Umik 1 - REW


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Η βασική ρύθμιση περιλαμβάνει.

1. Ηχεία small με το επιθυμητό cross (80)
2. Sub off
3. Στο rew use time reference (left)
4. Μέτρηση μια οκτάβα κάτω μία πάνω του cross (40-160)
5. Volume στο 0
6. Διαλέγουμε impulse. Ξεκινάμε με το left και μαρκάρουμε το αποτέλεσμα. (Κόκκινη διακεκομμένη γραμμή).
7. Μετράμε τα υπόλοιπα, στο τέλος ανοίγουμε το sub και μετράμε και αυτό.
8. παίρνουμε το left και όπως έχουμε πατήσει τι κόκκινη γραμμή πηγαίνουμε στο ηχείο που θέλουμε κρατάμε με alt και με δεξί κλικ αφήνουμε το κέρσορα πάνω στη κόκκινη γραμμή του αντίστοιχου ηχείου και μας εμφανίσει τη διαφορά σε ms - μέτρα - feet
9. προσθέτουμε ή αφαιρούμε τα μέτρα στον av και ξαναπαίρνουμε μέτρηση να δούμε αν πλέον συμπίπτουν οι κόκκινες γραμμές.

αυτό το τρόπο έχω ακολουθήσει.
[DOUBLEPOST=1550434573][/DOUBLEPOST]
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλα τα levels είναι μείον αρκετά dB.
ώστε στο volume 0 σε -31dbfs να έχουμε 75db
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
:rolleyes:Λαθος ,ειναι το σκεπτικο εξαρχης...νομιζεις οτι τα εχεις φερει ...τι μετρα και μεζουρες μετρας;:D
Κατσε θα σκασει μυτη ο karram ή ο Κhas να σου πουν τι συμβαινει...
έκαστος στο είδος του και ο Σοκο στην ακουστική και στα παπάκια :p Τι έγινε ρε ψυχή; Πόσα db έπιασε ο πάπιος; :p
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
έκαστος στο είδος του και ο Σοκο στην ακουστική και στα παπάκια :p Τι έγινε ρε ψυχή; Πόσα db έπιασε ο πάπιος; :p
Aστα καλαματιανα σπεσιαλιστα και απαντα εδω στο παιδι να το βοηθησεις γιατι εχει μπερδευτει να μαθουμε και εμεις...
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Aστα καλαματιανα σπεσιαλιστα και απαντα εδω στο παιδι να το βοηθησεις γιατι εχει μπερδευτει να μαθουμε και εμεις...
Καλαμάτα φορ έβα! Θα βάλει και 5G απ ότι διαβάζω!

Για να βοηθήσω το παιδί θα πρέπει να με προσκαλέσει στη Σύρο να του δείξω το βίντεο του Δόκτορος Τουλ που ομιλεί για την ματαιότητα των επεμβάσεων σε οικιακό χώρο. Αλλιώς προβλέπω να του φεύγει η γυναίκα, να τον βαράνε οι γείτονες (είναι και στενά εκεί στην Ερμούπολη), να ρίχνει τοίχους, να γεμίζει σκόνες και να το κάνει στο τέλος Σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη (από σαλόνι).

Με το παπί τι γίνεται; Το μέτρησες; Πόσα db η εξάτμιση και σε ποια συχνότητα βαράει; Προσοχή να είναι σε χαμηλή για να αρέσει!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
να του δείξω το βίντεο του Δόκτορος Τουλ που ομιλεί για την ματαιότητα των επεμβάσεων σε οικιακό χώρο.
Κατάλαβα :(:( με λίγα λόγια να αφήσω το audyssey και τα αποτελέματά του. Σε κάθε περίπτωση είσαστε όλοι ευπρόσδεκτοι ;)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.027
Κατάλαβα :(:( με λίγα λόγια να αφήσω το audyssey και τα αποτελέματά του. Σε κάθε περίπτωση είσαστε όλοι ευπρόσδεκτοι ;)
Καλέ μου φίλε, δεν είμαι ειδικός, μια πτωχοβιολογικό φυσικομαθηματικής έχω βγάλει, εδώ και 10ετίες. Όμως, η λογική μου μού λέει: Αφού "γυρίζεις τα κουμπιά" και προκαλείς μεταβολές, σίγουρα επεμβαίνεις στην ακουστική του χώρου. Αλλού είναι το θέμα. Μπορούμε εμείς που δεν το έχουμε σπουδάσει το αντικείμενο να κάνουμε σωστή δουλειά ή πρέπει να τα ακουμπήσουμε στον ειδικό? :dance::help:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Με λίγη ενασχόληση και μελέτη, μπορείτε όλοι να ρυθμίζετε την ισοσταθμιση, με αυτά τα consumer εργαλεία που έχουν φτιαχτεί για αυτήν ακριβώς τη χρήση, για ανθρώπους που δεν έχουν απαραιτήτως πτυχία και σπουδές ακουστικής.

Αλίμονο αν οι δυνατότητες των av consumer συσκευών ήταν μόνο για "ειδικούς"...

Απλώς θέλει ενασχόληση, τριβή με το αντικείμενο, χρόνο, και προφανώς θα γίνουν αρκετά ενδιάμεσα σφάλματα.

Αν θες να μην ασχολείσαι, κύριος, ή να ξεμπερδεύεις μια και καλή χωρίς να χάνεις χρόνο με πειραματισμούς και μετρήσεις, ε, πλήρωσε τον ειδικό καλιμπράτορα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Εγώ αυτό κάνω στην εικόνα. Κάθε που αλλάζω προβολέα, έρχεται ο μάστερ και τον στήνει. Και δε ξαναπειράζω τίποτα, όπως το άφησε, έτσι θα το πουλήσω να πάρω το επόμενο. Βαριέμαι να ασχοληθώ και να μάθω τα αναγκαία για να το καλιμπράρω μόνος μου, όπως και να αγοράσω τα απαραίτητα εργαλεία μετρήσεων, κι εκτιμώ και την πείρα του σε αυτό το θέμα. ;)

Στον ήχο, το'χω χόμπι... :D
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλέ μου φίλε, δεν είμαι ειδικός, μια πτωχοβιολογικό φυσικομαθηματικής έχω βγάλει, εδώ και 10ετίες. Όμως, η λογική μου μού λέει: Αφού "γυρίζεις τα κουμπιά" και προκαλείς μεταβολές, σίγουρα επεμβαίνεις στην ακουστική του χώρου. Αλλού είναι το θέμα. Μπορούμε εμείς που δεν το έχουμε σπουδάσει το αντικείμενο να κάνουμε σωστή δουλειά ή πρέπει να τα ακουμπήσουμε στον ειδικό? :dance::help:
Δεν αμφιβάλλω ότι ένας καλιμπρατορας θα έκανε το καλύτερο δυνατό. Σε κάθε περίπτωση όμως ασχολούμε γιατί μου αρέσει. Δεν έχω σπουδάσει το αντικείμενο πληροφορικάριος είμαι και εκ φύσεως μου αρέσει να μαθαίνω το αντικείμενο που ασχολούμε.

Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα τελευταία και έχω μάθει βασικούς κανόνες και προσπαθώ να τους εφαρμόσω. Πριν ένα χρόνο δεν είχα ιδέα τι είναι η οκτάβα και τώρα ασχολούμε με το πώς να φέρω χρονικά τα ηχεία.

Και απλά χρειάζομαι περισσότερες γνώσεις - βοήθεια ώστε να ερμηνεύσω τα αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Η βασική ρύθμιση περιλαμβάνει.

1. Ηχεία small με το επιθυμητό cross (80)
2. Sub off
3. Στο rew use time reference (left)
4. Μέτρηση μια οκτάβα κάτω μία πάνω του cross (40-160)
5. Volume στο 0
6. Διαλέγουμε impulse. Ξεκινάμε με το left και μαρκάρουμε το αποτέλεσμα. (Κόκκινη διακεκομμένη γραμμή).
7. Μετράμε τα υπόλοιπα, στο τέλος ανοίγουμε το sub και μετράμε και αυτό.
8. παίρνουμε το left και όπως έχουμε πατήσει τι κόκκινη γραμμή πηγαίνουμε στο ηχείο που θέλουμε κρατάμε με alt και με δεξί κλικ αφήνουμε το κέρσορα πάνω στη κόκκινη γραμμή του αντίστοιχου ηχείου και μας εμφανίσει τη διαφορά σε ms - μέτρα - feet
9. προσθέτουμε ή αφαιρούμε τα μέτρα στον av και ξαναπαίρνουμε μέτρηση να δούμε αν πλέον συμπίπτουν οι κόκκινες γραμμές.

αυτό το τρόπο έχω ακολουθήσει.
[DOUBLEPOST=1550434573][/DOUBLEPOST]

ώστε στο volume 0 σε -31dbfs να έχουμε 75db
@SOCO για να μη χαλάμε το άλλο νήμα.

Ακολουθώ τον παραπάνω οδηγό. Δεδομένο ότι το rt60 μου είναι μεγάλο, το αναφέρω γιατι μπορεί να παίζει ρόλο.

Τo front left με το left right τα βγάζει σε απόλυτη φάση.
Το sub και το center και αυτά τα μετράω και είναι ακριβώς μεταξύ τους.

Το θέμα είναι να έρθουν και τα 4 σε φάση. Για να γίνει αυτό στο sub και το center πρέπει να προσθέσω γύρο στο 1.5μ περισσότερη απόσταση. Δλδ από το 2.40 να πάει περιπού στα 4μ το center και το sub από 3μ στα 4.5μ περίπου. Πάντα σε reference ένταση η μετρήσεις.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Aς την, εκει μεσα αγκαλιτσες ειναι ολα ηχεια,τοιχοι ταβανια πατωματα,οτι σου βγαζει το αυτοματο σε μετρα ειναι σωστο,αυτα ειναι χρονοι,δεν ειναι μετρα και λαμβανει και ανακλασεις ,γκειν κλπ πραγματα που φυσικα δεν εχεις υπολογισει...:wink: αντε ξαναπιασε τη μεζουρα τωρα :p
εαν θες να το τερματισεις χειροκινητα, κοιτα σημειο κρος τι θα σου δωσει στην αποκριση συχνοτητας τη μεγιστη σταθμη ...μπορει και να μη χρειαστει τιποτε...μην το υποτιμας...
Αστα οπως τα εχει βγαλει τα μετρα και κοψε ραψε με το απ.Δεν ειναι ντιρακ,δεν κανει διορθωσεις επιμερους σε βυθισεις με φασικες μεταβολες χαμηλα μονο peq...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Και όλα αυτά στη θεση ακρόασης που τυχαίνει να βρίσκεται στο κέντρο δωματιου 6 * 4 * 3. Αν μετρήσω 20 cm αλλού εννοείται ότι τα βγάζει τελείως διαφορετικά.
[DOUBLEPOST=1552057877][/DOUBLEPOST]Αυτό έκανα τελικά. Όταν τα έφερνα φασηκά left right sub στο σημείο κρος είχα ακύρωση αντί για ενίσχυση
[DOUBLEPOST=1552058025][/DOUBLEPOST]Είναι σε διαφορετική ένταση αλλά αυτή είναι η συμπεριφορά.

και εδώ είναι avarage left με τους μαμά χρόνους και αφού τα έφερε με impulse. Φαίνεται η βύθιση στο σημείο cross

221061_82362b0201fc76b075bea49dfe064df5.jpg
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes:Ποιο αυτο ακριβως οταν τα εκανε μονος του χειροκινητα,θεωρωντας λαθος το αυτοματο.:D
Eπειδη δεν τα ειχες φερει γιαυτο ακυρωνες ,καλα στα εβγαζε,στο ειπα...το νου σου :fuckyou:
Οι θεσεις που τοποθετεις για να παρει μετρησεις,δεν ειναι για να βγαλει μεσο ορο οπως μπορει να πιστευουν οι περισσοτεροι,αλλα για να αντιληφθει τον χωρο σου καλυτερα..να τον φωτογραφισει....το μικ στην μπροστινη σειρα καλο ειναι να μπαινει οχι στην ιδια ευθεια υψομετρικα αλλα αρκετα χαμηλοτερα....
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
το μικ στην μπροστινη σειρα καλο ειναι να μπαινει οχι στην ιδια ευθεια υψομετρικα αλλα αρκετα χαμηλοτερα....
Αυτό δε το έχω κάνει ποτέ. Στο ίσιο ύψος τοποθετώ και με απόσταση 50 πόντους αριστερα και δεξιά και 50 πόντους μπροστά και πίσω.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Χαμηλα δε θα αλλαξει κατι ,μεσουψηλα κατεβασε το 20εκατοστα.Πως το στερεωνεις; ο ηχος μπορει και να μεταδοθει ποιο γρηγορα μεσω του πατωματος-σκελετο μικ αντι αερα ποτε δεν ξερεις...πως θα το καταλαβει; :fuckyou:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Χαμηλα δε θα αλλαξει κατι ,μεσουψηλα κατεβασε το 20εκατοστα.Πως το στερεωνεις; ο ηχος μπορει και να μεταδοθει ποιο γρηγορα μεσω του πατωματος-σκελετο μικ αντι αερα ποτε δεν ξερεις...πως θα το καταλαβει; :fuckyou:
Εχω πάρει τρίποδο. Και πάτωμα είναι πλακάκι αλλά έχω χαλιά.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Εσυ θελεις μαζεμενα sub και δυνατα....η πετας το μπαουλο ρημαδι και παιρνεις 2 κλειστα με 2kw peak το καθενα(ενα μπροστα και ενα εκει που εχεις τα πισω ηχεια ) η κρατας το ρημαδι και παιρνεις αλλο ενα για πισω....

αφηνεις το audyssey να τα φτιαξει ολα, κανεις την house curve που γουσταρεις με το app και απολαμβανεις..;)
....και ασε τον dimi να λεει, τωρα μαθαινει και αυτος και τα εχει μπερδεμενα :D

απλα πραγματα χωρις να πειραξεις κατι εκτος απο σταθμη sub και κρος των ηχειων απο 80-110hz.;)

χωρις app το γραφημα η 5δα μου .....οτι εκανε το audyssey ;)

ssssssss.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Το ανωτέρω γράφημα απόκρισης, είναι προς αποφυγήν.

:p
Αν μετρήσω 20 cm αλλού εννοείται ότι τα βγάζει τελείως διαφορετικά.
Να μετράς κι αλλού.
Δεν έχει καμία σημασία να παίζει μια όμορφη καμπύλη σε ένα σημείο στο χώρο, εκτός κι αν μπορείς σε αυτό το σημείο να χωρέσεις τα 2 σου αφτιά.:D

Οι μέσοι όροι απόκρισης καλό είναι να ακολουθούν την τάργκετ κερβ, αλλά η τάργκετ κερβ οφείλει να ακολουθεί ταυτόχρονα και την γραμμή των χρόνων αντήχησης.

Όλες αυτές οι γραμμές, χωρίς σωστό στεπ ρισπονς, είναι γραμμές στην άμμο δίπλα στο κύμα...

Πρώτα απ'όλα τη φάση ανάμεσα στα ηχεία, μετά κοιτάς χρόνους αντήχησης, μετά κοιτάς γραμμές και χωρίς να σταματήσεις να κοιτάς τους χρόνους, το ένα μάτι στους χρόνους, το άλλο στις γραμμές, και γραμμές μέσο όρο, όχι σε σημείο...

Τίπ : τη φάση μέτρα την σε νίαρφιλντ. Όσο πιο κοντινές αποστάσεις μπορείς. Να βγει εκτός ο χώρος, όσο γίνεται.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.684
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top