Γίνεται, που γίνεται, ας γίνει σωστά


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
δεν σου αρκούν 70+ για να στήσεις σύστημα υψηλοτατων προδιαγραφών σε 25τ.μ.?
Κάποιοι εν Ελλάδι, έχουν πάρει τον μεγάλο προβολέα της Sony, της jvc, κλπ.

Κάποιοι δηλαδή, έχουν δώσει μόνο για τον προβολέα αυτά τα λεφτά.

Το ερώτημα δεν είναι τι αρκεί σε μένα ή στον Ζιζίκο, αν πχ στο θέμα του προβολέα μόνο, μας αρκεί ένας προβολέας των 1500€ η των 3.500€ ή των 5.500€ ή των 10.000€+.

Γιατί ο Λογκέο έχει πιο ακριβό προβολέα από μένα, εγώ πιο ακριβό από τον ντιμιφουτ, ο ντιμιφουτ πιο ακριβό από τον Τέμη, κι ο Ζιζίκος βλέπει και γελάει.

Και είναι πολλοί αυτοί που έχουν προβολέα ακριβό, όχι 2 και 3.

Και το πανί; Στιούαρτ έχω γω. Στιούαρτ έχει ο ντιμιφουτ. Έχει και πιο φτηνές, και πιο ακριβές. Η δικιά μου οθόνη, κοστίζει πιο πολύ από τον προβολέα πολλών άλλων φίλων.

Και είναι χειροκίνητη...

Δηλαδή, μην επιμένετε. Κόστος. Να βγει το κόστος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Όταν άνοιξε το thread σκέφτηκα "σε πόσα λεπτά θα ξεπεράσει το budget τα 100.000€", αλλά εδώ θα φτάσουμε εκατομμύριο. :D
και ακόμα δεν ασχοληθήκαμε με λεπτομέρειες :laugh:
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Εννοείται οτι δεν μιλάμε για προβολέα του δεκαχίλιαρου.
Μιλάμε για επιλογή εξοπλισμού μεσαίας κατηγορίας.
Άλλωστε ο Τέμης είπε οτι οι πελάτες του δεν είναι σαν εμάς.
Έχουν δηλαδή πιο νορμάλ απαιτήσεις.

Ακόμα και αν είναι πολύ πλούσιοι οι άνθρωποι, αυτό που έχει σημασία είναι το ποσό που έχουν την διάθεση να δώσουν για το συγκεκριμένο προτζεκτ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Κανένα μέτρο δεν έχει χαθεί.

Ο κάθε αγοραστής έχει το δικό του μέτρο, ανάλογα με τις οικονομικές του δυνατότητες.

Έτσι, άλλος αγοράζει σπίτι με 70.000€ κι άλλος με 1,5 εκ ευρώ, άλλος αυτοκίνητο με 3.000€ κι άλλος με 90.000€.

Και όλα είναι λογικά. Τόσα λεφτά έχει, τέτοιο αυτοκίνητο θα πάρει.

Επί της ευκαιρίας, ο πελάτης του Τέμη είναι στην κατηγορία των εκατομμυρίων...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
ε τότε τι μας αγχώνεις? :p:lol:
Διότι δε θα διαχειριστώ εγώ τα δικά του εκατομμύρια, και πολύ πιθανό να μη διαθέτει για χομ σινεμά πάνω από 10-20 χιλιάρικα, ασχέτως αν δίνει αλλού άπειρα λεφτά, καθώς ούτε γνωρίζει το χομ σινεμά ούτε τον πολυενδιαφερει πιθανώς η ύπαρξή του. ;)

Άρα. Κόστος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Διότι δε θα διαχειριστώ εγώ τα δικά του εκατομμύρια, και πολύ πιθανό να μη διαθέτει για χομ σινεμά πάνω από 10-20 χιλιάρικα, ασχέτως αν δίνει αλλού άπειρα λεφτά, καθώς ούτε γνωρίζει το χομ σινεμά ούτε τον πολυενδιαφερει πιθανώς η ύπαρξή του. ;)

Άρα. Κόστος.
του λείπει η συγκίνηση της εμπειρίας8-)

οπότε τον παίρνετε χεράκι χεράκι και τον πάτε μια βόλτα από Μιχάλη και εσένα...καvλώνει.... και παίρνετε και ποσοστά :party::laugh:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μονο 30 τμ για το χομπυ? Ας το κανει κοτετσι! Κι εμεις σπαζοκεφαλιάζουμε να τα χωρεσουμε όλα. Αν ακουει και τιποτα σκυλάδικα, θα θελει μονο εντασεις. Ας παρει PA
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
κατασκευη 2 δρομο με καλο 8αρι και καλο τουιτυ + fa502
ρυθμιση σε "ανηχοικες" (το κατα δυναμην) , κατασκευη σε 11 κομματια (7.4.4 δεν ειπαμε;) και τοποθετηση εντοιχισμενο

κατασκευη sub με 12αρι και fa502 (γεφυρομενο) , τεμαχια 4 εντοιχισμενα

μεγαλος nad για προ με dirac και για εικονα καντε οτι θετε δε με απασχολει.

τα παραπανω νομιζω οτι θα ξεπερασουν τα 35000 και μπορουν να γινουν υποχωρησεις αρκετες να παμε κατω απο 25000 αλλα φανταζομαι δεν ειναι θεμα.
μιλαμε για 15 καναλια , υπαρχουν λυσεις και με 1000-1500 τεμαχιο υπαρχουν και με 10000, αλλα πιστευω οτι με 2000 χονδρικα μπορεις να κανεις πολυ καλη δουλεια (λογω ποσοτητας και επαναλλειψημοτητας, αφου ουσιαστικα ο κατασκευαστης πρεπει να φτιαξει ενα sub και ενα δορυφορο και να τα ρυθμισει μια φορα)

θα προκυψει ενα συστημα αρκετα ευκολο στον χειρισμο και με πολυ καλα υλικα.
 

Μηνύματα
3.045
Reaction score
10.106
Προσωπικά θα επιμείνω στο θέμα κόστους.

Ναι μεν δομικά δεν υπάρχει πρόβλημα κόστους, όσον αφορά τοιχοποιία και τα συναφή, αλλά για να γεμίσει με audio video εξοπλισμό υψηλών προδιαγραφών, το κόστος εκτοξεύεται εύκολα σε επίπεδα αξίας μιας μεζονέτας πραγματικά μεγάλης, όχι αστεία.

Αυτά τα χομ σινεμα που βλέπουμε σε φωτογραφίες και μας τρέχουν τα σάλια, ανήκουν σε κοστολόγια ανώτερα τυπικής μεζονέτας 500τμ.

Η δε ηχητική φροντίδα του χώρου, πέραν των μετρήσεων (προφανώς από επαγγελματίες με συγκεκριμένα κοστολόγια) έχει υλικά και τοποθέτηση, με κόστος εύκολα περί τα 5-10.000€.

Οπότε, αγαπητέ μου φίλε Τέμη, καθόρισε κοστολόγιο.

Ουδέποτε μίλησα για σύστημα τέτοιας αξίας.
Μίλησα για απεριόριστο μπατζετ στα οικοδομικά. Έχει διαφορά.
Μη μπερδεύεστε.

Η υποδομή θα γίνει τώρα , ώστε να παίζει αξιοπρεπέστατα ένα σύστημα πχ των 25Κ και αν θελήσει αργότερα να παίζει τέλεια ας δώσει και 250Κ , όπως λες.
Τρώγοντας έρχεται η όρεξη. ;)
[DOUBLEPOST=1555586964][/DOUBLEPOST]
Ας μας πει ο Τέμης κοστολόγιο.

Διότι τα 100, είναι μια σοβαρή βάση, αλλά όχι για το τέλειο, για απλά πράγματα...

Αν αφαιρέσουμε κοστολόγια μελέτης, μετρήσεων, ηχητικής φροντίδας, φωτισμού, πολυθρόνας, καλωδιώσεων, βάσεων, κλπ κλπ κλπ περιφερικών, αρχίζουν να φαίνονται λίγα....

Οπότε, θέλει ένα λογικό καταμερισμό πόρων είτε σε μηχανήματα, είτε σε εξοπλισμό ξενοδοχειακό, είτε σε λοιπές πολυτέλειες, είτε σε μετρήσεις και επώνυμους όμορφους διαχυτές.


Το παράδειγμα των 25Κ εινσι ενδεικτικό και προφανώς θα είναι μεγαλύτερο το μπατζετ, εννοείται ότι η υποδομή και η διακόσμηση και τα Επιπλα είναι έξτρα ποσό. όχι όμως και 250Κ. :o
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Για το απολύτως χαμηλότερο δυνατό κοστολόγιο, για νορμάλ οικιακό εξοπλισμό, για ακροάσεις σε νορμάλ στάθμες, η λύση που έχω προτείνει είναι γνωστή.

Περί τα 11.000€ βγαίνουν τα ηχεία από την οικονομική επιλογή της πρισόνους, συν κοστολόγια για βάσεις και καλωδιώσεις, δηλαδή άλλο 1,5 χιλιάρικο.
Βάλε κι ένα NAD κι ένα Panasonic ή Oppo player, δηλαδή 2,5 χιλιάρικα ακόμα, κι είμαστε στα 15 για ήχο.

Για προβολέα, θα προτείνω τον οικονομικό 4k της Sony, στα 5.000€, και πανί σταθερό Stewart, που μαζί με ένα μηχανισμό και καλώδια και μασκινγκ, και τα συναφή, έχουμε σύνολο περίπου 10.000€.

Άρα ο εξοπλισμός είναι στα 25.000€ περίπου, με επικέντρωση στην εικόνα και οικονομικά στον ήχο.



Μετρήσεις Καραμπατζάκης, αμοιβή γνωστή.
Υλικά διάχυσης για ταβάνι και τοίχους, γύρω στα 7-8.000€ για επώνυμα προϊόντα.
Το πακέτο είναι ένα δεκαρικο χονδρικά, μαζί με το τελικό καλιμπράρισμα εικόνας και ήχου (καστρουνής).

Άρα πάμε στα 35 χιλιάρικα περίπου το συμμαζεμένο σενάριο.

Από την άλλη, ξέρω ωραίο προβολέα με 40 χιλιάρικα.. ;)
Επίσης ξέρω ηχείο υπέροχο στα 40 χιλιάρικα το τεμάχιο! :p
του λείπει η συγκίνηση της εμπειρίας8-)

οπότε τον παίρνετε χεράκι χεράκι και τον πάτε μια βόλτα από Μιχάλη και εσένα...καvλώνει.... και παίρνετε και ποσοστά :party::laugh:
Δεκτό.
Είναι θέμα του Τέμη να το διαχειριστεί κατά το δοκούν.

Στην τοιχοποιία δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, πέραν μιας γυψοσανίδας όλ οβερ, παντού.

Εντοιχισμός σε αυτά τα κοστολόγια δε παίζει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Εντοιχισμός σε αυτά τα κοστολόγια δε παίζει.

μπορείς να το εξηγήσεις?
σε τι ανεβάζει το κόστος ο εντοιχισμός?:idk:
σχεδόν ίδιες γυψοσανίδες...με σχεδόν ίδιο σκελετό...απλά με παραπάνω πετροβάμβακα
 

Μηνύματα
3.045
Reaction score
10.106
Όταν άνοιξε το thread σκέφτηκα "σε πόσα λεπτά θα ξεπεράσει το budget τα 100.000€", αλλά εδώ θα φτάσουμε εκατομμύριο. :D

Κυριοι
Κάτω τα φλαπς
Προσγειωθείτε.
Για το απολύτως χαμηλότερο δυνατό κοστολόγιο, για νορμάλ οικιακό εξοπλισμό, για ακροάσεις σε νορμάλ στάθμες, η λύση που έχω προτείνει είναι γνωστή.

Περί τα 11.000€ βγαίνουν τα ηχεία από την οικονομική επιλογή της πρισόνους, συν κοστολόγια για βάσεις και καλωδιώσεις, δηλαδή άλλο 1,5 χιλιάρικο.
Βάλε κι ένα NAD κι ένα Panasonic ή Oppo player, δηλαδή 2,5 χιλιάρικα ακόμα, κι είμαστε στα 15 για ήχο.

Για προβολέα, θα προτείνω τον οικονομικό 4k της Sony, στα 5.000€, και πανί σταθερό Stewart, που μαζί με ένα μηχανισμό και καλώδια και μασκινγκ, και τα συναφή, έχουμε σύνολο περίπου 10.000€.

Άρα ο εξοπλισμός είναι στα 25.000€ περίπου, με επικέντρωση στην εικόνα και οικονομικά στον ήχο.



Μετρήσεις Καραμπατζάκης, αμοιβή γνωστή.
Υλικά διάχυσης για ταβάνι και τοίχους, γύρω στα 7-8.000€ για επώνυμα προϊόντα.
Το πακέτο είναι ένα δεκαρικο χονδρικά, μαζί με το τελικό καλιμπράρισμα εικόνας και ήχου (καστρουνής).

Άρα πάμε στα 35 χιλιάρικα περίπου το συμμαζεμένο σενάριο.

Από την άλλη, ξέρω ωραίο προβολέα με 40 χιλιάρικα.. ;)
Επίσης ξέρω ηχείο υπέροχο στα 40 χιλιάρικα το τεμάχιο! :p

Δεκτό.
Είναι θέμα του Τέμη να το διαχειριστεί κατά το δοκούν.

Στην τοιχοποιία δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, πέραν μιας γυψοσανίδας όλ οβερ, παντού.

Εντοιχισμός σε αυτά τα κοστολόγια δε παίζει.



Ωραια
Χαίρομαι που συμμαζευόμαστε.
Αλλά για να μη σας το χαλάσω , ίσως ανέβουμε και πιο πάνω.

Αλλά είπαμε ......

Έμορφαααα. :D
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δε βλέπω κανένα μα κανένα λόγο να ξεπεράσει κάποιος τα jbl3677 (η τα 4722 για πιο μεγάλο χώρο) αν δεν είναι βλαμμενος σαν και εμάς (και θέλει να ακούει μουσική πολυκάναλη). 2 4645 και ένα svs για τα χαμηλά όπως το έχει ο Στάθης είναι ήδη υπερβολικά καλα ενώ ένας 5200 pre pro είναι μια χαρα. Αυτά τα λέω χωρίς να με ενδιαφέρει καν το budget. Δεν υπάρχει κανένας λογος να δωσει λεφτά για εξωτικά πράγματα καποιος αν δε ξέρει γιατί, ακόμα και αν του περισσεύουν.
 

Μηνύματα
3.045
Reaction score
10.106
μπορείς να το εξηγήσεις?
σε τι ανεβάζει το κόστος ο εντοιχισμός?:idk:
σχεδόν ίδιες γυψοσανίδες...με σχεδόν ίδιο σκελετό...απλά με παραπάνω πετροβάμβακα


Συμφωνώ, τα κοστολόγια της γυψοσανιδας και του πετροβαμβακα δεν με τρομάζουν.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εγώ μια συμβουλή μονο μπορώ να δώσω ...
Κάνε ξεχωριστο δωμάτιο μόνο για τα μηχανήματα και Ξεκάθαρισε το κόστος του βιντεοπροβολεα επισης κάνε εισήγηση για lumagen pro οπωσδηποτε ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Καλέ Τέμη, υπολόγισες τα ΚΑΛΩΔΙΑ και την ΣΤΗΡΙΞΗ των συσκευών; Αν όχι, βάλε άλλες 50.000€.
:roflmao:
[DOUBLEPOST=1555590618][/DOUBLEPOST]
Δε βλέπω κανένα μα κανένα λόγο να ξεπεράσει κάποιος τα jbl3677 (η τα 4722 για πιο μεγάλο χώρο) αν δεν είναι βλαμμενος σαν και εμάς (και θέλει να ακούει μουσική πολυκάναλη). 2 4645 και ένα svs για τα χαμηλά όπως το έχει ο Στάθης είναι ήδη υπερβολικά καλα ενώ ένας 5200 pre pro είναι μια χαρα. Αυτά τα λέω χωρίς να με ενδιαφέρει καν το budget. Δεν υπάρχει κανένας λογος να δωσει λεφτά για εξωτικά πράγματα καποιος αν δε ξέρει γιατί, ακόμα και αν του περισσεύουν.
έδωκες καλή πάσα
το είχα ρωτήσει και παλαιότερα αλλά δεν απαντήθηκε
ευκαιρία για echo...

έστω ότι φτιάχνεται ένας χώρος κατά τέτοιο τρόπο που να είναι σε άψογο βαθμό ''ισοσταθμισμένος''
και με τοποθετήσεις ηχείων by the book

τι παραπάνω θα μας προσέφερε ένας πανάκριβος pro σε θέματα ισοστάθμισης (την ποιότητα ήχου την αφήνω για να μην μπλέξουμε και άλλους παράγοντες) από έναν νορμάλ yamahάκο ή marantz?
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top