Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Ενώ τον άκουγα τον Αντρέα (νομίζω ήταν της μόδας μαζί με τον Μισέλ Ζαρ) όταν ήμουνα μικρός, δε τον αντέχω πια. Μπάμιες όλ οβερ.
Ο,τι πρέπει για τον ιωανννη.

Λινκ.
 
Last edited:






Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εφόσον είναι στη δική σου διακριτική ευχέρεια,θεωρώ προτιμότερο να μη μπλεκόσουν ενσωματώνοντας διάταξη παθητικού ακτινοβολητή σε κύρια ηχεία-κανάλια.Δεν θα μπορέσει από τα εγγενή της χαρακτηριστικά να σου έδινε κορυφαία μεταβατική απόκριση που σίγουρα αξίζει στο setup σου με τα Coral μεγάφωνα.


Γιατί το λες αυτό ? που το βασίζεις?
Αν δεν χρησιμοποιήσω παθητικό ακτινοβολητή , θα πρέπει να καταφύγω σε οπή συντονισμού , η οποία όσο καλά και να είναι σχεδιασμένη -συντονισμένη θα προσφέρει απαραίτητα κάποιο ποσοστό βρωμιάς στο μπάσο.
Εάν υλοποιήσω κλειστή καμπίνα , θα αποκτήσει μέγεθος βροντόσαυρου. Χαμηλό Q γαρ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γιατί το λες αυτό ? που το βασίζεις?
Αν δεν χρησιμοποιήσω παθητικό ακτινοβολητή , θα πρέπει να καταφύγω σε οπή συντονισμού , η οποία όσο καλά και να είναι σχεδιασμένη -συντονισμένη θα προσφέρει απαραίτητα κάποιο ποσοστό βρωμιάς στο μπάσο.
Εάν υλοποιήσω κλειστή καμπίνα , θα αποκτήσει μέγεθος βροντόσαυρου. Χαμηλό Q γαρ.
Θεωρώ τον παθητικό ακτινοβολητή προτιμότερο από ανάκλαση χαμηλών όχι λόγω καλύτερης μεταβατικής συμπεριφοράς,αλλά επειδή εξασφαλίζει καλύτερο έλεγχο στις κινήσεις του ενεργού μεγαφώνου και παράγει ο ίδιος λιγότερες παρασιτικές συνιστώσες.

Όσο ικανοποιητικά όμως και να ζυγοσταθμιστεί η ευθυγράμμιση χαμηλού στη διάταξη,είναι αδύνατον τα παθητικό μεγάφωνο ν'ανταποκριθεί ακαριαία στη διέγερση από το ενεργό όπως και ν'αποσβεσθεί η ταλάντωσή του στη συνέχεια.
Θα εξακολουθούσες να χρειάζεσαι και τότε θηριώδες μέγεθος ούτως ώστε να το συντόνιζες πιο χαμηλά αλλά εκ του ασφαλούς,όχι καταχρηστικώς βάσει των γνωστών παραμέτρων T/S.

Χρειάζεσαι υποβαθύφωνο κλάδο που ν'ακολουθεί την εξαιρετική μεταβατική απόκριση του ηχειακού κλάδου με τα Coral στο υπόλοιπο φάσμα.Και κάτι τέτοιο πρέπει να έχει ρυθμιστεί εκ προοιμίου ως ατόφιος ηλεκτρομηχανικός παράγοντας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Θεωρώ τον παθητικό ακτινοβολητή προτιμότερο από ανάκλαση χαμηλών όχι λόγω καλύτερης μεταβατικής συμπεριφοράς,αλλά επειδή εξασφαλίζει καλύτερο έλεγχο στις κινήσεις του ενεργού μεγαφώνου και παράγει ο ίδιος λιγότερες παρασιτικές συνιστώσες.

Όσο ικανοποιητικά όμως και να ζυγοσταθμιστεί η ευθυγράμμιση χαμηλού στη διάταξη,είναι αδύνατον τα παθητικό μεγάφωνο ν'ανταποκριθεί ακαριαία στη διέγερση από το ενεργό όπως και ν'αποσβεσθεί η ταλάντωσή του στη συνέχεια.
Θα εξακολουθούσες να χρειάζεσαι και τότε θηριώδες μέγεθος ούτως ώστε να το συντόνιζες πιο χαμηλά αλλά εκ του ασφαλούς,όχι καταχρηστικώς βάσει των γνωστών παραμέτρων T/S.

Χρειάζεσαι υποβαθύφωνο κλάδο που ν'ακολουθεί την εξαιρετική μεταβατική απόκριση του ηχειακού κλάδου με τα Coral στο υπόλοιπο φάσμα.Και κάτι τέτοιο πρέπει να έχει ρυθμιστεί εκ προοιμίου ως ατόφιος ηλεκτρομηχανικός παράγοντας.
και γιατί δεν του λες απλά να πάρει sub? :laugh: :cry:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Βάλε μπας ριφλεξ, κι άσε τον μπουτχια να λέει. :tongue:

Πολύ χαμηλά συντονισμένο να'ναι, με φαρδιά τρούπα, κι άστο να βγάζει πράμα. 8-)

Δηλαδή, αν δε βασίζεται η απόκριση στο κέρδος της τρύπας, είναι πετυχημένη η συνταγή. Γιατί να βάλεις τρύπα; Για να αντέχει το μεγάφωνο εκεί κάτω, και για να έχει έξοδο κινδύνου το κουτί, βάλε και βελάκια να βγαίνουν οξω οι βρωμιές ειδάλλως θα κάτσουν μέσα και θα βγουν από την άλλη τρύπα, τη χρήσιμη, εκεί που έβαλες το μεγάφωνο. Ηχοπερατό είναι, σα το πανί του προβολέα του μάστερ οφ ντιζάστερ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Βάλε μπας ριφλεξ, κι άσε τον μπουτχια να λέει. :tongue:

Πολύ χαμηλά συντονισμένο να'ναι, με φαρδιά τρούπα, κι άστο να βγάζει πράμα. 8-)
μην τον παίρνεις στο λαιμό σου... :laugh:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
και γιατί δεν του λες απλά να πάρει sub? :laugh: :cry:
Επειδή μπορεί να...ζηλεύω το μεράκι και τις πρωτοβουλίες που λαμβάνει για το δικό του setup και θέλω να κατέληγε από μόνος του σε ανάλογα συμπεράσματα. :roflmao:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μη σκας.

Όλοι οι χώροι των χαϊεντάδων έτσι παίζουν, σκαμπανεβάσματα χαμηλά όπως τα δικά σου, 90-105, και πολύ χειρότερα κάποιοι, τίποτα το περίεργο δε βλέπω, μια χαρά ακούς τη μουσική σου κι έτσι, κανένα πρόβλημα.

Τι νομίζεις, πως ο Λέανδρος ή κάθε Λέανδρος με 2 ηχεία μετράει καλύτερα; Χαχαχαχαχαχαχα, κανένας δε μετράει καλύτερα. Η μόνη κόντρα είναι ποιος έχει πιο υγρές μεσαίες, στις μετρήσεις όλοι έτσι μετράνε, όλοι πάνω κάτω το ίδιο.

Και πάλι, μικρές διακυμάνσεις έχεις. Τίποτα το τρομερό. Ψιλά. Κατά βάση στο +-5 ντεσιμπελ είναι το κυρίως σώμα, πολύ κοντά στο αποδεκτό +-3.

Μια χαρά παίζει.

Χάλια σε απαιτητικά επίπεδα "υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής", αλλά ικανοποιητικά σε τυπικά επίπεδα ενός στέρεο.


ΥΓ.
Μη σκας καθόλου.
Με τη μεθοδικότητα των μετρήσεων, μπορείς να φτιάξεις σοβαρό ήχο. Έτη φωτός πάνω από τις χαϊεντάδικες αηδίες.
Σοβαρότητα θέλει, και αντικειμενικότητα.
Τίποτε άλλο.
Πάντως στο λέω έτσι για την τιμή των όπλων επειδή πριν ένα μήνα έφερα άνθρωπο και μέτρησε το σαλόνι μου.
Εκεί που είχα τα ηχεία μετά από πάραα πολλέες προσωπικές δοκιμές έγραψαν την δεύτερη καλύτερη θέση από αυτή που βρήκαμε με το μικρόφωνο (επισήμανση - δεν έχω χάι εντ καλώδια. Αν και έχω δοκιμάσει πολλά, με βάση αυτά που άκουσα θεώρησα ότι δεν άξιζαν τα χρήματα που ζητούσαν) Με προελάκια xlr παίζω και κάτι ηχείων 3μετρα των 50 ευρώ το ζευγάρι μεταχεί που δεν ξέρω τι είναι :p
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχω θεματάκια και εγώ. όχι σαν του Νικόλα αλλά έχω :p
Τζάκι δίπλα από το ηχείο Τι άλλο να σου πω;
Θα προσπαθήσω να απομονώσω από το ριπόρτ μία μέτρηση αν όχι θα το κάνει ο Νίκος αύριο.
Δώσε μου δύο λεπτά να δω αν μπορώ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Έχω θεματάκια και εγώ. όχι σαν του Νικόλα αλλά έχω :p
Τζάκι δίπλα από το ηχείο Τι άλλο να σου πω;
Θα προσπαθήσω να απομονώσω από το ριπόρτ μία μέτρηση αν όχι θα το κάνει ο Νίκος αύριο.
Δώσε μου δύο λεπτά να δω αν μπορώ.
Όλοι εχουν θεματάκια :o

Κανονικά πρέπει σε δικό σου θρεντ.
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Smoothing δεν έγραψες.

Αν δεν ειχες την μαύρη τρύπα στους 200Hz....
Δημήτρη για χώρο με τζάκι (που ανάβει φουλ) δίπλα σχεδόν :tongue: στο ηχείο συν διπλή τζαμαρία πίσω τους στους 60-70 πόντους συν πέτρινο δάπεδο συνπέτρινο το ένα ντουβάρι είναι σχετικά καλές οι μετρήσεις από ότι κατάλαβα. Θα γίνουν παρεμβασεις αλλά δεν έχω προλάβει να καταλήξω στο αισθητικό κομμάτι του θέματος για αυτό δεν έχω προχωρήσει ακόμη στην υλοποίηση.
Το smoothing τι είναι?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Δημήτρη για χώρο με τζάκι (που ανάβει φουλ) δίπλα σχεδόν :tongue: στο ηχείο συν διπλή τζαμαρία πίσω τους στους 60-70 πόντους συν πέτρινο δάπεδο συνπέτρινο το ένα ντουβάρι είναι σχετικά καλές οι μετρήσεις από ότι κατάλαβα.
Αυτό έγραψα και εγώ.
Post automatically merged:

Το smoothing τι είναι?
Πόσο εξομάλυνση βάζει το προγραμμα στην μετρηση. Συνήθως βάζουμε 1/6 της οκτάβας. Αν βάλουμε 1/3, τα ωραιοποιεί περισσότερο.
Αν δεν γράψουμε το smoothing, το γράφημα δεν εχει πολύ νόημα. Οπότε δεν ξέρουμε ακόμα τι γίνεται σε σένα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top