν της έντασης, σωστα;
Λάθος, ισοσταθμίζει και το sub.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Και δεν του το 'χα καθότι με tone generator εχει μεγαλο βυθισμα καπου στους 61 κυκλους και κορυφωση στους 57 και δεν μπορώ να το μαζέψω ούτε με το application
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Και δεν του το 'χα καθότι με tone generator εχει μεγαλο βυθισμα καπου στους 61 κυκλους και κορυφωση στους 57 και δεν μπορώ να το μαζέψω ούτε με το application
Είναι ο χώρος. Φωνάζει ο Λάος εδώ τον τελευταίο καιρό. Και γώ τα ίδια έχω. Αν έχεις όμως μικρόφωνο και το rew και κάνεις ένα avarage γύρο από τη θέση ακρόασης το audyssey κάνει πολύ καλή δουλειά.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Είναι ο χώρος. Φωνάζει ο Λάος εδώ τον τελευταίο καιρό. Και γώ τα ίδια έχω. Αν έχεις όμως μικρόφωνο και το rew και κάνεις ένα avarage γύρο από τη θέση ακρόασης το audyssey κάνει πολύ καλή δουλειά.
Για αυτό και σκέφτομαι την αγορά του minidsp του απλού... και μικροφώνου βέβαια.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Και μέσα από το forum audyssey προσπάθησα να καταλάβω πώς δουλεύει το application.

¨όπως μου εξήγησαν δεν δουλεύει σαν parametric eq όπου μπορείς να δώσεις ή να αφαιρέσεις db από συγκεκριμένες συχνότητες.
Αυτό που κάνεις είναι να φτιάξεις μια καμπύλη και αυτό σε όλο το φάσμα τις καμπύλης θα προσπαθήσει να κόψει ή να προσθέσει db στην πραγματική καμπύλη ώστε να έρθει όσο ποιο κοντά σε αυτή που του όρισες.

it is not like a parametric EQ. The Green/Red graphs will give you the exactly what is changing.
Try to visualize them in the same graph (Like picture below), all green peaks above the red line will get cut all green dips below red line will receive boost.

overlaidgraph.png
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Μα έχει roll off , απλά είναι πιο ήπιο.
Εγω θα το ήθελα χωρίς roll off anyway.
[DOUBLEPOST=1555362380][/DOUBLEPOST]Τα δικά μου τα ενεργά , έτσι τα ρυθμίζω , χωρίς roll off.
[DOUBLEPOST=1555362502][/DOUBLEPOST]Kai btw η τρούπα εκιά που βλέπω-θωρώ , πόση είναι?
Πόσοι κύκλοι και πόσα ντιμπια είναι ώρε σύντεκνοι?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μα έχει roll off , απλά είναι πιο ήπιο.
Εγω θα το ήθελα χωρίς roll off anyway.
[DOUBLEPOST=1555362380][/DOUBLEPOST]Τα δικά μου τα ενεργά , έτσι τα ρυθμίζω , χωρίς roll off.
[DOUBLEPOST=1555362502][/DOUBLEPOST]Kai btw η τρούπα εκιά που βλέπω-θωρώ , πόση είναι?
Πόσοι κύκλοι και πόσα ντιμπια είναι ώρε σύντεκνοι?
To παραπάνω δεν είναι αποτέλεσμα. Ρύθμιση να διαλέξεις τι roll off να σου κάνει ψηλά.

Όπως και η τρύπα είναι ρύθμιση.

Στις προηγούμενες εκδώσεις στην αρχή δεν υπήρχε ευθεία γραμμή αλλά έκανε και εκεί roll off.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά καλησπέρα ερώτηση.
Έχω δυο περιπτώσεις αποθηκευμένες στο app.
Στη μια έχω το dynamic eq on και στην άλλη off.
Το θέμα είναι ότι στη πρώτη περίπτωση θέλω να βάλω το offset του dynamic volume sto 10 .μεσω του app όμως δε το βλέπω κάπου.
Άρα πρέπει να το βάζω απτός ρυθμίσεις του ενισχυτή κάθε φορά?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δεν ξέρω ίσως είναι η φαντασία μου αλλά τρέχοντας το app νομίζω ότι συμορφώνει τον χώρο καλύτερα από το βασικό audyssey που έχει ο ενισχυτής.
Δεν έχω κοιτάξει λεπτομερώς όλες τις παραμέτρους που αλλάζουν και έτσι αυτή η εντύπωση ίσως είναι και αυθυποβολή .
Το app βέβαια έχει και την δυνατότητα του edit της καμπύλης
Ένας οδηγός για να καταλάβεις τι περίπου γίνεται ανακάλυψα εδώ
https://www.snakeoil-os.net/news/reviews/using-audyssey-multeq-editor-on-the-marantz-av8805
[DOUBLEPOST=1557143638][/DOUBLEPOST]Έχει πάρει update το app βέβαια από τότε που γράφτηκε ο οδηγός και υποστηρίζει και πιο καινούργια μηχανήματα
και update

Στη καινούρια version του app δεν υπάρχει πλεον το roll off χαμηλά.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Σε κάποιο forum διάβασα ότι το cross των ηχείων μέσα απο τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (denon-marantz) και να το αλλάξουμε δεν λειτουργεί σε audyssey επιλογή και ότι το cross μπορεί να αλλάξει μόνο μέσω app !!!! Ισχύει ??
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Σε κάποιο forum διάβασα ότι το cross των ηχείων μέσα απο τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (denon-marantz) και να το αλλάξουμε δεν μπορεί να λειτουργήσει σε audyssey επιλογή και ότι το cross μπορεί να αλλάξει μόνο μέσω app !!!! Ισχύει ??
Οχι
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Σαφώς και όχι. Ότι θέλεις κάνεις . Μετά από το πέρασμα του audyssey , κάνεις ότι θέλεις.
Μπορείς ακόμα να αλλάξεις την καμπύλη του audyssey αν θέλεις , τουλάχιστον στον δικό μου DENON AVP A1HDA .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Σε κάποιο forum διάβασα ότι το cross των ηχείων μέσα απο τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (denon-marantz) και να το αλλάξουμε δεν λειτουργεί σε audyssey επιλογή και ότι το cross μπορεί να αλλάξει μόνο μέσω app !!!! Ισχύει ??
συνήθεις πρακτικές του dimifoot...μπαίνει σε διάφορα φόρουμ και τρομοκρατεί τον κόσμο του AV :lol:
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Δηλαδή δεν χρειάζεται το app για να μπορέσουμε να αλλάξουμε το cross των ηχείων, αλλάζει και μέσα απο το μενού του ενισχυτή και σε λειτουργία audyssey. Επαναλαμβάνομαι απλά και μόνο γιατί ακούστηκε απο χείλη έμπειρου στον χώρο
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σε κάποιο forum διάβασα ότι το cross των ηχείων μέσα απο τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (denon-marantz) και να το αλλάξουμε δεν λειτουργεί σε audyssey επιλογή και ότι το cross μπορεί να αλλάξει μόνο μέσω app !!!! Ισχύει ??
κάνεις ότι θέλεις, όπως τα θέλεις. με το app σε αφήνει να φτιάξεις target curve αν ζεύγος ηχείων, να διαλέξεις διαφορετικό roll off ψηλά και να διαλέξεις και την περιοχή που θα εφαρμοστούν τα φίλτρα.
και να φτιάξεις όσα preset γουστάρεις ;)

κροσ - αποστάσεις - ένταση καναλιών φυσικά μπορεί να τα αλλάξεις και από τον av
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Δηλαδή δεν χρειάζεται το app για να μπορέσουμε να αλλάξουμε το cross των ηχείων, αλλάζει και μέσα απο το μενού του ενισχυτή και σε λειτουργία audyssey. Επαναλαμβάνομαι απλά και μόνο γιατί ακούστηκε απο χείλη έμπειρου στον χώρο
Το app ειναι για να "παιξεις " με την καμπυλη , ολα τα αλλα απο το μενου
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top