Στήσιμο νέου συστήματος 5.1 με προοπτική για atmos 5.1.4 σε μερικούς μήνες - Γνώμες

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Για τα Fluid σε πολυκάναλα (δλδ πολλά από δαύτα) σε κοντινές αποστάσεις, δε λέγαμε ότι θα έχουμε θεματάκι με το "θόρυβο ηρεμίας" ?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.892
Reaction score
2.083
Και απ ότι βλέπω ακόμα και ψαγμένοι με παθητικά είναι.
Δεν υπάρχουν πιο ψαγμένοι από τους επαγγελματίες του studio recording.
Αυτοί χρησιμοποιούν ενεργά!
Για ενισχυτή όμως τι ταιριάζει; θα έχει όλα τα καλούδια που έχουν και οι ΑV denon marantz; βγαίνουν (πολύ) εκτός μπάτζετ;
Ένας οποιοσδήποτε ενισχυτής από τις μάρκες που προανέφερες κάνει αρκεί να έχει pre out εξόδους για όλα τα κανάλια.
Post automatically merged:

Κοίτα..
Όσο πιο μεγάλο μεγάφωνο χαμηλών έχει το ηχείο τόσο πιο καλά θα παίξει τις χαμηλότερες συχνότητες και πιο δυνατά.
Και έτσι να το δεις μόνο,τα ενεργά σου δίνουν τη δυνατότητα να πάρεις μεγάφωνο 8" που στα παθητικά βάσης δεν θα βρεις.
Σε κάθε περίπτωση μπορείς να το δεις ως εναλλακτική πρόταση!
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Λοιπόν αφού με ξανάπροβληματισατε, έχω νέες ερωτήσεις!

(Χρήση θα κάνω κυρίως για ταινίες και σε καμιά γιορτή μουσική. Το αναφέρω τώρα γιατί δεν το ανέφερα στην αρχή)

Αν πάω σε ενεργά για μεσαίο τι βάζω; Υπάρχει ειδικό; Γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι δεν υπάρχει και θα βάλω άλλο ένα ίδιο. Δε θα χάνει σε εμφάνιση το όλο στήσιμο από το κλασικό οριζόντιο μεσαίο;

Μπορώ να χρησιμοποιήσω συνδυασμό ενεργών και παθητικών ηχείων; Μήπως έβαζα τα μπροστινά ενεργά και τα πίσω & atmos παθητικά. Κυρίως για θέμα μεγέθους αλλά και τροφοδοσίας. Ή αν βρω μικρά ενεργά για πίσω να βάλω μόνο τα atmos παθητικά.

Τα ενεργά μήπως είναι πιο πιθανό λόγω του ότι έχουν δικό τους ενισχυτή να μου χαλάσουν πιο γρήγορα και να πρέπει και αυτά να τα αλλάξω, άρα τα λεφτά που θα γλύτωνα πάλι τα χάνω;

@ankokdog: Συμφωνείς και εσύ ότι ίσως είναι καλύτερη λύση τα ενεργά από τα klipsch που συζητάγαμε; Ρωτάω εσένα γιατί τα έχεις και μήπως έχεις ακούσει και ενεργά να μου τα συγκρίνεις.

Κάτι πάντως που ακόμα δεν έχω καταλάβει είναι γιατί οι περισσότεροι πάνε σε παθητικά; Και τα βρίσκεις παντού και όλοι στα μαγαζιά παθητικά προτείνουν.
Αφού και οι τιμές αν το ψάξεις δεν έχουν τεράστιες διαφορές, δε θα έπρεπε οι περισσότεροι να πάνε σε ενεργα; πως το εξηγείτε;
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.842
Reaction score
28.262

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Λοιπόν αφού με ξανάπροβληματισατε, έχω νέες ερωτήσεις!

(Χρήση θα κάνω κυρίως για ταινίες και σε καμιά γιορτή μουσική. Το αναφέρω τώρα γιατί δεν το ανέφερα στην αρχή)

Αν πάω σε ενεργά για μεσαίο τι βάζω; Υπάρχει ειδικό; Γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι δεν υπάρχει και θα βάλω άλλο ένα ίδιο. Δε θα χάνει σε εμφάνιση το όλο στήσιμο από το κλασικό οριζόντιο μεσαίο;

Μπορώ να χρησιμοποιήσω συνδυασμό ενεργών και παθητικών ηχείων; Μήπως έβαζα τα μπροστινά ενεργά και τα πίσω & atmos παθητικά. Κυρίως για θέμα μεγέθους αλλά και τροφοδοσίας. Ή αν βρω μικρά ενεργά για πίσω να βάλω μόνο τα atmos παθητικά.

Τα ενεργά μήπως είναι πιο πιθανό λόγω του ότι έχουν δικό τους ενισχυτή να μου χαλάσουν πιο γρήγορα και να πρέπει και αυτά να τα αλλάξω, άρα τα λεφτά που θα γλύτωνα πάλι τα χάνω;

@ankokdog: Συμφωνείς και εσύ ότι ίσως είναι καλύτερη λύση τα ενεργά από τα klipsch που συζητάγαμε; Ρωτάω εσένα γιατί τα έχεις και μήπως έχεις ακούσει και ενεργά να μου τα συγκρίνεις.

Κάτι πάντως που ακόμα δεν έχω καταλάβει είναι γιατί οι περισσότεροι πάνε σε παθητικά; Και τα βρίσκεις παντού και όλοι στα μαγαζιά παθητικά προτείνουν.
Αφού και οι τιμές αν το ψάξεις δεν έχουν τεράστιες διαφορές, δε θα έπρεπε οι περισσότεροι να πάνε σε ενεργα; πως το εξηγείτε;

Το ιδανικό είναι όλα τα ηχεία ίδια σε μέγεθος και απόσταση, βλέπε @costas EAR.

Το θέμα είναι ότι εκείνος έχει το χώρο του και κάνει ότι θέλει, εμείς αναγκαστικά για πολλούς και διάφορους λόγους πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς.

Γενικά τα klipsch είναι μια καλή σχετικά οικονομική λύση ιδικά για ταινίες μιας και θα σου δώσουν το λίγο παραπάνω spl σε σχέση με άλλα.

Μη γελιέσαι όμως στο τέλος το πενταψήφιο αν ασχοληθείς και θες να ακούς σωστά θα το φτάσεις .
να το φτάσεις όμως με όσο το δυνατόν λιγότερα βήματα και συνάμα πιο οικονομικά.

τα ενεργά είναι μια καλή φάση που παίζει πολύ τελευταία, όποιοι έχουν μπορούν να σου πουν τα θετικά τους.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.892
Reaction score
2.083
Αφού θες Klipsch δε ρίχνεις μια ματιά και στους Γάλλους να προλάβεις το power buy που ετοιμάζουν τα παιδιά?
300€ για ζεύγος rp-160m δεν υπάρχει πουθενά.
Και ας μην το καλύπτει με εγγύηση ο έλληνας αντιπρόσωπος!
Το καλύπτει ο γάλλος με 5 χρόνια!

Θα βρεις και κεντρικά και περιφερειακά.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Μέχρι τις 2 του μήνα θα παίζουν προσφορές, λογικα αύριο το πολύ σε 2 μερες πρεπει να έχει γίνει.
 



Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Ετοιμο σε έχω. 5.2 με av 4500

View attachment 145074
Post automatically merged:

Τώρα είδα ότι έχεις ένα sub. Οπότε αφαίρεσε 600 ευρο γιατι δευτερο xtz πρέπει να πάρεις.
Αυτά που σου έγραψε είναι ότι προτείνω και εγώ στους φίλους μου που θέλουν να χτίσουν σοβαρό home cinema.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Αφού θες Klipsch δε ρίχνεις μια ματιά και στους Γάλλους να προλάβεις το power buy που ετοιμάζουν τα παιδιά?
300€ για ζεύγος rp-160m δεν υπάρχει πουθενά.
Και ας μην το καλύπτει με εγγύηση ο έλληνας αντιπρόσωπος!
Το καλύπτει ο γάλλος με 5 χρόνια!

Θα βρεις και κεντρικά και περιφερειακά.
Πολύ καλή τιμή πραγματικά. Αλλά δεν το έχει σε μαύρο χρώμα.
Γενικά απ ότι είδα δεν έχει στο ίδιο χρώμα το κεντρικό με τα πλαινά δυστυχώς. Ούτε στα RP-500m που θα με ενδιέφεραν.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
1
Επειδή σκέφτομαι να φτιάξω παρόμοιο σύστημα ήθελα να σας ρωτήσω εάν τα πίσω ηχεία θα πρέπει να είναι bookshelf (όπως τα μπροστά) ή surround? Τι διαφορά έχουν; Επίσης σε bookshelf θα προτείνατε τα rp600 ή τα r51?
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Επειδή σκέφτομαι να φτιάξω παρόμοιο σύστημα ήθελα να σας ρωτήσω εάν τα πίσω ηχεία θα πρέπει να είναι bookshelf (όπως τα μπροστά) ή surround? Τι διαφορά έχουν; Επίσης σε bookshelf θα προτείνατε τα rp600 ή τα r51?
τα rp είναι άλλο επίπεδο, αν μπορείς πας σε rp. καλύτερα να είναι όλα ίδια.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Λοιπόν παιδιά πήγα βόλτα σε μερικά καταστήματα, άκουσα και σχημάτισα μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για αυτά που διάβαζα τόσο καιρό!
Άκουσα τα Monitor Audio Bronze 2, Mission QX σε 5.1, Triangle Borea, Polk S και λίγο klipsch floorstanding(R620) που θα έσκαγα αν δεν άκουγα!

Τελικά τα klipsch δεν είναι το στυλ μου. Πολύ σημαντικό λοιπόν να ακούσετε πριν αγοράσετε!
Όυτε τα polk με τρέλαναν.
Τα 3 πρώτα μου άρεσαν πολύ! Πολύ καθαρός - αναλυτικός - μουσικός ήχος. Και τα 3, δεν μπορώ να ξεχωρίσω ξεκάθαρα κάποιο. Ίσως τα Βronze 2 να είναι πιο ολοκληρωμένα αλλά δεν έχω την εμπειρία ούτε τα άκουσα αρκετά ώστε να είμαι σίγουρος.
Βέβαια αν πάω σε κάποιο από αυτά το κόστος είναι ανεβασμένο οπότε ίσως να τα πάρω και τμηματικά.

Για ενεργά ηχεία όπου ρώτησα μου τα απορρίπτουν για διάφορους λόγους. Όλα τα οικονομικά ενεργά είναι near field αρα δεν κάνουν για τις αποστάσεις που τα χρησιμοποιούμε στο HT. Και φυσικά δε βγάζουν κεντρικό ηχείο.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.335
Για ενεργά ηχεία όπου ρώτησα μου τα απορρίπτουν για διάφορους λόγους. Όλα τα οικονομικά ενεργά είναι near field αρα δεν κάνουν για τις αποστάσεις που τα χρησιμοποιούμε στο HT. Και φυσικά δε βγάζουν κεντρικό ηχείο.
Γενικά, σωστά είναι αυτά που σου είπαν.

Ειδικά όμως, υπάρχουν μερικά θολά σημεία.

Καταρχήν δεν είναι μόνο νιαρφιλντ τα ενεργά, ούτε όμως και το αντίστροφο, δηλαδή ποιος σου είπε ότι τα παθητικά ηχεία που άκουσες δεν είναι νιαρφιλντ;

Αφετέρου, κανόνισε να ακούσεις (αφού έτσι κινείσαι) ένα ενεργό με 8" γουφερ, λόγου χάριν το πολύ οικονομικό της γιαμαχα.

Και ξαναμιλαμε, και για αποστάσεις ακρόασης και για όλα.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Γενικά, σωστά είναι αυτά που σου είπαν.

Ειδικά όμως, υπάρχουν μερικά θολά σημεία.

Καταρχήν δεν είναι μόνο νιαρφιλντ τα ενεργά, ούτε όμως και το αντίστροφο, δηλαδή ποιος σου είπε ότι τα παθητικά ηχεία που άκουσες δεν είναι νιαρφιλντ;

Αφετέρου, κανόνισε να ακούσεις (αφού έτσι κινείσαι) ένα ενεργό με 8" γουφερ, λόγου χάριν το πολύ οικονομικό της γιαμαχα.

Και ξαναμιλαμε, και για αποστάσεις ακρόασης και για όλα.
Ναι θα προσπαθήσω να τα ακούσω για να έχω εικόνα και για τα ενεργά.

Σε ένα από τα καταστήματα που ρώτησα μου είπε ότι δεν είναι near field αλλά mid field (αλλά αυτό λογικά εύκολα το μαθαίνουμε από τους κατασκευαστές). Και ότι κάθε εταιρία βγάζει αυτές τις σειρές ηχείων για τη συγκεκριμένη οικιακή χρήση που τα θέλουμε, άρα τα έχει κατασκευάσει με αυτό το σκεπτικό και όχι για στουντιακή χρήση όπως τα οικονομικά ενεργά.
Εγώ κουβέντα κάνω και με αυτούς και με εσάς για να δω τι παίζει γενικά. Πάντως αυτά που μου είπαν λογικά μου ακούγονται, συν το ότι οι περισσότεροι επιλέγουν παθητικά με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάποιος λόγος υπάρχει.

Αυτό που δε μου σχολίασες όμως και τις δύο φορές που στο ανέφερα είναι τι προτείνεις για το κεντρικό ηχείο. Το να έχω ένα ίδιο yamaha hs8 για κεντρικό δε μου ακούγεται και τόσο δελεαστικό! Δηλαδή στη θεωρία μπορεί να έχεις δίκιο και τα ενεργά τελικά να ακούγονται καλύτερα, αλλά στην πράξη και για 5.1 χρήση μπορεί να εφαρμοστεί; Ακόμα και για τα πίσω δεν ξέρω πόσο βολεύει να έχω ενεργά και να θέλω 5 παροχές γύρω γύρω για όλα τα ηχεία. Για atmos δεν το συζητάω, στο χώρο μου τουλάχιστον είναι ανεφάρμοστο.

Αν πάντως πάρω ένα από τα σετ που άκουσα και μου άρεσαν δεν νομίζω να αισθανθώ ότι δε με καλύπτουν και να θέλω να βάζω αργότερα τελικούς κλπ. Με υπερκαλύπτει αυτό που άκουσα! Θα ακούσω όμως και ενεργά για να δω και μόνος μου αυτό που λες ΠΡΙΝ τα αγοράσω.

Εσύ τι setup έχεις στο σύστημά σου;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.768
Μηνύματα
2.875.242
Members
37.947
Νεότερο μέλος
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Top