Οδηγός τοποθέτησης ηχείων


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Το δεξί αν μπορείς βάλτο τέρμα γωνία.
Νομιζω ότι επιτυγχάνεται το τρίτο σενάριο


Στις γωνίες λόγω τζακιού δεν γίνεται, οπότε λέω να τα αφήσω έτσι και αυριο που θα έρθει ο ενισχυτης βλέπουμε.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Νομιζω ότι επιτυγχάνεται το τρίτο σενάριο


Στις γωνίες λόγω τζακιού δεν γίνεται, οπότε λέω να τα αφήσω έτσι και αυριο που θα έρθει ο ενισχυτης βλέπουμε.
To δωμάτιο σου δεν είναι by the book για να πας με συγκεκριμένα σενάρια. δοκίμασε το δεξί γωνία για να κερδίσεις και gain.
Βέβαια τρέξε το audyssey app στο marantz δες και με το umik τι παίζει και εδώ είμαστε. Το αγόρασες το app?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
To δωμάτιο σου δεν είναι by the book για να πας με συγκεκριμένα σενάρια. δοκίμασε το δεξί γωνία για να κερδίσεις και gain.
Βέβαια τρέξε το audyssey app στο marantz δες και με το umik τι παίζει και εδώ είμαστε. Το αγόρασες το app?
Oxi akoma, περιμενω να παραλαβω τον ενισχυτη, να συνδέσω και μετά. Πάντως τα καμώματα σου να πηγαινω το/τα σαμπ βολτα στο δωμάτιο δεν τα κάνω!

Αν παει σε γωνία δεν χάνει σε καθαρότητα; δεν "μπουμάρει";
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Oxi akoma, περιμενω να παραλαβω τον ενισχυτη, να συνδέσω και μετά. Πάντως τα καμώματα σου να πηγαινω το/τα σαμπ βολτα στο δωμάτιο δεν τα κάνω!

Αν παει σε γωνία δεν χάνει σε καθαρότητα; δεν "μπουμάρει";
και φαντάσου πήγαινα το 2000. το 13αρι - 4000 που να το κουνήσεις. Εξαρτάτε το χώρο σου που θα μπουμάρει.
Είδα τον speedex και μου είπε ότι αύριο θα τον έχεις ;)
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πως βρίσκω την ακριβή θέση των atmos στο ταβάνι?
Κάπου διάβασα ότι είναι η απόσταση του αυτιού με το ταβάνι αλλά οριζόντια από την θέση ακρόασης. (μπρος και πίσω)

Έτσι είναι?
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πως βρίσκω την ακριβή θέση των atmos στο ταβάνι?
Κάπου διάβασα ότι είναι η απόσταση του αυτιού με το ταβάνι αλλά οριζόντια από την θέση ακρόασης. (μπρος και πίσω)

Έτσι είναι?
Εξαρτάται από τις μοίρες που θα τοποθετηθούν
Atmos 7.1.4-overhead-speaker-setup-guide 3.png


και υπολογισμός πλευρών:

Τα Atmos θα μπουν στην ίδια ευθεία με τα front left/right.
7.1.4.jpg
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Το ιδανικό είναι 45 μοίρες, που σημαίνει ότι αν το ηχείο είναι στο 1.70μ από τα αφτιά, πρέπει να είναι 1.70 μπροστά και 1.70 πίσω από τη θέση ακρόασης.
Αυτό για 4 ηχεία.
Αν βάλεις 2 ηχεία πρέπει να είναι πάνω ή λίγο ποιο μπροστά από τη θέση ακρόασης.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Δεν γίνεται να μπουν στην ίδια ευθεία με L-R.
Δεν μπορεί να τρυπηθεί η γυψοσανίδα σε εκείνο το σημείο για in ceiling, για το L το R άνετα.

Οπότε θα μπουν 30cm πιο μέσα και τα 2 για ισομετρια.
Κι εφόσον ισχύει ότι είπα στην ερώτηση για 4 Atmos τότε πάω για 2 μόνο.

1.74 είναι το αυτί με το ταβάνι και 1,90 περίπου η απόσταση ακρόασης απο LCR..
Κι εκεί λόγω σχεδίου γυψοσανίδας δεν θα μπορώ να έχω πρόσβαση στα καλώδια που υπάρχουν ήδη κλεισμένα στο ταβάνι...
 


Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Σε σύστημα 7.1 , ποιά είναι σημαντικότερα ηχεία; Τα πλαϊνά ή τα πίσω;
Δηλαδή από τη στιγμή που δε μπορούμε να έχουμε 7 ίδια ηχεία και καλσσικά τα μπροστινά είναι ποιό μεγάλα,τί θα ήταν καλύτερο να πάρουμε, δύο πιό μεγάλα πλαϊνά και πιό μικρά πίσω ή και τα 4 ίδια κι ας είναι πιό μικρά;
Μου έχουν μπει πολλές πολλές σκέψεις και αρχίζω και μαζεύω πράμα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Σε σύστημα 7.1 , ποιά είναι σημαντικότερα ηχεία; Τα πλαϊνά ή τα πίσω;
Δεν υπάρχουν "σημαντικότερα".

Όλα, και τα 7, έχουν όμοιες προδιαγραφές στα χαρτιά, προβλέπεται να βγάλουν το ίδιο συχνοτικο φάσμα και οι στάθμες είναι όμοιες σε προδιαγραφή, όπως και το δυναμικό εύρος και όλα.

Τώρα, αναλόγως ταινίας ή μουσικής, αναλόγως μαστερινγκ δηλαδή, μπορεί να υπάρχουν σημαντικές διαφορές στο ενεργειακό περιεχόμενο των καναλιών μεταξύ τους, ή όχι.

Δε βγαίνει "κανόνας", ή αν πας να βγάλεις, θα βρεθούν ηχογραφήσεις που θα σε βγάλουν ψεύτη. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σε σύστημα 7.1 , ποιά είναι σημαντικότερα ηχεία; Τα πλαϊνά ή τα πίσω;
Δηλαδή από τη στιγμή που δε μπορούμε να έχουμε 7 ίδια ηχεία και καλσσικά τα μπροστινά είναι ποιό μεγάλα,τί θα ήταν καλύτερο να πάρουμε, δύο πιό μεγάλα πλαϊνά και πιό μικρά πίσω ή και τα 4 ίδια κι ας είναι πιό μικρά;
Μου έχουν μπει πολλές πολλές σκέψεις και αρχίζω και μαζεύω πράμα...
Τα πλαϊνά συνήθως.
Αν μπορείς χωροταξικά να βάλεις Triton 7 πλάι και πίσω θα είναι σούπερ. Και μετα τα Aon ταβάνι. Έτσι κι αλλιως Triton στο ταβάνι δεν μπαίνει :roflmao:

Εγω με Aon3 για ολα τα surrounds δεν τερμάτισα ποτέ. Φαντάζομαι αν παω reference+20db θα τερματίσουν, αλλά δεν με νοιάζει, όλα τερματίζουν κάπου.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Δεν υπάρχουν "σημαντικότερα".

Όλα, και τα 7, έχουν όμοιες προδιαγραφές στα χαρτιά, προβλέπεται να βγάλουν το ίδιο συχνοτικο φάσμα και οι στάθμες είναι όμοιες σε προδιαγραφή, όπως και το δυναμικό εύρος και όλα.

Τώρα, αναλόγως ταινίας ή μουσικής, αναλόγως μαστερινγκ δηλαδή, μπορεί να υπάρχουν σημαντικές διαφορές στο ενεργειακό περιεχόμενο των καναλιών μεταξύ τους, ή όχι.

Δε βγαίνει "κανόνας", ή αν πας να βγάλεις, θα βρεθούν ηχογραφήσεις που θα σε βγάλουν ψεύτη. ;)

Δε διαφωνώ με αυτά που λες απλά οι περισσότεροι χρησιμοποιούν διαφορετικά ηχεία μπρος πίσω. Μπορεί της ίδιας σειράς αλλά διαφέρουν.
Π.χ. Μπροστινά έχω αυτή τη στιγμή Goldenear Triton One και πίσω Goldenear Aon 3. Αν το κάνω 7,1 από 5.1 τί θα ήταν προτιμότερο(σε συνάρτηση πάντα με το κόστος και το κέρδος που θα έχω σε κάθε περίπτωση); Να πάρω άλλα 2 ζευγάρια Triton One ή να προσθέσω άλλο ένα ζευγάρι ηχείων βάσης Aon 3;
Αν βρεις στην γνωστή πηγή καμιά τετράδα, παρτα.
Δε θες να μάθεις.
Σκεφτόμουν για Triton 2+ πλάι και πίσω ή ακόμη και για reference μπροστά ή τουλάχιστον για One.R.
Θα δείξει. Έχω μπει σε περίεργο τρυπάκι και ψάχνομαι.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Σε συνάρτηση με το κόστος, η απάντηση είναι η προφανής...

Βεβαίως, ακόμα κι αν βγει η παράμετρος κόστους από την εξίσωση, παραμένει η παράμετρος τοποθέτησης και απόστασης ακρόασης, καθώς και οι εν γένει δυνατότητες (διαστάσεις και κατά πόσον είναι κοινόχρηστος χώρος) του χώρου ακρόασης..

Σίγουρα πάντως, θα ήθελα να ακούσω 6 τεμάχια τρίτον 1 γύρω μου, μαζί με το ομόσταυλο κεντρικό, να δω τι θα γίνει...

Το ερώτημα είναι αν χωράνε, αν έχεις τα λεφτά και την απαιτούμενη απόσταση ακρόασης.
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Και εγώ έχω μια παρόμοια απορία:
Από τη στιγμή που δεν έχω όμοια ηχεία (είναι όμως ίδια μάρκα και σειρα), και από τη στιγμή που λόγο χώρου τα side surround είναι σαφώς ποιο κοντά στη θέση ακρόασης, ποια να βάλω πλάι και ποια πίσω;
Να βάλω πλάι τα μικρότερα POLK S15 επειδή είναι μικρότερη η απόσταση ή τα μεγαλύτερα S20 επειδή, θεωρητικά, υπάρχει περισσότερη πληροφορία στα πλαϊνά. Σε αυτή τη περίπτωση θα πάνε πίσω όπου είναι μεγαλύτερη η απόσταση τα μικρότερα S15.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top