Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
είναι η πρώτη φορά που προσπάθησα να κάνω συνδρομή και μου δόθηκε ένας μήνας free αφού παρότι έδωσα τα στοιχεία πιστωτικής δεν αφαιρέθηκε το ποσό η τουλάχιστον όχι άμεσα " τώρα όσο αναφορά τη ποιότητα σίγουρα είναι καλή απλά το pickup έχει πιο γλυκό ήχο το βασικό πρόβλημα όμως, είναι άλλο, δηλαδή, σχεδόν σε κάθε αρχείο κάνει μια στιγμιαία διακοπή αυτό δεν συμβαίνει στα αρχεία εικόνας ήχου και για να σας προλάβω αυτό δεν συμβαίνει όταν η αναπαραγωγή γίνεται μέσω άλλου φορέα youtube etc. " χρησιμοποιώ το arcam r dac.
Αν παιζεις μεσω pc και usb δοκιμασε να αλλαξεις ρυθμισεις δειγματοληψιας του ντακ
Εφοσον με εικονα δεν εχεις θεμα τοτε δεν ειναι θεμα tidal αλλα του ντακ η ρυθμισεων του υπολογιστή .
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
στο ντακ δεν μπορώ να αλλάξω κάτι είναι το παλιό της arcam νομίζω ότι από τη θύρα usb έχει ποιότητα cd 16 44 και όχι 24 96 τέλος πάντων ίσως από τον υπολογιστή γίνει κάτι" ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
[DOUBLEPOST=1554644946][/DOUBLEPOST]άλλαξα στον υπολογιστή την δειγματοληψία μέσω usb σε κοινόχρηστη κατάσταση από 24 96 σε 24 44.1 και θα δείξει.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Το θεμα αυτο το ειχα με ενα mf v90 και το εκανε οταν εβαζα απο τη συλλογη μου καποια κομματια . Δεν γινοταν παντα μονο σε μερικα αρχεια Δοκιμασε και σε αρχεια με αλλη κωδικοποιηση mp3 aac κλπ
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
τελικά με ανάλυση δειγματοληψίας 24/44.1 από τον υπολογιστή δεν έχω πλέον διακοπές μόνο που ο ήχος έγινε λίγο πιο σκοτεινός αλλά σταθερός ευχαριστώ για τη συμβουλή.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλησπερα , αναζητω λιστες στο spotify με πολυ καλες εγγραφες, ποιοτητα σε house / deep house που τις βαζω εν ωρα εκγυμνασης . Οποιος γνωριζει ας βοηθησει , ευχαριστω πολυ!!!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Να κάνω κι εγώ μία κάπως σχετική ερώτηση αφού υπάρχει το νήμα. Αν αγοράσω το premium του spotify θα μπορώ να ακούω ένα άλμπουμ ολόκληρο, με τη σειρά των κομματιών και μόνο αυτά? Γιατί τώρα στο free που δοκίμασα μου παίζει τα κομμάτια shuffle και μάλιστα προσθέτει κι άλλα από μόνο του σα λίστα. Μιλώ για την android εφαρμογή.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
201
Να κάνω κι εγώ μία κάπως σχετική ερώτηση αφού υπάρχει το νήμα. Αν αγοράσω το premium του spotify θα μπορώ να ακούω ένα άλμπουμ ολόκληρο, με τη σειρά των κομματιών και μόνο αυτά? Γιατί τώρα στο free που δοκίμασα μου παίζει τα κομμάτια shuffle και μάλιστα προσθέτει κι άλλα από μόνο του σα λίστα. Μιλώ για την android εφαρμογή.
Εννοειται. Κανονικοτατα
 

P

PMC

Guest
Επειδή έχω αναφερθεί παλιότερα στη διαφορα ανάμεσα σε Spotify και tidal υπέρ του Spotify θα ήθελα να διευκρινίσω πως μετά από σύγκριση που έκανα το tidal είναι με μεγάλη διαφορα καλύτερο .

Στο Spotify έχεις την εντύπωση πως ψαλιδίζουν τα πρίμα ( το καταλαβαινεις αμέσως αυτό μόλις αλλάξεις από το ένα στο άλλο ) και τα μπάσα δεν έχουν τον όγκο και τον έλεγχο που έχουν στο tidal.

Ποικιλία μεγαλύτερη το Spotify. Πολύ καλό ραδιόφωνο τραγουδιού. Εύκολες λίστες και πιο καλή ανακάλυψη μουσικής .

Πιο καλά ηχος το tidal.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ποικιλία μεγαλύτερη το Spotify. Πολύ καλό ραδιόφωνο τραγουδιού. Εύκολες λίστες και πιο καλή ανακάλυψη μουσικής .
Εξαιρετικό feature του Spotify και το offline mode.
Κατεβάζεις όσα άλμπουμς θες , αναλόγως πάντα της χωρητικοτητας του κινητού σου ή της έξτρα κάρτας μνήμης που όλοι σχεδόν βάζουμε, και ακούς μουσική από το Spotify στο δρόμο χωρίς να κάνεις χρήση των data που έχεις διαθέσιμα.
Δεν ξέρω αν το Tidal έχει κάτι ανάλογο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Στο Spotify έχεις την εντύπωση πως ψαλιδίζουν τα πρίμα..
Πολύ όμορφα το παρουσίασες!
Δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά είσαι πολύ κοντά.
Από τα PCM σου το άκουσες αυτό κι έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα;
 


P

PMC

Guest
Πολύ όμορφα το παρουσίασες!
Δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά είσαι πολύ κοντά.
Από τα PCM σου το άκουσες αυτό κι έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα;
Ναι .
Και ενώ παλιότερα δεν γινόταν αντιληπτό ,τώρα με ενοχλεί κιόλας :p
[DOUBLEPOST=1558154650][/DOUBLEPOST]Με το aurender μπόρες να κατεβάζεις από το tidal ολόκληρο τoν δίσκο και να τον τοποθετείς σε λίστες ανάλογα ....αλφαβητικά η με βάση την ημερομηνία που το καταβάσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις ιντερνετ κατά την ακρόαση .


416FECC9-D14E-41E1-82F3-1E8665CA5AF7.jpeg
 


P

PMC

Guest
Τι άλλαξε;

Οταν άκουγα με τα προηγούμενα ηχεία spotify και χωρίς να συγκρίνω με tidal δεν μπορούσα να καταλάβω κάτι κακο!
Τώρα οταν ακούς το ίδιο τραγούδι μια σε spotify και μετα σε tidal υπάρχουν διαφορες που γίνονται αμέσως αντιληπτές !
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οταν άκουγα με τα προηγούμενα ηχεία spotify και χωρίς να συγκρίνω με tidal δεν μπορούσα να καταλάβω κάτι κακο!
Τώρα οταν ακούς το ίδιο τραγούδι μια σε spotify και μετα σε tidal υπάρχουν διαφορες που γίνονται αμέσως αντιληπτές !
Μήπως άλλαξες και καλώδια ρεύματος? :p:p:p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ε, με τα τομάρια τα PMC, δύσκολα να σου ξεφύγει κάτι...

Στα παλαμάκια, σε χειροκροτήματα, θα ακούσεις τη μεγαλύτερη διαφορά στα πρίμα που λες.

Στο μπάσο διέκρινες τη διαφορά μονοφωνικού και στερεοφωνικού μπάσου. Είναι διαφορά όμοια με το βινύλιο, όπου επίσης είναι μονοφωνικά τα μπάσα.

Χωρίς τα PMC πάντως, κι αν δε σου έχει καρφωθεί στο μυαλό (σημαντικότερο, είμαι βέβαιος), δεν τίθεται θέμα, ακούς άριστα τη μουσικουλα σου, όπως το είπες. ;)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οπότε ερχόμαστε σε αυτό που φωνάζει ο αφτχιας εδώ και καιρό.
Στο 80% των συστημάτων/χώρων, το Spotify είναι όχι απλά επαρκές, αλλά too much σε σχέση με τις δυνατότητες τους.
Στο υπόλοιπο 20%(ισως λέω και πολύ), έχει νόημα να συζητήσουμε για την ηχητική ανωτερότητα του tidal..
Αλλά για συστήματα όπως το δικό μου πχ, Spotify rules!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Είπαμε ότι το Spotify είναι μια τεράστια μουσική βιβλιοθήκη, που δυστυχώς το TIDAL δεν είναι! Αυτό πληρώνεις στο spotify και όχι για να πάρεις την υψηλότερη ποιότητα αναπαραγωγής. Αν θες ποιότητα αναπαραγωγής ακούς προσεγμένες ηχογραφήσεις σε CD (ή σε 24bit αρχεία).
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top