Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.









Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
Και εντάξει, υπάρχουν οι κουβέρτες μέσα στα χαρτόκουτα. Και λες ότι κάτι κάνουν. ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Γιατί βρε Γιάνννη μου δεν μετράς μία χωρίς τα χαρτόκουτα και μία με αυτά και να μας παρουσιάσεις τις μετρήσεις να καταλάβουμε κι εμείς σε ποιές συχνότητες απορροφούν και πόσο;
Ξέρω, ξέρω, δεν έχεις μικρόφωνο.
Ε, μέχρι να μετρήσεις, καζούρα θα σου κάνουμε.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
€ 20,80 | PAPRI 43x37mm DIY Plastic Feet Pad with Steel Spring For CD Player Preamp LP Turntable Speaker DAC Amplifier Guitar
Τετχοια έχεις βάλει ρε χαμενε κάτου από τον βιντατζ τον ενισχυτή σου και απεΧτησε τετχοιες χροιές??
 


C

chrispo

Guest
Όταν μετράς με ντεσιμπελομετρο ουσιαστικά μετράς κορυφές στις χαμηλές συχνοτητες. Αυτες δίνουν την ανώτερη τιμη στάθμης.

Όταν το ντεσιμπελομετρο καταγράφει 85 db σε ένα μουσικό θέμα πλούσιο σε συχνοτητες αυτές (85db) είναι οι χαμηλές συχνοτητες. Οι υπόλοιπες παίζουν ΠΟΛΥ πιο χαμηλά σε στάθμες .

Όταν μια εταιρία κατασκευάζει ένα ηχείο σου δείχνει ότι μπορεί να παίξει πχ 20 έως 20000 hz 110 db.
Αυτή η μέτρηση είναι φλατ. Ολες οι συχνοτητες στα ίδια db.
Όμως όταν ακούμε μουσική οι συχνοτητες δεν είναι φλατ.
Οι χαμηλές είναι πολύ δυνατότερες από τις υπόλοιπες με τις μέσο υψηλές και υψηλές να είναι οι πιο μικρές σε Ένταση.
Όποτε για να μπορουν να ακουστούν σωστά οι χαμηλές χρειάζεσαι σαμπ.
Χωρίς σαμπ πάντα θα σου λείπουν (οι σωστές ) στάθμες από αυτό που ακούς.

Jiovani...είσαι πολύ μπερδεμένος ...θα τα πούμε αύριο. :thumbsup:
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Αν βγάλω ελατήρια απο το παλιό κρεβάτι με σομιέ, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω; Σκέφτομαι κυρίως για τον τελικό που έχει αρκετό βάρος, οπότε να μη συσπειρώνονται άσκοπα τα ελατήρια και χάνουν την αποτελεσματικότητά τους.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Αν βγάλω ελατήρια απο το παλιό κρεβάτι με σομιέ, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω; Σκέφτομαι κυρίως για τον τελικό που έχει αρκετό βάρος, οπότε να μη συσπειρώνονται άσκοπα τα ελατήρια και χάνουν την αποτελεσματικότητά τους.
εξαρτάται το πόσο έχουν αναστενάξει οι σομιέδες :roflmao: :lol:
 







ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.567
Μηνύματα
2.865.750
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top