DIY..HOME CINEMA!

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εαν μπορείς βρες κανένα oppo 95 για να παντρεψεις και τους 2 κόσμους .
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ωραία πράγματα,να τα χαίρεσαι.

.(μαλλον τα dayton ultimax 18''...)
από που θα τα πάρεις τα dayton?...αν το έχεις κοιτάξει.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
τα dayton θα τα παρω απο γνωστό γερμανικό site...(εαν μπεις στο site του κατασκευαστή το αναφέρει σαν αντιπροσωπο..)

για τα λεφτά τους πρέπει να είναι πολύ καλή λύση για cine καταστάσεις..., το μόνο που μένει είναι να κατασταλάξω ανάμεσα σε 15αρια ή 18αρια...με το μειονέκτημα ότι στα 18αρια θα πρέπει σίγουρα να τροποποιήσω και το συντονισμό της καμπίνας μιας και τώρα στα 18hz δεν θα τα εκμεταλέυομαι πλήρως ίσως...(θέλει να το ψάξω λίγο πάλι με το winisd...)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
update μετά από καιρό..

Τελικά το dedicated δωμάτιο στο πίσω κήπο έγινε πραγματικότητα.
Κατασκευή από τσιμεντόλιθους εξωτερικά με επένδυση πετροβάμβακα 5cm εξ ολοκλήρου και γυψοσανίδα εσωτερικά.
Για οροφή 2πλός πετροβάμβακας 10 cm πάνω απο ραμποτέ και πάνελ σάντουιτς πολυουρεθάνης 5cm. Από μόνωση πάμε καλά.
Διαστάσεις εσωτερικές 3,60χ6 περίπου .



Στα μηχανήματα έγινε η προσθήκη ενός oppo 95 και πρόσφατα του DENON AVC A1HD που αντικατέστησε τον 4310.

Συμπεράσματα

Πλέον μπορώ να ακούω σε ότι στάθμες επιθυμώ!
Τα ARCOS X συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν ..

τα subακια μου σκοτώνουν στο νέο χώρο!!

20151113_234154.jpg 20151121_130610.jpg 20151121_130658.jpg 20151121_130713.jpg IMG_20191028_204244.jpg
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Συμπαθεστατο βιομηχανικο μπουντρουμι .Less is more και ετσι :tongue:
Σκεφτεσαι καποια στιγμη να ''καρφωσεις'' τα ηχεια στο ξυλο και να το κανεις atmos ?
To πισω καναπε πως τον σηκωσε ? Εξτιαξες μινι βαθρο ?
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
μπα..δεν νομίζω ότι θα ατμίσω σύντομα.

Άλλωστε είναι για μένα "φρέσκος" ο AVC Α1 και θα τον απολαμβάνω για πολύ καιρό λογικά.
Είναι τόσο μεγάλη η αναβάθμιση από τον 4310 (ο οποίος ήταν για μένα φοβερός σε μηχανάκια έως το 2χιλιαρο) που πλέον πολλές φορές "βαριέμαι" να συνδέω τον δικάναλο προενισχυτή της MTZ (aka Μανώλης Τζωρτζάκης) και ακούω δικάναλο με τον denon , με τη βοήθεια των μονομπλοκ, πράγμα που με τον 4310 δεν έπαιζε με τπτ


επόμενη αναβάθμιση θα είναι η εικόνα μιας και ο φουκαράς ο 1070 δεν ακολουθεί με τίποτα το υπόλοιπο σύνολο.

ο πίσω καναπές όντως πατάει σε βάθρο φτιαγμένο από παλέτες ώστε να δίνει λίγο κινηματογραφική αίσθηση


αα και όταν λέμε dyi το εννοούμε..μιας και το δωματιάκι το έχτισα μόνος μου (με δανεική ηλεκτρική μπετονιέρα) από το μπετό δαπέδου , τους τσιμεντόλιθους,οροφή γυψοσανίδες κτλ

20151031_114830.jpg 20150704_111622.jpg 20150729_182457.jpg 20150730_202450.jpg 20151018_130805.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
update μετά από καιρό..

Τελικά το dedicated δωμάτιο στο πίσω κήπο έγινε πραγματικότητα.
Κατασκευή από τσιμεντόλιθους εξωτερικά με επένδυση πετροβάμβακα 5cm εξ ολοκλήρου και γυψοσανίδα εσωτερικά.
Για οροφή 2πλός πετροβάμβακας 10 cm πάνω απο ραμποτέ και πάνελ σάντουιτς πολυουρεθάνης 5cm. Από μόνωση πάμε καλά.
Διαστάσεις εσωτερικές 3,60χ6 περίπου .



Στα μηχανήματα έγινε η προσθήκη ενός oppo 95 και πρόσφατα του DENON AVC A1HD που αντικατέστησε τον 4310.

Συμπεράσματα

Πλέον μπορώ να ακούω σε ότι στάθμες επιθυμώ!
Τα ARCOS X συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν ..

τα subακια μου σκοτώνουν στο νέο χώρο!!

View attachment 142459 View attachment 142460 View attachment 142461 View attachment 142462 View attachment 142463
πολύ ωραία το μέρος....να το χαίρεσαι! :party:

τα LCR σε τι απόσταση τα έχεις?
γιατί δεν τα φέρνεις πιο κοντά να μην τα τυραννάς?
+ τα surround γιατί δεν τα δίνεις κλίση?
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Σε ευχαριστω!

Τα lcr ειναι στο 2.80m απο τη βασικη θεση ακροασης... Πιστεψε με τα arcos x δεν τυραννιονται εκει... Χαιδευονται!

Η αρχικες φωτο δεν ειναι με τη τελικη τοποθετηση..η τελευταια με τον avc a1 ειναι.(ουσιαστικά τα απομακρυνα απο τους πλευρικούς τοιχους)

Στα surround περα απο το οτι δεν μου ειναι ευκολο να δώσω κλιση, μιας και οι βασεις ειναι και αυτές φτιαχτες, δεν ξερω αν προβλεπεται να εχουν κλιση βασει των προτυπων τοποθετησης dts, dolby κτλ. Μπορει και να κανω λαθος ομως.

Ουσιαστικα στον ηχο δεν ψαχνομαι πλεον.. Απλα ακουω (επιτελους μετα απο χρόνια)

Η εικονα μου θελει δουλεια ομως.. με τον παλαιμαχο 1070 με 4000+ ωρες στη λαμπα!

Επομενο project diy.. μια 2η πορτα εσωτερική μιας και η υπαρχουσα αν και με επενδυση πετροβαμβακα εσωτερικα δεν αρκει οταν μεσα βαρανε τα θηρια(subwoofer).

Αν καποιος εχει καμια ιδεα περι μονωσης της υπαρχουσας ευπροσδεκτη!
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Σε ευχαριστω!

Τα lcr ειναι στο 2.80m απο τη βασικη θεση ακροασης... Πιστεψε με τα arcos x δεν τυραννιονται εκει... Χαιδευονται!

Η αρχικες φωτο δεν ειναι με τη τελικη τοποθετηση..η τελευταια με τον avc a1 ειναι.(ουσιαστικά τα απομακρυνα απο τους πλευρικούς τοιχους)

Στα surround περα απο το οτι δεν μου ειναι ευκολο να δώσω κλιση, μιας και οι βασεις ειναι και αυτές φτιαχτες, δεν ξερω αν προβλεπεται να εχουν κλιση βασει των προτυπων τοποθετησης dts, dolby κτλ. Μπορει και να κανω λαθος ομως.

Ουσιαστικα στον ηχο δεν ψαχνομαι πλεον.. Απλα ακουω (επιτελους μετα απο χρόνια)

Η εικονα μου θελει δουλεια ομως.. με τον παλαιμαχο 1070 με 4000+ ωρες στη λαμπα!

Επομενο project diy.. μια 2η πορτα εσωτερική μιας και η υπαρχουσα αν και με επενδυση πετροβαμβακα εσωτερικα δεν αρκει οταν μεσα βαρανε τα θηρια(subwoofer).

Αν καποιος εχει καμια ιδεα περι μονωσης της υπαρχουσας ευπροσδεκτη!
τα γούφερ των L-R και του κεντρικού πόσες ίντσες είναι?

έτσι κ αλλιώς στα surround είσαι εκτός προτύπων λόγω απόστασης και ύψους...οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κοιτάξεις με κάποιον τρόπο να φέρεις τα τουίτερ στο ύψος του αυτιού...αν δεν μπορείς να τα φέρεις στο ύψος...που θα ταν το καλύτερο....αναγκαστικά πρέπει να δώσεις κλίση

τα LCR σε παίρνει να τα φέρεις πιο ημικυκλικά προς στην θέση ακρόασης....
+ δεν είναι απαραίτητο να τα έχεις κοντά στην οθόνη.....μόνο κέρδος θα έχεις....δεν θα χάσεις κάτι σε σκηνή...ίσα ίσα θα δημιουργήσεις πιο ισόπλευρο τρίγωνο

2.8 μέτρα είναι μεγάλη απόσταση για 6.5 γούφερ έστω και διπλά έστω και με μπαςριφλεξ...

η πόρτα πρέπει πρώτα απ όλα να σφραγίζει
μια καλή πατέντα με άγνωστο κόστος (αλλά πιστεύω πολύ οικονομικότερη από τις αντίστοιχες για τέτοια χρήση)είναι πόρτα πυρασφαλειας που έβαλε ο @costas EAR

αν θέλεις diy ...υπάρχουν κιτ σε λαζαράκη....αλλά σίγουρα πρέπει να φροντίσεις να κλείνει καλά με λάστιχα
Post automatically merged:

Είμαι βέβαιος. ;)

Αντέχουν πολύ ξύλο και βγάζουν πολύ πόνο οι δημιουργίες του Μανώλη. :)

Καλές ακροάσεις!
τι έτσι απλά?
αυτό και τέλος?
:laugh: :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τα γούφερ των L-R και του κεντρικού πόσες ίντσες είναι?

έτσι κ αλλιώς στα surround είσαι εκτός προτύπων λόγω απόστασης και ύψους...οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κοιτάξεις με κάποιον τρόπο να φέρεις τα τουίτερ στο ύψος του αυτιού...αν δεν μπορείς να τα φέρεις στο ύψος...που θα ταν το καλύτερο....αναγκαστικά πρέπει να δώσεις κλίση

τα LCR σε παίρνει να τα φέρεις πιο ημικυκλικά προς στην θέση ακρόασης....
+ δεν είναι απαραίτητο να τα έχεις κοντά στην οθόνη.....μόνο κέρδος θα έχεις....δεν θα χάσεις κάτι σε σκηνή...ίσα ίσα θα δημιουργήσεις πιο ισόπλευρο τρίγωνο

2.8 μέτρα είναι μεγάλη απόσταση για 6.5 γούφερ έστω και διπλά έστω και με μπαςριφλεξ...

η πόρτα πρέπει πρώτα απ όλα να σφραγίζει
μια καλή πατέντα με άγνωστο κόστος (αλλά πιστεύω πολύ οικονομικότερη από τις αντίστοιχες για τέτοια χρήση)είναι πόρτα πυρασφαλειας που έβαλε ο @costas EAR

αν θέλεις diy ...υπάρχουν κιτ σε λαζαράκη....αλλά σίγουρα πρέπει να φροντίσεις να κλείνει καλά με λάστιχα
Post automatically merged:


τι έτσι απλά?
αυτό και τέλος?
:laugh: :roflmao:
διπλα 8ιντσα είναι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
διπλα 8ιντσα είναι
άρα το κεντρικό που φαίνονται πιο μικρά....είναι 6.5
του ματς απόσταση....2.8+ (γιατί το βλέπω πιο πίσω από τα L-R)
 


Μηνύματα
175
Reaction score
204
daharis666..

Δεν ειναι σε μεγαλυτερη αποσταση το κεντρικο.. Ισα ισα ειναι πιο κοντα καπου 15cm...

Επισης δεν ειναι ολα τα woofer ιδια.. Μην κοιτας μονο τις ίντσες. Και κατι dali που εχω surround back 6.5 ειναι αλλα... Καμια επαφή.

Πορτα πυρασφάλειας? Χμ.. Δεν το ειχα σκεφτει.

Ισως βεβαια να μου βγει πιο οικονομικα μια 2η εσωτερικη πορτα (εννοειται οτι θα κλεινει σε πλαίσιο με λαστιχα)

Θα το ψαξω..

Παντως στο θεμα τοποθετησης ηχειων προτεραιοτητα ειναι το 2καναλο..και μετα απο πολλα πειραματα στα LR κατεληξα εκει που ειμαι τωρα. Καθε χωρος ειναι μοναδικος οποτε θελει πολυ πειραματισμο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
daharis666..

Δεν ειναι σε μεγαλυτερη αποσταση το κεντρικο.. Ισα ισα ειναι πιο κοντα καπου 15cm...
δεν θα πρεπε να είναι πιο κοντά....αφού σε παίρνει να φτιάξεις κάπως το ημικύκλιο πρέπει να το κάνεις
το κεντρικό τραβά το μεγαλύτερο ζόρι στις ταινίες....πρέπει να το φέρεις κοντά...και μαζί αναγκαστικά και τα L-R ασχέτως αν είναι 8 ιντσών(που είναι στα θετικά)

daharis666..



Επισης δεν ειναι ολα τα woofer ιδια.. Μην κοιτας μονο τις ίντσες. Και κατι dali που εχω surround back 6.5 ειναι αλλα... Καμια επαφή.
φυσικά και κοιτάμε ΚΑΙ τις ίντσες
οι ίντσες ορίζουν την απόσταση ακρόασης
απλά το συνολικό αποτέλεσμα ορίζεται και από άλλους παράγοντες (τοποθέτηση,οδήγηση,χώρος)

daharis666..

Παντως στο θεμα τοποθετησης ηχειων προτεραιοτητα ειναι το 2καναλο..και μετα απο πολλα πειραματα στα LR κατεληξα εκει που ειμαι τωρα. Καθε χωρος ειναι μοναδικος οποτε θελει πολυ πειραματισμο.
και κάπου εδώ μπαίνει ο @costas EAR :laugh: :roflmao:
ότι αρχίζει ωραίο τελειώνει με πόνο :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Από τη στιγμή που δεν έχει απολύτως όμοια ηχεία στην μπροστινή τριάδα τουλάχιστον, οι διαφορές στην απόσταση ακρόασης είναι το μικρότερο σφάλμα που μπορεί να κάνει...

Τα 2 τεμάχια 8" δίνουν δυνατότητα για αρκετά μεγάλη απόσταση ακρόασης, και τα 2 τεμάχια 6,5" στο κεντρικό είναι ικανοποιητικά για 2,5μ (έχουν αθροιζομενα επιφάνεια > ενός 8"), αλλά εμένα περισσότερο με ενοχλεί το ότι δεν έχουν 8" να είναι ίδια με τα μεϊν.. αυτά είναι όμως, δεν έχει νόημα..

Τα σαραουντ θα ήθελαν κλίση για να βλέπουν το αυτί του καθήμενου στη θέση ακρόασης, αλλά τότε αυτοί που θα κάθονται στους πίσω καναπέδες μάλλον θα έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα, τες πα, αυτά είναι επίσης λεπτομέρειες, αφού τα πίσω ηχεία είναι ανόμοια μεταξύ τους και ανόμοια με τα εμπρός...

Εμένα με ενοχλεί περισσότερο η έλλειψη ομοιογένειας ανάμεσα στα ηχεία του ίδιου σετάπ... μετά έρχεται η έλλειψη ομοιογένειας στο λόγο έμμεσης και άμεσης, λόγω διαφορετικής απόστασης ακρόασης...

Στο σεταπ που βλέπω, θα πρότεινα εν αρχή ...ντιρακ. Στη συνέχεια θα πρότεινα να αντικαταστήσει το κεντρικό με ένα όμοιο με τα μεϊν, δηλαδή με 8" γουφερ, ίδια με το μειν. Στη συνέχεια θα πρότεινα οι υπόλοιποι δορυφόροι να έχουν ένα 8" και το ίδιο Τουίτερ με την εμπρός τριάδα.

Το ένα 8" γουφερ με το όμοιο τουιτερ, είναι μια χαρά δορυφόρος για κάθε χρήση.

Τέλος θα πρότεινα όλοι οι δορυφόροι να έχουν κλειστή καμπίνα, εκτός κι αν η συχνότητα συντονισμού του μπας ριφλεξ των δορυφόρων είναι κάτω από 40 κύκλους, με κρος των δορυφόρων στους 80, οπότε πρακτικά δε θα βγάζει τίποτα σημαντικό που να μπερδεύεται με τα σαμπ.


Αυτά.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Από τη στιγμή που δεν έχει απολύτως όμοια ηχεία στην μπροστινή τριάδα τουλάχιστον, οι διαφορές στην απόσταση ακρόασης είναι το μικρότερο σφάλμα που μπορεί να κάνει...

Τα 2 τεμάχια 8" δίνουν δυνατότητα για αρκετά μεγάλη απόσταση ακρόασης, και τα 2 τεμάχια 6,5" στο κεντρικό είναι ικανοποιητικά για 2,5μ (έχουν αθροιζομενα επιφάνεια > ενός 8"), αλλά εμένα περισσότερο με ενοχλεί το ότι δεν έχουν 8" να είναι ίδια με τα μεϊν.. αυτά είναι όμως, δεν έχει νόημα..

Τα σαραουντ θα ήθελαν κλίση για να βλέπουν το αυτί του καθήμενου στη θέση ακρόασης, αλλά τότε αυτοί που θα κάθονται στους πίσω καναπέδες μάλλον θα έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα, τες πα, αυτά είναι επίσης λεπτομέρειες, αφού τα πίσω ηχεία είναι ανόμοια μεταξύ τους και ανόμοια με τα εμπρός...

Εμένα με ενοχλεί περισσότερο η έλλειψη ομοιογένειας ανάμεσα στα ηχεία του ίδιου σετάπ... μετά έρχεται η έλλειψη ομοιογένειας στο λόγο έμμεσης και άμεσης, λόγω διαφορετικής απόστασης ακρόασης...

Στο σεταπ που βλέπω, θα πρότεινα εν αρχή ...ντιρακ. Στη συνέχεια θα πρότεινα να αντικαταστήσει το κεντρικό με ένα όμοιο με τα μεϊν, δηλαδή με 8" γουφερ, ίδια με το μειν. Στη συνέχεια θα πρότεινα οι υπόλοιποι δορυφόροι να έχουν ένα 8" και το ίδιο Τουίτερ με την εμπρός τριάδα.

Το ένα 8" γουφερ με το όμοιο τουιτερ, είναι μια χαρά δορυφόρος για κάθε χρήση.

Τέλος θα πρότεινα όλοι οι δορυφόροι να έχουν κλειστή καμπίνα, εκτός κι αν η συχνότητα συντονισμού του μπας ριφλεξ των δορυφόρων είναι κάτω από 40 κύκλους, με κρος των δορυφόρων στους 80, οπότε πρακτικά δε θα βγάζει τίποτα σημαντικό που να μπερδεύεται με τα σαμπ.


Αυτά.
Παντως στο θεμα τοποθετησης ηχειων προτεραιοτητα ειναι το 2καναλο..
τυφλός είσαι παιδάκι μου? :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
τυφλός είσαι παιδάκι μου? :laugh:
Όχι μωρό μου, :lol:

Αλλά βλέποντας το σετάπ, συμφωνώ με την προτίμηση στο δικάναλο. ;)

Το πολυκάναλο για μουσική, απαιτεί σημαντική ομοιότητα μεταξύ των ηχείων του σεταπ, και τέτοιες ανομοιογενειες οδηγούν σε μπέρδεμα στην αναπαραγωγή, ιδίως χωρίς πολύ σοβαρή και λεπτομερή ισοστάθμιση, πρακτικά στα όρια του ανέφικτου.

Είναι σε μικρογραφία το πολυκάναλο με τα τέρατα Γουίλσον για κυρίως, και την κλανιά μεγέθους Τίβολι για κεντρικό, δε γίνονται αυτά... :gotcha:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Από τη στιγμή που δεν έχει απολύτως όμοια ηχεία στην μπροστινή τριάδα τουλάχιστον, οι διαφορές στην απόσταση ακρόασης είναι το μικρότερο σφάλμα που μπορεί να κάνει...

Τα 2 τεμάχια 8" δίνουν δυνατότητα για αρκετά μεγάλη απόσταση ακρόασης, και τα 2 τεμάχια 6,5" στο κεντρικό είναι ικανοποιητικά για 2,5μ (έχουν αθροιζομενα επιφάνεια > ενός 8"), αλλά εμένα περισσότερο με ενοχλεί το ότι δεν έχουν 8" να είναι ίδια με τα μεϊν.. αυτά είναι όμως, δεν έχει νόημα..

Τα σαραουντ θα ήθελαν κλίση για να βλέπουν το αυτί του καθήμενου στη θέση ακρόασης, αλλά τότε αυτοί που θα κάθονται στους πίσω καναπέδες μάλλον θα έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα, τες πα, αυτά είναι επίσης λεπτομέρειες, αφού τα πίσω ηχεία είναι ανόμοια μεταξύ τους και ανόμοια με τα εμπρός...

Εμένα με ενοχλεί περισσότερο η έλλειψη ομοιογένειας ανάμεσα στα ηχεία του ίδιου σετάπ... μετά έρχεται η έλλειψη ομοιογένειας στο λόγο έμμεσης και άμεσης, λόγω διαφορετικής απόστασης ακρόασης...

Στο σεταπ που βλέπω, θα πρότεινα εν αρχή ...ντιρακ. Στη συνέχεια θα πρότεινα να αντικαταστήσει το κεντρικό με ένα όμοιο με τα μεϊν, δηλαδή με 8" γουφερ, ίδια με το μειν. Στη συνέχεια θα πρότεινα οι υπόλοιποι δορυφόροι να έχουν ένα 8" και το ίδιο Τουίτερ με την εμπρός τριάδα.

Το ένα 8" γουφερ με το όμοιο τουιτερ, είναι μια χαρά δορυφόρος για κάθε χρήση.

Τέλος θα πρότεινα όλοι οι δορυφόροι να έχουν κλειστή καμπίνα, εκτός κι αν η συχνότητα συντονισμού του μπας ριφλεξ των δορυφόρων είναι κάτω από 40 κύκλους, με κρος των δορυφόρων στους 80, οπότε πρακτικά δε θα βγάζει τίποτα σημαντικό που να μπερδεύεται με τα σαμπ.


Αυτά.
την μπροστινή 3άδα την θεωρώ σχεδόν όμοια...με εξαίρεση τα spl και κάποια hz στο κάτω άκρο
άλλωστε η συγκεκριμένη σειρά seas είναι άκρως σοβαρή....αποκλείεται να μην ματσάρουν 6.5 με 8'
είμαι σχεδόν σίγουρος η επιλογή 6.5 στο κεντρικό από τον κατασκευαστή έχει να κάνει με την ευκολία τοποθέτησης...
μια μέτρηση φυσικά θα μας έλυνε την απορία....
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top