Στήσιμο νέου συστήματος 5.1 με προοπτική για atmos 5.1.4 σε μερικούς μήνες - Γνώμες


Μηνύματα
34
Reaction score
33
Επειδή αποκλείεται να δεις 150 σελίδες πόσες είναι, ορίστε.

Άκου τη σου λέει.

Κέρδος θα έχεις.

View attachment 145612
View attachment 145613
Κατ αρχάς φοβερός χώρος! Και μπράβο του που μπόρεσε και τον έφτιαξε!

Απαντήσεις όμως στα απλά ερωτήματά μου δεν παίρνω. Τι να ακούσω; ότι απλά πρέπει να πάρω ενεργά για το χώρο μου; Αφού δεν έχει καμία σχέση ο ένας χώρος με τον άλλον. Αυτό που βλέπω είναι αποκλειστικά χώρος προβολής ενώ ο δικός μου είναι σαλόνι!

Θέλω να πω πως, το ότι έχει ένα τέτοιο χώρο δε σημαίνει αυτόματα ότι πρέπει να τον ακούσω τυφλά χωρίς να λυθούν οι απορίες που έχω για το δικό μου χώρο.
Ξαναλέω, ίσως να έχει δίκιο στη θεωρία αλλά στην πράξη στο δικό μου χώρο πως θα το εφαρμόσω; Με το κεντρικό τι θα κάνω;

Αν πάρω απαντήσεις και δω ότι εφαρμόζεται και στο χώρο μου τότε ναι, τον ακούω και τον ευχαριστώ που μου άνοιξε τα μάτια. Εσύ όμως μου λες απλά άκουσέ τον χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις!

Στο σαλόνι μου πάντως δε μπορώ να βάλω αυτά τα κουμούτσια! :)
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ναι θα προσπαθήσω να τα ακούσω για να έχω εικόνα και για τα ενεργά.

Σε ένα από τα καταστήματα που ρώτησα μου είπε ότι δεν είναι near field αλλά mid field (αλλά αυτό λογικά εύκολα το μαθαίνουμε από τους κατασκευαστές). Και ότι κάθε εταιρία βγάζει αυτές τις σειρές ηχείων για τη συγκεκριμένη οικιακή χρήση που τα θέλουμε, άρα τα έχει κατασκευάσει με αυτό το σκεπτικό και όχι για στουντιακή χρήση όπως τα οικονομικά ενεργά.
Εγώ κουβέντα κάνω και με αυτούς και με εσάς για να δω τι παίζει γενικά. Πάντως αυτά που μου είπαν λογικά μου ακούγονται, συν το ότι οι περισσότεροι επιλέγουν παθητικά με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάποιος λόγος υπάρχει.

Αυτό που δε μου σχολίασες όμως και τις δύο φορές που στο ανέφερα είναι τι προτείνεις για το κεντρικό ηχείο. Το να έχω ένα ίδιο yamaha hs8 για κεντρικό δε μου ακούγεται και τόσο δελεαστικό! Δηλαδή στη θεωρία μπορεί να έχεις δίκιο και τα ενεργά τελικά να ακούγονται καλύτερα, αλλά στην πράξη και για 5.1 χρήση μπορεί να εφαρμοστεί; Ακόμα και για τα πίσω δεν ξέρω πόσο βολεύει να έχω ενεργά και να θέλω 5 παροχές γύρω γύρω για όλα τα ηχεία. Για atmos δεν το συζητάω, στο χώρο μου τουλάχιστον είναι ανεφάρμοστο.

Αν πάντως πάρω ένα από τα σετ που άκουσα και μου άρεσαν δεν νομίζω να αισθανθώ ότι δε με καλύπτουν και να θέλω να βάζω αργότερα τελικούς κλπ. Με υπερκαλύπτει αυτό που άκουσα! Θα ακούσω όμως και ενεργά για να δω και μόνος μου αυτό που λες ΠΡΙΝ τα αγοράσω.

Εσύ τι setup έχεις στο σύστημά σου;
Μπορείς να έχεις 2 hs8 για κεντρικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.413
Reaction score
125.603
Το κεντρικό ηχείο, κανονικά, πρέπει να είναι ίδιο με τα κυρίως ηχεία, τα εμπρός.

Το όμοιο ισχύει και για τα πίσω ηχεία, ακόμα και για τα άτμος.

Από τις προδιαγραφές των ιμερσιβ φορμάτ, φαίνεται πως σε όλα τα ηχεία ο av processor προβλέπεται να δίνει ίδιες στάθμες και ίδιο συχνοτικο περιεχόμενο, δεν υπάρχει διαφορά σε κανένα κανάλι.

Φαντάσου δηλαδή να έχεις στην ταινία ένα ελικόπτερο, που κινείται από εμπρός προς τα πίσω, οπότε στην αρχή το ακούς από τα μπροστινά, μετά από τα επάνω, και μετά από τα πίσω ηχεία. Όλα θα πρέπει να βγάλουν το ίδιο πράγμα, ένα ελικόπτερο, με φουλ στάθμες, και να ακούγεται το ίδιο και μπροστά και πάνω και στα πλάγια και πίσω, έτσι προβλέπεται. Δηλαδή, όλα τα ηχεία θα πρέπει να μπορούν να βγάλουν αυτό το μέγιστης στάθμης ήχο, και μια έκρηξη, και τα πάντα όλα. Διαφορές δεν υπάρχουν στις προδιαγραφές και στις απαιτήσεις.

Οπότε, αυτό που εκ πρώτης σου φαίνεται περίεργο, δηλαδή το να μην υπάρχει κάποιο διαφορετικό κεντρικό ηχείο, θα πρέπει να καταλάβεις ότι είναι το ...σωστό. ;)

Από κει και πέρα, τους ενδοιασμούς για την παροχή ρεύματος σε κάθε δορυφόρο, ειλικρινά δε τους κατανοώ. Αφού έτσι κι αλλιώς, θα πρέπει να πας μέχρι το δορυφόρο ένα καλώδιο, είτε καλώδιο ηχείων, είτε καλώδιο line level σήματος, δεν είναι δα κάποια τρομερή επιβάρυνση να πηγαίνουν 2 καλώδια μαζί σε κάθε ηχείο, και το ένα να είναι ρεύματος! Ποια η διαφορά; Σιγά... Άλλωστε, υπάρχουν και καλώδια που αυτό το έχουν ενσωματωμένο, δηλαδή βλέπεις ένα καλώδιο, και μέσα έχει και ρεύματος και σήματος αγωγούς.

Δηλαδή, πολλά από τα εμπόδια που βλέπεις, είναι πρακτικά ...ανύπαρκτα.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.413
Reaction score
125.603
Όσον αφορά την απόσταση ακρόασης που σου επιτρέπει το ηχείο, αυτό κατά βάση ορίζεται από τη διάμετρο του γουφερ του δορυφόρου.

Δηλαδή, αν ο δορυφόρος έχει γουφερ 8", πρακτικά θα είναι επαρκής επιλογή για απόσταση ακρόασης μέχρι τα 2 άντε 2,3μ τεντωμένο. Αν είναι 7", δύσκολα να το βάλεις πάνω από 1,8μ, το τεντώνεις πολύ άγρια για 2μ, δε θα φτάσει.. Αν είναι 6,5" στο 1,6 παύει να μπορεί, και πολύ του είναι. Το 6" χονδρικά στο 1,5 τελειώνει το χαβαλε του, να μη σου πω και στο 1,4 θα στεναχωρεθεις. Και το 5" είναι για ηχείο στον υπολογιστή, δίπλα από την οθόνη, να το έχεις στο μισό μέτρο.

Οπότε, για τα τυπικά 2-2,2μ απόστασης ακρόασης των σπιτιών μας, το 8" είναι ο καλύτερος συμβιβασμός, ενώ αν θες να φτάσεις τα 2,5μ θες 9" στάνταρ, και στα 3-3,5 τον ήπιες, αρχίζουν να χρειάζονται ενήλικα γουφερ για τέτοιες αποστάσεις... ειδάλλως το ελικόπτερο θα είναι ...ελικοπτεράκι της Παναγίας. Ναι, το έντομο.
 
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Δεν συνιστάται, εχει εξηγηθεί.
Δεν συνιστάται αλλά θα κάνω μια μέτρηση με ένα και με δύο για να δεις πως παίζει χωρίς τραγικά προβλήματα.
Κάπου την είχα αλλά την έχασα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.024
Συν ότι ένα ηχείο που έχει σχεδιαστεί το τουϊτερ να παίζει τοποθετημένο καθένα ΔΕΝ μπορεί να παίξει σωστά οριζόντια.

Αυτά τα ηχεία που μπορούν και τα 2 έχουν άλλη σχεδίαση.

Ακόμα και η Genelec λέει όχι σε όλη τη 8xxx εκτός από τα ONES.
Και ας τα βάζουν ξάπλα διάφορα Studios.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Δεν συνιστάται αλλά θα κάνω μια μέτρηση με ένα και με δύο για να δεις πως παίζει χωρίς τραγικά προβλήματα.
Κάπου την είχα αλλά την έχασα.
Άστην εκεί που είναι χαμένη.
 


Μηνύματα
34
Reaction score
33
Α μπράβο τώρα συνεννοηθήκαμε! Τέτοιες απαντήσεις περίμενα να δω και να κρίνω αν εφαρμόζεται και στο χώρο μου.
Όσο δεν τις έπαιρνα λογικό νομίζω είναι να αμφέβαλα. :)

Ευχαριστώ παιδιά, θα πάω να ακούσω και θα σας πω εντυπώσεις!
Post automatically merged:

Συν ότι ένα ηχείο που έχει σχεδιαστεί το τουϊτερ να παίζει τοποθετημένο καθένα ΔΕΝ μπορεί να παίξει σωστά οριζόντια.

Αυτά τα ηχεία που μπορούν και τα 2 έχουν άλλη σχεδίαση.

Ακόμα και η Genelec λέει όχι σε όλη τη 8xxx εκτός από τα ONES.
Και ας τα βάζουν ξάπλα διάφορα Studios.
Αυτό τώρα πάλι είναι νέο πρόβλημα. Γιατί πες ότι τα παίρνω όλα ίδια, είτε το presonus είτε το yamaha, θα πρέπει να τα βάλω όλα ξάπλα ή όλα όρθια για να παίξουν σωστά! Άρα πάλι δεν βλέπω εφαρμόσιμη λύση για το χώρο μου. :(
Post automatically merged:

Ενώ τα σετ που έχουν δικό τους κεντρικό είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να δουλεύει σωστά οριζόντια το κεντρικό τουίτερ.
Post automatically merged:

Εντάξει με το presonus ίσως να γίνεται αν τα βάλω όλα ξάπλα, αλλά δεν ξέρω πως θα φαίνονται στο σαλόνι και αν θα περάσουν από την έγκριση του αφεντικού. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Δηλαδή, πολλά από τα εμπόδια που βλέπεις, είναι πρακτικά ...ανύπαρκτα.
Το εμπόδιο του κεντρικού ηχείου πάντως δεν είναι ανύπαρκτο. Οκ στο δικό σου χώρο το βάζεις και αυτό όρθιο και ξεμπέρδεψες. Στο δικό μου όμως αναγκαστικά πρέπει να μπει ξάπλα και το όλο look του ηχοσυστήματος να είναι κάπως εμφανίσιμο, άρα αυτό το εμπόδιο παραμένει ακόμα προς επίλυση..

Θα πάω πάντως να ακούσω ενεργό τώρα που είναι νωρίς γιατί αν μετά από όλα αυτά διαπιστώσω κατόπιν εορτής ότι είχες δίκιο θα ξενερώσω! :)

Sub έχω παραγγείλει ήδη, το XTZ 12.17 edge, το περιμένω από βδομάδα!! 1 προς το παρόν και στο μέλλον βλέπουμε ;)

Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ ρε παιδιά που να έχει εφαρμόσει τη λύση ενεργών ηχείων σε σαλόνι να δούμε καμιά φωτό ή να μας πει πως συνδύασε την ποιότητα ήχου των ενεργών με την πιο χλιδάτη εμφάνιση των παθητικών σετ;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Υπάρχουν πολλά ενεργά “ξαπλωτά”, σου προτάθηκε ήδη ένα.
Επίσης υπάρχουν ενεργά που μετατρέπονται με μια απλή περιστροφή της μονάδος μεσαίων και υψηλών σε ξαπλωτά, βάσει σχεδίασης
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.024
Όλα Genelec
FB_IMG_1575139767514.jpg
FB_IMG_1575139754037.jpg
FB_IMG_1575139749885.jpg
FB_IMG_1575139737457.jpg
FB_IMG_1575139732756.jpg

Post automatically merged:

FB_IMG_1575139820915.jpg
FB_IMG_1575139795024.jpg
FB_IMG_1575139773396.jpg

Post automatically merged:

KEF LS 50 wireless

FB_IMG_1575139808737.jpg
FB_IMG_1575139799788.jpg


Ψάξε και για ELAC NAVIS ARB 51
 

Μηνύματα
55
Reaction score
1
Όσον αφορά την απόσταση ακρόασης που σου επιτρέπει το ηχείο, αυτό κατά βάση ορίζεται από τη διάμετρο του γουφερ του δορυφόρου.

Δηλαδή, αν ο δορυφόρος έχει γουφερ 8", πρακτικά θα είναι επαρκής επιλογή για απόσταση ακρόασης μέχρι τα 2 άντε 2,3μ τεντωμένο. Αν είναι 7", δύσκολα να το βάλεις πάνω από 1,8μ, το τεντώνεις πολύ άγρια για 2μ, δε θα φτάσει.. Αν είναι 6,5" στο 1,6 παύει να μπορεί, και πολύ του είναι. Το 6" χονδρικά στο 1,5 τελειώνει το χαβαλε του, να μη σου πω και στο 1,4 θα στεναχωρεθεις. Και το 5" είναι για ηχείο στον υπολογιστή, δίπλα από την οθόνη, να το έχεις στο μισό μέτρο.

Οπότε, για τα τυπικά 2-2,2μ απόστασης ακρόασης των σπιτιών μας, το 8" είναι ο καλύτερος συμβιβασμός, ενώ αν θες να φτάσεις τα 2,5μ θες 9" στάνταρ, και στα 3-3,5 τον ήπιες, αρχίζουν να χρειάζονται ενήλικα γουφερ για τέτοιες αποστάσεις... ειδάλλως το ελικόπτερο θα είναι ...ελικοπτεράκι της Παναγίας. Ναι, το έντομο.
Γενικά, σωστά είναι αυτά που σου είπαν.

Ειδικά όμως, υπάρχουν μερικά θολά σημεία.

Καταρχήν δεν είναι μόνο νιαρφιλντ τα ενεργά, ούτε όμως και το αντίστροφο, δηλαδή ποιος σου είπε ότι τα παθητικά ηχεία που άκουσες δεν είναι νιαρφιλντ;

Αφετέρου, κανόνισε να ακούσεις (αφού έτσι κινείσαι) ένα ενεργό με 8" γουφερ, λόγου χάριν το πολύ οικονομικό της γιαμαχα.

Και ξαναμιλαμε, και για αποστάσεις ακρόασης και για όλα.
Γενικά, σωστά είναι αυτά που σου είπαν.

Ειδικά όμως, υπάρχουν μερικά θολά σημεία.

Καταρχήν δεν είναι μόνο νιαρφιλντ τα ενεργά, ούτε όμως και το αντίστροφο, δηλαδή ποιος σου είπε ότι τα παθητικά ηχεία που άκουσες δεν είναι νιαρφιλντ;

Αφετέρου, κανόνισε να ακούσεις (αφού έτσι κινείσαι) ένα ενεργό με 8" γουφερ, λόγου χάριν το πολύ οικονομικό της γιαμαχα.

Και ξαναμιλαμε, και για αποστάσεις ακρόασης και για όλα.
Ο δικός μου χώρος είναι 4,5*4.5. Θα πρέπει να πάω κατελαχιστο με 8αρια.;
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247


Μηνύματα
71
Reaction score
299
Έχω την αίσθηση ότι τα KEF και τα Elac είναι, πέραν της τιμής τους που ξεφεύγει πολύ από το budget που έχει θέσει ο ενδιαφερόμενος, εντελώς ακατάλληλα και για τον επιπρόσθετο λόγο ότι διαθέτουν αμφότερα ένα 5'' woofer που, όντως, τα περιορίζει αποκλειστικά σε nearfield desktop χρήση, και αν ακόμη έχουν το πλεονέκτημα της ομοκεντρικής σχεδίασης (το Navis είναι τρίδρομο κιόλας). Το ότι στα σχετικά μαγαζιά τα πλασάρουν ως τάχα μου κατάλληλα για ακρόαση σε σαλόνι στα 2,5 και 3 μέτρα, δείχνει μάλλον το μέγεθος της απάτης παρά οτιδήποτε άλλο. Σε Genelec για να αρχίσεις να πλησιάζεις τις υλοποιήσεις με γούφερ 7'' ή 8'', πρέπει να είσαι διατεθειμένος να δαπανήσεις από 1200 και πάνω ανά τεμάχιο, πράγμα που παρομοίως τα καθιστά σχετικά δυσπρόσιτα για στήσιμο πολυκάναλου ήχου.

Θα μπορούσαν ενδεχομένως να προταθούν και τα καινούργια Tannoy Gold τα 8-άρια, εφόσον θα συμβάδιζε η αισθητική τους με αυτήν που θα ήθελε να διατηρήσει ο ενδιαφέρομενος στο σαλόνι του, και βέβαια υπό την προϋπόθεση ότι ο ίδιος θα είχε το κουράγιο να περιμένει ίσως λίγους μήνες για να πάρει και το σχετικό feedback σε ό,τι αφορά τις πραγματικές τους επιδόσεις και να μην πάει κουτουλώντας στα τυφλά... ;)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.627
Μηνύματα
2.868.480
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top