Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Βάλτε Audirvana είπαμε. Και αφήστε την γκρίνια. :D
Παιζοντας Tidal masters μεσω της εφαρμογης Tidal στο πισι και μεσω Audirvana, εχω την εντυπωση πως στη δευτερη περιπτωση ακουγεται καλυτερα. Το ιδιο παρατηρησα παιζοντας αρχεια με Foobar2000 και Audirvana (σα να ακουγεται καλυτερα το δευτερο). Λανθανω;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Παιζοντας Tidal masters μεσω της εφαρμογης Tidal στο πισι και μεσω Audirvana, εχω την εντυπωση πως στη δευτερη περιπτωση ακουγεται καλυτερα. Το ιδιο παρατηρησα παιζοντας αρχεια με Foobar2000 και Audirvana (σα να ακουγεται καλυτερα το δευτερο). Λανθανω;
Νόμιζες πως έκανα πλάκα; Το Audirvana αξίζει τα λεφτά του, και σε ήχο και σε ευκολίες.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα ήθελα να ενημερώσω, στην περίπτωση που κάποιος δε το γνωρίζει, ότι η ποιότητα ήχου του Tidal αναβαθμίστηκε σε συσκευές αναπαραγωγής που χρησιμοποιούν Android, από Hi Fi σε Master. Καλό νέο νομίζω για όσους χρησιμοποιούν σαν μέσο αναπαραγωγής συσκευές με το συγκεκριμένο λογισμικό, φτάνει να κάνει μια ενημέρωση στην υφιστάμενη εφαρμογή..
Screenshot_20190125-170249_TIDAL.jpg
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
τωρα τελευταια στο spotify premium αρκετα κομματια λειπουν
επισης μπορει απο ενα αλμπουμ να ειναι διαθεσιμα ολα εκτος των πιο γνωστων ισως

 

A

amoustakas

Guest
Υπάρχει κάποια υποβάθμιση της ποιότητα αν βάλουμε "κανονικοποίηση στάθμης"; Είναι λίγο σπάσιμο από κομμάτι σε κομμάτι που αλλάζει η στάθμη.

προβλήματα που έχει ο κόσμος να δεις... για βρεγμένη σανίδα είμαστε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Δεν μπορεί να μην υπάρχει, καλού κακού, άστο όπως το έχεις.

Δεν έκατσα να κάνω συγκρίσεις, απλώς το ρύθμισα και γω έτσι και το άφησα ήσυχο.
 

Μηνύματα
1.703
Reaction score
982
Υπάρχει κάποια υποβάθμιση της ποιότητα αν βάλουμε "κανονικοποίηση στάθμης"; Είναι λίγο σπάσιμο από κομμάτι σε κομμάτι που αλλάζει η στάθμη.

προβλήματα που έχει ο κόσμος να δεις... για βρεγμένη σανίδα είμαστε.
Το ειχα υποβαλλει και εγω αυτο το ερωτημα χωρις απαντηση ομως
Απο οτι ισχυριζονται στο "quiet" mode δεν αλλαζει η ποιοτητα αλλα εχω παρατηρησει οτι εχει διαφορα.
Οταν βαλανε τη ρυθμιση πρωτη φορα την ειχαν default και για αρκετο καιρο χτυπουσα το κεφαλι μου να βρω τι φταιει.
Πολλοι το χρησιμοποιουν οταν ακουν σιγα και σε κανονικες συνθηκες ακροασης το βγαζουν.
 

Μηνύματα
1.703
Reaction score
982
Τον τελευταιο καιρο ψαχνομαι σε ηλεκτρονικη μουσικη κυριως deep house και η ποιοτητα ειναι κακιστη
Τα ιδια κομματια απο You tube ακουγονται καλυτερα.
Αν ειναι θεμα Mastering -ηχογραφησης δεν καταλαβαινω το λογω να ειναι τοσο χαλια
Υπαρχει καποιος που να εχει καποια αποψη σε αυτο?
 

Μηνύματα
93
Reaction score
35
Θα ήθελα να ενημερώσω, στην περίπτωση που κάποιος δε το γνωρίζει, ότι η ποιότητα ήχου του Tidal αναβαθμίστηκε σε συσκευές αναπαραγωγής που χρησιμοποιούν Android, από Hi Fi σε Master. Καλό νέο νομίζω για όσους χρησιμοποιούν σαν μέσο αναπαραγωγής συσκευές με το συγκεκριμένο λογισμικό, φτάνει να κάνει μια ενημέρωση στην υφιστάμενη εφαρμογή.. View attachment 116480
Ξερουμε εαν θα ακολουθησει το ιδιο για τα iOS μηχανακια της apple?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ξερουμε εαν θα ακολουθησει το ιδιο για τα iOS μηχανακια της apple?
Δυστυχώς δε το γνωρίζω. Μια ερώτηση στο help center θα σου έλυνε νομίζω την απορία.

Πρέπει να το κάνουν, ο μισός πλανήτης χρησιμοποιεί apple!

Έχεις συνδρομή, ώστε να δεις μήπως έχουν την αναβάθμιση και εκει; Εάν όχι, πες μου να το δω εγώ από το apple 7..
 

Μηνύματα
93
Reaction score
35
Εχω συνδρομη αλλα το ipad που εχω ειναι παλιο κια τρεχει iOS 9 οποτε μπορει για αυτο να μη μου ερχεται αναβαθμιση. Θα μπορουσε να μας ενημερωσει καποιος που τρεχει το τελευταιο λειτουργικο. Το 12 ειναι εαν δε κανω λαθος
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Δεν ξέρω τι νόημα εχει στην πραγματικότητα.

Ακόμα και εάν δεχτούμε πως τα αρχεία MQA ακούγονται καλύτερα απο τα FLAC-ALAC, αυτό θα γίνει αντιληπτό μόνο σε εξαιρετικά συστήματα/χώρους, και όχι εν κινήσει με ένα smartphone.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν ξέρω τι νόημα εχει στην πραγματικότητα.

Ακόμα και εάν δεχτούμε πως τα αρχεία MQA ακούγονται καλύτερα απο τα FLAC-ALAC, αυτό θα γίνει αντιληπτό μόνο σε εξαιρετικά συστήματα/χώρους, και όχι εν κινήσει με ένα smartphone.
Σωστά. Πολύ σωστά. Ίσως όμως με ενα ποιοτικό ηχείο bluetooth, να καταλάβει κανείς κάτι. Ίσως..
 

Μηνύματα
93
Reaction score
35
Δεν ξέρω τι νόημα εχει στην πραγματικότητα.

Ακόμα και εάν δεχτούμε πως τα αρχεία MQA ακούγονται καλύτερα απο τα FLAC-ALAC, αυτό θα γίνει αντιληπτό μόνο σε εξαιρετικά συστήματα/χώρους, και όχι εν κινήσει με ένα smartphone.
Προσωπικα εχω ελπιδα ή τουλαχιστον προσδοκια. Στριμαρω απο το ipad μεσω airplay στο streamer μετα παει στο dac κλπ.
Να δουμε
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Προσωπικα εχω ελπιδα ή τουλαχιστον προσδοκια. Στριμαρω απο το ipad μεσω airplay στο streamer μετα παει στο dac κλπ.
Να δουμε
Και στο ηxοσύστημα του αυτοκινήτου σου, εάν έχει usb για διασύνδεση, ή bluetooth..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Προσωπικα εχω ελπιδα ή τουλαχιστον προσδοκια. Στριμαρω απο το ipad μεσω airplay στο streamer μετα παει στο dac κλπ.
Να δουμε
Με airplay δεν...sorry :(
[DOUBLEPOST=1550179536][/DOUBLEPOST]Ούτε φυσικά σε αυτοκίνητο και Bluetooth ηχεία έχει νόημα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top