ΑΓΟΡΑ DAC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
τα ιδια λεει και η δικιά μου.
Σου είπε και σένα να κάνεις το σαλόνι στούντιο;
[DOUBLEPOST=1552603186][/DOUBLEPOST]
Εγώ για παράδειγμα όταν είπα ότι θέλω να φτιάξω dedicated η γυναίκα μου μου είπε όχι ....
Μου είπε ...
θα κλείνεσαι εκεί μέσα και θα σε χάνουμε.( η γυναικα και τα παιδιά μου.)
Γιατί; Δεν θα την άφηνες να μπαίνει μέσα; Θα είχες και πορτιέρη;
 



Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ωραία τα γομάρια, γουστάρω, πάρε σύνολο 7 ίδια, εκεί να δεις τι γίνεται! ;)
:lol::lol::lol::lol::lol:
Θα μας πεθάνεις βρε EAR...μιλάμε έχω λιώσει απο τα γέλια!!!
Ξέχασες βέβαια και 4 mb2 που θα χρειαστεί για τα atmos.

Στο σαλόνι τα έχει ο άνθρωπος βρε.

Βέβαια αν υπήρχε ο κατάλληλος χώρος για ένα τέτοιο σεταπ, το αποτέλεσμα θα ήταν από αλλο πλανήτη.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εμένα κατάλληλο μου φαίνεται το σαλονι.

Απλώς να βάλει τη θέση ακρόασης στο κέντρο του κύκλου των 7 όμοιων ηχείων.

Κι άντε γεια.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Τα πιτσικολάκια τα μικρά τι ρόλο παίζουν; Γιατι δεν τα πουλάς;
Από οτι φαντάζομαι λόγω κεντρικού, μάλον έχει πολυκάναλο με τα μικρα, και δικάναλο με τα μεγάλα.
 
  • Like
Reactions: PMC


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Αυτά τα μεγάλα pmc, με την “βάση” τους, σαν πολύ ψηλά δεν το έχουν το μιντ και το τουίτερ;

Πως μετράνε;
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Η σύγκριση θα είναι για γέλια.
Παρ΄ ότι το μικρό εξάιντσο της PMC έχει πολύ καλή απόδοση για το μέγεθος του(τυγχάνει να είμαι κάτοχος), απέναντι στα δύο δωδεκάιντα του μεγάλου αδερφού, μόνο ως midrange θα μπορούσε να σταθεί.
[DOUBLEPOST=1552608705][/DOUBLEPOST]
Αυτά τα μεγάλα pmc, με την “βάση” τους, σαν πολύ ψηλά δεν το έχουν το μιντ και το τουίτερ;

Πως μετράνε;
Ναι είναι πράγματι ανορθόδοξη η θέση των μεγαφώνων αλλά φάνταζομαι η pmc θα έχει κάνει τα μαγικά της.
 
  • Like
Reactions: PMC



VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Επιτελους κανονικα ηχεια ρε φιλε. Πηξαμε στα μικρα με τον μεγαλο ηχο. Αναβιωσαμε το Χαιτεκ του 1995 με το παγκοσμια αποτυχημενο φορμα που μονο σκοπο ειχε να πουλησει η μαντριγκαλ περισοτερους τελικους. PMC και τα μυαλα στα καγκελα. Στηριζω.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στο κάτω κάτω, πρόκειται για χόμπυ απαιτήσεων (οικονομικών), και προφανώς για να έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα η σχετική οικονομική άνεση ειναι προαπαιτούμενο. Κατα καιρούς μάλιστα βλέπουμε συμπεριφορές μελών που περηφανεύονται για τα πανάκριβα πυθωνοκαλώδια και τα καλογυαλισμένα πικάπ λέγοντας πως κάποιοι τα κατακρίνουν επειδή δεν μπορούν να τα αποκτήσουν, και πως “οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κανει κρεμαστάρια”. Δεν μπορώ να δεχθώ λοιπόν πως αυτοί οι λεφτάδες ζουν σε δυαράκι διαμέρισμα, και δεν έχουν την δυνατότητα για αποκλειστικό χώρο ακρόασης-θέασης-διασκέδασης. Με τέτοια πανάκριβα καλώδια σε διαμερισματάκι; Μήπως κάτι κάνουν λάθος;:D
Επειδή στο παρελθόν έχω εκφραστει έντονα σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις και έχω χρησιμοποιήσει και την έκφραση για την αλεπού, επίτρεψέ μου: Αρχικά, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος λεφτάς για να έχει ένα αρκετά καλό και αναλυτικό σύστημα. Δεν χρειάζεται να είναι λεφτάς για να αποκτήσει και ένα λίγο πιο ακριβό καλώδιο. Το όποιο σύστημα και τα όποια συνοδά, σίγουρα δεν είναι κάτι για τα οποία αξίζει κάποιος να καμαρώνει ή να κοκκορεύεται ( δεν ανήκω σε αυτή τη κατηγορία, ελπίζω να έχει γίνει αντιληπτό ). Όταν όμως κάποιοι έρχονται σε μια συζήτηση και για να ικανοποιήσουν τη δική τους ανάγκη για επιβεβαίωση σου λένε ότι όλα όσα ακούς, τα φαντάζεσαι, τότε είναι που ανάβουν μερικά λαμπάκια. Και όταν τους ρωτάς "ποιες είναι οι αναφορές σου", είτε αποφεύγουν την απάντηση, είτε σου πετάνε μια δήθεν επιστημονική γνώση, είτε σου λένε ότι ακούνε απο ολοκληρωμένα ενισχυτάκια που καλά κάνουν τη δουλειά τους μεν, αλλά έχουν τσακωθεί με την έννοια της ανάλυσης. Εκεί λοιπόν, είτε πας πάσο ( έχω επιλέξει να πηγαίινω πάσο πια ), είτε τους χτυπάς την ημιμάθεια ή την αμάθεια στη μάπα και τους παραπέμπεις σε ακρόαση με τη βοήθεια ενός καλοστημένου συστήματος, μπας και αποκτήσουν κάποιες αναφορές και αναθεωρήσουν τις απόψεις τους για να γίνει ένας σωστός διάλογος.
Και πίστεψέ με, δεν θα με χάλαγε καθόλου να πούλαγα τα KS1016 και τα 8TC προκειμένου να έκανα ένα room treatment με τα περίπου 800€ που θα τσίμπαγα απο τη πώληση. Έλα μου όμως που το σύστημά μου παίζει σαφώς καλύτερα με αυτά και ως σύνολο αποτελούν μια καλή βάση για όταν - σύντομα ελπίζω - περιποιηθώ κι εγώ το χώρο μου... Αν θέλεις, να σου γράψω και τις δοκιμές που έκανα με λιγότερο ακριβά καλώδια, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να σας κουράσω με τέτοιες λεπτομέρειες.

Edit: Sorry για το οφτόπικ.
 
Last edited:


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
είτε τους χτυπάς την ημιμάθεια ή την αμάθεια στη μάπα και τους παραπέμπεις σε ακρόαση με τη βοήθεια ενός καλοστημένου συστήματος, μπας και αποκτήσουν κάποιες αναφορές και αναθεωρήσουν τις απόψεις τους για να γίνει ένας σωστός διάλογος.
Δηλαδή το αντίθετο της ημιμάθειας και της αμάθειας είναι οι προσωπικές δοκιμές και τα υποκειμενικά συμπεράσματα που εξάγονται από αυτές?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δηλαδή το αντίθετο της ημιμάθειας και της αμάθειας είναι οι προσωπικές δοκιμές και τα υποκειμενικά συμπεράσματα που εξάγονται από αυτές?
Όσο υποκειμενικά μπορεί να είναι τα συμπεράσματα που αφορούν σε εύκολα ακουστές διαφοροποιήσεις του τελικού αποτελέσματος.
[DOUBLEPOST=1552647012][/DOUBLEPOST]Και πρόσεξε: Δεν κάνω σύγκριση ανάμεσα στο τί είναι καλύτερο, tuning του χώρου ή tuning του ίδιου του συστήματος. Με απασχολεί το τί είναι το καλύτερο στο σύνολο. Ασπάζομαι τα περί περιποίησης του χώρου. Δεν θα πω ποτέ ότι ένα καλώδιο υπερτερεί έναντί της περιποίησης. Αλλά με απασχολεί ιδιαίτερα το όσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα. Ο φροντισμένος χώρος με ένα σύστημα που μπορεί να παίξει όσο το δυνατόν καλύτερα. Άρα, fine tuning σε όλους τους τομείς.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ο οποιοσδήποτε έχει ένα σύστημα δυνατοτήτων όχι απλά για να ακούει μελωδία, αλλά και λεπτομέρειες του προγράμματος, υποθέτω.
 




Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top