Απλά πράγματα






Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Ευτυχως που υπαρχουν και οι εθνικες εορτες και μπορει να ακουσουμε και λιγο καλο χαμηλο γιατι αν περιμενουμε απο το infinite baffle... Αχαχ!

View attachment 141301
Πότε οι άχρηστοι δεν μου εδιναν τύμπανα στο σχολείο .
Δεν ήμουν στην κλίκα τους και ας έπαιζα τύμπανα από μικρός.
Ένας λόγος που έγινα ντραμμερ.

Καταγγελία bulling
:(
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
να ρωτήσω....
γιατί επέλεξες τέτοια διάταξη ib η οποία παρουσιάζει θέματα ταλάντωσης στις επιφάνειες που εφαρμόζει και όχι
με 2 αντικριστά sub ώστε να μην έχεις τέτοια ντράβαλα?
+ θα έχεις και έξτρα φόρτιση λόγω ''χοάνης''


1571918237672.png
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Ευτυχως που υπαρχουν και οι εθνικες εορτες και μπορει να ακουσουμε και λιγο καλο χαμηλο γιατι αν περιμενουμε απο το infinite baffle... Αχαχ!

View attachment 141301
Ωραια, θα το ηχογραφησουμε και μετα θα κανουμε συγκριτικο live vs recorded :party:
Θα σκιαχτουνε τα γατιά...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
να ρωτήσω....
γιατί επέλεξες τέτοια διάταξη ib η οποία παρουσιάζει θέματα ταλάντωσης στις επιφάνειες που εφαρμόζει και όχι
με 2 αντικριστά sub ώστε να μην έχεις τέτοια ντράβαλα?
+ θα έχεις και έξτρα φόρτιση λόγω ''χοάνης''


View attachment 141302
Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση! Με απασχόλησε αρκετά το θέμα. Οι πιο πολλές κατασκευές ΙΒ χρησιμοποιούν manifold σαν αυτό που φαίνεται στη φωτό ή παρόμοιο, κυρίως για να χωρέσουν πολλά γούφερς σε μία τρύπα. Οι λόγοι που δεν το έκανα έτσι είναι:

1. Θα έπρεπε να φτιάξω 4 manifolds γιατί ήθελα οπωσδήποτε να τοποθετήσω τα γούφερς σε λογική single bass array. 4 τέτοια manifolds = 8 γούφερς! Ποιός είμαι, ο ηαρ ή το τέρματογκάζι;

2. Ta manifolds θα προεξείχαν πολύ στον πίσω χώρο που είναι διάδρομος (και αποθήκη). Είχα αυστηρό περιορισμό να μην προεξέχει / φαίνεται τίποτα στα μετόπισθεν.

3. Κατασκευαστικά τα manifolds έχουν τα θεματάκια τους και τις δυσκολίες τους, ειδικά όταν κρεμάς πάνω τους μεγάλα γούφερς. Δες π.χ. 15, 16 εδώ. Γενικά είναι πιο δύσκολη κατασκευή.

4. Θεωρώ ότι ο τοίχος είναι καλύτερη μπάφλα από το mdf/ξύλο και ότι δεν θα είχε θέματα ταλάντωσης. Το τελευταίο είναι υπο διερεύνηση. :o

5. Δεν ήθελα ενίσχυση από manifold, το ήθελα όσο πιο πιουρίστικο γίνεται. Το manifold ουσιαστικά διπλώνει την μπάφλα. Δεν είναι πιουρ. :) :)
 
Last edited:





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
632.1 L υπερβολικά πολύ δεν είναι?]

για ΙΒ είχα διαβάσει ότι θέλεις από πίσω x4 ή και x5 ακόμα του vas για να δουλέψουν σωστά τα μεγάφωνα
έχεις τόσο χώρο για τα 4 sub που θα βάλεις?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Και ακόμη περισσότερο ;) Εκπέμπουν δε σε δύο διαφορετικούς πίσω χώρους για μείωση των ακουστικών προβλημάτων που αυτοί μπορεί να μεταφέρουν στον εμπρός χώρο.

Πάντως θα το ξαναπώ: η 5-λεπτη ακρόαση μπάσου στον πίσω και κατόπιν στον εμπρός χώρο μου είναι αρκετή για την κατάρριψη οποιονδήποτε ευσεβών πόθων και λανθασμένων πεποιθήσεων μπορεί να έχει κανείς περί ποιότητας και αρτιότητας σαμπ. Αν ο χώρος δεν έχει καλή ακουστική, το μπάσο είναι εμετικό ακόμη και με το τέλειο σαμπ. Αν ο χώρος είναι καλός, και με 6.5-άρι ακούς καλό μπάσο . ;););) (όχι δυνατά όμως)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Eνα δωματιο 12m2 ειναι περι τα 30.000λιτρα...
Αμα δε κατσουν παει για H frame sub ... :p
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ευτυχως που υπαρχουν και οι εθνικες εορτες και μπορει να ακουσουμε και λιγο καλο χαμηλο γιατι αν περιμενουμε απο το infinite baffle... Αχαχ!

View attachment 141301
Ετσι και της δωσεις μια γερή με το mallet στην κουζινα, θα σβησει το τζακι στο...σαλονι. :roflmao:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Eνα δωματιο 12m2 ειναι περι τα 30.000λιτρα...
Αμα δε κατσουν παει για H frame sub ... :p
Μονο I frame λεμε!!! Ουτε Η ουτε W ουτε τιποτα!

ΥΓ. Πολυ κακο για το τιποτα. Φτιαξτε χωρο. Τουλ 8-), εεε Μπουτια.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τελικά το έκανες το πείραμα.απο όσο διαβάζω έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα από εμενα.εγω είχα ογκώδη χαμηλο κατάλληλο για home cinema αλλα όχι για μουσική.

το γκάζι πραγματικά ήταν άπειρο και σου ερχόταν τρομερό ωστικό κύμα.

ο τοιχος που τρύπησα ήταν μπλόκα (τσιμεντόλιθοι)και δεν είχα θέμα ταλαντώσεων
σε χτύπημα με το χέρι ακουγόταν γδούπος χαμηλής συχνότητας.

το εγκατέλειψα γιατί δεν ήταν αυτό που ηθελα.

βεβαια οι τρυπες και η μπαφλα υπάρχουν ακόμα και ίσως να ήταν καλος συνδυασμος
με τα jbl που έχω τώρα που έχουν τρομερή ατάκα.

ίσως να συμπληρωναν τα πολύ χαμηλά ώστε να έχω τα καλα και των δυο.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Σίγουρα τα μεγάφωνα παίζουν και αυτά το ρόλο τους, όπως και το υλικό του τοίχου και η θέση τοποθέτησης. Είναι δύσκολο project με πολλούς παράγοντες αστοχίας. Έχει όμως και τα ακλόνητα θεωρητικά του πλεονεκτήματα.

Στα δικά μου τώρα, έκανα τις πρώτες μετρήσεις με μεικτά αποτελέσματα:

- Η απόκριση συχνότητας είναι πρακτικά η ίδια με αυτή του παλιού σαμπ κάτι που μου λέει ότι το ΙΒ δεν παίζει κουκουρούκου. Μέχρι 20 Hz που μέτρησα υπάρχει κανονικά output. Επισης προς τα πάνω παίζει μέχρι όπου θέλεις και παίζει μουσική, όχι βουητό.

- Οι αντηχήσεις στο χώρο είναι χειρότερες από πριν. Το mode στα 40Hz παραμένει το ίδιο δυνατό (θεωρητικά αναμενόμενο) αλλά δυστυχώς παραμένει και το mode στα 28-29Hz που θεωρητικά έπρεπε να μειωθεί ενω εμφανίστηκε ένα ακόμη mode που πριν δεν υπήρχε! Αν έχετε το Θεό σας, mode στα 34Hz που οφείλεται στην απόσταση ανάμεσα στον πίσω τοίχο του δωματίου ακρόασης και τον τοίχο που είναι έξω από το δωμάτιο ακρόασης, στο πίσω δωμάτιο και απέντατι από τα γούφερς! Δεν ακόυγεται γιατί δεν έχει σοβαρό πλάτος αλλά το βλέπω στο spectogram και τρελαίνομαι!

- Δυστυχώς δεν έκαναν απολύτως τίποτα οι δύο μεγάλοι συνηχητές που έβαλα σε δύο από τους τέσσερις τοίχους του δωματίου. Μεγάλη απογοήτευση. Ο ένας ήδη ξηλώθηκε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top