The Acoustics of Studio vs Domestic Listening Spaces

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με τόσους αγελαιους κλσκαδορους, τι να κανεις; Γίνεσαι προβλέψιμος
Δεν ξέρω για τους λοιπούς κλακαδορους, αλλά εγώ παίρνω ανταλλάγματα. Με τον αφτχια αλληλοπαιρνομαστε, μια πάνω στο sub της Genelec και μια πάνω στο Κλάιν Μάιν. Με τον μπουτχια είναι πλατωνικη η σχέση. Συνήθως μου απαγγέλει Shakespeare από το τηλέφωνο(από το πρωτότυπο εννοείται), την ώρα που εγώ αυνανιζομαι πάνω σε animal print σεντόνια!
Ααααα, τώρα που είπα αυνανιζομαι! Εσύ γ@μας καθόλου ρε Καραμητρο, ή ασχολείσαι αποκλειστικά με την πρόληψη στον προστάτη σου?
 
Last edited:

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Ενα από τα παρακάτω:
  1. Να πουν και αυτοί κάτι, διότι έχουν άποψη :gotcha:.
  2. Να εκνευρίσουν με τις ασυναρτησίες τους τα υπόλοιπα μέλη.
  3. Να αποκτήσουν την εύνοια του χαϊεντοντίλερ της γειτονιάς τους (που του χαλάμε τις μπίζνες με αυτά που γράφουμε) για να πάρουν κανένα καλώδιο τράμπας φτηνά.
συμφωνω απολυτα και ευχαριστω ,

ρε απιστευτοι τυποι ετσι κανετε και στην δουλεια σας και στις οικογενεια σας ;;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Με τον αφτχια αλληλοπαιρνομαστε μια πάνω στο sub της Genelec και μια πάνω στο Κλάιν Μάιν.
Ε!
Μεταξύ μας αυτά... :lol:

Άντε, βούκινο τα έκανες κλικαδόρε της κακιάς ώρας! :gotcha:


Όποιος είπε "κλικαδόροι", αυτό από μένα με "αγάπη":

547869-xeironomies600_203019_WN32K9.jpg


Άντε, πάτε ν'ακουσετε μουσική τώρα, μουσικώθηκε, απομακρυνθείτε, τοίχο τοίχο. :lol:
 
Last edited:



A

AKARL

Guest
Στην προκειμένη περίπτωση το κουκου προέρχεται εκ του κουκουρουκου.. :wink:
Σε πχιάνω αδγιάβαστο σύντροφε 1308! :bigboss:

Είναι δυνατό να μη γνωρίζεις το Κομφουκιανιστικό Κόμμα του Αράμ, Γενικός Γραμματέας του οποίου είναι ο δικός μας Αράμ;

Ο Αράμ, που λες, είναι και πολύ πρώτο παλληκάρι:

An amazing, hilarious, and sexy person that everyone loves to be around. Usually best friends with short girls who laugh like demented sheep. The term used to describe their friendship is "bfftinwtlbhss" and "bfftinwtlbshh".

Omg! Look at that guy Aram over there, i wish i could be as popular as him!
Post automatically merged:

Το έχω κοπιαρει από τον Δρ. και το εχω επινοήσει σε άλλο θέμα. Είναι βαρετό να επαναλαμβάνεται κάποιος εκτός αν είναι εμμονικος.
Post automatically merged:



Καλά, δεν τους είπαμε και καμπουρηδες. Μην στεναχωριέσαι για τους τσοπάνηδες της......αγελης :roflmao:

Το θέμα είναι ότι κάποιοι εδώ έχουν εκφράσει κατά καιρούς τα πάντα. Σωστά, λάθος, λογικά, εξωφρενικά.

Μου αρέσουν όμως τα αντανακλαστικά των κλακαδορων τους ή όταν γράφουν οι γκουρου σεντόνια για να κρύψουν τα λάθη τους :roflmao:
ZlR8_WEe-qENjaG-le8iXg4Gh58XD0ohnqkl6nKoOt0.jpg
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ως εκπαιδευμένος στις μεθόδους ανορθόδοξου πολέμου κατά τη στρατιωτική μου θητεία,επισημαίνω ότι βασική Αρχή δράσης είναι ν'αναζητάμε πάντα την τελική νίκη και ποτέ την..ίδια τη μάχη.
1321804155522.gif

Με τόσους αγελαιους κλσκαδορους, τι να κανεις; Γίνεσαι προβλέψιμος.
cat_attacks_himself.gif

Δεν ξέρω για τους λοιπούς κλακαδορους, αλλά εγώ παίρνω ανταλλάγματα.
aragorn-legolas-durex-lord-of-the-rings-parody.gif

Ααααα, τώρα που είπα αυνανιζομαι!
fkk9w1.gif


:drinks:
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Θα ψάξω για να μάθω.
Αλίμονο.
Να χάσω τετοια ευκαιρία.
Διάβασε Τουλ στο πρωτότυπο για να μην ψάχνεις και χανεις το χρόνο σου.
Post automatically merged:

Εκτελεί κοινωνική υπηρεσία προφανώς.

Άσε,είναι μια κατάσταση σαν τους αδελφούς...Παραμαζώφ.Τα παίρνουν όλα...παραμάζωμα. :Α
Ευτυχώς που δεν έχω μπλέξει τα.....Μπούτια μου :roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Διάβασε Τουλ στο πρωτότυπο για να μην ψάχνεις και χανεις το χρόνο σου.

Ευτυχώς που δεν έχω μπλέξει τα.....Μπούτια μου :roflmao:
...
Εμείς αναρωτιόμαστε: μηπως μας δουλεύουν;
Με τόσους πολυκαναλικούς επεξεργαστές τριγύρω,δεν θα ήταν απίθανο όλο και κάποιος να μας ...επεξεργαζόταν :Α
 
Last edited:

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Θα παραδεχτώ ότι το πολυ υψηλό RT -που δεν ξέρω πόσο συχνά απαντάται σε σπίτια
θα σου περιορισει τη μέγιστη δυνατή στάθμη που μπορείς ν'ακουσεις.

Αν πρώτα δεν σε έχει προδωσει
η ηχογράφηση σου
το είδος μουσικής
ο θόρυβος και η παραμόρφωση των ηλεκτρονικων
και δεν ξέρω κι'εγω τι άλλο....

Ανεξάρτητα από αυτό ο συνεντευξιαζομενος ορίζει άλλο RT για κάθε χώρο
και είδος προγράμματος. Η κλασσική π.χ. μπορεί να ευνοηθεί.
Δεν είναι και τόσο τυφλοσουρτης τα πράγματα....

Υ.Γ. Ναι το ξέρω ότι ταχει πει ο EAR.........
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.959
Δεν ξέρω για τους λοιπούς κλακαδορους, αλλά εγώ παίρνω ανταλλάγματα. Με τον αφτχια αλληλοπαιρνομαστε, μια πάνω στο sub της Genelec και μια πάνω στο Κλάιν Μάιν. Με τον μπουτχια είναι πλατωνικη η σχέση. Συνήθως μου απαγγέλει Shakespeare από το τηλέφωνο(από το πρωτότυπο εννοείται), την ώρα που εγώ αυνανιζομαι πάνω σε animal print σεντόνια!
Ααααα, τώρα που είπα αυνανιζομαι! Εσύ γ@μας καθόλου ρε Καραμητρο, ή ασχολείσαι αποκλειστικά με την πρόληψη στον προστάτη σου?
KOYTSOYMPAS.jpg
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θα παραδεχτώ ότι το πολυ υψηλό RT -που δεν ξέρω πόσο συχνά απαντάται σε σπίτια
θα σου περιορισει τη μέγιστη δυνατή στάθμη που μπορείς ν'ακουσεις.
Αν πρώτα δεν σε έχει προδωσει η ηχογράφηση σου το είδος μουσικής ο θόρυβος και η παραμόρφωση των ηλεκτρονικων και δεν ξέρω κι'εγω τι άλλο....
Ανεξάρτητα από αυτό ο συνεντευξιαζομενος ορίζει άλλο RT για κάθε χώρο
και είδος προγράμματος. Η κλασσική π.χ. μπορεί να ευνοηθεί.
Δεν είναι και τόσο τυφλοσουρτης τα πράγματα....
Υ.Γ. Ναι το ξέρω ότι ταχει πει ο EAR.........
Είσαι σίγουρος; Δεν το πιστεύω άμα...δεν παραθέσεις λινκ. :Α

Το στοιχείο που ακόμα και ο kk με την ενδελεχή μελέτη του αυθεντικού Dr.Toole δεν μπόρεσε να θίξει,έγκειται στο γεγονός ότι το RT ως μέγεθος περιγράφει το ρυθμό εξασθένησης ενός πεδίου αντήχησης αποτελούμενου από ομοιογενώς αναμεμιγμένες συνιστώσες και σε θέσεις αρκετά απομακρυσμένες σε σύγκριση με την Κρίσιμη Απόσταση.Στα μικρά οικιακά δωμάτια δεν γίνεται να ισχύσουν τέτοιες συνθήκες.Οι θέσεις ακρόασης δεν είναι πολύ απομακρυσμένες λόγω μικρών διαστάσεων,ενώ το πεδίο αντήχησης πάνω σε αυτές είναι κατά κανόνα ανομοιογενές σύνολο με διάφορες διακριτές συνιστώσες εντός του.

Επομένως σε μικρά οικιακά δωμάτια οι παράγοντες που θα περιόριζαν τη στάθμη είναι οι αφρόντιστοι ιδιορρυθμοί συνδυασμένοι με ακυρώσεις κατά SBIR,οι παραμορφώσεις από ανεπαρκή οδήγηση,αποκλίσεις από τη γραμμικότητα στα ενισχυτικά,υστερούσα συμπεριφορά απόσβεσης στα στοιχεία που συνθέτουν τα ηχειακά συστήματα και φυσικά το ανεξέλεγκτο σύνολο πρώιμων ανακλάσεων που θα έχουν - ως κυριαρχούσες - αυξημένη αλληλεπίδραση με τον άμεσο ήχο.

Κι εφόοον ο χρόνος αντήχησης δεν είναι απολύτως παραμετροποιήσιμος σε μικρά οικιακά δωμάτια,είναι επόμενο να εκφέρονται και λιγότερο αυστηρές εκτιμήσεις για τα ενδεδειγμένα όρια εντός αυτών.
 



Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ευχαριστώ για τη διόρθωση αλλά αυτό δεν αλλαζει σε τίποτα την ουσία όσων έγραψα.
Δεν είμαι εγω αυτός που τρελαίνεται με τη μέτρηση του RT.
Μιλάω για το αφροντιστο σαλόνι και την επίδραση που έχει στην απόλυτη στάθμη.
Post automatically merged:

Κάνε μας τη χάρη ρε Ντιμι....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Βάζουμε και ενα κινεζικό όνομα από κάτω και γίνεται σοφία;

Τι να σου πω, αν έχεις τόσο χρόνο και ενέργεια για πέταμα (διότι δεν θα πιάσει τόπο) ...χαρά στο κουράγιο σου.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top