Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
wizzy... μη μπλέκεσαι με κιμωλίες και μαρκαδόρους :p
Χαρτοταινία (masking tape) είναι η λύση !
Κι όταν την τραβήξω για να την ξεκολλήσω, δεν θα πάρει και το χαλί μαζί της;:idk:
@wizzy στις διαταγές σου φίλε!
Να έρθω να ...βοηθήσω! :p


Έχω και μια ιεροτελεστία της Άνοιξης να ακούσω, μην ξεχνιώμαστε!
Ποιο ρε; Εκείνο το brutal κομμάτι κλασσικής λες; Έλα, έλα να το γκρεμίσουμε το ρημάδι το δωμάτιο!

Πάντως, σοβαρά τώρα, βοήθεια για την μετακίνηση των subwoofers στις σωστές θέσεις, θα χρειαστώ σίγουρα! Θα κανονίσουμε!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
Πριν να κάνω αυτό:
Κλείσε τα μπας ριφλεξ στα 802.
χρησιμοποιώντας αυτά:
Foam Speaker Bungs
έχω μια απορία: Το bung πρέπει να έχει τέτοιο μήκος ώστε να κλείνει όλη την τρύπα ή είναι ΟΚ να έχει απλώς κάποιες διαστάσεις που να "σφραγίζουν" την τρύπα;

Βρήκα διάφορα (κι όπως φαίνεται, κανένα δεν είναι "μακρύ"), βρήκα και custom made (σε σχήμα και διαστάσεις, κατά παραγγελία) και σκέφτομαι σε ποιου είδους επαγγελματία/κατάστημα θα μπορούσα να απευθυνθώ εντός Κύπρου. Πώς το περιγράφω αυτό που θέλω; Μήπως να κυκλοφορώ με τη φωτογραφία για να γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω;
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
Aπο basotect 1m και 15 cm διαμετρος, θα του βγει απ το τουιτερ
View attachment 144239
Πού το βρίσκω και πόσο κοστίζει; Τιμή για 10εκ διάμετρο, εάν υπάρχει. Δεν χρειάζομαι 1μ, αλλά εάν είναι η τυπική (standard) διάσταση, ε, ΟΚ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγω λεω να μην τα βουλώσεις, για τους εξής λόγους:
  • Δεν εχουν σχεδιαστεί να παίζουν βουλωμένα
  • Δεν ξέρω αν ειναι ασφαλές να μην εχουν επαρκή αερισμό αν παίζουν δυνατά
  • Το dirac είναι πολύ πιθανόν να τα κροσάρει σωστά ακόμα και ως ported
  • Για να μην ασχοληθείς :biggrin:
Κάνε μια δοκιμή ισοστάθμισης ως έχουν και βλέπουμε.
 


Μηνύματα
71
Reaction score
299
Αδιαμφισβήτητα τα πλεονεκτήματα της...βουλωμένης καμπίνας (καλύτερες μετρήσεις RT60, βελτιωμένο impulse response), όπως επαρκώς τεκμαίρεται και από τα συγκριτικά τεστ (την μία ported, την άλλη sealed) του νεαρού στο κάτωθι βίντεο και με χειρουργηθέν σημείo αναφοράς τo Kali LP-8· και με απαράβατο όρο την χρήση τους ως δορυφόρων και το αναγκαίο κροσάρισμα εν προκειμένω με τις ήδη υπάρχουσες Eve TS112 και Adam 10 [κατά Bhutia] υποβαθύφωνες μονάδες. Να σημειωθεί, εντούτοις, πως όσοι χρήστες και κάτοχοι των εν λόγω ηχείων θα επιχειρούσαν να προχωρήσουν στην τελετουργική σφαγή τους, θα όφειλαν να λάβουν σοβαρά υπόψιν τις προειδοποιήσεις που, χιουμοριστικώ τω τρόπω, περιέχονται στο τέλος της παρουσίασης.

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
Εγω λεω να μην τα βουλώσεις, για τους εξής λόγους:
  • Δεν εχουν σχεδιαστεί να παίζουν βουλωμένα
  • Δεν ξέρω αν ειναι ασφαλές να μην εχουν επαρκή αερισμό αν παίζουν δυνατά
  • Το dirac είναι πολύ πιθανόν να τα κροσάρει σωστά ακόμα και ως ported
  • Για να μην ασχοληθείς :biggrin:
Κάνε μια δοκιμή ισοστάθμισης ως έχουν και βλέπουμε.
Επειδή δεν είναι μόνιμη αλλαγή, δεν με πειράζει να πειραματιστώ. Πρώτα Dirac, μετά "τάπες" και ξανά Dirac και βλέπουμε.
Αγνόησε το ανωτέρω ποστ.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Την Πέμπτη θα γίνει σφαγή. Με χερούλι.

:drinks: :drinks: :drinks:
Την Πέμπτη αναμένω φωτογραφίες με το αίμα. Θέλω πολύ splatter όμως, Cannibal Corpse style κι έτσι. (@Dimifoot, μην δοκιμάσεις να τους ακούσεις, δεν θα σου αρέσουν. :) )

Στην αρχική ερώτηση, δεν απάντησε κάποιος.
χω μια απορία: Το bung πρέπει να έχει τέτοιο μήκος ώστε να κλείνει όλη την τρύπα ή είναι ΟΚ να έχει απλώς κάποιες διαστάσεις που να "σφραγίζουν" την τρύπα;
------------------------------

Off-topic much;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καθόλου off, πόσο δε too much.
Τα κλεισιματα περισσότερο απεριωδη σχεδίαση προσομοιαζουν και όχι κλειστή καμπίνα...
Τα μεγάφωνα που χρησιμοποιούνται ειναι για μπας ριφλεξ σχεδίαση και όχι για άλλη..
Για το θέμα αξιοπιστης λειτουργίας ο χρόνος θα δείξει....
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Πού το βρίσκω και πόσο κοστίζει; Τιμή για 10εκ διάμετρο, εάν υπάρχει. Δεν χρειάζομαι 1μ, αλλά εάν είναι η τυπική (standard) διάσταση, ε, ΟΚ.

Δεν ξέρω αν σου κάνει. Έχει και σε πολυγωνο, αλλά δεν το βρίσκω, άμα ψάξεις κάπου θα το βρεις
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αδιαμφισβήτητα τα πλεονεκτήματα της...βουλωμένης καμπίνας (καλύτερες μετρήσεις RT60, βελτιωμένο impulse response), όπως επαρκώς τεκμαίρεται και από τα συγκριτικά τεστ (την μία ported, την άλλη sealed) του νεαρού στο κάτωθι βίντεο και με χειρουργηθέν σημείo αναφοράς τo Kali LP-8· και με απαράβατο όρο την χρήση τους ως δορυφόρων και το αναγκαίο κροσάρισμα εν προκειμένω με τις ήδη υπάρχουσες Eve TS112 και Adam 10 [κατά Bhutia] υποβαθύφωνες μονάδες. Να σημειωθεί, εντούτοις, πως όσοι χρήστες και κάτοχοι των εν λόγω ηχείων θα επιχειρούσαν να προχωρήσουν στην τελετουργική σφαγή τους, θα όφειλαν να λάβουν σοβαρά υπόψιν τις προειδοποιήσεις που, χιουμοριστικώ τω τρόπω, περιέχονται στο τέλος της παρουσίασης.

Τα ηχεία του W (έτερον ήμισυ στο...B&W) είναι παθητικά.Πρέπει όμως να προειδοποιηθεί γι άλλη μια φορά και...στα σοβαρά,ότι αναμένεται μια τέτοια επέμβαση να βελτιώσει μεν τη μεταβατική απόκριση,αλλά παράλληλα να μειώσει σε κάποιο βαθμό - ανάλογα με τις ιδιότητες κροσαρίσματος και ισοστάθμισης - το περιθώριο στο εύρος δυναμικής ζώνης του setup.

O ίδιος δεν το έχω εφαρμόσει σε ενεργούς δορυφόρους,ενώ σε όσα ηχεία και sub έχω πειραματιστεί, φροντίζω ώστε η μέγιστη συνεχόμενη στάθμη ακρόασης να επιτρέπει αχρησιμοποίητο περιθώριο τουλάχιστον 10 dB.Είναι δε προφανές ότι δεν έχω επέμβει σε ηχεία όπως τα ADAM S3V (αυτά είναι ήδη ζυγασταθμισμένα με αποδεκτό group delay γύρω από το θεμελιώδη συντονισμό των στοιχείων τους),ενώ τα περισσότερα sub που διαθέτω έχουν σφραγισμένη καμπίνα από την κατασκευή τους.

Εάν μάλιστα είχε ο W τα κλασσικά B&W 801 Nautilus,θα του έλεγα να μην το δοκίμαζε καθόλου...
Πριν να κάνω αυτό:

χρησιμοποιώντας αυτά:

έχω μια απορία: Το bung πρέπει να έχει τέτοιο μήκος ώστε να κλείνει όλη την τρύπα ή είναι ΟΚ να έχει απλώς κάποιες διαστάσεις που να "σφραγίζουν" την τρύπα;

Βρήκα διάφορα (κι όπως φαίνεται, κανένα δεν είναι "μακρύ"), βρήκα και custom made (σε σχήμα και διαστάσεις, κατά παραγγελία) και σκέφτομαι σε ποιου είδους επαγγελματία/κατάστημα θα μπορούσα να απευθυνθώ εντός Κύπρου. Πώς το περιγράφω αυτό που θέλω; Μήπως να κυκλοφορώ με τη φωτογραφία για να γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω;
Εδώ είναι ένα λεπτό ζήτημα...Απ'ότι έχω συλλάβει το χαρακτήρα του W,ίσως θα ήταν προτιμότερο να μην πειραματιζόταν με αγαπημένα του ηχεία.

Εάν θέλαμε πιστότερη προσέγγιση προς ιδιότητες απεριοδικής καμπίνας,τότε ολόκληρη η διάταξη του σωλήνα θα έπρεπε ν'αφαιρεθεί και ν'αντικατασταθεί με τον ενδεδειγμένο ΄΄φραγμό΄΄.Δεν το συνιστώ για κάποιον που διστάζει εύλογα να επέμβει σε τέτοιο βαθμό σε λατρευτά του ηχεία.

Το φάρδος του ΄΄πώματος΄΄ κατά τη γνώμη μου θα όφειλε να μην καλύπτει ολόκληρο το μήκος στο σωλήνα.Διότι όπως είπαμε θέλουμε να υφίσταται κάποια μικρή εκτόνωση ενέργειας μέσα από εκείνον..

Από την άλλη όμως οφείλει να είχε κατάλληλο φάρδος και πυκνότητα,κατά τρόπον ώστε να μην πεταγόταν το πώμα έξω σε κάποια ενεργειακή κορύφωση - ή ακόμα χειρότερα να ρουφηχθεί εκείνο προς το εσωτερικό της καμπίνας κατά τις έντονες ενεργειακές εκτονώσεις.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εγώ πάλι στα δικά μου έχω βάλει στις τρύπες ότι μου βρίσκεται. Αφρολέξ, πανιά, κάλτσες (πλυμένες). Μια χαρά δουλεύουν όλα. Μετά τα βγάζω και τα ξανα-χρησιμοποιώ. Μην το ζαλίζετε πολύ ;-)

Α, και πετσέτες, μην ξεχνιώμαστε!
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Καθόλου off, πόσο δε too much.
Τα κλεισιματα περισσότερο απεριωδη σχεδίαση προσομοιαζουν και όχι κλειστή καμπίνα...
Τα μεγάφωνα που χρησιμοποιούνται ειναι για μπας ριφλεξ σχεδίαση και όχι για άλλη..
Για το θέμα αξιοπιστης λειτουργίας ο χρόνος θα δείξει....

Και πέρα από αυτό, έχει δοκιμάσει κανείς να εξομοιώσει (ας πούμε στο WinISD) ένα μεγάφωνο σε καμπίνα bass reflex, να κρατήσει σταθερό τον όγκο και να κάνει την εξομοίωση σε κλειστή? Τα αποτελέσματα δεν είναι ενθαρρυντικά για να το πω ευγενικά.
Αν σώνει και ντε θέλετε τα οφέλη της κλειστής καμπίνας γιατί να μη πάμε σε μια σωστή, από την αρχή, σχεδίαση κλειστής καμπίνας ? ? ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Και πέρα από αυτό, έχει δοκιμάσει κανείς να εξομοιώσει (ας πούμε στο WinISD) ένα μεγάφωνο σε καμπίνα bass reflex, να κρατήσει σταθερό τον όγκο και να κάνει την εξομοίωση σε κλειστή? Τα αποτελέσματα δεν είναι ενθαρρυντικά για να το πω ευγενικά.
Αν σώνει και ντε θέλετε τα οφέλη της κλειστής καμπίνας γιατί να μη πάμε σε μια σωστή, από την αρχή, σχεδίαση κλειστής καμπίνας ? ? ?
Διότι οι κατασκευαστές στη συντριπτική τους πλειοψηφία έχουν υποκύψει στα ΄΄θέλγητρα΄΄ των διατάξεων ενίσχυσης χαμηλών.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Διότι οι κατασκευαστές στη συντριπτική τους πλειοψηφία έχουν υποκύψει στα ΄΄θέλγητρα΄΄ των διατάξεων ενίσχυσης χαμηλών.
Αυτό :hi: Και οι επιλογές που απομένουν πολύ περιορισμένες :mad:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356

Δεν ξέρω αν σου κάνει. Έχει και σε πολυγωνο, αλλά δεν το βρίσκω, άμα ψάξεις κάπου θα το βρεις
OK, σε ευχαριστώ. Δεν στέλνουν στην Κύπρο, αλλά τουλάχιστον τώρα έχω μια ιδέα του τι ζητάω για να ψάξω να το βρω εδώ.
Εδώ είναι ένα λεπτό ζήτημα...Απ'ότι έχω συλλάβει το χαρακτήρα του W,ίσως θα ήταν προτιμότερο να μην πειραματιζόταν με αγαπημένα του ηχεία.
Σωστά υποθέτεις - γενικά, δεν είμαι των πειραματισμών, χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να πειστώ για κάτι το οποίο εππιφέρει αλλαγή σε οτιδήποτε - αλλά όπως είπα και πριν, εφόσον δεν είναι κάτι μόνιμο, δεν θα με πείραζε να δοκιμάσω αυτό που προτείνει ο @costas EAR.
Εάν θέλαμε πιστότερη προσέγγιση προς ιδιότητες απεριοδικής καμπίνας,τότε ολόκληρη η διάταξη του σωλήνα θα έπρεπε ν'αφαιρεθεί και ν'αντικατασταθεί με τον ενδεδειγμένο ΄΄φραγμό΄΄.Δεν το συνιστώ για κάποιον που διστάζει εύλογα να επέμβει σε τέτοιο βαθμό σε λατρευτά του ηχεία.
Αφαίρεση κι αντικατάσταση δεν θα κάνω ποτέ. Δεν έχω ούτε τις γνώσεις, ούτε τη βοήθεια που χρειάζεται.
Το φάρδος του ΄΄πώματος΄΄ κατά τη γνώμη μου θα όφειλε να μην καλύπτει ολόκληρο το μήκος στο σωλήνα.Διότι όπως είπαμε θέλουμε να υφίσταται κάποια μικρή εκτόνωση ενέργειας μέσα από εκείνον..
Κατανοητό. Άρα αναζητώ ένα "κοντό" bung, ίσα ίσα να "ταπώνει" την έξοδο.
Από την άλλη όμως οφείλει να είχε κατάλληλο φάρδος και πυκνότητα,κατά τρόπον ώστε να μην πεταγόταν το πώμα έξω σε κάποια ενεργειακή κορύφωση - ή ακόμα χειρότερα να ρουφηχθεί εκείνο προς το εσωτερικό της καμπίνας κατά τις έντονες ενεργειακές εκτονώσεις.
Κατανοητό. Άρα αναζητώ ένα bung με διάμετρο λίγο μεγαλύτερη από 10εκ, ακριβώς για να αποφευχθεί το ενδεχόμενο του ρουφήγματος προς το εσωτερικό της καμπίνας.
Εγώ πάλι στα δικά μου έχω βάλει στις τρύπες ότι μου βρίσκεται. Αφρολέξ, πανιά, κάλτσες (πλυμένες). Μια χαρά δουλεύουν όλα. Μετά τα βγάζω και τα ξανα-χρησιμοποιώ. Μην το ζαλίζετε πολύ ;-)

Α, και πετσέτες, μην ξεχνιώμαστε!
Τις κουβέρτες ξέχασες! :p:lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top