Umik 1 - REW

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Εγώ θα πειραματιζόμουν με άλλη θέση στο sub. Αυτό μου λέει εμένα. Ίσως πάλι να το έχεις χαμηλώσει πολύ όπως αναφέρεις.
Οι γιατροί ίσως να έβγαζαν σωστή διάγνωση ότι θες 2-3 sub ακόμα.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Εγώ θα πειραματιζόμουν με άλλη θέση στο sub. Αυτό μου λέει εμένα. Ίσως πάλι να το έχεις χαμηλώσει πολύ όπως αναφέρεις.
Οι γιατροί ίσως να έβγαζαν σωστή διάγνωση ότι θες 2-3 sub ακόμα.
το έχω κάνει βόλτες στο δωμάτιο, μου είχε βγει η μέση. με ένα δεν γίνεται δουλειά, απλά άλλαζαν λίγο οι κορυφές και οι κοιλάδες.

το sub στο +3 στον av τερματίζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
το έχω κάνει βόλτες στο δωμάτιο, μου είχε βγει η μέση. με ένα δεν γίνεται δουλειά, απλά άλλαζαν λίγο οι κορυφές και οι κοιλάδες.
Όποιος βλέπεις στο φόρουμ να θέλει να πάρει ένα σαμπ, αυτό να του λες.

Μπας και γίνει κατανοητό...

Με ένα σαμπ, η θέση που πρέπει να μπει, είναι ανάμεσα στα 2 κυρίως ηχεία και το γούφερ να σε κοιτάει στα μάτια.

Απόσταση ακρόασης, ίδια με το γούφερ του κυρίως ηχείου σου. Μετράς το κέντρο των μεγαφώνων, ας πούμε στο Ντάστ καπ.

Για τα άνωθεν, μη ρωτάς γιατί, πες πως είναι αξίωμα.

Η θέση που μετράει καλύτερα, είναι το γούφερ κολλητά σε κάποια γωνιά του δωματίου, όπου έχει γερό τοιχο (μπετό).

Δηλαδή, δε μπορεί να μπει στη θέση που μετράει καλύτερα, κι αν μπει στη θέση που μετράει καλύτερα, τότε είναι σε λάθος θέση.

Αυτά.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.409
Reaction score
79.663
παρε οτι θες, τους γιατρους μην ακους γιατι δεν θα ακουσεις ποτε το συστημα σου :roflmao:
....καμενα ενισχυτακια στα svs !!!!!:o:p:D

παρε και βαλε πισω και απολαυσε ;)



οχι ακομα βρε, σε καμια ωρα θα μαζευτουμε να πιουμε, θα ριξουμε πολυ γελιο με τα γιατρικα σας :laugh:
Δάσκαλε δώσε το φως
Μην μας κρατάς στο σκοτάδι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.409
Reaction score
79.663
Συμβουλή προς χρήστες audyssey:
Eq μέχρι 250-300Hz max. Από κει και πάνω τίποτα. Εκτός αν έχετε κλιπς, σε αυτήν την περίπτωση eq σε όλο το φάσμα:p. Και βάλτε χέρι στην καμπύλη μέσω app, η αυτόματη είναι γτκπ

Συμβουλή προς χρήστες Ypao:
Μην το χρησιμοποιείτε καθόλου. Μόνο μερικά manual φίλτρα, μέχρι 250-300Hz το πολύ. Εκτός αν έχετε κλιπς...:p
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Δάσκαλε δώσε το φως
Μην μας κρατάς στο σκοτάδι
εδω δεν μπορεις καποια πραγματα να τα πεις...
...ελα μια μερα στο τσιπουρακι να σου πω ;)
θα γελας και εσυ με αυτα που εχεις πει :roflmao:


Συμβουλή προς χρήστες audyssey:
Eq μέχρι 250-300Hz max. Από κει και πάνω τίποτα. Εκτός αν έχετε κλιπς, σε αυτήν την περίπτωση eq σε όλο το φάσμα:p. Και βάλτε χέρι στην καμπύλη μέσω app, η αυτόματη είναι γτκπ

Συμβουλή προς χρήστες Ypao:
Μην το χρησιμοποιείτε καθόλου. Μόνο μερικά manual φίλτρα, μέχρι 250-300Hz το πολύ. Εκτός αν έχετε κλιπς...:p

αυτo με τα 250-300 hz max να τα κανεις με το dirac...:fuckyou::p:D
....εννοειτε πως οποιoς θελει μπορει να κανει και αυτο απο το app

.....η καμπυλη αναφορας audyssey (flat η reference) ειναι μια καμπυλη στανταρ που φτιαχνει, αποκει και περα μπορειτε στον χωρο σας να την κανετε οπως θελετε με το app(σημερα)...... η το παλιο pro kit
.....για μενα πολυ ορθη επιλογη για ξεκινημα ωστε ο ενδιαφερομενος να την φτιαξει με οτι κλιση θελει (λεγομενη ως house curve μιας και ο καθε χωρος - setup και το γουστο ποικιλουν) απο οποιο σημειο συχνοτητας θελει.....εξαιρετικο εργαλειο με πολλες δυνατοτητες και τζαμπα ;)
...και γενικα οι δυνατοτητες audyssey περαν του app ειναι πολλες και σε αλλα σημεια τα οποια ειναι ελλιπης σε αλλους AV.....

μπορεις να δοκιμασης dimi μου για να δεις ποσα λ7 πεταξες στην Κουβα :p:D



περι Yami θα ελεγα αν χρησιμοποιειται eq κατω απο 120hz
....ειδικα οσοι ακουτε σε υψηλες σταθμες :p:D
εννοειτε πως πρεπει να αλλαξετε AV την σημερον ημερα ;):roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.409
Reaction score
79.663
εδω δεν μπορεις καποια πραγματα να τα πεις...
...ελα μια μερα στο τσιπουρακι να σου πω ;)
θα γελας και εσυ με αυτα που εχεις πει :roflmao:
αυτo με τα 250-300 hz max να τα κανεις με το dirac...:fuckyou::p:D
:lolsign:

Χαρίζεις απλόχερα το γέλιο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
περι Yami θα ελεγα αν χρησιμοποιειται eq κατω απο 120hz
....ειδικα οσοι ακουτε σε υψηλες σταθμες :p:D
εννοειτε πως πρεπει να αλλαξετε AV την σημερον ημερα ;):roflmao:
Ξέρετε νομίζω όλοι πως τρέφω μεγάλη εκτίμηση για τη γιαμι. Σοβαρές μηχανές, σε προσιτά κοστολόγια, που αν ήταν άλλης φίρμας, δε θα ήταν προσιτά.

Δυστυχώς όμως, έστω και με λίγη υπερβολή, το μέλος εδώ έχει ένα σχετικό δίκιο.

Απλώς ισχύει πάνω κάτω το ίδιο και με το όντισι.

Όσο "υποτιμητικό" ακούγεται για τη γιαμι, άλλο τόσο (τουλάχιστον) και για το όντισι.

Η μόνη διαθέσιμη ποιοτική διέξοδος, είναι κείνο το μίνι ντιεσπί με είσοδο και έξοδο HDMI, να παρεμβληθεί στον ήχο ένα ντιρακ. Δε ξέρω τι γίνεται με τα σύγχρονα φορμά, αν δουλεύει σε άτμος και λοιπά..

Βεβαίως τίποτα δεν είναι τζάμπα, εκτός από το όντισι. Αυτό, το κάνει αναμφίβολα ενδιαφέρον, και τελικά, μοναδική επιλογή στα χαμηλά κοστολόγια.

Το μέλος, καλά κάνει και βοηθάει χρήστες να βρουν μια άκρη με αυτό το εργαλείο.
Από το μπέρινγκερ που δούλευα κάποτε, είναι σαφώς ανώτερος αφρός. Βεβαίως τότε που το Μπέρι έκανε και αυτόματη ισοσταθμιση (ασχέτως αποτελέσματος και ασχέτως αν έμαθα the hard way να το φτιάχνω manually), δεν υπήρχε καν το όντισι, αν υπήρχε αυτό θα είχα κι εγώ! ;)
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
απλα ειναι μπερδεμενοι καποιοι......θελουν να φτιαξουν καμπυλες σε χωρους αρκετα προβληματικους που περαν των ακυρωσεων εχουν και χρονους πολυ εκτος....τι να την κανεις την καλη αποκριση αν οι χρονοι αποσυνθεσης δεν ....

οτι και ισοσταθμιση να βαλεις σε τετοιυς χωρους δεν θα κανει δουλεια......πρεπει ολοι να ασχοληθουν με τον χωρο τους οσο μπορουν και καλυτερη τοποθετηση τοu setup....εννοειτε πως ειναι δυσκολο ως ακατορθωτο σε εναν χωρο σαλονιου.

πρεπει πρωτα να μπορει να αξιοποιηθει στο επακρον το εκαστοτε setup και μετα να πας σε αναβαθμιση...
....μηπως ενας τρινοβ θα κανει δουλεια στον χωρο του ; ΟΧΙ, μια η αλλη θαναι, ψιλολεπτομερειες..

ας βαλει ενα subακι πρωτα για καλυτερη αποκριση σε χαμηλο και βλεπει....
....εγω στον χωρο του θα επαιρνα 2 κλειστα δυνατα subακια που ειναι πιο μαζεμενα ωστε να κανω την δουλεια μου και να μην φωναζουν στον χωρο οπτικα....
.......υψηλες εντασεις και με τετοιυς χρονους δεν μπορω να ακουσω εγω....θελω αναλυση και στην ενταση :D
εχω αντιμετωπισει και το αναποδο.....καλους χρονους λαθος setup - καλιμπραρισμα , τραγικο αποτελεσμα ...>:(

ειναι και περι ορεξεως μερικα πραγματα....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
εγω στον χωρο του θα επαιρνα 2 κλειστα δυνατα subακια
Για τα δύο μικρά, συμφωνώ. Άλλωστε αυτή είναι η γενική κατεύθυνση που δίνω σε όλο τον κόσμο, μικρά και πολλά, όχι ένα τέρας να βαράει στο γάμο του Καραγκιόζη...

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας για το πιο φτηνό ενεργό 10" της προκοπής, το πρισόνους. Κι όχι αδίκως. Κι όσοι το πήραν, πίνουν νερό στο όνομά του, δε διαψευτήκαμε για την πρόταση. 8-):fuckyou:

Για τα κλειστά όχι απαραίτητα. ;)

Απλώς χρειάζεται προσοχή στην επιλογή.
Κάθε χωρος έχει 3 συχνότητες προβληματικές, που προκύπτουν από τις 3 διαστάσεις του δωματίου ακρόασης.
Αυτό που πρέπει να κάνει ο υποψήφιος αγοραστής, είναι να επιλέξει σαμπ με τρύπα, που αυτή η τρύπα να μη συντονίζει σε συχνότητα προβληματική του χώρου του (και στα παράγωγα αυτών, στις αρμονικές).

Είναι αλήθεια τόσο απλό.

Αν τυχόν η συχνότητα συντονισμού της οπής ανάκλασης χαμηλών συμπίπτει με τα προβληματικά στάσιμα του χώρου, τον ήπιες, θα βουίζει το σύμπαν και δεν υπάρχει σωτηρία, ούτε με εκατοντάδες μπασοπαγίδες. :D

Αν απέχει, είσαι άρχοντας.8-)

Το ανωτέρω, ισχύει και για τον συντονισμό των κλειστών κουτιών. Σε μικρότερο βαθμό, αλλά ισχύει. ;)

μηπως ενας τρινοβ θα κανει δουλεια στον χωρο του ; ΟΧΙ, μια η αλλη θαναι, ψιλολεπτομερειες..
Όχι, καθόλου ψιλολεπτομέρειες. :fuckyou:

Η ισοσταθμιση του τρίνοβ είναι η μόνη που λύνει θέματα, χωρίς να γίνεται ζούφιο το μπάσο, χωρίς να χάνεται ατάκα, χωρίς να μειώνεται το σλαμ.

Η μόνη. Όσα ριβιού και να διαβάσεις, θα τη βρεις αυτή την επισήμανση. 8-)

Ως γνωστόν, όταν σε μια συχνότητα ο χώρος τα δίνει γερά, έχεις δηλαδή στάσιμα, τότε κει βουίζει άγρια, και όσο δυναμώνει η στάθμη, τόσο χειροτερεύει η κατάσταση, δεν υπάρχει σωτηρία.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, όλα τα προγράμματα ισοσταθμισης δεν έχουν άλλη επιλογή από το να ρίξουν τη στάθμη στη συχνότητα αυτή, ώστε να πέσει το πρόβλημα σε πιο χαμηλή στάθμη, χωρίς φυσικά να λύνεται το πρόβλημα ποτέ.

Η πτώση στάθμης της πηγής σε αυτή τη συχνότητα, δεν έρχεται ανώδυνα, διότι κάνει το μπάσο άμπασο εκεί. Ζούφιο, ψεύτικο, χωρίς πάντς και παλμό, χάνεται δηλαδή η κρουστική απόκριση του ηχείου.

Ε, στην ισοσταθμιση τρίνοβ, δε χάνεται. :o

Πως; Είναι μεγάλη υπόθεση, αλλά γίνεται. Δε γίνεται όμως με απλά φίλτρα... 8-)

Αυτό που δε γίνεται ούτε με τρίνοβ ούτε με τίποτα, είναι να έχει ομαλή απόκριση στην ευρεία θέση ακρόασης με χρήση ενός σαμπ. Αυτό είναι αδύνατο να συμβεί, βασικοί κανόνες, με ένα σαμπ δεν μπορείς να έχεις ομοιογενές μπάσο σε 2 ή 3 θέσεις ακρόασης, εντελώς αδύνατο. Σε 1 θέση, γίνεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Αυτό που πρέπει να κάνει ο υποψήφιος αγοραστής, είναι να επιλέξει σαμπ με τρύπα, που αυτή η τρύπα να μη συντονίζει σε συχνότητα προβληματική του χώρου του (και στα παράγωγα αυτών, στις αρμονικές).
και πώς ξέρουμε πού συντονίζει? μας το λέει κάπου ο κατασκευαστής? Ας πούμε ότι γνωρίζουμε στο χώρο ποιες είναι αυτές.
[DOUBLEPOST=1552215597][/DOUBLEPOST]
Για τα δύο μικρά, συμφωνώ. Άλλωστε αυτή είναι η γενική κατεύθυνση που δίνω σε όλο τον κόσμο, μικρά και πολλά, όχι ένα τέρας να βαράει στο γάμο του Καραγκιόζη...
Συμφωνούμε ότι είναι πολύ μεγάλο το ένα μεγάλο. αλλά τα μικρά πως θα μας βγάλουν τις στάθμες που θέλουμε?

έχουμε ένα sub 1000w - 3600w peak 80κιλά το οποίο βγάζει (cea 2010 116db στα 31hz) με τα μικρά των 200-300 και 20-30 κιλά watt πώς θα πιάσουμε αυτές τις στάθμες? τα κιλά τα αναφέρω για το μέγεθος της καμπίνας.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes: αντε παλι απτην αρχη, τρεις εντεκα,τρεις δωδεκα,τρεις δεκαπεντε και εντεκα...:lolsign:
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως
[DOUBLEPOST=1552220681][/DOUBLEPOST]Ας κάνουμε ένα διάλειμμα σήμερα για ουζάκι καφεδάκι να δούμε λίγο καρναβάλι και ξανά από το βράδυ επιστρέφουμε να σας διηγηθώ τη χτεσινή εμπειρία από το Mortal engines. ;)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Αν είναι να ακολουθήσεις τον τυφλοσούρτη των συμμετρικών τοποθετήσεων χωρίς πολλά-πολλά, χρειάζεσαι όμοια sub. (Και με δύο sub στην ίδια ευθεία, τα προβλήματα της διάστασης του πλάτους - απο τις τρεις που αναφέρει ο Ear - περιορίζονται πριν από την ισοστάθμιση, παίζοντας με την τοποθέτηση)

Αν σκοπεύεις να παιδευτείς χοντρά, με ασύμμετρες τοποθετήσεις, αποκοπές, στάθμες, καθυστερήσεις, φασικές διαφορές κλπ, και σκοπεύεις για παράδειγμα να ξοδέψεις 1500€ για δύο sub, τότε το χιλιάρικο+ πάει στο δυνατό και το πεντακοσάρικο- στο συμπληρωματικό. Δοκιμασμένο.
Για τρία, ακόμα πιο τολμηρή κατανομή, σε στυλ ~980/~350/~170
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Αν είναι να ακολουθήσεις τον τυφλοσούρτη των συμμετρικών τοποθετήσεων χωρίς πολλά-πολλά, χρειάζεσαι όμοια sub. (Και με δύο sub στην ίδια ευθεία, τα προβλήματα της διάστασης του πλάτους - απο τις τρεις που αναφέρει ο Ear - περιορίζονται πριν από την ισοστάθμιση, παίζοντας με την τοποθέτηση)
Η αλήθεια είναι ότι με 2 ίδια sub μπροστά δίπλα στα main(απόσταση 3 μέτρα), έχω εξαιρετική διασπορά. Αλλά με παραπάνω δίνει και το ..παραπάνω του.


Αν σκοπεύεις να παιδευτείς χοντρά, με ασύμμετρες τοποθετήσεις, αποκοπές, στάθμες, καθυστερήσεις, φασικές διαφορές κλπ, και σκοπεύεις για παράδειγμα να ξοδέψεις 1500€ για δύο sub, τότε το χιλιάρικο+ πάει στο δυνατό και το πεντακοσάρικο- στο συμπληρωματικό. Δοκιμασμένο.
Για τρία, ακόμα πιο τολμηρή κατανομή, σε στυλ ~980/~350/~170
Τολμηρή σκέψη αυτή. Θα μπορούσες να πεις λίγο περισσότερα για αυτό? Με ενδιαφέρει πολύ το σκεπτικό.
 



Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Kinky μου ακουγεται :p
Όλοι στο πονηρό το μυαλό σας μέρα που είναι.

Δεν νομίζω να τελειώσω τόσο ευκολα.:roflmao:
Από αύριο μετρήσεις ταπομένο να βρώ που έχει καλή απόκριση για να μπεί το δευτερο.

Που θα βρούμε μετρήσεις γιαυτο το xtz το 12-17 edge?

Το άλλο που σκεφτομαι είναι η καινούρια σειρά svs το sb3000
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ετσι, δοκιμασετο ταπωμενο να ξερεις που θα το βαλεις...
...μετα παρε οτι αντεχει η τσεπη σου.

τελειωσες, μια χαρα θασαι.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
...
toulou said:
" Αν σκοπεύεις να παιδευτείς χοντρά, με ασύμμετρες τοποθετήσεις, αποκοπές, στάθμες, καθυστερήσεις, φασικές διαφορές κλπ, και σκοπεύεις για παράδειγμα να ξοδέψεις 1500€ για δύο sub, τότε το χιλιάρικο+ πάει στο δυνατό και το πεντακοσάρικο- στο συμπληρωματικό. Δοκιμασμένο.
Για τρία, ακόμα πιο τολμηρή κατανομή, σε στυλ ~980/~350/~170 "


- Τολμηρή σκέψη αυτή. Θα μπορούσες να πεις λίγο περισσότερα για αυτό? Με ενδιαφέρει πολύ το σκεπτικό.
Εχει σχέση με μία θεο-καρα-οφφτόπικ συζήτηση που κατορθώσαμε να ξεκινήσουμε στη μέση νήματος... που έκραζε τις λάμπες! Γι' αυτό που ρωτάς, διαβάζεις κάπου μετά την μέση του ποστ #123, εδώ:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Λόλα-να-μια-Λάμπα-πάρτη-κι-ας-καίει-τζάμπα.168809/page-7#post-2373935
....
Τοποθετείς το καλό σου σαμπ εκεί που "ακούγεται καλύτερα". Επειδή μόνο του, λόγω δωματίου, δεν θα ακούγεται στρωτά αλλά με βουνά και χαράδρες, τοποθετείς κατάλληλα ένα δεύτερο σε αποστολή εξομάλυνσης της απόκρισης. Γι' αυτό δεν ειναι απαραίτητο ούτε να κατεβαίνει το ίδιο χαμηλά με το καλό, ούτε να έχει την ίδια ισχύ. Σαν τελική πινελιά βάζεις άλλο ένα που συνήθως μπορεί να είναι πολύ φθηνότερο.

Περισσότερα στα λινκ του ποστ #137, κυρίως αυτά που έχουν σχέση με Geddes, Gedlee :
https://www.avsite.gr/forum/threads/Λόλα-να-μια-Λάμπα-πάρτη-κι-ας-καίει-τζάμπα.168809/page-7#post-2374417
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.130
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top