Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.561
Reaction score
37.847
Η μιση αληθεια ειναι αυτη.

Η αλλη μιση ειναι οτι ποτε δεν εχω δει πιανιστα του ειδους μουσικης που ακουω ουτε καν να πλησιαζει την πρωτη οκταβα με το αριστερο.

Το αποτελεσμα ειναι ξεκαθαρο-αν θελει να τις ακουει πρεπει να τα βαλει τα υποβρυχια του...
.. στη jazz αναφερεσαι ετσι ? αν ναι, μπορεις να μου δωσεις με λιγες λεξεις πως την αντιλαμβανεσαι την τζαζ?
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.561
Reaction score
37.847
..ολοκληρη τζαζ, σιγουρα θα εχει αρκετα παραδειγματα στη πρωτη οκταβα .. αυτο που μενει ειναι να τα βρεις.
και μην με ρωτησεις να σου πω, θεωρητικα εγω πανκ ακουω -και κατι λιγα τζαζ που ακουω, παλι πανκ τζαζ ακουω (οτι ακουω, οπου το ακουω) -μεταφραση, λογικο εντελως ζαζεμςνος αλητης ειμουν παντα, αλλα ευτυχως εχω το αλλωθι του μικρου και χαζου της ηλικιας :biggrin:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
… παλι πανκ τζαζ ακουω (οτι ακουω, οπου το ακουω)…
Αυτό ακριβώς, κι εγώ μόνο ψυχεδέλεια ακούω. Δε με νοιάζει αν είναι ποπ, ροκ, σοουλ, φανκ, φολκ, τζαζ … εγώ πάλι ψυχεδέλεια ακούω!
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Αν ακούς πολύ εκκλησιαστικό όργανο πρέπει να έχεις απαραίτητα σαμπς
Πέρα από τον παπά της ενορίας μου, δεν ξέρω κανέναν που να ακούει.
Αν δεν υπήρχαν τα φόρουμ των μηχανακηδων, θα ξεχνουσα παντελώς την ύπαρξή του.
Άρπα ακούτε? :biggrin:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
..ολοκληρη τζαζ, σιγουρα θα εχει αρκετα παραδειγματα στη πρωτη οκταβα .. αυτο που μενει ειναι να τα βρεις.
και μην με ρωτησεις να σου πω, θεωρητικα εγω πανκ ακουω -και κατι λιγα τζαζ που ακουω, παλι πανκ τζαζ ακουω (οτι ακουω, οπου το ακουω) -μεταφραση, λογικο εντελως ζαζεμςνος αλητης ειμουν παντα, αλλα ευτυχως εχω το αλλωθι του μικρου και χαζου της ηλικιας :biggrin:
Φιλε μου,το εχουμε αναλυσει ξανα αυτο σε προηγουμενα "Δεκεμβριανα"!:gamer:

Το πιανο μονο σε υπερ-εξαιρετικες περιπτωσεις(που στα 100αδες CD μου δε θυμαμαι να εχω καποιο κομματι να παιζει τις πρωτες νοτες).Το 4χορδο κοντρα-μπασσο νομιζω κατεβαινει στα 42.

Εξ ου και η εντυπωση μου απο το καλοστημενο και "χαμηλωμενο" συστημα του Κοτσιδη-με τη μουσικη μου παντα!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.453
Πέρα από τον παπά της ενορίας μου, δεν ξέρω κανέναν που να ακούει.
Εξαρτάται τι παρέες κάνεις. Εγω ακούω πολύ, και ξέρω πολυ κόσμο που ακούει.
Post automatically merged:

Άρπα ακούτε? :biggrin:
Ναι
Post automatically merged:

Αστροναύτη, μεγάλο τρίποδο πήρες ή μετράς με το μικρό; (Ειδα του @oldy τώρα)

Έβαλες το μικρόφωνο στο ύψος του αυτιού σου;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εξαρτάται τι παρέες κάνεις. Εγω ακούω πολύ, και ξέρω πολυ κόσμο που ακούει.
Post automatically merged:


Ναι
Post automatically merged:

Αστροναύτη, μεγάλο τρίποδο πήρες ή μετράς με το μικρό; (Ειδα του @oldy τώρα)

Έβαλες το μικρόφωνο στο ύψος του αυτιού σου;
Εχεις να μου προτεινεις μερικα αλμπουμ με αρπα;Χαλαρωτικα-ταξιδιαρικα ή και ρυθμικα;
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Εξαρτάται τι παρέες κάνεις. Εγω ακούω πολύ, και ξέρω πολυ κόσμο που ακούει.
Post automatically merged:


Ναι
Post automatically merged:

Αστροναύτη, μεγάλο τρίποδο πήρες ή μετράς με το μικρό; (Ειδα του @oldy τώρα)

Έβαλες το μικρόφωνο στο ύψος του αυτιού σου;
Πήρα μεγάλο τρίποδο, το έβαλα και στο ύψος των αυτιών μου.
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Εχεις να μου προτεινεις μερικα αλμπουμ με αρπα;Χαλαρωτικα-ταξιδιαρικα ή και ρυθμικα;
MV5BNjNkZjcyYTktN2FlZC00MGQ3LTlkNDAtNTI5OTIxNzU4YzhhXkEyXkFqcGdeQXVyNzg5OTk2OA@@._V1_UY268_CR1...jpg


Άιντε ρε συ, ακόμη να ρθει το μικρόφωνο? Έχει γούστο να πιάσει το μαγικό με τις κουβέρτες.... θα κάνουμε καζούρα μετά στους dimis&costas :biggrin:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
View attachment 145872

Άιντε ρε συ, ακόμη να ρθει το μικρόφωνο? Έχει γούστο να πιάσει το μαγικό με τις κουβέρτες.... θα κάνουμε καζούρα μετά στους dimis&costas :biggrin:
K@βλ@!

Ακομα δεν βγηκε προς διανομη.Τεταρτη μαλλον!

Χαχα.Παντως η ερωτηση μου για τα αλμπουμς ειναι σοβαρη και ισχυει.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.561
Reaction score
37.847
Αυτό ακριβώς, κι εγώ μόνο ψυχεδέλεια ακούω. Δε με νοιάζει αν είναι ποπ, ροκ, σοουλ, φανκ, φολκ, τζαζ … εγώ πάλι ψυχεδέλεια ακούω!
...και ψυχεδελεια υποθετω οτι θα εισαι !!
@Γιάνννης , ο κυρ EAR σου εχει εξηγησει οτι δεν εχεις υποψια 1ης οκταβας, ουτε καν δευτερης, οποτε εγω βλεπω οτι τον επιβεβαιωνεις με τα λεγομενα σου. Μπαινω σε διαφορα θεματα, αλλα επιλεγω που, πως και γιατι να συμμετεχω, τζαζ και δεκεμβριανα .. cheers + σε καλη μερια!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.377
Reaction score
125.466
Πέρα από τον παπά της ενορίας μου, δεν ξέρω κανέναν που να ακούει.
Αν δεν υπήρχαν τα φόρουμ των μηχανακηδων, θα ξεχνουσα παντελώς την ύπαρξή του.
Χθες άκουσα καμία 10-αρια διαφορετικές εκτελέσεις της γνωστής τοκατας και φούγκας πωστηλενε αυτηνα ξέρεις την χαϊενταδικη γνωστή εκκλησιαστικοοργανίσχια μελωδία.

Με έπιασε το ξεσκονισμα της κλασικής και με παρέσυρε το τινταλ σε δρόμους αμαρτωλούς.

Δεν έχουν όλες αυτές οι ηχογραφήσεις εξαιρετικά χαμηλό μπάσο, ίσα ίσα, ελάχιστες.

Πιο πολύ μου άρεσε να ακούω το βάθος της εκάστοτε μουσικής σκηνής σε αυτά, διότι κάποιες ηχογραφήσεις σε κάποιες τέτοιες εκκλησίες, έχουν υπέροχες αντηχησεις του χώρου, κι αποκτά άλλο αέρα η μουσική, άλλο εντελώς χαρακτήρα θα έλεγα.

Πάντως χωρίς σαμπ, είναι όντως πολύ πετσοκομμένο το εκκλησιαστικό όργανο, χάνεις μεγάλο ποσοστό της ευχαρίστησης που βγάζει αυτό το μουσικό όργανο.

Άρπα ακούτε?
Ρε με παρακολουθείς;
Κι άρπα άκουσα χθες, και μάλιστα από Φίλιπ Γκλας.

Νομίζω πως με παρακολουθείς με κρυφή κάμερα...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Χθες άκουσα καμία 10-αρια διαφορετικές εκτελέσεις της γνωστής τοκατας και φούγκας πωστηλενε αυτηνα ξέρεις την χαϊενταδικη γνωστή εκκλησιαστικοοργανίσχια μελωδία.

Με έπιασε το ξεσκονισμα της κλασικής και με παρέσυρε το τινταλ σε δρόμους αμαρτωλούς.

Δεν έχουν όλες αυτές οι ηχογραφήσεις εξαιρετικά χαμηλό μπάσο, ίσα ίσα, ελάχιστες.

Πιο πολύ μου άρεσε να ακούω το βάθος της εκάστοτε μουσικής σκηνής σε αυτά, διότι κάποιες ηχογραφήσεις σε κάποιες τέτοιες εκκλησίες, έχουν υπέροχες αντηχησεις του χώρου, κι αποκτά άλλο αέρα η μουσική, άλλο εντελώς χαρακτήρα θα έλεγα.

Πάντως χωρίς σαμπ, είναι όντως πολύ πετσοκομμένο το εκκλησιαστικό όργανο, χάνεις μεγάλο ποσοστό της ευχαρίστησης που βγάζει αυτό το μουσικό όργανο.


Ρε με παρακολουθείς;
Κι άρπα άκουσα χθες, και μάλιστα από Φίλιπ Γκλας.

Νομίζω πως με παρακολουθείς με κρυφή κάμερα...
Δωσε και εσυ μερικα αλμπουμς με αρπα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Κι άρπα άκουσα χθες, και μάλιστα από Φίλιπ Γκλας.

Νομίζω πως με παρακολουθείς με κρυφή κάμερα...
Εσύ ακούς άρπα και άλλοι...άρπα κόλα - που πάει με όλα σαν το γνωστό αναψυκτικόν...:)
@ εαρ Υπερβάλεις λίγο νομίζω , αλλά σε γενικές γραμμές έχεις τα δίκια σου.
Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύεις τον κόσμο όταν λές δορυφόρος και παίζει μέχρι 40hz.
Η αλήθεια είναι ότι ελάχιστα είδη μουσικής έχουν σαφές περιεχόμενο κάτω από τους 40 κύκλους. Μόνο αρμονικές ίσως. Καλά όχι επακριβώς αλλά στο περίπου το νόημα αυτό είναι.
Η αλήθεια είναι , ότι αν δεν έχεις επιφάνεια να κουνήσεις πολύ αέρα , ατελές και ταλαιπωρημένο μπάσο θα πάρεις.
Η αλήθεια είναι ότι με πορδές δεν βάφεις αυγά. Δλδ κάτω από 10ιντσο τουλάχιστον woofer μπάσο δεν παίρνεις. Αν θέλεις κιόλας να κάτσεις και μακριά το 10ιντσο είναι μια πορδή.
Αν ακούς πολύ εκκλησιαστικό όργανο πρέπει να έχεις απαραίτητα σαμπς. Το πόσα είναι άλλο θέμα.
Αν θέλει κάποιος να ακούει χωρίς σαμπς όπως το κάνω και εγώ θέλει ίντσες , πολλές ίντσες. Γι αυτό έβαλα ή μάλλον θα βάλω 2 15ιντσα σε κάθε ηχείο. Το ένα ενεργό κανονικά , και το άλλο παθητικός ακτινοβολητής. Γιατί αν πω να έχω δυο ενεργά 15ιντσα στο κάθε ηχείο , τότε το ηχείο θα πρέπει να έχει δύο ανεξάρτητους θαλάμους των 300 λίτρων έκαστος , για το κάθε woofer , μιλάμε δλδ για μεγάλη ντουλάπα , λόγω χαμηλού Q .
Ατιμη κενωνία που άλλους τους ανεβάζεις , και άλλους τους ρίχνεις σε ξένα χέρια.
Συμπέρασμα , οι πρώτες οκτάβες είναι σημαντικές και πολύ απαιτητικές.
Οι μεσαίες λιγότερο απαιτητικές άλλά δύσκολες , και οι υψηλές οι πιο εύκολες , σαν τις εύκολες γκόμενες ένα πράμα. Αλλά πρέπει να υπάρχουν απλώς , ούτε να λείπουν , ούτε να προεξέχουν.
Εφόσον είναι στη δική σου διακριτική ευχέρεια,θεωρώ προτιμότερο να μη μπλεκόσουν ενσωματώνοντας διάταξη παθητικού ακτινοβολητή σε κύρια ηχεία-κανάλια.Δεν θα μπορέσει από τα εγγενή της χαρακτηριστικά να σου έδινε κορυφαία μεταβατική απόκριση που σίγουρα αξίζει στο setup σου με τα Coral μεγάφωνα.
ΝΙ ΚΑΠΑ : ετσι χαλαει μια φιλία..
[
όλοι θέλετε να πάρετε "μάτι" από τον ήχο μου ε??:sneaky::sneaky:
@Ν.Κ. , δεν νομίζω να γελάσει το χειλάκι σου...μάλλον θα κλάψουν τα ματάκια σου απ' ότι ...δεν ακούνε τ'αυτάκια σου σε σχέση με τα δικά μου αυτάκια!:tongue::tongue::tongue:
QUOTE="Dimifoot, post: 2506435, member: 36749"]
Μέχρι να βάλει σαμπ. Μετά θα πρέπει να το καταργήσει :tongue:
Post automatically merged:

κι όπως είπε ο Δημητροπόδαρος, μπορείς μετά ν αγοράσεις κι εσύ μια ηχομπάρα! :tongue: :tongue:

Οταν τις δείτε όλες αυτές, θα καταλάβετε γιατί επιμένω για ηχομπάρες. :fuckyou:
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
[/QUOTE]
Έχεις δίκιο.
Θα πάω να γράψω στο Bad sound kills good music...
Τι να σου κάνει ο Νι Κάπα,όταν όλα μπορούν να γίνονται...Σίγμα Κάπα.:sneaky:
Και δια του λόγου το ασφαλές:
View attachment 145872

Άιντε ρε συ, ακόμη να ρθει το μικρόφωνο? Έχει γούστο να πιάσει το μαγικό με τις κουβέρτες.... θα κάνουμε καζούρα μετά στους dimis&costas :biggrin:
Σίγμα Κάπα εις το τετράγωνον με συντελεστή Νι Κάπα να με προλαβαίνει στο λογοπαίγνιον,αφού διάβαζα τις σελίδες με διακοπές. :roflmao:
 
Last edited:






Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.151
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top