ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
να ειναι λιγο μεγαλυτερα σε μηκος τα καλωδια που πανε στα σαμπ. Νομιζω οτι 3 μετρα ειναι τωρα το μηκος τους
Μπορείς να βάλεις προέκταση αρσενικό-θηλυκό XLR χωρίς πρόβλημα.
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ωραία δουλειά φαίνεται και χρήσιμες οι πληροφορίες και εντυπώσεις που μοιράζεσαι άρα μπράβο σε όλα. Επειδή μου έκανε εντύπωση: εκείνο το κόκκινο κουδουνάκι πάνω στο τραπεζάκι τι functionality έχει; Αν μου πεις ότι χτυπάς και έρχονται μπύρες, τσίπουρα και μεζέδες θα τρελαθώ :)
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
ΣΗΜΕΡΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟΤΥΧΑΜΕ! :frown:

Ηρθαν το mdf, φωναξα ενα καλο φιλο που ειναι χρονια μαραγγος για να με βοηθησει. Προηγουμενως πηραμε πλαστικα καρφια και πλαστικες ροδελες που θα ενωναν την κατασκευη με τον τοιχο.

Δυσκολευτηκαμε κατ αρχην με τον πετροβαμβακα. Τελικα ξαπλωσαμε το νοβοπαν κατω και περνουσαμε πανω του πετροβαμβακα, μια σειρα στα 0,60 εκ πλατος, δευτερη σειρα στα 0,40 τριτη 0,20. Κι αφου το δεσαμε με κολητικη ταινια για να μπορεσουμε να το μεταφερουμε το πηγαμε στον τοιχο.

Που ηταν το προβλημα. Ο σουβας και το τουβλο. Παλια κατασκευη(1966) Τρυπουσαμε με το μπλακεντεκερ και εμοιαζε σα να τρυπουσαμε ...χαλβα! Καμμια αντισταση. Αυτος ο τροπος για την περιπτωση μου δεν ειναι ενδεδειγμενος. ΟΠΟΤΕ...

PLAN B. Σκεφτομαι να κανω ενα κουτι με το mdf στις διαστασεις 2.60 υψος, 0,60 πλατος, 0.20 βαθος. Να φυλακισω στο κουτι τον πετροβαμβακα και να το κολησω στον τοιχο. Δεν θα μπουν καρφια. Εχω καποιες ιδεες για το πως δεν θα πεφτει. Ισως βοηθησει και ο Μελιδης. Το βασικο ειναι να μην μεταφερθουν κραδασμοι απο τα στηριγματα.

PLAN C. Ιδεα του φιλου μαραγγου. Να μπει στον τοιχο χωρις τον πετροβαμβακα το mdf. Σ αυτη την περιπτβση ειναι πιο ευκολο να πιαστει στον τοιχο γιατι ειναι πολυ πιο ελαφρια η κατασκευη. Μετα ν ανοιχτειτρυπα στο mdf και να το γεμισει με πολυστερινη. Οχι ομως την διογκωμενη που δημιουργει εκτοπισμα αλλα ενος αλλου τυπου που ξεχασα πως μου τηην ειπε. Απλα θα χρειαστω πολλα δοχεια. Γυρω στα 100 ευρω θα βγει μονο η πολυστερινη.

Μαλλον προς Β κλεινω. Ειναι παρομοιο με την κατασκευη που εκανε ο Κωστας EAR:hi: για να βαλει επανω τις πολυθρονες κινηματογραφου, μονο που στην περιπτωση μου δεν θα ειναι οριζοντια αλλα καθετα.

Οταν τελειωσα και παραδεχτηκα οτι σημερα εκανα μια τρυπα στο νερο ειπα να κανω εναν πειραματισμο.
Εβαλα ολα τα mdf στις γωνιες χωρις τον πετροβαμβακα. Ειχα στηριξει πολυ καλα για να μην πεσει μονο το ενα που ηταν με τον πετροβαμβακα. Μετα ανοιξα το συστημα κι εβαλα πολυ δυνατα τη μουσικη. Κυριως σε κομματια που ηξερα οτι υπηρχε καποιο μπουμαρισμα απο τις γωνιες. Και....απολαυση! Χωρις πετροβαμβακα μια χαρα ακουγεται.

Ξερω οτι θ επελθει μια ελαφρα βελτιωση με τον πετροβαμβακα και σαφως θα κανω αυτο που λενε τα βιβλια. Θα με παιδεψει, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερω. Απο Δευτερα ξαναξεκιναω. Λιγο ν ανεβει η αδρεναλινη μου. Εξυπακουεται πως τωρα εχω χαλασει σ ενα βαθμο την αισθητικη του δωματιου. Δεν ηταν και κατι σπουδαιο, αλλα εχω σκοπο ν ασχοληθω μ αυτο τον τομεα στο τελος. Με το μαλακο. Ν ακουμε και λιγο μουσικη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Κανόνισε να σε βάζω να τα ξηλώνεις...

Πιστή εφαρμογή του σχεδίου, χωρίς ιδέες παρακαλώ. Άσε τις ιδέες. Μη σου μπαίνουν ιδέες.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Πας και παιρνεις κατι τετοιο:
construction-height-adjustable-screw-jack10427239954.jpg
Χρησιμοποιουνται σε σκαλωσιες οικοδομων.
Το τοποθετεις στη γωνια απο το πατωμα ως το ταβανι και σφιγγεις.
Παιρνεις εντατηρα συρματοσχοινου και κανεις στη γωνια κατι τετοιο:
Capture.JPG
Μπορεις να το συνδεσεις με τη σωληνα ειτε με συρματοσχοινο ειτε και με ελατηριο (αν εισαι χαϊεντάς).
Νομιζω δυο καθ'υψος, ειναι αρκετα για να στερεωθει το mdf πανω στο αριθερμ, χωρις να παταει στο δαπεδο, χωρις να κανει μεγαλη κοιλια και ταυτοχρονα εχοντας τη δυνατοτητα να παλλεται ελευθερα.
Σφιγγοντας τον εντατηρα, "ρυθμιζεις" τη συχνοτητα συντονισμου (λεμε τωρα).
Χωρις καθολου τρυπημα στον τοιχο - λυση για ...ενοικιαστες;).
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δηλαδη αμα χρειαζοταν να κρεμασει ντουλαπακια κουζινας τι θα σου ελεγε; να μεινεις χωρις ;:D
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Πας και παιρνεις κατι τετοιο:
View attachment 132857
Χρησιμοποιουνται σε σκαλωσιες οικοδομων.
Το τοποθετεις στη γωνια απο το πατωμα ως το ταβανι και σφιγγεις.
Παιρνεις εντατηρα συρματοσχοινου και κανεις στη γωνια κατι τετοιο:
View attachment 132858
Μπορεις να το συνδεσεις με τη σωληνα ειτε με συρματοσχοινο ειτε και με ελατηριο (αν εισαι χαϊεντάς).
Νομιζω δυο καθ'υψος, ειναι αρκετα για να στερεωθει το mdf πανω στο αριθερμ, χωρις να παταει στο δαπεδο, χωρις να κανει μεγαλη κοιλια και ταυτοχρονα εχοντας τη δυνατοτητα να παλλεται ελευθερα.
Σφιγγοντας τον εντατηρα, "ρυθμιζεις" τη συχνοτητα συντονισμου (λεμε τωρα).
Χωρις καθολου τρυπημα στον τοιχο - λυση για ...ενοικιαστες;).
Αυτό εχει ένα μειονέκτημα, ότι είναι σιδερο και μεταφερει κραδασμούς. Βεβαια το κραταω σαν ιδεα, γιατι μπορει να σκεφτω στις επαφες του σιδηρου να βαλω καουτσούκ η κατι ελαστικο. Υπαρχει όμως και δευτερο πρόβλημα, εχω μονο λιγοτερο από 10 ποντους ελευθερο καθ υψος (2.60 το mdf 2.70 το ταβανι).
[DOUBLEPOST=1563529531][/DOUBLEPOST]Την Δευτερα θα παω σε μια εταιρια που κανει κατασκευες φιλιζολ. Θα κανω κατι που θα μοιαζει όπως είναι η πορτα και το κασομα της, ένα τετοιο κασομα περιμετρικα στο πλαι του mdf που θα κολησει στον τοιχο με κολα ατλακολ. Οποτε θα είναι πολύ σταθερο και αποτελασματικο ηχητικα.

Επιπροσθετο πλεονέκτημα θα το περιποιηθώ αισθητικα.
[DOUBLEPOST=1563529629][/DOUBLEPOST]
Δηλαδη αμα χρειαζοταν να κρεμασει ντουλαπακια κουζινας τι θα σου ελεγε; να μεινεις χωρις ;:D
Δυστυχως στο παρελθων όταν πηγα να βαλω κατι εταζιερες ειχα παλι πρόβλημα. Ο σουβας πεφτει σαν αλευρι. Ασπρη σκονη, δεν φαινεται να εχει μεινει τσιμεντο εντος. Δεν κραταει τιποτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Κάνεις του κεφαλιού σου, και θα τα ξηλώνεις όλα μετά.
Να ξερς.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
και πως θα πιαστουν στον τοιχο. Είναι βαρυ πραγμα, το mdf είναι κι ευκαμπτο, λογω παχους. Μια φορα το ειχα ακουμπησει ορθιο στον τοιχο κι επεσε από μονο του. Ευτυχως δεν εκανε ζημια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
... στα σχεδια είναι να προστεθουν 2 πλαινα ηχεια κι ένα σαμπ ιδιο. Ο Μελιδης μου λεει να βαλω και δυο στα ταβανι για ατμος. Αν οντως γινει κατι τετοιο, τα δυο σαμπ θα δηλωθουν σαν ένα στη μετρικ + τα δυο πανω, οποτε θα εχω επτα δορυφόρους και δυο σαμπ. (ο Dimifoot απαγορευεται να γραψει για σαμπ >:() Αρα η Μετρικ εφτασε στα ορια της.

Αλλα οι προυπολογισμοι για φετος τελειωσαν. Του χρονου θα μπουν οι διατρητες γυψοσανίδες και ο κρυφος φωτισμος.
Ακόμα και να τέλειωσαν τα διαθέσιμα ...μπικικίνια, τα πολλά τα έξοδα τα έκανες... (μετρικ, αρβους, κλπ). Μερικούς δορυφόρους ακόμα με την πρώτη ευκαιρία σίγουρα θα βάλεις τώρα που πήρες φόρα με τις ..."κακές" παρέες :p
Και φυσικά καλά θα κάνεις αφού το έφτασες μέχρι εδώ.... τουλάχιστον ακούς μπόλικες μουσικές όπως φαίνεται και θα το ευχαριστηθείς.

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο... τώρα που έχεις απλά κεντρικό σαν διαφοροποίηση από το δικάναλο...
Αν βγάλεις το κεντρικό και γυρίσεις σε παλιό κλασσικό δικάναλο, είναι μεγάλη η διαφορά; Και που την εντοπίζεις κυρίως;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Χημικά βύσματα
Κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά για τέτοιες περιπτώσεις είναι ταμάμ καρφί
Φτάνεις μέχρι τούβλο και αφήνεις το χημικό να διαχυθεί όπου βρει , βάζεις και το μποζονι μια μετά σφίξε ότι θες.
Εγώ θα έβαζα με αυτά καδρονια όπου πάνω τους θα βιδωνε το μδφ , ενα βύσμα ανά μισό μέτρο πχ.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ειχα ακριβως το αναποδο, για καποιους μηνες χωρις το κεντρικο. Επισης ειναι πολυ απλο να παιξεις με τα δυο ηχεια. Αφου το καθενα εχει on of. Δεν ανοιγεις το κεντρικο και παιζεις με τα δυο.

Οποτε τωρα μολις εκανα το εξης. Εβαλα το Piece og My Luck - Sam Brown. Δεν ανοιγω το κεντρικο και ξεκιναω. Παρα πολυ ωραια. Ανοιγω και το κεντρικο και περιμενω κι εγω ν ακουσω αν η διαφορα ειναι μικρη η μεγαλη και ειμαι ετοιμος να κανω τη δοκιμη σε διαφορα κομματια. Ομως φιλε μου δεν χρειαστηκε. Οντως η διαφορα ειναι μεγαλη και πεντακαθαρη. Οποτε ειναι περιττο να συνεχισεις. Δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση αμφιβολιας
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Όχι μόνο να κλείσεις ή ανοίξεις το κεντρικό, αλλά και να αλλάξεις τη ρύθμιση από τον επεξεργαστή!
Αυτο το τελευταιο οχι, δε γινεται με τιποτα! Μετα πως το ξαναρυθμιζουμε?
Εκει είναι απαγορευμενο να πλησιασω δια ροπαλου :smg:
Μονο όταν ερθουν επιπρόσθετα ηχεια + σαμπ. Δεν βιαζομαι. Περναω καλα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Κάτι δεν κάνεις καλά... Δεν μπορείς απλά να κλείσεις την παροχή ρεύματος από το κεντρικό, πρέπει να πεις στον επεξεργαστή να αφήσει το σήμα δικάναλο. Αν ανοίξεις το κεντρικό ηχείο, τότε πάλι θα πρέπει να πεις στον επεξεργαστή ότι υπάρχουν 3 ηχεία για να διαμορφώσει το σήμα για 3 ηχεία.
Εκτός και αν το κάνεις αυτό και δεν κατάλαβα καλά εγώ αυτό που λες παραπάνω.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Αυτό που εκανα είναι να ανοιγοκλεισω το κεντρικο ηχειο, μονο αυτό. Την Μετρικ δεν την πλησιάζω...αγριευει και δαγκωνει :biggrin: Απ αυτην μονο το ον οφ κι αυτό προσεκτικα, ααα και το βολιουμ. Δυστυχως χειροκίνητα, δεν εχει τηλεχειρηστηριο.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top